Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Vážená ODS,
velmi mne potěšila vaše zpráva, že navyšujete důchody všem. V souvislosti s tím mne zajímá, zda je vaše nabídka časově neomezená nebo budete ze svého navyšovat důchody jen letos?
V souvislosti s iniciativou podporujících OpenID, množí se negativní reakce na něj. Vůbec je nechápu.
Pokusím se shrnout některé výhody, které OpenID dle mne nabízí navíc oproti pouhému "nepamatovat si tisíce hesel".
Stát pořád vymýšlí jak omezovat podporu v nezaměstnanosti. Cílem navrhovaných opatření je, aby motivovala lidi k práci. Bohužel současně s tím může dotlačit některé za hranici bídy, protože prostě zákony nikdy nemohou pamatovat na všechno.
Napadlo mne IMHO velmi jednoduché opatření, které všem těm přehmatům předchází:
Zrušit vyplácení podpor v nezaměstnanosti a nahradit je institutem veřejně prospěšných prací.
Skoro každý, kdo se živí vytvářením webových stránek, sledoval s rozpaky blížící se vydání této verze.
Na jedné straně vylepšení zobrazovacího engine, přesto nadále jeho faktické zaostávání za standardy daleko více podporující konkurencí, na druhé zcela nové chyby.
A jak vysvětlit zákazníkům, že budou platit za úpravy toho, co vám již jednou zaplatili?
Dneska jsem četl blogspot o prodeji plyšových tučňáků v českých supermarketech.
Našel jsem si na webu jejich výrobce a s radostí jsem zjistil, že za ním stojí brňenská společnost MÚ BRNO.
Proč se z toho raduji? Protože za porod Svena, mladšího bráchy Tuxe, mohu možná tak trochu i já ;-)
Aktualizováno 28.10.2008: Seznam má beta verzi jabberu!
Aktualizováno 11.6.2007: první český portál nabízí jabber!
Informace o výsledku nasazení RBL filtrace a Grey listu. Perlička v podání Gmailu, nahrávájící spamerům.
Co zase vylezlo sluníčko, přepadla mne hnusná pylová alergie.
Před týdnem jsem koupil Zyrtec a už je pryč. Účinnost těžko poměřím, když nevím, jak bych na tom byl bez něj. Změna je ale život, chtěl jsem zkusit Zodac. Lékárnice mi ho odmítla dát, že je prý na předpis (asi měla jen velké balení). Nakonec to bylo dobře, vyhrabala něco jiného se stejným složením a za ploviční cenu než Zyrtec.
To mne zaujalo. Pokusil jsem se dohledat, jaké jsou vlastně možnosti co se týče složení a ceny.
V RSS čtečce na mne vyskočil zajímavý výpočet v PHP, jak by vypadalo rozdělení mandátů v jednoobvodovém systému, tedy při oslabení většinových prvků.
Za svůj život jsem absolvoval čtvery parlamentní volby. Ty letošní jsou pro mne přelomové. Je to poprvé, co jsem i přes diskrimační volební systém získal své politické zastoupení v parlamentu.
Rozhodl jsem se dodělat na jeden web odkazy na free software. Pointa je jasná, představit nenásilně návštěvníkům programy, které mohou použít místo těch stávajících často ukradených.
Trochu mne motivovala poslední akce Microsoftu, kdy uživatelům nelegálních Windows vyskakuje po startu strašák v podobě varujícího okna. Ideální půda nabídnout alternativu, jak ostatně vycítila i OSS Aliance, která ve spoluprácí s CZLugem spustila reklamní akci na linux.
Bohužel jsem při tom narazil na problém, že svobodný sw nemá obvykle žádný jednoduchý propagační web, kam by se dali BFU uživatelé nasměrovat.
Chystaná nová doména eu způsobila jako obvykle registrační šílenství.
To není nic divného, každá nová doména představuje prostor, kde se dá dobrým claimem získat s víceméně nulovou investicí zajímavý majetek.
Poměrně rozšířen je i názor, že spekulace při rezervaci domén je nemorální, že by měl doménu dostat jen ten, kdo na ni hodlá něco provozovat. Osobně toto tvrzení považuji za bláhové. Dejte mi sex.com a já tam určitě něco rozjedu :-D
Přiznávám, že jsem tento program nikdy nepoužíval, a tedy mi zřejmě chybí ono prozření.
Na druhou stranu, proč bych nemohl program ohodnotit jen na základě jeho popisu na domovské stránce?
Sepsání tohoto blogspotu předcházelo moje čtení tiskové zprávy o Kácení dřevin na Slovanském náměstí v Brně.
Tohle mi dorazilo emailem - Možná řetězový email, nebo rozesílané z čirého nadšení, vlastně ani nevím :)
Tak či onak, rád bych věděl, zda je ta účtenka pravá. Pokud ano, tak takovou restauraci rád navštívím.
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Dnes na rootovi vyšel perferktní pokus vyvolat flamewar. Autor jakoby nestranně popisuje důvody, proč linux nekraluje na firemních desktopech a serverech. Přitom ale nezmiňuje milionkrát opakovanou oponenturu k těmto tvrzením.
Na druhou stranu nezmiňuje ani podle mne zásadnější argumenty nahrávající pro Windows.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Pozor, tento spot odhaluje data, která ČSOB považuje za důvěrná bez jejího souhlasu!
Příjemcem jsem se stal jen díky překlepu v adrese, nicméně je zde zveřejňuji navzdory zákazu ze strany ČSOB, protože se domnívám, že nejen osoby napojené na tuto banku mají právo být varováni.
nosoftwarepatents.com připravili seznam volených kategorií (v češtině) obsahující komentáře k jednotlivým kandidátům. Myslím, že jeho pročtení neublíží ani tomu, kdo se elektronického hlasování sám zúčastnit nechce.
Pozor, pokud budete hlasovat musíte vybrat kandidáta ve všech kategoriích! Třeba novináře roku jsem tedy musel odkliknout zcela náhodně
GNU/Linux je kvalitní operační systém. Je dodáván obvykle ve formě ucelených distribucí, které zajišťují snadnou dostupnost software a jeho pohodlnou instalaci i pro nezkušené uživatele. Navíc ho lze obvykle získat zcela zdarma a legálně.
Jak je tedy možné, že si drží minoritní podíl na desktopech a není číslo jedna pro firemní intranetové servery?
Pokusím se shrnout některé důvody a popsat řešení, které není ničím novým a je nejen v IT využíváno pro prosazení vlastních produktů na trhu.
Byla jednou jedna firma. Protože není tak úplně fiktivní, nebudu si vymýšlet žádné pohádkové jméno ;-). Ale použiju ji jako ukázkový příklad, že komerční úspěch minimálně v IT není v přímé úměře s důrazem na bezpečnost nebo technologickou kvalitu.
Pro perex a RSS čtečky dodávám, že tento spot není o Microsoftu!
Jeden skener a kolem několik PC. Neozývá se občas "prosím, pusť mě tam na chvíli" nebo "prosím, naskenuj mi tohle"? Přestože 99% času nikdo neskenuje, kdo chce, musí čekat. Řešením je koupit více zařízení nebo jedno nasdílet na síti. Myslel jsem si, že sdílení bude nějaká magie. Naopak, se Saned je to dětsky snadné.
V pátek třináctého mi po dlouhých 50 dnech čekání dorazila objednaná deska VIA EPIA SP8000E. Rozměry 17x17cm, zaintegrováno skoro vše, včetně procesoru a bez větráku. Hurá do boje!
Právě jsem si doma instaloval Apache a PHP5ku. Používám cooker Mandrivy a předchozí update mi udělal pěknou paseku v konfigurácích. Ono to sice jelo, ale bylo zřejmé, že se hodně změnila struktura /etc/httpd, takže jsem si vše související zazálohoval a začal z nuly.