Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Pracujem na jednom projekte, v ktorom sa spúšťa jeden malý program veľký počet krát (rádovo stovky) a pri každom spustení potrebuje vygenerovať unikátne meno výstupného súboru a odovzdať ho inému procesu. Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.
Čo s tým? Jednoduché. Meno sa generuje podľa aktuálneho času s presnosťou na milisekundu, prihodí sa meno klienta, celé sa to zabalí do mutexu a v mutexe sa počká dlhšie ako 1ms. Akurát, že to nefunguje.
Teď nám tu proběhlo několik diskusí o programovacích jazycích. Někdo nadává na Pascal, jiný na něj nedá dopustit. Někdo miluje C, jiný Javu, další jim nemůže přijít na jméno. Občas se někdo ozve, použij Python/Ruby/Lisp/Haskell, nebo něco na ten způsob.
Zdravím. Nene, nebudu tohle psát do diskuse, šup s tím do blogu; je tu moc škaredých (non-free) slovíček. Inu, octil jsem se v situaci, kdy potřebuju v prostředí GNU/Linuxu (na AMD64, aby to bylo zajímavější) číst a tisknout z několika poměrně bohatě strukturovaných a formátovaných dokumentů WordPerfectu 5.1 pro DOS. Samozřejmě jsem vyzkoušel několik možných řešení, ale výsledky ani jednoho z nich nebyly ideální.
Jak jste si možná již někteří všimli podle mé patičky, tak provozuji svoje stránky o Linuxu na www.linpro.cz
Vystoupení Stephen DiFranca, viceprezidenta společnosti AMD, na Cebitu se svou keynote me tedy oprvadu zklamalo. Ono to zacinalo byt divne uz ve chvili, kdy se web AMD.com zacal az neprirozene hemzit odkazy a plakaty s Windows Vista. Skoro mi to bylo az protivne, na kazdem kroku cucet na tu samou reklamu i kdyz si stahuju posledni verzi fglrx.
Co me ovsem prekvapilo vice je, ze Intel takovou zaplavu Billovych okynek na svem webu neprovozuje... Nemuzu se ubranit dojmu ze AMD zacina lezt microsoftu velmi neodbytne do prdele.... Pote co se Intel dal na podporu opensource zacinam mit pocit, ze AMD se chytlo prilezitosti a vznika nam tu WinAMD...
Obávám se, že mě znovu chytila psavá depka, takže nemám na vybranou - tu je další depresivní blogpost. Jak zpívala nějaká kapela (tuším Ace of Base?), Now it's the time to get something sad...
K dnešní depresi mě inspirovala novinka o přestupu Iana Murdocka z čela Linux Foundation do firmy Sun. Z osobního hlediska v tom nevidím nic divného ani smutného; jak správně pravila Bubli, člověk, který má rodinu a děti, se musí chtě nechtě starat o finance, a Sun mu jistě nabídl slušné platové podmínky. Všichni to známe - tedy ti, kteří mají rodinu. Potřeba uživit nejen sebe, ale i další, má prioritu nad ideály, a je to tak správně, jinak bychom vyhynuli.
tak uz nam pomalu odchazeji, ti pionyri IT. My starsi , kteri jsme zacinali s Fortranem vzpominame s povdekem na tu dobu, kdy GOTO byla nejnormalnejsi vec na svete. A pak ta revoluce, ve Fortranu 77 uz byly struktury, ktere se mohly dokonce predavat.
Zdravím ve spolek.
Mám takový malý problém, a doufám, že mi ho pomůžete vyřešit Začnu pěkně popořádku. Mám takového malého, nenechavého, nadrženého a úchylného spolubydlícího, který raoupama neví co dělat. Kupříkladu mi schovává věci jako mobil, baterky do myšky, myšku nebo notebook (dále jen placku). Myšku jsem onehdy našel v ledničce a placku na záchodě, v šuplíku nebo ve skříni.
V minulém díle jsem se zaměřil na kompilaci QEMU s GCC4, nyní přichází na řadu samotné QEMU a jeho použití.
Ve stručnosti na úvod. Mimo jiné jsem majitelem Škody Favorit, r.v. 1990. Sportovní sedadla Momo (homologace FIA), bezpěčnostní pásy Sabelt (homologace FIA), motor o obsahu 1490 ccm (vrtání 78 mm, zdvih 78 mm. Leštěné sání, komprese 15:1, lehčený setrvačník.....), výfuk metalex s jediným tlumičem v zadním dílu - průměr 5,5 cm. Podvozek HP Sporting.
V poslednej dobe riešim svoju bytovú otázku a okrem rodinných problémov mám aj iné ...
A je to tu zas. Opět se někdo – já – chce pochlubit svou konfigurací Vimu, která je zaručeně ta ideální, geniální a dokonalá . . .
RFC 4709 z října minulého roku definuje způsob, jak inzerovat na webu WebDAV svazky. Namísto obskurdního micro$shitího použití <a folders="..."> (viz tuto m$ dokumentaci) představuje toto RFC čistou a jednoduchou cestu, jak toho dosáhnout.
Proč se na školách učí Pascal? Protože je prý jednoduchý, a když se prý někdo naučí v pascalu, tak se lehce naučí ve všem. Ovšem nikdo nepřišel na to, že pascal je nyní skoro mrtvý jazyk.
Jak již nadpis napovídá, tak dnes bude řeč o gentoo ... jiste si říkáte kdy konečně říkáte kdy konečně začnu mluvit o posledním dílu, ale ještě ne ... sice to bude dst brzo, ale ještě dolaďuji jisté věci, které bych chtěl aby v článku zazněly, ale dnes budu mluvit ještě o mém starém PC kde jsem měl rozchozené moje vymazlené Gentoo nejprve 2005 a po upgrade 2006.1 .-) .
Doposud jsem nevěděl jak vypadá takové čisté nefalšované zoufalství. Ani jak by se dalo nějak expresivně vyjádřit. Nyní už ano. Po několika dnech testů a ladění serveru, který běží pár hodin bez problému a pak v náhodném čase a bez náznaku potíží či nejaké podobnosti v logu vyčerpá apache veškerou paměť (2GB během tří vteřin) a posléze i celý swap (1GB během 20 vteřin) a pak už reaguje jen na ping a na tlačítko reset. Nyní už to vím. Zoufalství se dá vyjádřit následujícím skriptem:
Nedávno jsem potřeboval distribuci pro začátečníka. Něco coby běhalo rychle a aby už v základu fungovala multimédia. Narazil jsem v jednom foru na živě na distribuci z názvem PCLINUXOS je odvozena od madriva linuxu. Nejdříve mne odrazovalo ze je bez češtiny. Než jsem zjistil že ji počeštit je tak jednoduché stačí přes synaptic doinstalovat lokalizační baličky a nastavit pak v KDE jazyk. Další co jsem počeštil control center stačilo v synapticu provést reinstalaci drakconf a v control center se ukázala možnost navolit češtinu. Je škoda ze tato distribuce je u nás skoro nepoužívana. Považuji za jednu z nejlepších voleb pro někoho kdo přechází z Windows na Linux. Podle mne je hodně svižná co se tyká rychlosti velké plus má u mne za multimédia která funguji i bez nutnosti dalšího doinstalovaní.Další výhodou pro začátečníka je podle mne ze používá pouze jeden repositář a ten je přednastaven
Hezky den ve spolek
Nevím jestli to mám cpát sem nebo do poradny, ale raději to dám sem :-)
Chtěl bych se začít učit psát jednoduchý prográmky (zrovna teď co bych potřeboval je něco jako sklad). Ale problém je, že nevím jaký jazyk se mám začít učit. Zkušenosti mám jen s PHP nic víc.
Takže jaký mi doporučíte?? :)
Na Slashdotu jsem minulý týden narazil na takovou drobnost, na kterou od té doby myslím. Takže to sem musím napsat.
No, zkrátka Stephen Hawking někde v Berkley prohlásil, že věří, že vesmír vznikl spontánně z ničeho. Je to brutálně jednoduché vysvětlení. Dokonce tak jednoduché, že prohlásit něco takového při pseudofilozofické diskusi u piva je pro mě tabu. Tohle tabu teď padlo a třeba se i odvážím toto vysvětlení použít v debatě s nějakým zapáleným křesťanem.
Tak a mam tu další díl mého seriálu ... Dnes se bude jednat jak již Head článku napovída o SuSE 9.1, tento zápis bude však trošku kratší než všechny otatní, protože jsem SuSE používal nejkratší dobu než všechny ostatní ...
tak dnešní záplava programů na www.kde-apps.org me strááášně moc potěšila, zejména prográmek molsKetch.
Jako dlouholetý uživatel Fedory jsem věděl, že již nějakou dobu má aktivní rozšíření SELinux. Při pokusu spustit CGI počítadlo přístupů (wwwcount) se to potvrdilo - jádro hlásilo avc: denied { write } for pid... a skript nefungoval. Popíšeme si, co se vlastně stalo, a jak to napravit...
Také TeXujete své dokumenty? A používáte BibTeX pro správu a vkládání seznamu citací? Pokud ano (a pokud alespoň některé dokumenty píšete česky , tak jste se určitě také poohlíželi po nějakém českém stylu pro BibTeX, který by pokud možno respektoval normu ISO 690/ISO 690-2.
Před pár týdny se v Pardubicích konal sraz na kterém jsem típnul pár snímků. Teprve tento týden jsem dofotil film, takže jsem to mohl nechat vyvolat.
Neřešilo se tam nic důležitého, pokecali jsme si a trochu se seznámili.
Jak už jsem psal v minulím blogu, neměl jsem příliš času na vývoj QAria2, ale alspoň něco málo jsem dodělal. Jmenovitě:
stardict je docela mily a vcelku pouzitelny slovnik, ale nic ve zlem, podpora pro prikazovou radku asi nebyla primarni. ono se staci podivat na vystup SDCV, coz neni nic jineho nez html a kdyz jsem se dival do vnitr, neni to chyba SDCV, proste ty tagy se tam nekde objevi a nechci radsi patrat kde...