abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    0

    9.3.2011 09:45 sad | bla | Linux | Komentářů: 8, poslední 10. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    0

    Registrace google maps

    9.3.2011 08:43 medved | maniakum | ostatní | Přečteno: 2533× | Komentářů: 15, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Včera mi přistál e-mail do schránky. Pán před odesláním volal, nebyl jsem bohužel na firmě, takže etlefon přijala kolegyně. Pán přišel s nabídkou registrace do adresáře google maps. Přikládám také e-mail:


    Sčítání 2011 - Co si to jako dovolujou?

    8.3.2011 23:36 OFCOFCOFC | OFC | Ještě větší blbosti | Přečteno: 1781× | Komentářů: 37, poslední 5. 8. 2012 | Hodnocení: 36 % (25 hlasů)

    Nazvěme to mikroblogem...

    Scitani lidu domu a bytu aneb nasirame dal ....

    8.3.2011 16:59 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 56, poslední 10. 3. 2011 | Hodnocení: 24 % (17 hlasů)

    Hrabu tak v sufleti (rozumej zasuvce) a najednou najdu fixu s nejakym popisem ..... sem myslel ze me jebne. Navic fixa stale pise !!! ..... to scitani je nalezly vsude ....

    Toz to abych zdejsi lid taky trochu nasral.

     

    Doufam ze naci blbci zalozi fanklub scitani na Facebooku neco jako "I Love scitani lidu, domu a bytu"

    Mohl bych fixu z posledniho scitani vydrazit a koupit si sadu novych fixu.

     

    PS snad aspon daji k letosnim formularum taky fixu ... no, ale moc neverim ze se do tech 2,5 mld s fixama vesli.


    Nepřekážejte na okraji!

    8.3.2011 15:03 cat /dev/mind | Jiří Svoboda | všechno možny | Přečteno: 1621× | Komentářů: 55, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Já a tanec? Překvapivý vývoj. A na závěr rada, kde nemáte překážet...

    Zázraky se dějí

    8.3.2011 12:47 cat /dev/mind | Jiří Svoboda | všechno možny | Přečteno: 1441× | Komentářů: 7, poslední 9. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    V roce 2002 jsem si koupil 80GB disk (mé tehdy oblíbené značky IBM). O necelé dva roky poté se disk odporoučel...

    Unity - malá video recenze

    7.3.2011 13:05 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 1944× | Komentářů: 21, poslední 10. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Už dlouho jsem si chtěl ošahat nové uživatelské prostředí Unity, které Canonical vyvíjí pro Ubuntu 11.04. Po nezdaru s druhou alpha verzí, kterou se mi nepovedlo v pořádku ani nabootovat, natož nainstalovat, se mi to konečně povedlo v třetí alpha verzi nového Ubuntu.


    Purple NAT of Death

    7.3.2011 10:52 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 1849× | Komentářů: 65, poslední 10. 3. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Dnes to bude jen krátké a bez komentáře. Nadpis už určitě mnohé napoví...


     

    7.3.2011 09:33 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 14, poslední 7. 3. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Normální knížky pro ajťáka? Pár jich je

    6.3.2011 19:12 Max_Devaine | Max | plky | Anketa | Přečteno: 5094× | Komentářů: 102, poslední 18. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Občas cestuji a těch 6 hodin na cestě o víkendu si občas žádá víc, než jen v busech spát. Přemýšlel jsem, že si pořídím nějakého mini notebooka a budu při cestách psát, nebo pracovat. Nakonec mi ovšem padla do oka zajímavá knížka, která byla první, ale rozhodně né poslední.

    O lidské péči

    6.3.2011 16:24 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1069× | Komentářů: 162, poslední 12. 3. 2011 | Hodnocení: 67 % (15 hlasů)

    Tak jsem si přečetl některé komentáře na ábíčku týkající se reformy, ať už se to týká daňové reformy, nebo důchodové. Nechci se zabývat touto reformou, protože tohle opravdu není můj obor, navíc jsem skutečně příznivcem řešení, že by si člověk měl průběžně šetřit na stáří, o starého člověka by se měla v konečné fázi postarat rodina, aby nejen mu oplatila jeho péči, ale aby mladí lidé více chápali onu neodvratnou skutečnost, že stáří přichází, sice z hlediska některých dlouho, ale přesto. Ona mezilidská péče, je naprosto nenahraditelnou zkušeností. Citovou i duchovní.

    Otevřený dopis k penzijní reformě

    5.3.2011 09:42 LL | Leoš Literák | Bláboly | Přečteno: 3117× | Komentářů: 390, poslední 18. 3. 2011 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Nelíbí se mi návrh penzijní reformy. Ale nehodlám jen nadávat a nic nedělat. Proto jsem napsal následující email a poslal jej vybraným poslancům koalice. Pokud se mnou souhlasíte, ozvěte se poslancům.


    OpenSuse 11.4 RC2

    5.3.2011 02:08 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1369× | Komentářů: 4, poslední 7. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Před pár dny vyšla další a tedy i poslední verze OpenSuse 11.RC, která bude postupně překlápěna do stabilní verze která má vyjít za pár dní. Neodolal jsem (používám OSS 11.3 + factory repositáře) a verzi nainstaloval a zkoušel (a již si ji nechám)

    FreeBSD, drzí holubi a houpací křeslo

    5.3.2011 02:05 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1359× | Komentářů: 62, poslední 8. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Tak jsem zde onehdy říkal, že se mi podařilo díky dvěma lidem, kteří mi dali informaci jak na to, zprovoznit nastavování displeje FreeBSD ve VMware. Hledal jsem to samé řešení pro VirtualBox,kde mám na PC nainstalovaný ve VirtualBoxu FreeBSD a našel jsem tohle: Zde Zdá se to být funkční a hned večer, jak budu u Rity to vyzkouším. Na iMacu zatím mám FreeBSD jen ve VMware a nějak nemám potřebu tam provozovat i VirtualBox. jsem zvědavý, zda to bude fungovat. USB ve VirtualBoxu pro FreeBSD zatím nic moc. Jak jsem i sledoval podle debaty co tu vedla.

    Konvergence

    4.3.2011 22:07 Hobilovo_doupe | Hobil | pelmel | Přečteno: 1267× | Komentářů: 44, poslední 14. 3. 2011 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    První rodinné auto, které si pamatuju, byl Spartak. Elegantní, nebo spíš krásný vůz. Náš Spartak byl celý bílý, se stříbrnými kroužky okolo světel, nad zadními blinkry bylo něco jako hřbetní ploutvička. Čalounění světle šedé, volant v barvě karosérie s koženým potahem, na řadící páce krásná hlavice. Palubní deska s elegantními kruhovými ciferníky. Řazení pod volantem. Takové péče o estetický dojem se dnes u lidových vozů nevídá.

    To naše české podnikání

    4.3.2011 19:03 gtz | gtz | zajimavosti | Přečteno: 2242× | Komentářů: 63, poslední 15. 3. 2020 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Tento týden jsem se potkal s hezkým přístupem českého podnikání.

    Dejte si pozor na vaše sperma

    4.3.2011 17:57 engineering | springer | misc | Přečteno: 4540× | Komentářů: 80, poslední 20. 9. 2017 | Hodnocení: 100 % (20 hlasů)

    Vážení mladí kolegové. Dovolte abych vás informoval o zajímavém případu z Německa. Jeho smutným hrdinou je učitel učňovské školy, Klaus Schroeder. Klaus udělal totiž jednu velkou chybu, daroval sperma. A nyní bude platit lesbickému páru až bude mourovatej (jak říkáme my Pražáci)

    Chtějí zničit gnome-panel

    4.3.2011 17:33 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 25, poslední 6. 5. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Tak nám ho chtějí zničit.

    Jak se skutečně krade software (ne podle kreténů z ČPU)

    4.3.2011 04:38 limit_false | limit_false | bohuzel nelze smazat | Komentářů: 41, poslední 27. 10. 2011 | Hodnocení: 58 % (31 hlasů)

    Deleted.

    Daňové letadlo

    3.3.2011 12:44 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 2381× | Komentářů: 230, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    Když zdejší uživatel Mrkva hovořil ve svém příspěvku o tzv. "důchodovém letadle", tak tím pouze demonstroval svou absolutní krátkozrakost, neznalost faktů a neschopnost domýšlet souvislosti. Neboť to skutečné letadlo odstartovalo s hlavním pilotem, tehdejším ministrem financí Václavem Klausem v kokpitu již v roce 1993 zavedením DPH.


    Assaultcube - Do zbraně!

    3.3.2011 12:32 Mig_Alley | Migi | Hry | Výběrový blog | Přečteno: 2662× | Komentářů: 15, poslední 4. 3. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Assaultcube je fps střílečka založená na Cube engine. Hra vznikla v létě roku 2004 pod názvem ActionCube, jako snaha přinést do hry prvky realističnosti. O tři roky byl však název na žádost vývojářů ActionQuaku změněn na Assaultcube. Hra prošla mnohými změnami a vylepšeními, nabízí řadu herních módů, desítky serverů, a velké množství map. Jsou podporovány platformy Linux, Windows, a OS X.


    Dům 2

    2.3.2011 20:35 HW | houska | Přečteno: 2480× | Komentářů: 61, poslední 7. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    V televizi opět nic nejde, takže je tu další zápisek o tom jak zatím (ne)pokračuje stavba.


    Jo tak to na tom světě chodí

    2.3.2011 13:39 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1232× | Komentářů: 27, poslední 5. 3. 2011 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Nainstaloval jsem si FreeBSD 8.2. Což není žádný duševně pozoruhodný výkon. K tomu jsem si místo XFCE4 nainstaloval Icewm, abych vyzkoušel, jak hezky bude chodit na FreeBSD. Chodí hezky a líbí se, jen k němu chybí některé komponenty, která má linuxová verze. Takže jsem se vykašlal na konfiguraci Icewm, do .bashrc jsem dopsal nějaké aliasy, abych z xtermu spouštěl potřebné aplikace a budu zatím hledat co s tím dál? Co mě překvapuje že ve VMware, a to nejen u FreeBSD, ale i OpenBSD a NetBSD, že když chci nastavit xorg.conf, tak jak, za pomoci

     

    2.3.2011 09:06 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 222, poslední 20. 3. 2011 | Hodnocení: 61 % (18 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    ARM netbooky - smutná realita?

    1.3.2011 19:41 vysatost | dejvik | Svatý grál | Přečteno: 3349× | Komentářů: 124, poslední 16. 3. 2011 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Rozhodl jsem se poohlédnout po nehučícím lehkém netbooku s ARMem uvnitř. Trochu jsem googlil a rozebral, jak se to teď má na trhu.


    opět jedna cesta od ubuntu k debianu?

    1.3.2011 13:59 subrack | subrack | zivot a operacni systemy | Přečteno: 1634× | Komentářů: 55, poslední 8. 3. 2011 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    hezký den, jsem IT nadšenec a tajemný linux, co ho znají a používají hlavně největší borci mě vždycky přitahoval. tak se stalo, že někdy kolem roku 2004 jsem poprosil kolegu v práci, aby mi věnoval svůj čas a naučil mě "to".

    Fedora 14 – Jedeme z flash disku

    1.3.2011 10:22 iLinux | wasabi1 | Přečteno: 1401× | Komentářů: 5, poslední 1. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Nějakou tu dobu jsem neprovozoval žádné experimenty a pracoval jsem v zaběhnutých kolejích. Občasné střídání operačních systémů Linux a Windows dle potřeby a aktuálního pracovního vytížení, ale nějak se mi zastesklo pro experimentování.

    Grafy v hyperkostce 3

    1.3.2011 01:16 RTFM | Martin Tůma | LINUX | Výběrový blog | Přečteno: 1689× | Komentářů: 3, poslední 2. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Stále ještě jsem to nevzdal


    Banality všedního dne

    28.2.2011 22:31 ze zivota na vsi | dementni.lojzik | Přečteno: 1611× | Komentářů: 17, poslední 4. 3. 2011 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    ...aneb stučný výber z denního tisku.

    Moje linuxové dárky

    28.2.2011 17:50 KatiePC blog | Otto Šabart | Ja | Přečteno: 2305× | Komentářů: 37, poslední 31. 1. 2012 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Už dlouho jsem si říkal, že se musím pochlubit se svými linuxovými dárky od mé přítelkyně a mých kamarádů. Třeba to bude inspirace pro vaše partnerky, až pro vás budou googlit nějakej ten dárek;).


    Cestou do pakárny

    28.2.2011 12:47 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1148× | Komentářů: 39, poslední 2. 3. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Vystoupil jsem nezvykle cestou od Rity v Čimicích. Normálně vystupuji o stanici dál, abych došel do Alberta, předtím než zahájím pracovní činnost v blázinci. V pondělí chodím jen na čtyři hodiny, času dost, protože autobus jede ze Kbel v 9:37 a je krátce po desáté v Čimicích, kde vystoupím, poklidně nakoupím a zcela včas dorazím do blázince. Zatoužil jsem po inovaci, a chtěl se podívat jak to dnes vypadá v na sídlišti, kam jsem občas zašel při svých procházkách po okolí v dobách, kdy jsem přes týden bydlel na ubytovně v blázinci.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.