V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jak málo stačí pro kardinální změnu dějin a 28. září i 28. říjen 1938 mohly vypadat / vypadaly úplně jinak.
(Tolik řečí pro jednu vadnou paměť.)
Začal mi na noťasu padat občas nějaký program, poprvé, co si vzpomínám, se jednalo o kaffeine a nepřehrávalo video, zvuk šel. Dalším oříškem bylo odesílání mailů z kmailu přes smtp a gmail, malej mail do cca 500kB jsem odeslal, procpal, větší ani náhodou. Ve wiresharku jsem viděl retransmise, někde snad mam ještě log. Až jsem se dokopal k překompilování celého souvisejícího stromu, který to vyřešil.
Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil. Dvě partišny, na obou Gentoo, reiserfs3.6, jedna "aktivní" a druhá "záložní".
EDIT: Vlastně se nic nestalo.
Bylo nebylo, dostal jsem kdysi tip na Celestinské proroctví od Jamese Redfielda.
Měl jsem tu čest navštívit další zajímavé místo, jednalo se o Slovnaft v Bratislavě. Bohužel nás nenechali fotit, tak musím spoléhat jen na vlastní paměť.
Narazil jsem na webu konečně na více informací o Nicolu Teslovi, díky tomu, že jsem si na to konečně udělal čas , dal jsem to drobet dohromady a mohl se dívat, jak kdo přispívá.
Miluju Star Trek, Enterprise obzvlášť. Při sledování Časových válek mne napadlo, jak je vše křehké, jak málo občas stačí, jaký kus občas dělí vítězství od porážek. A hlavně jsem objevil, jak se mi líbí myšlenka spolupráce. V Prvním kontaktu se říká, že lidé po zjištění, že nejsou ve vesmíru sami, dostali víc rozum, do padesáti let vymýtili nemoce a přestali mezi sebou válčit. Čili do 5.4.2063 chybí už jen 55 let.
Občas jsem impulzivní až moc. Jednou to odnesla na notebooku jedna klávesa. V duchu si řikam, že jestli noťas vydržel tohle a odešla jen jedna klávesa, tak zlatý IBM
Jako správní rodiče jsme se chtěli dobře starat o mimi a zároveň si aspoň někdy odpočinout. Pro usnadnění jsme si obstarali IP kameru Ovislink WL-5420.
To nejlepší na začátek. Ani nevim jak, funguje mi od 9.1.2008 na r51e hibernace.
Přicházím, dá se říct, s obecnou otázkou pro všechny majitele notebooků. Narazil jsem u IBM r51e na problémy s pálením 16x DVD médií, dle tvrzení zaslechnutých v diskusi nelze změnit firmware hardware. Co byste s tím dělali vy?
Měl jsem možnost přičuchnout k několika dílům Star Treku, dokud ho AXN sci-fi bude dávat, tak budu mít 2x denně posvícení
Od nicku Lore jsem dostal svolení na zveřejnění následujícího ...
Jedna moje lapálie se (zřejmě) záznamovými médii. Nepodařilo se mi vypálit na Verbatim DVD, médium Yuden, ani na noťasu ani na LG-4163.
Mladí ještě nepřemýšlí a staří už nepřemýšlí ... o životě , anebo se to na nich tak neprojevuje. A ostatní maj zřejmě krizi středního věku. A někdo je mladý a někdo mladý duchem. Pozoruju, že mám nějaké lidi čím dál víc radši, pro to, čím jsou, akorát je mi blbé to přiznat
Jen stručně, ve fotbale se naše týmy do semifinále Ligy mistrů nedostaly, na Hattricku dnes od 20h budou dva české týmy v semifinále Hattrick Masters usilovat o absolutizaci ČR ve fotbale :-) Skoro :-)
Taky budu u toho ;-)
EDIT: Tak je po žížalkách, Ziky předvedl random roku, s lepší obranou, zálohou i útokem vypad 1:4 a Lenfíkovo zvířata dojely na penalty, taky 1:4. Tak snad za rok.
Už i mně se podařilo dostat k Futuramě, dnes mne docela vzal dojem ze "Zablokujte Bendera v televizním vysílání" (Bender Should Not Be Allowed On Tv).
Už není na světě Pana Režiséra Ingmara Bergmana. V Aeru jsem pár jeho pecek viděl a díky Levným knihám mám 11 fláků doma. Mistře, díky, za tu krásu.
Jedna malá poznámka pro fanoušky Star Treku: Borgové mají 31. července svůj svátek
Na serveru mi běží pár služeb, k tomu hosts.deny, pozoruji docela často nějaké pokusy o zalogování se po ssh, zkoušení hesel, z nečekaně širokého světa.
Patlam se s jednim kompem, narazil jsem při kompilaci na chybějící modul a za Boha jsem nemoh najít, kde se zaškrtává, jak se volí, jak se jmenuje v .configu. Nakonec jsem po hledání na webu, kde to každej měl, ve výpisu, když něco řešil, zabrousil do drivers/scsi/Makefile
a radost byla na světě :-) Jo, jednalo se o [CONFIG_BLK_DEV_SD] ... ;-) (Potřeboval jsem ho přesunout do modulu).
Občas narazim na pár citátů, moudrostí, pozastavim se, pokusim se najít souvislost mezi jimi a mnou a pustim je z hlavy. Jo, pravda, každej prudí něčim jinym, někdo svou sebejistotou a někdo zase ... taky vlastně sebejistotou, někdo píše moc a někdo zase málo
Pár dní se pokouším rozjet servřík na Via Epia CN1000, case je Morex MX-141 s 90W (výrobce uvádí v poznámce 80W). Zamrz jsem na tom, že s tímto zdrojem se mi disk nehne.
Objevil jsem náhodou existenci slovního fotbalu na Atlasu, jak tak okukuju soupeře, jsem tam jedinej linuxák. Za cca tejden tam byl jeden z MACem. Jinak samý wokna ... nic moc. Je to ve flashi, slušně to cvičí slovní zásobu. Dlouho tam určitě nebudu :-), je co dělat.
Stárneme všichni, na někom to je vidět více, na někom méně, někteří se měníme průběžně, někdo se zdá stejný a pak není poznat.
Od pátku mám doma Viu Epi V1000, k tomu jsem vzal slušivý case MOREX MX-141 a pokoušim se do toho narvat Gentoo. Mimochodem, 512MB ramky mi na "nějaký ten domácí" server přijde slušné (?).
Zadařilo se mi vyskytnout u příležitosti být v CERNu. Zná to každý, kdo je nějak dostupný s tam pracujícím, CERN je dosti otevřený pro veřejnost. Dojmy mám z návštěvy dost příjemné.
Našel jsem na jednom webu odkaz na nástin rozbor pohybu platů ve firmě a zároveň i smetanu o IT Kingách, že se to bez nich neobejde ... rád pozoruju náznaky, že vychcánci by mohli mít smůlu ...
Dost řečí, jde se zase dělat ;-)
Dneska se naší hattrickové reprezentaci podařil husarský kousek, poprvé postoupila nejen mezi 8 posledních na MS, ale dokonce v neděli budeme hrát o zlato.
Od soboty, kdy jsem si zacal hrat s instalaci Gentoo, jsem se uz dostal do pouzitelneho stavu.
7.12. 2006 17h Jak dlouho se mažu se suspem, místo hibernace jsem měl jen přenosný komp.
Doplněna anketa.
Jediné, čemu se v dostupném volném čase v poslední době věnuji, je Hattrick. "Naše" reprezentace poprvé postoupila mezi 16 týmů na MS v Rusku.
O tom nejde mlčet. Krmíme ho, hladíme po pacinkách, má tak hebkou pleť. Jo, naše první mimi už je s námi, i s manželkou, doma .
Otevřené kanceláře: totalita doby
Pavel Kohout, 27. ledna 2007, Lidové noviny
Po připomenutí nechávám k dispozici jen odkaz namísto kompletního znění článku.
Přišel mi dnes odkaz na nezpomenutelné video, kde účinkuje akční žena. Nejde se nepodělit ;-)
Nějakou dobu vnímám diskuse ohledně znečišťování, oteplování a podobně, poslední zpráva mne drobet vyvedla z rovnováhy.
Dárky na Vánoce už máme de facto komplet vyřešené, narazili jsme ovšem ještě na trhu na Rubikovu kostku o 4 patrech. Pětipatrovou měli taky, ale to mi už přijde jako zhůvěřilost.
Stručně a krátce ... neuvěřitelné se stalo skutkem, minutovej level v Supertuxovi zdolán. Tedy ten, kde train leaves in 1 minute už je úspěšně za mnou. Doběh jsem v čase t-0 ... JUCH! :-D
(Už pařim jen sudoku na webu a supertuxe <edit>ještě pařim manuály, jako každá zkrachovalá existence ...</edit>.)
Musel jsem konečně něco řešit, co mne nějakou dobu trápilo, čas od času, jak jsem na to narazil. Takové prkotiny prostě.
S příchodem Vánoc tu je opět další šňůra koncertů sboru Chorus Carolinus. Zatim jsem je viděl dvakrát, maj toho pěknýho dost a dva výrazný fláky. Někde se mi doma má i válet jejich cd ;-)
Mailem mi přišlo pozvání s textem
> Dovolte, abych Vám zaslal "neslušně" e-mailem pozvánku na naše prosincová > vystoupení a zároveň Vás požádal nejen o návštěvu, ale i o distribuci dále. > Děkuji. Těším se na shledanou. Karel Procházkaa nějak se mi nezdá, že by někdo jako oni museli žadonit o přízeň ... :-D
Čas od času se mi vracejí jistá slova, nyní jsem je našel docela rychle, aby ne, když je znám více méně na zpaměť, on toho pan básník Hrabě zase tolik nenapsal Už jsem to tu někde ventiloval jednou ... a co
(tak jako tak, zní mi u toho i pan Kovařík, to se nedá smazat.) A další je ta, kde se říká "... pasáci poezie, koštéři metafor ...", ano, Prolog.
Jsme připojeni k netu přes wifinu, v poslední době, snad za poslední měsíc, dva, je doba "držení" konektivity maximálně tři dny. Možná přehánim, ale tolik zase ne, aby to stálo za řeč.
Avizoval jsem naši přitulnost k anglosaskému prostředí, následující text má jazykovou souvislost. (Mároši, děkuju )
Od dubna mam jeden noťas s ATInou Xpress 200M. Napoprvé jsem s ní kdysi nepohnul, tak jsem použil drajvr vesafb. Nedávno mne kamarád nakrk, rejpal mi do toho, jakej používam systém. Tak jsem drobet zase přidal plyn ve studiu. Následkem čehož jsou i mé pokusy.
Mám stežené proprietární ovladače od ATI: ati-driver-installer-8.26.18-x86.run
, ati-driver-installer-8.28.8.run
a ati-driver-installer-8.29.6.run
. Z diskusí jsem vyrozumněl, že je třeba spustit ten run, spustit aticonfig --initial
, vlízt do neXkového prostředí, zbavit se z paměti předchozího modulu pro grafiku, natáhnout fglrx
a jen si lebedit.
Zatim končim na tom, že u instalace se mi nenalezne cesta pro zkompilování modulů.
Před pěti lety jsem se rozhodl, zda se budu snažit chytnout se v zahraničí nebo v Praze. Stálo to za to. Pamatuju, jak o mně říkali "ten se do měsíce z Prahy vrátí".
Zmigroval jsem před nějakou dobou z desktupu na noťas. Maká mi to snad vše, no, o tom to být nemá, že mi nejde SDL a kvůli tomu dosbox. Někde mam komplet knihovny uložený, díky jimž jsem ho rozchodil na desktopu.