V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nebude řeč o DRM, přestože je také Defective By Design. Opět vytáhnu něco z oblasti silniční dopravy.
Jak už víme, v Česku lidé s oblibou umírají na železničních přejezdech. Je to kromě jiného také proto, že i zde panují různé nebezpečné mýty. Narozdíl od minulých automýtů, kde šlo pouze o peníze, tady jde o život.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si vyzkoušel Internet Explorer 7 - zatím z ryze uživatelského hlediska (tedy nikoli z pohledu tvůrce webu). A přesvědčil jsem se tak o tom, že je to zhruba tak, jak jsem o tom psal již dříve. Tento prohlížeč zkrátka nemá moc co nabídnout, i když i některé pozitivní drobnosti se najdou.
Pokud ano, určitě už víte své, ovšem následující text by vás mohl stejně dále inspirovat. Pokud ne, o hodně přicházíte - ale začít lze kdykoliv, třeba teď. Zejména pro (dosud) nečajující jsou tyto odstavce určeny.
Při psaní článku o PIM aplikaci Mulberry mě napadlo, že by nebylo úplně od věci trochu připomenout ovoce, jehož název tento program nese.
Speciálně pro všechny odpůrce aut, ekologické aktivisty a ekoteroristy, pro náruživé cyklisty a chodce, zkrátka pro všechny, kdo neradi dýchají spaliny z motorů, je tu další díl automýtů. Bude zaměřen na spotřebu paliva, oblíbené to téma diskusí řidičů aut všeho druhu.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
Nejen řidiči aut občas spáchají dopravní přestupek. Dělají to i jiní účastníci silničního provozu, například cyklisté. A zrovna tito dokonce mnohem častěji než automobilisté. Spousta cyklistů ani pravidla nezná, nebo hřeší na to, že policisté tyto přestupky tolerují.