Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravím všechny. Dnes jsem narazil na dost zvláštní blog, na adrese https://ksdjhflkasdjhflkajdshf.wordpress.com/. Zvláštní je v tom, že je tam jediný zápisek, ale zase je to celkem drsné. Nechápu jak jsem ten Linux mohl používat! Teď budu za pedofila...
Už mi tu notnou chvíli hnije (jak si můžete všimnout v URL) draft zápisku o pokračování mého studia na KMI UPOL (první a druhý semestr) a příležitostně mě prudí kolega Vaňušanik (modří i oranžoví vědí). Navíc už je po uzávěrce pro podávání přihlášek, tzn. teď už nikoho nestihnu odradit, takže vzhůru do třetího semestru! (Podotýkám, že to dopisuju s odstupem. Čtvrtý semestr bude v dohledné době v obdobné podobě.)
V práci jsme pro QA oddělení nakódili python plugin pro náš software, aby se už chudáci testeři nemuseli mořit s testováním na základě logů, do kterých jsou vyexportovány všechny data jako ASCII (takový log má klidně přes 100GB zagzippovaný, brr). Tento plugin se osvědčil, ale co si budeme povídat, CPython je pro zpracování velkého množství dat pomalý (a s LuaJIT mě šéf poslal někam ). Takže zkusíme embedovat PyPy ... no, byla to sranda už jen díky tomu, že jediná "dokumentace" jsou zdrojáky uwsgi PyPy pluginu. Naštěstí se nakonec ukázalo, že embedování PyPy je celkem fajn a následující řádky by měly posloužit jako dokumentace embedování PyPy do C (resp. C++) aplikací.
Minulý týden jsem psal o tom, jak připojit k desce BeagleBone teploměr. Že to jde, jsem ukázal názorně na stránce http://beagle.bravenec.eu (nyní funguje už i přes IPv4).
Stručný zápisek o tom, jak rozchodit aktuální btrfs na CentOS 6.
Nějakou dobu mi vrtá hlavou, jak některé slovní spojky můžou pozměnit celý kontext věty. Udělal jsem si takový malý souhrn několika vět a narazil při tom na slovní spojení "přesto ale", které se v češtině běžně používá např.:
"Slávisté Plzeň přestříleli, přesto ale na body nedosáhli..."Zdravím, dnešním prvním zápiskem bych rád představil projekt Připravto.cz. Projekt www.pripravto.cz (a původní projekty předtím) začal několik let před zápisem zde v poradně. Cílem bylo vytvořit systém pro podporu nábytkářské výroby a navrhování přímo pro jednotlivé truhláře, řemeslníky a další subjekty, které se většinu času věnují výrobě nábytku. Aplikace se již používá pro některý nábytek a pro různé projekty. Na ukázkové stránce jsou dostupné některé výrobky a videa. Brzo plánujeme další ukázky a zpracování.
Spustil jsem beta verzi svého projektíku OAuthLogin, netrpěliví si mohou přečíst anglický popis s jinými informacemi, než budou v tomto blogu.
Krátké polechtání variability nových médií podle Lva Manoviche z článku Principy nových médií.
Debian po přechodu na novější kernel odmítal připojovat RAID (na kterém jsem měl i kořenový adresář) a nedávno začaly všechny GTK aplikace padat při otevření open/save dialogu. To druhé se stalo po dist-upgrade na Debian Jessie. Protože ve Virtualboxu fungovalo vše správně, rozhodl jsem se pro reinstalaci.
Mimo to bylo zaimplementováno dnes toto. Rozjely se nám překladové práce: portugalština, francoužština, němčina.
Další vydání nás čeká za dva týdny - tedy pravděpodobně 16.3. Bude se jednat o "feature" vydání. Některé featury pro toto vydání už byly přiřazeny. Pokud chcete ve vydání další featuru přednostně, tak to nahlaste.
Trošku z nostalgie jsem si procházel kampaně v AoE2. Z hry číší, že dyzajnéři se dějepis učili za pochodu a dělali kompromisy mezi historickou věrností a hratelností. Přitom se jim ale podařilo docela dobře vykreslit atmosféru, aspoň v pasážích věnovaných vedení příběhové linie. Třeba kampaň za Čingischána je doprovázena proslovy vypravěče, autora Tajné kroniky Mongolů, ovšem podle toho je dobré vnímat objektivitu uvedených informací. Čingischán prý zemřel ve věku 80 let (ve skutečnosti 65, nejvýše 72) a po dobytí Maďarska měli Mongolové mít otevřenou cestu do zbytku Evropy, protože Francie byla vysílena křížovými výpravami. Nicméně, zajímavé je hlavně vnímání Čingischána napříč kulturami.