Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řeč nebude o státní správě, naší politické scéně, dokonce ani o mém pokoji , nebo snad o domech, kde si potrpí na červené lucerničky.
Včera (resp. dneska ráno, repríza) jsem viděl diskusní pořad s pány Nečasem a Sobotkou. V průběhu diskuse pan Nečas položil otázku: "Kolik má bilión nul?" (prý středoškolské učivo) a pak sám si odpověděl, že 12.
Možná o tom někdo víte, možná ne, každopádně pro mě je to novinka a musím se o ní podělit. Našel jsem FTP na kterém jsou každý týden nové ISO obrazy Slackware-Current. Viděl jsem zopár lidí, že se po nich shání + dotazy jak je sestavit. Takže, tady to máte už připravené, stačí stáhnout a vypálit: ftp://ftp.slackware.no/pub/linux/ISO-images/Slackware/Current-ISO-build/
Nevím jak vám, ale mě se teda klasická ikona Mozilla Thunderbirdu moc nelíbí. Taková neohrabaná mi připadne. Párkrát jsem hledal jinou, ale kromě nějakých "glassy" verzí originální ikony či (podlě mě) nepovedených pokusů jsem nic kloudného nenašel.
Rad bych se zeptal na vas nazor nez napisi nekomu z OpenOffice.org...
Měl jsem kdysi klienta, který zastával stanovisko, že: "Frajeři návody nečtou a doberou se podstaty holým rozumem" Nutno dodat, že co se týče IT, často mu to vycházelo.
Dá se k jeho cti říci, že toto stanovisko tvrdošíjně a vytrvale zastával i k přístupu k životu. V obojím případě mám za to že leckdy na svůj postoj doplácel.
Titulek je hrozný, ale jak ho udělat výstižný?
Při každé aktualizaci jádra přes YUM nesmím zapomenout zaktualizovat také moduly pro svojí grafickou kartu, kterou nabízí livna.org. Jenže na to obvykle zapomenu
Když píšu program, identifikátory dělám zásadně anglické. Komentuji taky anglicky a zjistil jsem, že mě to nutí líp programovat.
Samozřejmě se anglicky vyjádřuji hůř, než česky. Takže pokud jsem schopen napsat dobrý (jednoduchý) anglický kometář, znamená to, že mám program rozumně strukturovaný a komentované celky mají jasně vymezenou funkci.
Občas takový kometrář nejsem schopen napsat. To má zpravidla dva důvody.
Refactoring v Eclipse rulez!-)
Po predvcerajsej sprave v televiznych novinach (misia Apolla 13 na MARS) ma dnes potesil pohlad na Ministerstvo obrany v reportazi. Bol tam setric Windows XP. Ako som rad, ze aj tento skvely system sa stara o moju bezpecnost. Prestanem pozerat spravy. P.S.: Myslene ironicky, nie ze ma hned ukamenujete.
Rozběhali jste spojení svého mobilu s počítačem? Umíte si zálohovat SMSky? Tak jistě také řešíte, kam s nimi. Ja se rozhodl je importovat do jednoho z nejpohodlnějších čtecích rozhraní, co znám. Do Thunderbirdu.
Nevím jestli je nejlepší nápad to sem psát, to uvidím až po pár hodinách :)
Jsem členem metropolitní síťě v Čelákovicích, kde používáme Linuxové routery pro šíření internetu mezi členy, no a protože chceme mít síť co nejstabilnější a zároveň jednoduše spravovatelnou, flexibilní a routery rychle nainstalované, tak jsem se rozhodl vydat vlastní minidistribuci pro naší síť, která má teď asi 80 routerů.
Tak se mi tu sešlo pár knih, ať už ty co jsem dříve si koupil, nebo sehnal jiným způsobem, každopádně nyní jsou mi už celkem k ničemu, tak bych je za nějaký rozumný poplatek nabídnul někomu kdo by o ně mohl mít zájem a ještě stále dává přednost tištěné literatuře před čtením z monitoru.
následujicí text je lehký popis toho, jak může taky vzniknout uživatel linuxu a OSS softwaru a navíc je to skoro celé o mě :)
část druhá
Kdysi dávno bývaly velkým hitem filmy s Arnoldem. Jedním z nich byl i film Rudá Sonja. Je to sice filmeček nízké kulturní úrovně, ale mé vzpomínky na něj jsou poměrně hezké až do dnešního dne. Nevím co se s filmem stalo, ale jeho dabing v podání TV Prima je naprosto otřesný. Už dlouho jsem nic tak strašného neslyšel a říkám si, že kvalita českého dabingu zoufale upadla. Nejde jen o kvalitu projevu dabérů. Ta v tomto případě postrádá jakékoliv emoce, zabarvení hlasů a nápady, kdy jsou dialogy jen mechanicky odříkávány, bez ohledů na právě probíhající děj. Co mě ale zarazilo je kvalita těchto dialogů. Ty byly napsány někým, kdo nejspíš vypil při jejich psaní několik lahví něčeho pořádně tvrdého, případně si sem tam něco šňupnul (koks, toluen, mariánku, ... každému dle chuti).
Dostal jsem tuto kartu k Vanocum (ještě jednou děkuju, má Milá), pokouším se ji rozběhat. Systém mi je nějak detekuje, i když na krabici je označení jiné.
Tak sem dostal od kamaradky nabidku ohledne vyletu do Ciny. Pride mi to jako zajimavy podnik. Vzhledem k tomu ze ma cesta do Brazilie je asi uz mrtva tak misto do pralesa plneho stromu pojedu do pralesa plneho lidi. Mate nekdo zkusenosti s cestovanim po Cine?
Nezna nekdo nejaky zajimavy odkaz o cestovani v dotycne zemi? (google uz sem projel:-) )
Apropo cestujete radi?Kdepak ste uz vsude byli?
Tuhle otázku jsem už řešil pod Linuxem několikrát. Nejdříve vyhrálo KDE, protože jsem ho používal, při přechodu na minimalističtější WindowMaker mi došlo, že mít aplikaci závislou na takovém molochu není nejlepší nápad a porozhlížel jsem se po něčem jiném.
Nedávno jsem řešil problém s tím jak spouštět filmy hned s titulky, které například nemají stejné jméno jako daný film, proto jsem si vytvořil skriptík, který by mi to měl zařídit. Neříkám že je bezchybný, ale třeba někomu pomůže, nebo naopak někdo jiný poukáže na chyby, případně lepší řešení :)
Tady si ho můžete stáhnout.Jak vypadá kód tu uvádět nebudu, protože je moc dlouhý, musí stačit odkaz na soubor :)
Určitě tam je ještě pár chyb, ale v 90% případů mi funguje tak jak potřebuju, u většiny seriálů pozná titulky s jinými názvy, takže můžu vždy jen kliknout na film a xine vždy přehrává rovnou s titulky, pro takovéhle věci mám rád Linux!
Film Happy Feet - pokud jste jeste nevideli trailer, stahněte si ho. Když jsem to viděl poprvé tak jsem se docela zasmál
následujicí text je lehký popis toho, jak může taky vzniknout uživatel linuxu a OSS softwaru a navíc je to skoro celé o mě :)
Sem si tak říkal, že bzch si zase něco moh "naprogramovat" v Céčku, ale nějak nevim co... Práce s FILE mi jde bídně stejně jako s ukazatelama.
Chtěl bych se v tom zlepšit, ale nevim co a jak. Kdyz necham vyhledavat příklady(cvičení) na programy, tak mi to najde jenom samý takový matematický(polynomy, matice atd.).
Prostě nemám žádný pořádný zdroj, ze kterého bych se přiučoval. Jak jste začínali vy? Nebo jste začali s psaním "programů" až v pozdějším věku?
Na nasej najsledovanejsej televiznej stanici dnes v televiznych novinach na konci hovorili, aky bude vecer program. A ja som sa od tej roztomilej bondinky dozvedel, ze ma caka napinavy film o misii Apolla XIII na !!!!!MARS!!!!... to musim vidiet, ja som myslel, ze sa dostali len k Mesiacu. Ty vole. ako to ti Amici vedia zatajit.
Postupně kompiluju všelicos pomocí GCC 4.1. Většinou to jde, někdy pomůže drobná oprava. Ale hrozně často se objevuje tahle hloupost:
Tak jsem dneska odevzdal muj Semestralni projekt tykajici se real-time Linuxu. Koho mam kontaktovat at mu to muzu predat? A v jakem formatu? ODT z OO.o2? V tom projektu jsem ale nezminoval, ze jsem nalezl nejake prapodivnosti ve vykonech jader zkompilovanych gcc 4. Mam to tam pridat? Zaroven jsem si rekl, ze kdyz mohou vyvojari Linuxu a dalsich skvelych programu poskytovat svoji praci zdarma, tak se i ja muzu vzdat pripadneho honorare ve prospech komunity. Doufam, ze tam nebude moc chyb a blbosti. Salute.
Protoze Linuxaci a open-sourcaci maji vetsinou radi sci-fi zanr, rozhodl jsem se udelat takovou anketu, jake sci-fi serialy mate radi. Do ankety jsou zarazeny pouze ty nejznamejsi, duvody pro ne a ostatni serialy piste do diskuse.