Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Když se tu strhla taková krásná diskuse o středních školách, vydám jednu šuplíkovou záležitost, kterou jsem napsal ve slabší chvilce, jakých mám poslední dobou výrazně víc než těch silných Jenom jako takové doplnění a pro lepší představu…
Nedalo mi to a musím zareagovat na blogpost Smysl gymnázií, respektive na diskusi, která se pod tímto článkem rozpoutala. Nepřestává mě fascinovat nevraživost, která panuje mezi "gympláky" a "průmyslováky" a která se projevila i v této diskuzi.
V tomto blogpostu jsem si svět rozdělil pouze na gympláky a průmyslováky. Lidé, nepatřící ani do jedné z těchto skupin, prominou, je to v rámci zjednodušení.
Na škole jsme měli jednoduchý příklad z ekonomie.
Suma 10 dolarů uložená na 200 let a při jednoduchém úroku na 4% za rok, tj. jenom úrok z uložené sumy, bez úroku z úroku, je vyplaceno nakonec původních 10 dolarů + 80 za úrok.
Při složeném úroku, tj. když se úročí celá suma i s úrokem, je to při 2 % za rok naspořených 500 dolarů.
Při 4% za rok a složeném úroku máme za 200 let naspořeno 25.500 dolarů.
Při 6% za rok a složeném úroku máme za 200 let naspořeno 1.150.500 dolarů.
Čili ověřit si podmínky a myslet dopředu se vyplatí.
Píšu takovou středně velkou aplikaci v Railsech. Teda backend je R-O-R a frontend je především XUL. Takže různé seznamy tlačím se serveru do Gecka ve formátu RDF, kdy nahrazuji různá ID hodnotami z číselníků.
Iritovalo mě, jak ActiveRecord na každý záznam v RDF šahá do databáze pro všechny číselníky. Tak jsem napsal následující modul: Acts::SimpleCache
, který jednoduše cachuje číselník v hashi v paměti.
Ještě jednou se vracím k rozhlasovým a televizním poplatkům (o nichž jsem psal již dvakrát - naposledy zde). Před chvílí jsem se totiž dozvěděl docela podstatnou informaci, která bude pravděpodobně znamenat zásadní obrat.
Už šestým rokem studuji na osmiletém gymnáziu a teď hloubám nad tím, co mi vlastně tahle škola dala...
Proti widlím není třeba bojovat, widlemi není nutné ani příliš zabývat. Ukážeme si, že widlemi je uplně nejlepší se zabývat jen v rámci nutného osobního seznámení. Widle mají ekonomickou moc jen do té doby dokud si je kupujete. Stejně tak televize, reklama, politické lobování v mediich vás ovlivňují jen do té míry v jaké míře se jimi zabýváte. Politické strany mají moc jen do té doby dokud mají dost velkou voličskou základnu a zájem voličů. Populární zpěvák je populární a hvězdou do té doby dokud někoho zajímá.
K úvaze o paralelním programování mě inspirovala nedávná debata s kamarádem na téma vícejádrových procesorů. Nečekal bych, že někdy začnu na abclinuxu psát blog. Stalo se. Blogy jsou zde navštěvované právě těmi lidmi, kteří mě zajímají a se kterými lze krásně podiskutovat nad některými aspekty výpočetní techniky.
Jedno nejmenované fórum od 23:00 do 0:30. Klub o Mandriva Linuxu
Má vůbec cenu takovýmto lidem pomáhat s přechodem na linux?
Konečně jsem rozhoupal koupit nový disk, volba padla na Maxtor 160GB, zatim mi 80GB Maxtor makal spolehlivě, neměl jsem důvod měnit značku. Větší jsem chtěl hlavně kvůli nahrávání z televize či netu a zkoušení nějakých dister a pro to, abych moh dát ten menší, současný, rodičům.
První skutečný vstup do světa free software nastal až u phpMyAdmina.
V dubnu se uskuteční sedmý ročník naší ankety o nejpopulárnější distribuci. Novinkou bude současně probíhající enterprise edice ankety na LinuxBizWorldu a zajímavé ceny pro účastníky. Nově bude anketa probíhat celý měsíc, takže ji určitě nepropásnete.
Podívejte se prosím na formulář loňského ročníku a napište mi, zda byste letos udělali nějaké změny. Určitě přibudou nové distribuce, které byste tam chtěli zařadit? Jak byste řešili RedHat vs. Fedora? Kdybych je loni nepočítal samostatně, ale jako jedinou distribuci, zvítězily by místo Mandrivy, raději chci tedy ujasnit podmínky dopředu.
Poslední věcí je ten provokatér AstorLights, který si založil blog a začal urážet čtenáře. Mám jej smazat? Když jsem před pár měsíci chtěl v reakci na odchod Yetiho zablokovat xplesu, byli jste proti. Teď se ale množí požadavek na smazání účtu i blogu.
Jen takový malý postřeh.
Minulý týden jsem byl na Olomoucké Openpárty. Hospoda plná Linuxových nadšenců. No a čeho jsem si nevšiml? Zatím co lidé používající Windows říkají, že "to bylo v Linuxech" a že "ty Linuxy" atd., lidé používající Linux zase říkají: "bylo to ve Windowsu".
Stránky, jako je například tato, vznikají jako houby po dešti. Někdo je snad považuje za přínosné pro GNU/Linux a free/open-source software, ale podle mého názoru je tomu právě naopak. Mám je za medvědí službu, protože jejich efekt je spíš opačný - odradí případné zájemce od používání svobodného softwaru.
Radujte se, neboť Evolution 2.6.0 je tu. Při této příležitosti mi to nedá ukázát vám tento odkaz, aneb dlouhá story o jedné chybě. Nicméně tentokrát to skončilo happy-endem, tak jdu shánět kapesník na slzy :-)
O weekendu jsem zjistil jednu velmi nepříjemnou věc, systém nabootuju jen na svém stroji. Těžko můžu s klidným svědomím vzít disk připojit ho jinde a doufat, že nabootuju 2.6 kernel co jsem si kompiloval.
Po nekolika clancich jsem dnes dospel k zaveru, ze BSA je velmi uzitecna organizace :) (a to nejen pro nas) ale i samozrejme pro chudaky nadnarodni sw korporace, ktere nemaji co zaplatit svym zamestnancum :) Proto kdo vi o nejakem ilegalnim nasazeni M$ prosim at napise na http://www.bsa.org/czechrepublic/report/
Jen jsem zvedavej kdy to tu bude jak za bolseviku a kolik "tajnejch" bude hlidat teto stat :))Nedávno jsem si na jednom internetovém obchodu kupoval objednával nějakej ten HW, zde se rozepíšu jen o LCD Acer 1716s, zvukové kartě C-media CM8738 a sestavě repráčků 5.1 od creative
Pod minulým blogem byla kritizována přílišná subjektivita a jiné chyby webu. Diskutujme několik hlavních výtek.
Tak někdy před týdnem jsem spáchal maličkou a prostoučkou knihovnu pro čtení a obsluhu stisků kláves v čistém Bourne Again Shellu. Řekl jsem si, že se někomu může třeba hodit. Knihovna obsahuje i příklad jak s funkcemi v ní obsaženými pracovat. PS: Ty hodnoty fungují dobře mě, nikdo netvrdí, že v jiných terminálech a s jiným nastavením to bude fungovat! (UPDATY budou probihat chaoticky.)
DOTAZ : Dobrý den, vloni jsem provedl upgrade PRITELKYNE 1.0 na verzi MANZELKA 1.0 anový program nečekaně spustil proces DĚTI, s mimořádně velkou spotřebou paměti a systémových zdrojů. V manuálu není tato funkce zmiňována. Mimo to MANŽELKA 1.0 také zasahuje do ostatních programů a natahuje se už při bootování systému. Ostatní programy, jako například Noční Poker 10.3 , Pivo 2.5 aKamarádky 3.3 od té doby přestaly fungovat, při jejich spuštění se systém zhroutí. Zdá se, že Manželku 1.0 nemůžu odstranit ze systému. Uvažoval jsem též o návratu k Přítelkyni 1.0, ale uninstall skončil neúspěšně. Můžete mi někdo poradit?
Stiskl jsem PLAY na dálkovém ovladači, vybral jazyk "čeština" a na obrazovce naskočil nápis "Varování! Tento DVD disk je určen pouze pro domácí použití...", který zde visel několik vteřin. Malý už to zná a tak jen suše pronesl:"Valování".