Portál AbcLinuxu, 20. července 2025 19:42
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
DJBDNS – bezpečný DNS server – 2 (tinydns)Druhá a závěrečná část tutoriálu popisuje konfiguraci samotného DNS serveru (tinydns). Vše je vysvětleno na příkladech, ve kterých jako figurant slouží adresa abclinuxu.cz. Nakonec si předvedeme, jak v domácí nebo pracovní síti s pomocí tinydns vytvořit vlastní doménu nejvyšší úrovně a tu používat pro přístup k počítačům.
LinuxAlt 2009 – reportážO víkendu 7. a 8. listopadu se v Brně již počtvrté konala konference LinuxAlt. Jde o jednu z největších, ne-li vůbec největší akci svého druhu v českých zemích. Na půdu FIT VUT dorazilo během víkendu několik set lidí – předem registrovaných bylo zhruba 350, což je číslo, které by mohlo poměrně přesně odpovídat reálnému počtu návštěvníků. A nutno podotknout, že tato skupina nebyla zcela homogenní – dam se vyskytlo relativně hodně.
Co sakra znamená: (Unl)(JE)[b][o][c][!]...?Jistě ste už narazili při stahování různých ROMek s hrami na prapodivné znaky v jejich názvech. V tomhle článku se je pokusím trochu vysvětlit.
IBM spolupracuje s irskou Agenturou na ochranu životního prostředíAnalýza vody v reálném čase pomáhá zajistit bezpečnost návštěvníků pláží v Irsku. IBM a irská Agentura na ochranu životní prostředí (Environmental Protection Agency, EPA) spolupracují na chytřejší správě vodních zdrojů na více než 130 irských plážích a jezerech.
Unixové nástroje – 3 (mv, cp, rm)mv, cp, rm – přesun, kopírování, mazání. Přestože vypadají jednoduše, skýtají tyto základní příkazy mnoho možností. Podívejte se na příklady použití a vysvětlení významu přepínačů.
Grafické programy v Qt 4 – 9 (prezentace dat – architektura model/view)Dnes se naučíme používat widgety, kterými programátor dokáže zobrazit související data: seznamy, tabulky, stromy. Jejich plnění, editaci, ale také přizpůsobení vlastním potřebám. Pořadem vás provází Úžasný Móric a krásná dívka.
Wine a jeho pomocníciWine umožňuje provozování mnoha aplikací pro Windows v prostředí Linuxu (a BSD), ale konfigurace Wine a instalace windowsovských programů nebývá jednoduchá. Naštěstí existuje několik pomocných nástrojů, které celou proceduru usnadňují. Připraví konfiguraci Wine, stáhnou potřebné knihovny a uživateli dají funkční aplikaci. (Winetricks. CrossOver. Cedega. Wine-Doors. PlayOnLinux. Bordeaux.)
Jaderné noviny – 21. 10. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.32-rc5. Citáty týdne: Dark Shikari, Ingo Molnár. Výsledky voleb LF TAB 2009. Jaderný summit 2009. Díry v souborech, souběhy a mmap().
Rusty Russell, rozhovorRusty Russell je australský vývojář linuxového jádra, který má na svém kontě práci na množství rozličných projektů. Napsal například paketový filtr ipchains a pro jádro 2.4 ho celý přepsal na iptables, naprogramoval virtualizační hypervizor lguest atd. Je aktivním členem australské linuxové scény a zakladatelem významné konference Linux.conf.au.
Monkey Island 2 v českém dabinguDlouho sme čekali, ale již se to stalo skutečností. Česká skupina Perla Group dokončila nadabování legendární hry Monkey Island 2 a nutno říct, povedlo se jim to! Ukážem si, jak tento dabing zprovoznit.
Bola nájdená bezpečnostná chyba v grafickom programe GIMP. Chyba bola nájdená vo funkcii ReadImage() v plugine pre správu obrázkov BMP plug-ins/file-bmp/bmp-read.c a môže viesť k vzdialenému spusteniu cudzieho kódu. Chyba bola nájdená vo verzii GIMP 2.6.7 ale môže sa týkať aj ostatných verzií.
Bol vydaný prvý release candidate Linux Mint 8 RC1. Táto verzia je založená na Ubuntu 9.10 Karmic Koala, 2.6.31 Linux kernel, X.org 7.4 a GNOME 2.28. Viac sa o novinkách v pripravovanej verzii Linux Mint 8 môžete dozvedieť z oficiálnych stránok.
Leo Lapworth informuje o spuštění nového designu perl.org. Změnou nedávno prošel také katalog odkazů perl6.org.
Vývojári stojaci za projektom Apache Lucene vydali Apache Solr 1.4.0. Solr predstavuje enterprise vyhľadávaciu platformu, ktorá je založená na Lucene Java search library. Novinka obsahuje 84 nových vlastností, 17 optimalizácií, 75 opráv chýb a ďalších 49 zmien.
Praha, 12. listopadu 2009 – Společnosti HP a 3Com Corporation (NASDAQ: COMS) oznámily uzavření definitivní dohody, na jejímž základě HP koupí 3Com, předního světového poskytovatele řešení z oblasti síťových přepínačů, směrovačů a zabezpečení, za 7,90 dolaru na akcii v hotovosti. Za celou firmu tak zaplatí zhruba 2,7 miliardy dolarů. Podmínky transakce byly schváleny vedením společností HP i 3Com. Tisková zpráva na Notebook.cz
Portál LinuxON.sk sa pripravuje na Slovensku. Portál by mal naplno bežať, no vraj sa ešte doladujú niektoré funkcie, tak oficiálne spustenie je odložené. Po dlhom čakaní sa niečo konečne deje i v tejto časti, na pohľad naozaj príjemným spôsobom. www.linuxon.sk.
Vyšla nová verze VectorLinux6.0-SOHO-BETA , která je založena na Slackware. Obsahuje nejnovější KDE 4.3.3, jádro 2.6.31.6, z aplikací OpenOffice.org, KOffice, K3b, Inkscape, Amarok 2.2 a další. V distribuci je zahrnuta plná podpora multimedií. Distribuce je na dvou CD.
Na serveru jabbim.cz/ se objevila novinka, že byla opět spuštěna beta verze služby weather.jabbim.com. Jedná se o testovací verzi, v případě malé stability by mohla být opět odstavena.
Firma Genesi, výrobce nízkopříkonových počítačů, převzala od Codex.gr projekt na výrobu desktopové PowerPC desky s procesorem MPC8610 a rozhodla se pro příspěvkový model financování přes web Power2People.org. Výsledná schémata desky, podaří-li se vývoj dotáhnout do konce, budou otevřena pro veřejnost, jako u některých předchozích produktů firmy.
Již tento pátek (20.11.2009) se koná ústecký Linux Meeting 2009 - setkání příznivců systému Linux a open source softwaru. Na programu je spousta zajímavých přednášek, tak neváhejte a zaregistrujte se...
Slashdot.org upozorňuje na blogpost informující, že ruský projekt, který se snaží dostat GNU/Linux do škol, je v ohrožení. Problémů je několik, mezi nimi je snížení rozpočtu, rozeslání chybných médií nebo souhlas Microsoftu se speciální cenou licence 30 dolarů na počítač.
Byla vydána čtvrtá řada (aktuálně verze 4.1) ipset – linuxového síťového nástroje pro efektivní vyhledávání IP/MAC/transportních adres v rozsáhlých seznamech uvnitř packetového filtru. Nová verze především zajišťuje kompatibilitu s jádrem 2.6.31 (včetně realtimeové odnože). Jozsef Kadlecsik, vývojář tohoto projektu vyvíjeného dlouho mimo Linusovo jádro, prohlásil, že se jej pokusí na počátku roku 2010 začlenit do oficiálního jádra.
Byla vydána nová verze ZevenOs 2.0 založeném na Ubuntu 9.10. Z popisovaných novinek se jedná hlavně o zvukový subsystém PulseAudio a přechod z HAL na Device-Kit. Z programů zde naleznate kecálka Pidgin, prohlížeč Mozilla Firefox 3.5, kancelářské aplikace Abiword a Gnumeric. Další změny si můžete přečíst na domácí stránce ZevenOs.
Na stránce Zive.cz vyšla polemika, zda se Ubuntu stane synonymem pro Linux. Mohlo by se tak prý stát na jaře 2010. Autor článku vychází z výsledků zadávání dotazů na google.cz, kdy po každém vydání nové verze Ubuntu, roste počet dotazů. U ostatních distribucí není zájem tak markantní.
Které internetové domény zanikly dříve, než začaly být využívány? A které byly zrušeny, když přestaly existovat státy, pro které byly vytvořeny? Nostalgické domény.
Server CD-R informuje, že už existuje možnost pod Linuxem s MPlayerem přehrávat Blu-Ray disky. V ČR si v něm však Blu-Ray filmy legálně nepřehrajete a navíc je prý nelegální na zmiňovaný patch třeba i jen odkazovat.
Jeden z vývojářů nástroje PowerTOP, který pomáhá šetřit energii především uživatelům notebooků, píše ve svém blogu o nových funkcích, které pomáhal připravit. První věcí je detekce, kdo roztáčí disk, druhou je detekce, kdo znemožňuje úspory na zvukovém zařízení a třetí je detekce toho samého na lince SATA.
Mozilla Weave se dostal do fáze betaverze. Je to nástroj pro synchronizaci záložek, hesel a dalších věcí pro Mozilla Firefox. Posledním pokrokem je zjištění zajímavosti konkrétních položek, které jsou pak upřednostňovány při synchronizaci. Data můžete ukládat na veřejný nebo na vlastní server.
Vydání nezávislé fantasy hry Aquaria pro Linux se postupně blíží. Na portu pro Linux pracuje Ryan C. Gordon, který stav nedávno zmínil ve svém .plan. Během dvou týdnů by se měla objevit testovací vydání.
Vyšel Amarok 2.2.1. Přináší především opravy chyb a drobná vylepšení stávajících funkcí. Několika nových funkcí se dočkala sekce Podcastů a playlist. Zcela novou funkcí je pak updatovač skriptů dodávaných s Amarokem. Vytváření kolekcí doznalo několika optimalizací.
Bola oznámená dostupnosť verzie Phoronix Test Suite 2.2 s kódovým označením Bardu. Phoronix Test Suit (PST) predstavuje open source benchmark testovacie nástroje pre Linux. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení, nové grafické rozhranie, nové testovacie profily a mnoho ďalších.
Google sprístupnil zdrojové kódy pre Android 2.0. Nová verzia tejto mobilnej platformy bola doteraz dostupná len v USA prostredníctvom telefónu Motorola Droid. Zdrojové kódy môžete sťahovať z oficiálnych stránok projektu. O novinke informuje server H-Online
Novovydaný Adobe Flash Player 10.1 beta opravuje viac ako jeden a pol roka starú chybu, ktorá v Linuxe neumožňovala vkladať národné znaky inak ako kopírovaním zo schránky. Kompletné poznámky o vydaní: release notes. Sťahovať a testovať môžete tu.
Vyšlo i-jetty 2.1, což je Java servlet container pro Google Android. Na Androidu tak můžete spouštět javovské aplikace, jejichž uživatelským prostředím jsou webové stránky. V nové verzi je přidána podpora pro Android 1.6.
Nokia vydala Qt 4.6.0 RC1 (viz článek o novinkách v Qt 4.6) a Qt Creator 1.3.0 RC1 (viz seznam změn). Nová RC verze Qt Creatoru přináší spoustu novinek a oprav ve všech oblastech.
Dnes byla oficiálně vydána Fedora 12. Přináší různé výkonnostní optimalizace, menší a rychlejší aktualizace, vylepšený NetworkManager, lepší podporu grafických karet a webkamer, KDE 4.3, Multi-Pointer X a spoustu dalších zajímavých novinek. Viz oznámení a poznámky k vydání.
Server dsl.sk popisuje vylepšenie nedávneho útoku na SSL umožňujúci nie len vložiť dáta do SSL session, ale aj získať z nej dáta. Technický popis útoku možno nájsť na securegoose.org. Vyzerá to tak, že jediným bezpečným riešením v súčasnosti je zakázanie re-negociácie spojena. To, či ho váš server (či banka) podporuje, alebo nie, vám povie ssllabs.com.
Na serveru mozilla.cz se objevil popis novinek v Personas 1.4 pro webový prohlížeč Firefox. Hlavně by mělo jít o podporu oblíbených, snadnější práci se vzhledy a třeba prohlédnutí vzhledu, než si jej vyberete. Více se můžeme dočíst na stránkách Mozilla Labs.
Google musí ve Švýcarsku před soud kvůli službě Street View. Street View nabízí uživatelům panoramatické snímky z měst. Švýcarský komisař pro ochranu dat a informací oznámil, že Google porušuje zákony na ochranu soukromí, a požaduje, aby byly snímky všech současných švýcarských měst staženy. Komisaři se hlavně nezamlouvá, že fotky ukazují lidi na místech, jako jsou nemocnice a vězení.
Vyšel VirtualBox 3.0.12. Jde o opravné vydání opravující například chybu, kvůli které při odpojení virtuálního síťového kabelu mohli uživatelé stále přijímat a odesílat pakety.
Phoronix informuje o vydání ovladačů AMD Catalyst 9.11. Nová verze přináší podporu RHEL 5.4 a počáteční podporu openSUSE 11.2. Opraveny byly různé chyby způsobující porušení obrazu. Podpora pro Radeon HD 5750 a 5770 je nyní oficiální.
V blogu Qt Labs se píše, že Qt/3D - jedna z novinek v Qt 4.6 - přinese do Qt kromě jiného možnost programovat v OpenGL stylem Qt. Místo krkolomného OpenGL C API bude možné použít třídu QGLPainter, se kterou bude 3D programování o dost přehlednější. Rozdíl si můžete prohlédnout v odkazovaném zápisku.
Poslední dobou se objevilo několik spekulací naznačujících, že by Google Chrome OS mohl vyjít již tento týden. Jedním dechem je ovšem dodáváno, že stěží půjde o hotový produkt, takže můžeme očekávat spíše vývojové vydání určené pro omezenou množinu zařízení. Více informací například na techradar.com nebo blog.reuters.com.
Vyšel rekonq 0.3, nová stabilní verze webového prohlížeče pro KDE využívající WebKit. Od předchozí verze (0.2) přináší novinky a opravy chyb. Mezi novinky patří náhledy tabů, výchozí stránka nového tabu (trochu jako speed-dial, zatím experimentální), podpora pro ukládání a načítání sezení a nová ikona. Nově také umí používat nastavení proxy v KDE a zkompiluje se na Windows.
Vyšlo CrossOver Games 8.1. Přináší podporu pro (včera vydanou hru) Left 4 Dead 2 a opravuje podporu her World of Warcraft (na Ubuntu 9.10) a Guild Wars.
iDNES.cz vás zve k online rozhovoru, který se bude točit kolem nedávno spuštěného systému datových schránek. Hosty budou ředitel sekce eGovernmentu na České poště Petr Stiegler a náměstek pro informatiku na ministerstvu vnitra Jaroslav Chýlek a ptát se můžete dnes od 11:30 do 12:30. Připomínáme, že AbcLinuxu.cz ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix organizuje projekt Multiplatformní přístup pro datové schránky.
Vyšla čtvrtá alfaverze živého CD založeného na Arch Linuxu a KDE 4. Aktualizuje na nové verze programů, přidává nové téma, vylepšuje různé Chakra nástroje a přizpůsobuje se nedávno zařazenému x.org 1.7. Vývojáři žádají uživatele o testování, patche a nápady.
16. listopadu 2009 byla uvolněna nová revize - 1.2.4 (stable) - analyzéru síťových protokolů Wireshark. Více informací v poznámkách k vydání, stahovat můžete z wireshark.org.
IBM rozšířila své portfolio softwaru pro analýzu obchodu o nové analytické aplikace založené na platformě Cognos. V rámci své Information On Demand Global Conference v Las Vegas IBM také odhalila nový systém pro analýzu obsahu a vylepšení své technologie pro streamové výpočty k analýze dat v reálném čase.
Vyšlo vývojové GNOME 2.29.2. V Evince byly vylepšeny možnosti práce s přílohami PDF, gcalctool získal rozhraní pro příkazový řádek zvané gcalccmd a GDM se dočkalo mnoha zlepšení. Kromě toho opravuje různé chyby a aktualizuje překlady. Stabilní GNOME 2.30 vyjde na konci března příštího roku.
Nedávno uvedená Fedora 12 obsahuje bezpečnostní chybu umožňující neoprávněnému lokálně přihlášenému uživateli instalovat podepsané (signed) balíky do systému bez nutnosti zadání superuživatelského hesla. Někteří vývojáři toto nepovažují za chybu, ale za vlastnost, nicméně zakázání této "vlastnosti" je otázkou spuštění jednoho příkazu pod rootem (či uložení jednoho konfiguračního souboru), jak je popsánu v tomto zápisku. Informuje LWN.net.
Byla vydána další verze Linuxu KNOPPIX 6.2, live CD/DVD založeném na Debianu. Využívá jádro 2.6.31.6, X.Org 7.4, za zmínku stojí, že základem je prostředí LXDE.
Včera vyšel Firefox 3.6 Beta Revize 3, tato revize zvyšuje stabilitu. Novinkou je zamknutí složky Firefoxu pro aplikace třetích stran, což by mělo vést k větší stabilitě.
Google zveřejnil informace o svém operačním systému Chromium OS a uvolnil jeho zdrojový kód. Celý OS je webová záležitost, všechny programy jsou webové, běží ve webovém prohlížeči a uživatelé nemusí řešit instalování, správu a aktualizaci programů. Podobně jako v případě Google prohlížeče Chrome je i zde Chromium OS open-source základem pro Chrome OS.
Vyšla nová verze multimediálního přehrávače VLC media player 1.0.3 s názvem Goldeneye. Podporuje velkou škálu video formátů, například nově byly přidány nové HD kodeky (AES3, Dolby Digital Plus, TrueHD, Blu-Ray Linear PCM, Real Video 3.0 a 4.0, ...). Další novinky jsou uvedeny na domácích stránkách.
Na webu konference LinuxAlt se objevily videozáznamy prvních čtyř přednášek loňského ročníku. Další by měly brzy následovat, záznamy některých přednášek však nebudou k dispozici vůbec a v jednom případě se dočkáme jen audiozáznamu. Organizátoři doufají, že videa z letošního ročníku budou dříve než ta loňská.
Sony Ericsson uvedl betaverzi WebSDK, se kterým je možné vyvíjet multiplatformní aplikace pro Android a Symbian. Jak název napovídá, je to směska HTML, CSS a kódování v JavaScriptu. JavaScript však zde má plný přístup k hardwarovým komponentám jako akcelerometr nebo fotoaparát.
Slashdot.org informuje, že ve výchozí instalaci Ubuntu 10.04 Lucid Lynx bude podle všeho chybět GIMP. Mezi hlavními důvody se uvádí, že jej běžní uživatelé nepoužívají, má příliš komplexní uživatelské rozhraní a zabírá na instalačním CD moc místa. Jeho odebrání umožní přidat zajímavé programy, které se dosud nevešly. Unixmen.com například píše, že by součástí instalace měl být nástroj pro zálohování, mezi kandidáty je prý Déjà Dup a backintime.
Na polishlinux.org je popsán projekt na stavbu linuxového HTPC. Vybraným softwarem je XBMC a po hardwarové stránce jde o ZOTAC IONITX-A (nVidia ION) a mini-ITX case vypadající jako běžný stolní přehrávač.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.