Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Tak a je to tady, píšu o reality show. Proč? No, protože se mi zdá, že už to nejmenovaná televize naprosto a dokonale ztrácí soudnost co ještě do toho programu hodit. Sice se na ně přímo nedívám, ale lezou na mě skrz bannery a reklamy na freemailu, diskusních fórech a pokoutně všude jinde (Snad kromě ABC, díky bohu za to)
Tak zase pořádný balík:
aaa_base 10.2.0-3 - přidán adresář /var/empty .
gawk 3.1.5-2 - opraven problém s novějšími verzemi glibc ("*** free(): invalid pointer").
glibc-solibs 2.3.6-3 - zkompilováno proti kernel headers 2.4.32 a 2.6.15.6.
glibc-zoneinfo 2.3.6-3 - opravena data časových zón z tzdata2006c.
kernel 2.4.32-3 - zkompilováno gcc 3.4.6.
gcc 3.4.6 - nová verze.
alsa-driver 1.0.11rc3_2.4.32 - rc kvůli problémům s alsa 1.0.10 a jádrem 2.6.15.6.
db44 4.4.20 - kvůli konzistenci přejmenováno z db4 na db44.
glibc 2.3.6-3 - zkompilováno proti kernel headers 2.4.32 a 2.6.15.6.
Cestou do práce jsem poslouchal BBC a dozvěděl jsem se, že dnes je den pí. Navíc k tomu pouštěli úryvky z úžasný písničky "pí" od Kate Bush - zpívá pí až někam na osmdesátý desetinný místo! Real audio stream rannich zpráv tady - je to okolo 25. minuty.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Už je to delší dobu, co jsem (aspoň doufám) vyrostl z období - než používat něco ne-úplně-jasného, to si to radši naprogramuju sám... Při programování se snažím používat již hotové nástroje a knihovny, leč ne vždy lze. Co použít na fulltextové prohledávání? A navíc v Pythonu?
Aneb těžký život programátora v Pythonu, obzvláště programátora neziskových projektů...
Volby 2006 se blíží, proto jsem se z popudu Usámova příspěvku rozhodl napsat anitokomunisticky laděnou pravicově agitační píseň.
Nemít Gentoo, tak bych si toho všiml asi až po tom, co bych si ve Wine chtěl provést nějaké nastavení mimo defaultní hodnoty...
Zjistil jsem že mám doma zvláštní produkt. Jmenuje se MyCat. Jedná se o starší záležistost, dobře dokumentovanou na webu a všeobecně známou.
Včera jsem psal o skrytých komplimentech a dnes bych s chtěl zastavit u smyslů situací. To pochází z logoterapie. Logoterapie je psychoterapeutický směr, který založil V.E. Frankl. Měl k tomu setsakramentský důvod. přežil jako vídeňský žid holocaust a po návratu pokračoval v práci psychiatra. Frankl se velmi často zabývá ve svých knihách lidským utrpení, smyslem utrpení a smyslem životních situací.
Mám známého, který má PC, na němž provozuje dva zavaděče her Win98 a WinXP. Včera se na mě obrátil s dotazem, proč má rozdělený disk na 2 části a zda lze tyto části sjednotit.
Trošku zavádzajúci názov blogu, ale ako inak upútam pozornosť Debianistov? Dnes som si objednal z jedného portálu Debian 3.1r0a Sarge Stable (2DVD). Keďže sa pripájam na net len cez GPRS, inú pohodlnú možnosť ako získať toto distro som nemal. Rozhodol som sa že postúpim v mojom bádaní vo svete Linuxu ďalej a môj book si zaslúži iné distro ako doteraz, používam SuSE 10 Eval.
Tak jsem si přečetl xPlesův blog o namyšleném buranovi a zejména diskusi k němu. A dostal jsem šílený nápad. A jelikož je celkem pozdě večer a už jsem dlouho nic šíleného neudělal, rozhodl jsem se, že zkusím, jestli to teda funguje.
Poměrně dlouhý článek, k němuž mě inspirovalo sledování mediálního vystupování představitelů Strany zelených a úvahy o "nutné míře demagogie" a mediální chytrosti. Nemyslim si totiž, že je třeba prezentovat se naivně. - Tedy opět zápis o politice a médiích, to je upozornění pro ty, kteří si chtěji uchovat čistě "linuxovou" hlavu :P
Jádra řady 2.6 už jsou na světě pěknou chvíli, proto v tomto příspěvku nejsou žádné zásadní převratné informace. Popisuji jak jsem tápal při kompilaci jádra 2.6 a konfiguraci udev.
Jestli něco mám opravdu ve výuce asertivity rád, je to vysvětlení teorie a praktický nácvik komplimentů. Kompliment je stejně jako kritika jak jsem před nedávnem psal sdělený pocit, nikoliv hodnocení.Rozdíl mezi hodnocením a kritikou jsem dost podrobně popsal jinde. Kdo bude mít zájem najde si to.
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Minulý týden se mi konečně podařilo vrátit se k projektu zrychlování přihlašování do cyrusu pomocí memcache.
Rozhodl jsem se dodělat na jeden web odkazy na free software. Pointa je jasná, představit nenásilně návštěvníkům programy, které mohou použít místo těch stávajících často ukradených.
Trochu mne motivovala poslední akce Microsoftu, kdy uživatelům nelegálních Windows vyskakuje po startu strašák v podobě varujícího okna. Ideální půda nabídnout alternativu, jak ostatně vycítila i OSS Aliance, která ve spoluprácí s CZLugem spustila reklamní akci na linux.
Bohužel jsem při tom narazil na problém, že svobodný sw nemá obvykle žádný jednoduchý propagační web, kam by se dali BFU uživatelé nasměrovat.
V analýze návštěvnosti modifikovaného screenshotu z Windows se ukázal velký vliv návštěvníků "odjinud" na výsledky zkoumání, především na skladbu OS. Vzápětí se zcela logicky objevil požadavek na výsledky omezené pouze na návštěvníky přicházejících z AbcLinuxu. Byl jsem také zvědavý, proto přináším novou analýzu, tentokrát již očištěnou o "cizí" návštěvníky.