Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Na mém oblíbeném textovém editoru KWrite (a pro některé situace Kate) mi vždy vadilo, že neumožňuje snadné přidání pomocných editačních skriptů/maker do menu a do nástrojové lišty. Našel jsem si tedy berličku, která tuto vlastnost docela dobře supluje (nemusíte se namáhat... na Vim nepřejdu :-)).
Konečně se mi podařilo zazálohovat disk (dd if=/dev/sda | gzip | dd of=/media/disk/disk.sda.gz) nového stroje -- notebooku asus f3f, který jsem dostal do prázdnin zapůjčený jako "služební" . Jelikož tam byly nainstalované jen WinXP a MS Office, rozhodl jsem se pro instalaci nějakého operačního systému, jenže jsem při tom utrpěl menší šok.
Tento týden jsem měl jarní prázdniny, a tak jsem si naplánoval, že budu pracovat na svých znalostech Pythonu a PyQt
Aneb proč nevyužít možností, které nám výchozí webový prohlížeč prostředí KDE nabízí. Konkrétně zkusím představit "Web shortcuts", šikovné to pomocníky při práci s vyhledávači. Doufám, že to nebudu nosit dříví do lesa, snad to alespoň pro pár lidí bude nové a užitečné.
Filip Jirsák rozdělil soubor s CSS abclinuxu.cz na dvě části: formátování a barvy. Díky tomu bude snazší vytvářet nová barevná témata. Navíc to z velké části eliminuje problémy, které u "neoficiálních" stylů způsobují úpravy "oficiálního" CSS prováděné při zavádění nových funkcí Abíčka; většina změn se totiž omezí na soubor s formátováním. Dnes jsem tyto rozdělené styly nasadil naostro.
Pravděpodobně víte, že je v plánu zavedení tuhé regulace cen roamingových služeb. Bude stanoven cenový strop (ještě není jasné, jaká bude přesná výše - současný návrh je 50 centů za minutu). Otázka zní: pomůže to vůbec někomu?
Po resize nefunguje AmaroK...
Mám problém, resizoval sem partišnu s Gentoo (asi jen o 10 GB - a bylo tam těch 10 GB + asi 30 GB volnejch) a nefunguje mi AmaroK. Když ho chci pustit tak jen problinkne logo a nic. Skusil sem ho znova zkompilovat (emerge amarok) ale nepomáhá... dík za radu.
Zdar, chtěl bych se zeptat jak funguje vmware.. .:) díky.
Tento zápis se týká pouze toho, že se konečně Beryl objevil i v Debianu. Ne oficiálně, ne neoficiálně, ale prostě už si ho můžu nainstalovat i já.
Po té co nám i zde v naší malé fakultě ekonomické aktivovali připojení k wifi, mě přestalo bavit neustále vypisovat příkazy na připojení.
Proto jsem napsal tento krátky script, který by mi to měl usnadnit. Zatím funguje.
Jak jsem tak neměl večer co dělat a potřeboval jsem něco vyřídit ve městě, navrhl jsem přítelkyni že půjdeme nakupovat...
Předem se omlouvám, pokud mi upadne nějaký vulgarizmus, ale nad tímhle fakt kroutím hlavou!
členské státy drtivou převahou odmítly "zrychlené" schvalování MS openXML jako standardu ISO". I přesto nějaká (že by zkorumpovaná) kráva (Lisa Rachjel - ISO ) rozhodla, že se prostě zrychleně schválí... přes všechny nejasnosti a nedostatky, které zatím v openXML jsou. Tady je vidět, že kdo má hodně peněz, a kdo má pěněz více než hodně, ten si zaslouží rovnější pravidla než všichni ostatní..... jdu blejt!
Pokud neznáte Neffův román Tma alespoň ve verzi 1.0, nemusíte číst dál, nebudete asi rozumět ani stati ani pointě.
Při hledání důvodů vysokého zatížení serveru jsem náhodou narazil na fakt, že několik vláken čekalo v cachi DOM4J. Filip Jirsák našel alternativní nastavení, jak použít nesdílenou cache, která tudíž nemusí být synchronizována. Nasadil jsem nastavení a osobně mi příjde abíčko rychlejší.
Tohle ma byt otazkou do diskuze, nikoli prezentace radikalniho nazoru....
AMD me pekne zacina "srat"! Kdysi platilo, ze AMD podporuje Linux a Intel vice mene ignoruje. Jak to vypada dnes?
Nerád ohováram iných ľudí. Najmä keď sa s nimi nepoznám a k dispozícii mám len výsledok ich práce. Dnes však spravim vínimku. Aby som spravil zadosť aj svojmu svedomiu, nebudem uvádzať žiadne mená, názvy firiem alebo projektov
jak bylo mozno s udesem zjistit, vraci se Nemecko pomalu ale jiste do "slavnych" dob sve minulosti - kvestor LM-university zaslal pracovnikum nasledujici mail: (preklad narychlo z heise.de/tp)
---------snip---------
Vazene damy a panove,
islamsky terorismus predstavuje nadale jedno z nejvetsich nebezpeci pro vnitrni bezpecnost zapadnich zemi a tedy i Nemecka. Podle bespecnostnich organu existuje "zvysene abstraktni nebezpeci"
[..] bla bla bla , ze ismalsti teroriste brousi noze [...]
Situace vyzaduje zvysenou bdelost.
V teto souvislosti je treba registrovat ukazy u studentu, zamestnancu a jinych uzivatelu budov, ktere se vyznacuji zvlastnini znaky sveho chovani jako napr. zmena zivotniho stylu, tendence k nasili, radikalni vyroky nebo zaobirani se s odpovidaji literaturou vse s tendenci k islamskemu fundamentalismu.
Prosim vsechny podezrele priznaky, ktere naznacuji islamisticko - fundamentalisticky postoj okamzite nahlasit.
------------snip--------------
Doufam, ze se takove udavacske tendence zname z 50-tych let Cesku vyhnou.
Nedávno jsem na nějakém serveru zahlédnul zmínku, že vychází ReactOS verze 0.3.1. O projektu jsem měl pouze jakési základní povědomí, tak jsem se rozhodl jej vyzkoušet, ale jelikož mám svá data rád, rozhodl jsem se jej zkusit pod QEMU.
Asi tak nějak bych pojmenovat anketu CZECH OPEN SOURCE 2007 probíhající na FUCK ROOTU...
Po nějaké době sem se opět pustil do zpracovávání školního projektu věnovanému bezpečnosti. Jak tak sbírám informace tak mě zaráží jedna věc. Všude v různých návodech, tutoriálech se objevuje nutnost nastavení příznaku suid bit
. Mám na mysli útoky dejme tomu nějakým druhem přetečení.
Co mě vrtá hlavou je, jak může potenciální hacker získat suid bit
pro svůj potenciálně škodlivý program, exploit, skript a co já vím co ještě.
Je někdo tak ochotný a znalý aby mi tuto problematiku objasnil? Děkuji
PS: Nejsem hacker, ani script kiddies, jen obyčejná lamka (moc mě nekamenujte pls) :-)
potom co jsme poresili gramatiky a takove ty veci a mame hezky derivacni strom. muzeme prejit k vyhodnocovani, resp. k samotnemu vypoctu. takze vsechno doted byly jenom takove pomocne plky a ted si drzte klobouky, protoze jedeme z kopce
Začnem jednoducho. Kamarát ma požiadal, či by som sa mu nestaral o stránku. Povedal som, že možno, ale najprv by som rád videl ako to ten človek predomnou robil. Jednoducho som chcel pristup na ftp a mysql. A tu sa začína trápenie...
Človek, čo mu robil stránku si to vymyslel totiž veľmi šikovne. Urobili nejakú dohodu, ani nie papierovo, že mu urobí web, a samozrejme sa postará aj o hosting. Človek objednal hosting a pustil sa do práce. Po mesiaci bol na svete návrh, následujúci mesiac skoro fungujúca štruktúra eobchodu a stále niečo. Vyzeralo to nádejne. Keď bol web spustený do prevádzky, ešte nie úplne funkčný, ale bolo potrebné mať web, zinkasoval 30K Sk. Samozrejmosťou bol prísľub web ďalej vyvýjať, ale hlavne dokončiť rozrobenú prácu.
Rozhodl jsem se uveřejnit některé hlášky vyskytnuvší se na naší lavici. Pro všechny je zde něco – od chemiků po příznivce Chucka Norrise a Járy Cimrmana.
Na této stránce právě probíhá webcast z představení RedHat Enterprise Linuu 5. Dávám to do blogu, protože ve zprávičkách by se to asi objevilo pozdě.
rpmsync je bezvadná věc, používám ho na stahování aktualizací pro Mandrivu 2007 a pro udržování zrcadla Mandriva Cookeru (vývojové větve Mandrivy).
Před chvílí jsem vedl přes ICQ (tedy on přes ICQ z MS Windows Vista; já přes Jabber z Linux s jedním známým rozhovor o zajímavém chování IE. Vypadalo to asi takto: