abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1960 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Bylo nebylo a snad bude :-)

    8.9.2009 23:13 | Linux - IT | Přečteno: 1235× | Komentářů: 5, poslední 9. 9. 2009 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    (Jak jsem narazil na e1000e)


    Frantíci ... jsou určitě dobří kuchaři :-)

    22.8.2009 21:42 | Bláboly | Přečteno: 2047× | Komentářů: 53, poslední 25. 8. 2009 | Hodnocení: 78 % (23 hlasů)

    Z každého si jde dělat srandu, pro tentokrát z Francouzů ;-)
    Převzato ze vtipů na PalběCz


    Několik vět 2009

    15.8.2009 13:38 | MeaningOfLife | Přečteno: 2296× | Komentářů: 93, poslední 18. 8. 2009 | Hodnocení: 83 % (18 hlasů)

    Že jsem šťoura, přišel mi jeden mail, zase pozdě jsem si něčeho všim ... takže uvádim "Několik vět 2009", jak jsem je dostal.
    Originál je na zřejmě d-fensovi.


    Stalo se 11.5.

    4.8.2009 19:12 | Bláboly | Přečteno: 1458× | Komentářů: 17, poslední 5. 8. 2009 | Hodnocení: 15 % (13 hlasů)

    V rámci facebooku mne občas trkne něčí aktivita, teď se jednalo o souvislost data narození a dění v historii. 11.5. se toho stalo docela dost ;-) Jak jsem dostal, tak předávam. Zajímavých věcí tam pár je.


    To jsou teda trekoviny

    1.8.2009 11:18 | MeaningOfLife | Přečteno: 1250× | Komentářů: 3, poslední 1. 8. 2009 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    Skákal Spock přes potok


    Výběr fortunes

    29.6.2009 21:26 | Bláboly | Přečteno: 1274× | Komentářů: 5, poslední 1. 7. 2009 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    K jednomu PFku jsem si udělal výběr citátů, před chvílí jsem na něj zase narazil a napadlo mne dát ho do placu, aby jej mohl náhodný čtenář dle chuti obohatit komentářem ;-)


    Mechanika pro noťas

    17.6.2009 20:54 | Bláboly | Anketa | Přečteno: 1297× | Komentářů: 25, poslední 19. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Zdravím příznivce (spíše) kvalitního železa, přicházím sondovat stav vybavení notebooků.


    Doteky nebes

    8.2.2009 22:30 | MeaningOfLife | Přečteno: 1325× | Komentářů: 6, poslední 10. 2. 2009 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Všichni jsme nějak od dětství poznamenáni výchovou a okolím. Potkáváme Sluníčka a dokud jsou na světě, je vše v pořádku ... a když už nejsou, najednou jsou ještě bližší.


    Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce ...

    15.1.2009 11:39 | MeaningOfLife | Přečteno: 2032× | Komentářů: 51, poslední 21. 4. 2009 | Hodnocení: 92 % (13 hlasů)

    Nevěřícně jsme koukal na rss z dsl.cz Policie dostala svolení probourat se do počítačů občanů ...


    Dokázala jsem to ...

    4.1.2009 19:51 | Linux - IT | Přečteno: 1818× | Komentářů: 19, poslední 7. 1. 2009 | Hodnocení: 40 % (10 hlasů)

    Dokázala jsem to! A napoprvé ... řekla víla Mavis ... To bych nebyl já, abych si ze všeho nedělal srandu, či aspoň neviděl ve všem to veselejší ... zase jsem se něco naučil a je mi fajn :-), twiki mi konečně maká ... a na poprvé to nebylo.


    Stačilo jen velmi málo ... aby ... kdyby ...

    28.9.2008 08:26 | MeaningOfLife | Přečteno: 1883× | Komentářů: 14, poslední 3. 6. 2009 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Jak málo stačí pro kardinální změnu dějin a 28. září i 28. říjen 1938 mohly vypadat / vypadaly úplně jinak.


    Pokus omyl

    13.8.2008 18:03 | Linux - IT | Přečteno: 1801× | Komentářů: 2, poslední 13. 8. 2008 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    (Tolik řečí pro jednu vadnou paměť.)

    Začal mi na noťasu padat občas nějaký program, poprvé, co si vzpomínám, se jednalo o kaffeine a nepřehrávalo video, zvuk šel. Dalším oříškem bylo odesílání mailů z kmailu přes smtp a gmail, malej mail do cca 500kB jsem odeslal, procpal, větší ani náhodou. Ve wiresharku jsem viděl retransmise, někde snad mam ještě log. Až jsem se dokopal k překompilování celého souvisejícího stromu, který to vyřešil.


    Co říct? Prostě smůla ...

    23.6.2008 23:25 | Linux - IT | Přečteno: 1411× | Komentářů: 12, poslední 25. 6. 2008 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Lebedil jsem si, jak jsem v suchu, lebedil. Dvě partišny, na obou Gentoo, reiserfs3.6, jedna "aktivní" a druhá "záložní".
    EDIT: Vlastně se nic nestalo.


    Znova Celestýni

    18.6.2008 09:58 | MeaningOfLife | Přečteno: 1414× | Komentářů: 15, poslední 19. 6. 2008 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Bylo nebylo, dostal jsem kdysi tip na Celestinské proroctví od Jamese Redfielda.


    Nejlepší je osobní zkušenost

    1.6.2008 03:00 | Bláboly | Přečteno: 2134× | Komentářů: 120, poslední 3. 6. 2008 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Měl jsem tu čest navštívit další zajímavé místo, jednalo se o Slovnaft v Bratislavě. Bohužel nás nenechali fotit, tak musím spoléhat jen na vlastní paměť.


    Jen Tesla by dnes dělal do fyziky díru

    22.5.2008 23:28 | MeaningOfLife | Přečteno: 2698× | Komentářů: 56, poslední 25. 5. 2008 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Narazil jsem na webu konečně na více informací o Nicolu Teslovi, díky tomu, že jsem si na to konečně udělal čas :-), dal jsem to drobet dohromady a mohl se dívat, jak kdo přispívá.


    Už jen 55 let

    5.4.2008 05:55 | Bláboly | Přečteno: 1765× | Komentářů: 38, poslední 7. 5. 2009 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Miluju Star Trek, Enterprise obzvlášť. Při sledování Časových válek mne napadlo, jak je vše křehké, jak málo občas stačí, jaký kus občas dělí vítězství od porážek. A hlavně jsem objevil, jak se mi líbí myšlenka spolupráce. V Prvním kontaktu se říká, že lidé po zjištění, že nejsou ve vesmíru sami, dostali víc rozum, do padesáti let vymýtili nemoce a přestali mezi sebou válčit. Čili do 5.4.2063 chybí už jen 55 let.


    Chvála Českému servisu

    22.3.2008 14:06 | Bláboly | Přečteno: 1348× | Komentářů: 5, poslední 24. 3. 2008 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Občas jsem impulzivní až moc. Jednou to odnesla na notebooku jedna klávesa. V duchu si řikam, že jestli noťas vydržel tohle a odešla jen jedna klávesa, tak zlatý IBM :-)


    kamera Ovis WL-5420 IP

    15.2.2008 21:39 | Bláboly | Přečteno: 1454× | Komentářů: 14, poslední 14. 10. 2008 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Jako správní rodiče jsme se chtěli dobře starat o mimi a zároveň si aspoň někdy odpočinout. Pro usnadnění jsme si obstarali IP kameru Ovislink WL-5420.


    Lehni, vstaň, lehni (co nového, deníčku?)

    10.1.2008 10:16 | Linux - IT | Přečteno: 1320× | Komentářů: 2, poslední 1. 2. 2009 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    To nejlepší na začátek. Ani nevim jak, funguje mi od 9.1.2008 na r51e hibernace.


    Kudy dál se zálohováním u noťasu?

    17.11.2007 15:35 | Linux - IT | Anketa | Přečteno: 1440× | Komentářů: 39, poslední 22. 7. 2009 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Přicházím, dá se říct, s obecnou otázkou pro všechny majitele notebooků. Narazil jsem u IBM r51e na problémy s pálením 16x DVD médií, dle tvrzení zaslechnutých v diskusi nelze změnit firmware hardware. Co byste s tím dělali vy?


    Už mě maj :-)

    28.10.2007 15:23 | MeaningOfLife | Přečteno: 1864× | Komentářů: 11, poslední 11. 12. 2007 | Hodnocení: 75 % (12 hlasů)

    Měl jsem možnost přičuchnout k několika dílům Star Treku, dokud ho AXN sci-fi bude dávat, tak budu mít 2x denně posvícení :-)

    Od nicku Lore jsem dostal svolení na zveřejnění následujícího ...


    Lost Eden

    25.10.2007 08:02 | MeaningOfLife | Přečteno: 1267× | Komentářů: 15, poslední 26. 10. 2007 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Další sen mám splněný, dohrál jsem za necelý den Lost Eden.


    Prostě nevypálim

    24.10.2007 19:22 | Bláboly | Přečteno: 1252× | Komentářů: 12, poslední 6. 2. 2008 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Jedna moje lapálie se (zřejmě) záznamovými médii. Nepodařilo se mi vypálit na Verbatim DVD, médium Yuden, ani na noťasu ani na LG-4163.


    Mezi námi lidmi

    6.9.2007 21:50 | MeaningOfLife | Anketa | Přečteno: 1420× | Komentářů: 24, poslední 7. 9. 2007 | Hodnocení: 75 % (12 hlasů)

    Mladí ještě nepřemýšlí a staří už nepřemýšlí ... o životě ;-), anebo se to na nich tak neprojevuje. A ostatní maj zřejmě krizi středního věku. A někdo je mladý a někdo mladý duchem. Pozoruju, že mám nějaké lidi čím dál víc radši, pro to, čím jsou, akorát je mi blbé to přiznat ;-)


    HT + HTM = všem sportovním maniakům

    3.9.2007 18:09 | Bláboly | Komentářů: 3, poslední 3. 9. 2007 | Hodnocení: 12 % (16 hlasů)

    Jen stručně, ve fotbale se naše týmy do semifinále Ligy mistrů nedostaly, na Hattricku dnes od 20h budou dva české týmy v semifinále Hattrick Masters usilovat o absolutizaci ČR ve fotbale :-) Skoro :-)

    Taky budu u toho ;-)

    EDIT: Tak je po žížalkách, Ziky předvedl random roku, s lepší obranou, zálohou i útokem vypad 1:4 a Lenfíkovo zvířata dojely na penalty, taky 1:4. Tak snad za rok.


    Futurama filozoficky

    10.8.2007 15:37 | MeaningOfLife | Přečteno: 1442× | Komentářů: 15, poslední 19. 8. 2007 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Už i mně se podařilo dostat k Futuramě, dnes mne docela vzal dojem ze "Zablokujte Bendera v televizním vysílání" (Bender Should Not Be Allowed On Tv).


    Mistře, díky

    30.7.2007 11:59 | MeaningOfLife | Komentářů: 2, poslední 30. 7. 2007 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    není na světě Pana Režiséra Ingmara Bergmana. V Aeru jsem pár jeho pecek viděl a díky Levným knihám mám 11 fláků doma. Mistře, díky, za tu krásu.


    Borgové mají svátek

    10.7.2007 15:50 | Ztráta času | Přečteno: 6771× | Komentářů: 8, poslední 11. 7. 2007 | Hodnocení: 38 % (13 hlasů)

    Jedna malá poznámka pro fanoušky Star Treku: Borgové mají 31. července svůj svátek :-)


    Zakázat celý rozsah?

    5.7.2007 08:36 | Linux - IT | Anketa | Přečteno: 1790× | Komentářů: 17, poslední 9. 7. 2007 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Na serveru mi běží pár služeb, k tomu hosts.deny, pozoruji docela často nějaké pokusy o zalogování se po ssh, zkoušení hesel, z nečekaně širokého světa.


    Teď tu byl ... sd_mod

    29.6.2007 23:09 | Linux - IT | Komentářů: 2, poslední 29. 6. 2007 | Hodnocení: 36 % (11 hlasů)

    Patlam se s jednim kompem, narazil jsem při kompilaci na chybějící modul a za Boha jsem nemoh najít, kde se zaškrtává, jak se volí, jak se jmenuje v .configu. Nakonec jsem po hledání na webu, kde to každej měl, ve výpisu, když něco řešil, zabrousil do drivers/scsi/Makefile a radost byla na světě :-) Jo, jednalo se o [CONFIG_BLK_DEV_SD] ... ;-) (Potřeboval jsem ho přesunout do modulu).


    Občas ...

    27.6.2007 02:19 | MeaningOfLife | Přečteno: 1337× | Komentářů: 12, poslední 2. 8. 2007 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    Občas narazim na pár citátů, moudrostí, pozastavim se, pokusim se najít souvislost mezi jimi a mnou a pustim je z hlavy. Jo, pravda, každej prudí něčim jinym, někdo svou sebejistotou a někdo zase ... taky vlastně sebejistotou, někdo píše moc a někdo zase málo :-)


    Vidím den, kdy kuřata přes cestu budou svobodně chodit

    16.6.2007 09:50 | Bláboly | Přečteno: 3274× | Komentářů: 35, poslední 24. 6. 2007 | Hodnocení: 96 % (45 hlasů)

    Taková hříčka pro zpestření ... :-)


    Hni se ...

    14.6.2007 00:58 | Bláboly | Přečteno: 1950× | Komentářů: 34, poslední 17. 6. 2007 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Pár dní se pokouším rozjet servřík na Via Epia CN1000, case je Morex MX-141 s 90W (výrobce uvádí v poznámce 80W). Zamrz jsem na tom, že s tímto zdrojem se mi disk nehne.


    Nikdo kol dokola

    7.6.2007 22:45 | Linux - IT | Komentářů: 9, poslední 11. 6. 2007 | Hodnocení: 29 % (7 hlasů)

    Objevil jsem náhodou existenci slovního fotbalu na Atlasu, jak tak okukuju soupeře, jsem tam jedinej linuxák. Za cca tejden tam byl jeden z MACem. Jinak samý wokna ... nic moc. Je to ve flashi, slušně to cvičí slovní zásobu. Dlouho tam určitě nebudu :-), je co dělat.


    Smysle, kde jsi?

    24.5.2007 10:21 | MeaningOfLife | Anketa | Přečteno: 1773× | Komentářů: 33, poslední 2. 8. 2007 | Hodnocení: 79 % (14 hlasů)

    Stárneme všichni, na někom to je vidět více, na někom méně, někteří se měníme průběžně, někdo se zdá stejný a pak není poznat.


    Vlastní live distro?

    22.4.2007 18:17 | Linux - IT | Anketa | Přečteno: 2057× | Komentářů: 11, poslední 25. 4. 2007 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Od pátku mám doma Viu Epi V1000, k tomu jsem vzal slušivý case MOREX MX-141 a pokoušim se do toho narvat Gentoo. Mimochodem, 512MB ramky mi na "nějaký ten domácí" server přijde slušné (?).


    Jeden malý střípek z CERNu

    3.4.2007 09:31 | Bláboly | Přečteno: 2200× | Komentářů: 27, poslední 20. 12. 2009 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Zadařilo se mi vyskytnout u příležitosti být v CERNu. Zná to každý, kdo je nějak dostupný s tam pracujícím, CERN je dosti otevřený pro veřejnost. Dojmy mám z návštěvy dost příjemné.


    Pro odlehčení - ajtíci a teorie

    2.4.2007 20:43 | Bláboly | Komentářů: 1, poslední 3. 4. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Našel jsem na jednom webu odkaz na nástin rozbor pohybu platů ve firmě a zároveň i smetanu o IT Kingách, že se to bez nich neobejde ... rád pozoruju náznaky, že vychcánci by mohli mít smůlu ...

    Dost řečí, jde se zase dělat ;-)


    Zatřásli jsme HT světem

    23.3.2007 23:07 | Bláboly | Přečteno: 1510× | Komentářů: 8, poslední 26. 3. 2007 | Hodnocení: 44 % (9 hlasů)

    Dneska se naší hattrickové reprezentaci podařil husarský kousek, poprvé postoupila nejen mezi 8 posledních na MS, ale dokonce v neděli budeme hrát o zlato.


    To je fofr

    12.3.2007 17:50 | Linux - IT | Přečteno: 1698× | Komentářů: 33, poslední 13. 4. 2007 | Hodnocení: 23 % (13 hlasů)

    Od soboty, kdy jsem si zacal hrat s instalaci Gentoo, jsem se uz dostal do pouzitelneho stavu.


    piplání se swsusp2

    8.3.2007 22:28 | Linux - IT | Anketa | Přečteno: 1802× | Komentářů: 16, poslední 15. 3. 2007 | Hodnocení: 43 % (7 hlasů)

    7.12. 2006 17h Jak dlouho se mažu se suspem, místo hibernace jsem měl jen přenosný komp.


    Doplněna anketa.


    Kde je ta koruna?

    4.3.2007 23:31 | Bláboly | Anketa | Přečteno: 3573× | Komentářů: 20, poslední 12. 6. 2008 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Tři muži přišli do motelu.


    Go Czecho go (HT)

    16.2.2007 14:28 | Ztráta času | Přečteno: 1135× | Komentářů: 5, poslední 7. 3. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Jediné, čemu se v dostupném volném čase v poslední době věnuji, je Hattrick. "Naše" reprezentace poprvé postoupila mezi 16 týmů na MS v Rusku.


    Už ho máme doma :-)

    9.2.2007 23:11 | MeaningOfLife | Přečteno: 1954× | Komentářů: 29, poslední 27. 2. 2007 | Hodnocení: 100 % (19 hlasů)

    O tom nejde mlčet. Krmíme ho, hladíme po pacinkách, má tak hebkou pleť. Jo, naše první mimi už je s námi, i s manželkou, doma :-).


    Open space, ano či ne?

    9.2.2007 10:26 | Bláboly | Komentářů: 27, poslední 10. 2. 2007 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Otevřené kanceláře: totalita doby

    Pavel Kohout, 27. ledna 2007, Lidové noviny


    Po připomenutí nechávám k dispozici jen odkaz namísto kompletního znění článku.


    To snad ...

    22.1.2007 15:09 | Bláboly | Komentářů: 27, poslední 23. 1. 2007 | Hodnocení: 60 % (15 hlasů)

    Přišel mi dnes odkaz na nezpomenutelné video, kde účinkuje akční žena. Nejde se nepodělit ;-)


    Bude hnusně hezky?

    9.1.2007 23:22 | MeaningOfLife | Přečteno: 1843× | Komentářů: 120, poslední 28. 1. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Nějakou dobu vnímám diskuse ohledně znečišťování, oteplování a podobně, poslední zpráva mne drobet vyvedla z rovnováhy.


    Rubicon a kostky

    12.12.2006 14:45 | Bláboly | Anketa | Přečteno: 1646× | Komentářů: 21, poslední 26. 12. 2006 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Dárky na Vánoce už máme de facto komplet vyřešené, narazili jsme ovšem ještě na trhu na Rubikovu kostku o 4 patrech. Pětipatrovou měli taky, ale to mi už přijde jako zhůvěřilost.


    Pane doktore ...

    5.12.2006 22:24 | Bláboly | Anketa | Přečteno: 1589× | Komentářů: 7, poslední 6. 12. 2006 | Hodnocení: 75 % (12 hlasů)

    Přišel mi dnes docela exkluzívní fór :-D


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.