V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dozvěděli jsme se, že celých 14 % mobilních telefonů s operačním systémem používá Linux. Zpráva je to sice pozitivní, ale o to více se musíme ptát, proč je výrobci/dovozci nedodávají na náš trh.
Včera ráno si Středočeská energetická vyzkoušela své tradiční hrátky s proudem v síti. Proud chvíli šel, chvíli ne. Co se v těch okamžicích dělo v našem ADSL modemu (Lucent Cellpipe s routerem a 4-portovým switchem), netuším. V každém případě po skončení "orgií" (nebyl jsem přítomen, informace mám jen zprostředkované) modem nefungoval.
Tak už je to tady. S myslí zatemněnou bojem proti teroristům rozstříleli britští policisté nevinného člověka. Jde z toho větší strach než z teroristů samotných.
(Tento příspěvek je velice emotivně zabarvený, je ukázkou toho, jak by to vypadat nemělo.)
Řeči o tom, že "v dnešní době se každý žene jen za penězi", mě dokáží docela vytočit. Lidé se chovají úplně stejně, jako se chovali kdykoli předtím - od doby, kdy si osobují právo se nazývat lidmi (předtím se tak chovali také, jako se tak chovají jiní živočichové). Nezištnost prostě neexistuje, každé vědomé jednání člověka sleduje pouze jeho vlastní prospěch.
Mnozí lidé si nedokáží představit, že by za e-mailovou schránku, webový prostor nebo jiné podobné služby měli platit. Někteří z nich na tyto bezplatné služby často nadávají, jiní jsou spokojeni (často ale jen proto, že nevědí, že mohou mít mnohem víc). Pokud chce člověk něco pro vážné účely (tedy nikoli jen na hraní), služby "zdarma" prostě nemohou vyhovět.
Nedávné teroristické útoky v Londýně byly opět vodou na mlýn těm, kdo chtějí strkat nos do cizí komunikace. Toto, ale i další události (třeba nátlak RIAA, MPAA a dalších organizací na ISP, aby archivovali různé informace a filtrovali data) ve svém důsledku znamená, že mohutně roste význam šifrování. Už dnes je velkým riskem posílat zprávy důvěrnějšího charakteru nezašifrované.
...se bude zadávat pětimiliardová zakázka na nákladní auta pro armádu, která by měla nahradit dosluhující (a přesluhující) "vejtřasky". Ve vzduchu je cítit nejen síra pekelná, ale také zatuchlý pach letounů L159 tiše hnijících ve skladech. Někdo je zkrátka nepoučitelný (nebo dobře zaplacený).
Ve svých předchozích příspěvcích jsem často kritizoval chování státní správy a samosprávy. Často se to týkalo praktické realizace eGovernmentu - elektronická státní správa je podle mě realizována špatně a neefektivně. Protože kritizovat umí každý, chtěl bych nastínit, jaká je moje představa v této oblasti. Pod slovem eGovernment budu (stejně jako česká vláda ve svých prohlášeních) mít na mysli státní správu nejen elektronickou, ale také efektivní.
Problém, jak řešit zakódování národně specifických znaků, se ve výpočetní technice řešil již od dřevních dob (přesněji řečeno od okamžiku, kdy chtěl někdo používat něco víc než holé anglickou abecedu). Pro české znaky se v historii používala mnohá kódování, každé mělo nějaké výhody a nevýhody (na legendární kódování bratří Kamenických si ještě leckdo vzpomene, občas ho ještě někdo použije i dnes). Po postupném vystřídání všeho možného jsem zjistil, že je nejvýhodnější používat UTF-8.
Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino. Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.
Informace o tom, že se ČSSD zamlouvá návrh zákona o majetkových přiznáních z dílny KSČM, mě přímo zděsila. Tyto dvě strany mají ve sněmovně většinu, proto mohou (třeba i přes odpor senátu a prezidenta) tento zákon protlačit. Majetková přiznání jsou v principu špatná, a účinný nástroj proti daňové a jiné kriminalitě rozhodně nepředstavují.
Zatím naštěstí nic takového nehrozí, ale návrh schválený poslaneckou sněmovnou je vykročení tímto směrem. Bohužel jsem se zatím nedostal k přesnému znění schváleného ustanovení (server PS PČR se posledních dnech chová velmi podivně), ale jasné je, kam návrh míří. Měl by zakázat "prodej pod cenou" (tedy za nižší cenu, než jsou "výrobní náklady"),zejména v super- a hypermarketech. Pokud by se ale takto postupovalo i dále, na černou listinu se může snadno dostat i svobodný software, protože i ten může být použit naprosto stejným způsobem, jako piva prodávaná po dvou korunách.
Příspěvek tak to je fakt parada.... a následná diskuse mě donutily k tomu, abych se k této problematice také vyjádřil. Mezi lidmi je velmi rozšířená obliba tvrdých, troufám si tvrdit až drakonických trestů. S tím rozhodně nemohu souhlasit...