Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Minulý díl byl velmi zaměřen zejména na Intel a jeho výpočetní produkty, ať již CPU nebo GPGPU, dnes se tedy od tohoto trochu odkloníme a podíváme se zase na pár nových grafik, disků a také po nějaké době na jeden opravdu výkonný zdroj.
U Intelu se děly velké věci; vedle konceptu 48jádrového procesoru se podíváme na velké změny v projektu Larrabee. Vše zakončíme odskočením si ke konkurenci, která chystá mobilní grafiky generace Radeon HD 5000.
Tento týden se podíváme na první náhledy výkonu šestijádrových CPU Core i9, dále na novinky v oblasti výrobních procesů (Toshiba a 22nm), abychom vše zakončili pohledem do mobilního světa na tři zajímavé produkty (3D notebooky a HTC HD2).
Tento týden se podíváme na chystané novinky mezi desktopovými i mobilními CPU Intel, dvě nové grafiky od obou hlavních výrobců GPU a také na jedny velice rychlé DDR3 paměti.
Většina dnešního dílu se týká AMD, neboť firma oficiálně zveřejnila své plány pro nadcházející měsíce a roky, ale hlavní peckou je urovnání všech patentových a licenčních sporů mezi AMD a Intelem a obrovské odškodnění, které Intel svému konkurentovi vyplatí pod hrozbou možných budoucích pokut. Vše zakončíme pohledem na dění kolem 3Com a na novou grafiku Matrox.
Minulý týden přinesl pohled na chystané desktopové a mobilní platformy AMD pro příští a přespříští rok, nové procesory VIA Nano 3000, inovovanou verzi námi testovaného nettopu ASRock ION 330 a také jeden další zajímavý, vodou chlazený Radeon HD 5870. K úplnosti pak už chybí jen doplnit si podrobnosti o kombinované přídavné kartě s USB 3.0 a 6,0Gbps rozhraními SATA.
Dnešní díl je věnován levné plné ATX desce pro socket 1156, novinkám mezi grafikami obou hlavních výrobců a také chystaným grafikám Nvidia, které omylem unikly na veřejnost. Vše zakončíme smutným oznámením TSMC o aktuální výtěžnosti 40nm výroby.
Podíváme se na dvě zajímavé základní desky Asus, jeden nový procesor Intel (Core i7 960), hned osm procesorů AMD, výsledky společné práce Nvidia a její dceřinky mental images (RealityServer) a vše završíme novými produkty od Apple.
Hardwaroví nadšenci hltající každou novinku hned po uvedení budou potěšeni základní deskou Gigabyte s USB 3.0 a 6.0Gbps rozhraními SATA, podíváme se na nový procesor pro fotomobily od Texas Instruments a levný LCD monitor od NEC s panelem S-IPS a LED podsvícením. Závěr potěší programátory pokukující po nových grafikách pro psaní GPGPU aplikací v OpenCL a také všechny, které zajímají novinky oblasti grafických karet, jež byly prezentovány na nedávné konferenci pořádané firmou Nvidia.
Období sucha po mnoha velkých uvedeních sice pokračuje, ale jen zdánlivě. Hlavní zprávou minulého (i tohoto) týdne je bezpochyby uvedení nových ATI Radeonů HD 5700, na které konkurenční Nvidia kontrovala pouze nemastnou-neslanou low-end GeForce GT220. Kromě toho se společně podíváme na další (téměř) kilowattovou „svářečku“ od Corsairu, novou Blu-ray vypalovačku Plextor a také jednu hodně zvláštní klávesnici určenou všem, kterým narostlo více než deset prstů (pokud možno podstatně více).
40. týden už sice byl prost oznámení bombastických produktů i odhalování budoucnosti velkých firem, ale i tak nebyla nuda. TSMC a UMC pohovořily o své budoucnosti, AMD naznačilo, na jaký dvanáctijádrový procesor se můžeme začít těšit, ASRock přichystal zajímavou základní desku, Galaxy pro změnu velmi prapodivnou GeForce a nakonec SATA-IO a Toshiba zveřejnily nový formát konektoru SATA.
Termín uvedení nové verze majoritního operačního systému se kvapem blíží a AMD je od minulého týdne konečně připravena. Jako první uvedla na trh grafické karty generace DirectX 11, které pochopitelně vedle tohoto rozhraní podporují také GPGPU systémy OpenCL a DirectCompute a vůbec vše další, co plyne ze Shader Modelu 5.0, včetně podpory dvou nových typů shaderů, hardwarové tesselace konečně implementované jako standard v Direct3D 11 a mnohé další. Dlouhé, více než rok trvající čekání na novou generaci GPU ATI, je u konce. Jaké jsou Radeony HD 5800, na to si právě teď odpovíme.
Krátce před půlnocí evropského času zahájil president firmy NVIDIA Jen-Hsun Huang letošní ročník GPU Technology Conference. Kromě řady novinek v oboru zde bude kalifornská NVIDIA prezentovat svou nejnovější chystanou architekturu GPU, kterou jste dosud mohli znát pod chybným, ale všeobecným konsenzem tolerovaným označením „GT300“. Skutečnost je jiná, nová architektura nese jméno Fermi a slibuje celou škálu evolučních změn. Přirovnat se dá minimálně ke skoku, který NVIDIA udělala v roce 2006 s GPU G80.
Podzimní Intel Developer Forum 2009 (IDF) v San Franciscu přineslo množství zajímavostí. Intel představil některé zbrusu nové technologie a dal vědět, jak pokračuje vývoj těch stávajících. V rozsáhlém článku najdete následující témata: Mobilní Core i7. Atom CE4100. Chystané mobilní produkty. 22nm SRAM. Light Peak – čip komunikující světlem. Další projekty budoucnosti. Intel pořád zápasí s Larrabee.
Základní deska DFI se dvěma čipsety: Intel P45 + NVIDIA ION. 2GHz ARM Cortex-A9. IBM představila 32nm eDRAM. 2TB Seagate Barracuda XT s 6,0Gbps SATA. Toshiba uvedla 500GB 2,5" disk s 7200 rpm.
PicoITX VIA EPIA-P720 s HDMI. Nové čtyřjádro AMD Athlon II X4 620 s extrémně nízkou cenou. Detailní fotky Radeonu HD 5800. AMD předvedla ATI Eyefinity. Adaptec MaxIQ – RAID cache z Intel SSD.
Intel uvedl nové Core i5/i7 a čipset P55. ATI Radeon HD 5850 a 5870 podrobněji. Showa Denko rozjela prodej 334GB 2,5" ploten. Toshiba uvedla 640GB 2,5palcový disk. Samsung uvedl 640GB 2,5palcový disk. Western Digital uvedl 640GB 2,5palcový disk.
Intel: 4nm čekáme v roce 2022. IBM představila procesory Power7. 65W Core 2 Quad na 2,83 GHz. Úsporné šestijádro AMD pro servery. Výhled na budoucí AMD Phenom II X6.
TSMC dokončilo vývoj 28nm výrobního procesu. Podrobnosti o Intel P55, Core i5 a SLI. Třetí generace PCI Express se opozdí. USB 3.0 vstupuje do stádia vývojářských testů. Logitech představil senzor myši fungující i na skle.
22nm výrobní technologie IBM využije DNA. ASRock Intel P55 se SATA řadičem 6,0 Gbps. Deska MSI s čipem LucidLogix Hydra. AMD přebírá žezlo prodeje samostatných notebookových grafik. 720p webkamerka Microsoft.
NVIDIA udělila licenci SLI pro čipset Core i5/i7. Kingston s DDR3-2133. A-Data s DDR3-2200. Western Digital konečně také s 2TB 7200rpm diskem. Toshiba vypouští 64GB kartu SDXC. Toshiba vstupuje do tábora Blu-ray.
AMD Fusion v roce 2011 a na 32 nm. AMD 785G oficiálně představen. NVIDIA uvedla Ion LE. PowerColor Radeon HD 4890 se 2GB GDDR5. OCZ dodává 1TB SSD. 1TB 2,5" HDD Western Digital.
ASRock AMD 785G se třemi PCIE x16. Fujitsu přichází s USB 3.0-SATA Bridge. 1GHz ARM Cortex-A8 od Samsungu. Samsung SpinPoint F3 s 500GB plotnami. 2TB Hitachi DeskStar oficiálně odhalen.
Superlevný 45nm Sempron za humny. Acer s GeForce GT 240M. 40nm výroba UMC. 256GB flashka Kingston. 16GB SDHC Class 10 A-Data. Rychlé SSD A-Data s DRAM cache.
AMD s dalšími 6jádrovými Opterony. MSI Radeon HD 4890 Cyclone. 6,0Gbps SATA na platformě Intel později. Hitachi uvede 2TB disk co nevidět. Monitory TCO Displays 5.0 i od Samsungu. Nové vypalovačky Plextor.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: