Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
A nikdy som nevedel, ako sa hra Fortran 77 (ale dalo sa do toho aspon pisat)LOL
PMDčkáři, mrkněte na tohle
Bohužel se mi to nepodařilo zprovoznit, protože jsem použil paměť autorem nedoporučenou, posléze jsem se dozvěděl, že možná potřebuje shazovat /CS do H, aby nebyl v L trvale, ale už jsem neměl čas to řešit, takže to celé zatím leží v šuplíku.
Klony ZX Spectra se dneska staví do CPLD a FPGA např. Chrome, ale existuje jich asi 10
Atmel v tom emulátoru PMD je využitý na 100% a hlavně není schopen emulovat 8080 v reálném čase, emuluje jí v době, kdy nevykresluje obraz, takže musí za krátký čas vykonat vše, co se jinak na originále vykonávalo v průběhu kreslení obrazu. Tím např. nelze emulovat originál zvuk, resp. cokoli, co je závislé na precizním časování a počtu taktů na instrukci.
Nevím jak na PMD, ale u emulace ZX Spectra to docela dost vadí, protože od doby trvání instrukcí v taktech je toho odvozeno docela hodně. Určitě všechny multicolor efekty, všechny zvuky na speaker (ne AY), řada rutin čtoucích periferie včetně klávesnice, různé zpožďovací smyčky atd...
Jinak, pokud se někdo pustíte do stavby a uděláte nějakou zkušenost s tím emulátorem PMD, dejte vědět, jsem zvědavý.
A kdo by měl zájem, mám přepracovaný PCB (konektory koupitelné v GME, trochu hezčí, ale taky o trochu větší), mohu poslat ve formátu pro Eagla.
Mam dojem, že Duna 2 byla na 3 disketách?
(C) 1991 Didaktik M Basic! Ltd.!Kto neveri nech sa pozrie ;) Didaktik obaleny v igelite s dierami pre kable aj so zdrojom caka v skrinke az ho niekto oprasi... Rovnako caka plna krabica zvetravajucich kaziet ktore som si raz davno (az budem mat PC...) predsavzal prehrat... Ach jaj, to boli casy...
? kB MB ramdiskem?
Nepocházím z Brna, ale ze Ždánic, což je menší město asi 45 km jihovýchodně. V Brně jsem byl až od 18 let asi 2 roky, a potom až od 25 let doteď (teď už zde nějaký pátek bydlím). Programování jsem vedl, když jsem byl na gymplu, to znamená někdy 1986 - 1990
PS: v Brně nejsou žádné pionýráky? Teda DDM? Myslel jsem, že je něco v Lužánkách a ve městě vedle Tesca.
Takové topení doma a vlastní? Nu což ... u mne to bylo snad v roce 1988 ZX Spectrum, časem mi odešla gumová klávesnice. Ani už nevim, kde skončil, tuším, že u někoho na náhradní díly. Slzo, uroň se ...
Hm, nejvíc asi vzpomínam na Jump z Atari ... že jsem ho nedohrál. Pak asi na muziku z ... Gyruss? Na (zase) Atari.
... z magnetofonom TESLA zo vstavanou tlaciarnou ktoru som nikdy nerozbehal.myslíš Tesla SP-210T? tam byla BT-100, návody a zdrojáky ovladačů k ní se válely na každém rohu, jak jsi ji mohl nerozběhat? btw, ten kazeťák byl docela vymakanej, na svou dobu, možnost ovládání z počítače atp., jen škoda, že byl monofonní, jinak by se docela vyjímal v hi-fi sestavě (po poštelování pár prvků; ostatně na uvedeným odkazu píšou, že je to odvozenina z nějaký hifárny)
Este mam u seba asi 30 kaziet plnych drticiek.Já bych jich vyhrabal i více...a když má čas stále je převádim přez kazeťák TESLA SP-210 do TZX souborů.Pokud budete mít sháňku po Jet-Packu či něčem podobném ,mrkněte na www.worldofspectum.org a nebo napište na mail.
Keby dajaky techno-maniak pocul tu "hudbu" z tych pasok , asi by zosalel a stal by sa z nich hit a zase by 8-bit ozily.Máte na mysli tu "hudbu" při nahrávání kazet do RAM? BTW. ,projekt který se snaží nashromáždit 8 a více bitovou hudbu naleznete na adrese http://www.worldofspectrum.org/projectay/.
Didaktiku ZDAR!Přesně tak ,ať žije...
Tak tak. Byla to odvozenina od SM-210, což byl dost dobrej kazetovej deck (na svou dobu). Všechno ze železa - žádný plasty a s pořádnýma páskama to bylo čistokrevné Hi-Fi.
Dokonce to mělo konektor na dálkové ovládání. Používali jsme to na synchronizaci s B116
Jasně, že jo. V Kapse máme Samíků plnou polici ve skladu Myslím, že značná část z nich je provozuschopná.
Paměť se dá rozšířit u čehokoliv, myšku máme i u ZX Spectra (dokonce dvě), disketovky, HDD, CDROM, CompactFlashe ... pro leckoho ještě osmibity nejsou úplně mrtvé. Dokonce je ve vývoji i rozšíření ULA o grafiku Samíka pro ZX Spectrum.
Ono exemplářů Sam Coupé není mnoho ani jinde po světě. Funkční zachovalý Samík je dneska vzácnost
V poslední době se mimo počítače hodně orientujeme i na deskové hry a vše, co s tím souvisí. Takže i těch hlavolamů je tam docela dost. Teď třeba připravujeme šifrovací hru, věkově tak pro 2. stupeň ZŠ.
Odpovídá to té patičce?Víceméně odpovídá, ale ne každý je ochoten přemýšlet. Je to dost individuální. Jsou i tací, kteří nechápou mount. Nicméně dneska, když s dětma něco programuju, nebo třeba kreslím schéma a plošný spoj v Eaglu, tak řešíme běžné souvislosti a děti nezkoumají nezvyklé prostředí Linuxu, protože už není nezvyklé, nové a zcela neznámé
v roce 65 sem se dostal se strýcem do Usa! jelikož byl 15 let jedním z ředitelů v N.A.S.A.Nebyla NASA založena v roce 1958?
Tiskni
Sdílej: