abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Trápenie s OSS

    15.3.2011 10:36 rastos | rastos | Přečteno: 1583× | Komentářů: 5, poslední 15. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Dostal som sa, ako slepé kura k zrnu, k údržbe jedného extensionu pre Firefox. No a keďže vydanie FF 4 je za rohom, tak som nútený postarať sa o kompatibilitu toho extensionu s novou verziou. Hoci považujem FF za "high profile" aplikáciu zo sveta OSS, je to neuveriteľné trápenie.

    Kde jsou stare KDE?

    14.3.2011 23:14 rudiikuv miniblog | rudiik | linux | Přečteno: 1660× | Komentářů: 46, poslední 20. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    I kdyz uz asi pul roku mam jako hlavni GUI Gnome a to ve verzi 2.30 z Debianu Squeeze resp Wheezy, stejne mi to cas od casu neda a zkousim jestli by se mi nemohlo zalibit neco jineho.

    14.3.2011 21:24 | kralyk z abclinuxu | x | Přečteno: 1932× | Komentářů: 10, poslední 16. 3. 2011 | Hodnocení: 95 % (22 hlasů)

    [Unofficial]

    Dokuwiki - nejprivetivejsi nastroj pro dokumentaci

    14.3.2011 19:45 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Přečteno: 49482× | Komentářů: 24, poslední 5. 12. 2013 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pred nejakou dobou jsem nasadil na domaci server Dokuwiki pro psani poznamek, navodu ..... no proste debilnicek.

    Programovací jazyk D

    14.3.2011 19:34 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Názory | Přečteno: 4327× | Komentářů: 144, poslední 17. 3. 2011 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Nudil jsem se, tak jsem sepsal něco o programovacím jazyku D. Není to ani tak článek o D, jako spíš můj názor na něj a ostatní programovací jazyky.


    Dávky - update

    14.3.2011 11:43 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1190× | Komentářů: 189, poslední 18. 3. 2011 | Hodnocení: 22 % (18 hlasů)

    Neví někdo, jestli mám nárok na nějaké dávky, když jsem nezaměstnaný a nikdy jsem nebyl? Třeba něco jako existenční mimimum? Otec mě pořád posílá na sociálku, já mu říkám, že mi stejně nic nedají a on pořád, že mi něco dát musejí ...


    Věnováno kouzelníkům

    14.3.2011 01:03 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Obecné IT | Přečteno: 2217× | Komentářů: 55, poslední 26. 12. 2012 | Hodnocení: 94 % (16 hlasů)

    Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc by magie musela být podobná zpracování informací, tak jak nám to umožňují informační technologie? Mám rád sci-fi a fantasy a nad touto myšlenkou jsem strávil spoustu cest ze školy (na cestách se mi kupodivu skvěle přemýšlí). Když jsem před nedávnem viděl Harryho Pottera 7, napadlo mě o tom napsat blogpost.


    konec světa 2012

    13.3.2011 22:05 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Anketa | Přečteno: 3091× | Komentářů: 307, poslední 18. 10. 2013 | Hodnocení: 11 % (18 hlasů)

    Tak sem se dneska dozvěděl, že už někdo předpověděl, že velká část Japonska zmizí v moři.

    Jak mi Unity udělalo radost

    13.3.2011 19:30 petr_h | PetrHL | Linux | Přečteno: 2321× | Komentářů: 35, poslední 26. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Poslední dobou sleduji vývoj Gnome se smutkem. Jsem zvyklý na určitý způsob práce, na určité rozložení panelů. A to má všechno s novou verzí zmizet.

    Tak jsem si zkusil gnome shell

    13.3.2011 15:43 vse_o_vsem | kozzi | Operační Systémy | Přečteno: 1625× | Komentářů: 16, poslední 15. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pri vcerejsim precteni zpravicky o vydani gnome 3 beta 2. Jsem se rozhodl jej vyzkouset. Hlavne me zajimalo jak strasny a nepouzitelny bude gnome shell.


    Samsung SpinPoint F4 EcoGreen - chyba firmware!

    13.3.2011 13:07 Jiriho blog | jiri.one | Hardware | Přečteno: 1672× | Komentářů: 2, poslední 13. 3. 2011 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Asi pred mesicem jsem koupil novy disk Samsung SpinPoint F4 EcoGreen (oznaceni HD204UI) a nemam s nim sebemensi problemy. Nahodne jsem ale na internetu objevil informaci o tom, ze pokud je disk nastaveny v modu AHCI, tak dela vadne sektory. Resi to novy firmware. Ackoliv ja disk v AHCI nastaveny nemam, tak jsem radeji tento upgrade provedl a davam zde jednoduchy navod jak na to:


    Bavíme se s Aha!

    13.3.2011 12:20 FluxBlog | pushkin | Něco off-topic | Přečteno: 2254× | Komentářů: 65, poslední 17. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Obrázek mluví sám za sebe :-)

    Zpravodaj z vývoje ElMetru

    13.3.2011 09:46 ElMetr | marpit | Software | Přečteno: 925× | Komentářů: 3, poslední 13. 3. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Po dlouhé době opět zdravím ,,přátele,, programu ElMetr. Co se od vydání posledního článku přihodilo?

    cat /dev/eDemocracy: Zajímavé online projekty z eDemocracy

    13.3.2011 01:51 limit_false | limit_false | programování | Přečteno: 1221× | Komentářů: 4, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Vrátil jsem se před pár hodinama z eDemocracy workshopu, představím některé online projekty mapující finanční a personální vazby mezi fyzickými osobami a firmami, hlasování politiků, korupci... Projekty se týkají CZ/SK/PL. Když už nám vojenská policie zcounterstrikeovala ČT, data a analýzy na ně!

    Konverze videa pro mobil

    12.3.2011 15:37 U_Marvina | qiRzT | video | Přečteno: 1693× | Komentářů: 99, poslední 15. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Konečně jsem si našel dost času na to, abych si napsal jednoduchý skript na konverzi videa, tak abych ho mohl přehrávat na svém telefonu (HTC S710).

    Krátká úvaha o různém druhu solidarity

    12.3.2011 13:20 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1367× | Komentářů: 136, poslední 16. 3. 2011 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Stará pravda, kterou vyslovil neznámo kdo, tedy mě neznámo, dává jasně a stručně návod k solidaritě.


    pacman -Syu používat opatrně

    12.3.2011 10:33 muj_blog | Begleiter | Archlinux | Komentářů: 17, poslední 13. 3. 2011 | Hodnocení: 8 % (13 hlasů)

    Už asi 2x jsem si rozesral systém (Arch Linux) tímto příkazem. Je tedy třeba používat tento příkaz s opatrností a hlavně nejdřív číst a až potom konat!

    Co se týká čtení, tak viz PLEASE READ BEFORE UPGRADING.


     

    12.3.2011 10:32 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 10, poslední 12. 3. 2011 | Hodnocení: 38 % (13 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


     

    12.3.2011 00:18 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 35, poslední 1. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Nespokojenost s Mall.cz

    11.3.2011 16:01 rocfdebian | Johny z Podoli | Linux - readonly debian pro routery | Přečteno: 4305× | Komentářů: 86, poslední 25. 11. 2017 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    Rád bych se zde rozepsal o mé negativní zkušenosti s firmou mall.cz/. K čemu tedy došlo? Dorazila mi SMS s informací, že moje objednávka je připravena k vyzvednutí, jel jsem přes celou Prahu abych zaplatil 40 korun za parkovné a dozvěděl se, že mají leda tak prd! Navíc místo omluvy nebo snahy cokoliv jakkoliv řešit se mi slušně snažili vysvětlit že vše je v podstatě moje chyba... tak si chování k zákazníkům nepředstavuji.


    Programy první pomoci – pandoc

    11.3.2011 15:53 naopak | Jiří Poláček | Mohlo by se někomu hodit | Přečteno: 1482× | Komentářů: 5, poslední 12. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    E-learningový kurz s pomocí vhodné webové aplikace není špatná věc. Učitel může formou HTML-stránek zveřejňovat nejen texty a obrázky, ale též se snadno odkazovat na další zdroje a začleňovat online testy. V případě dlouhých učebních textů se však zákonitě ozvou studenti, že čtení na monitoru unavuje oči a jestli by jako nebylo nějaké to PDF pro tisk. Právě s tímto pomůže pandoc.


    DraftSight - CAD pro 2D

    11.3.2011 13:15 mikimana | Mikimana | Linux | Přečteno: 3421× | Komentářů: 41, poslední 9. 9. 2015 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tak nám konečně vyšel DraftSight i pro Linux. Kdo neví, co to je, tak vězte, že nám konečně hoši od SolidWorksu dali k dispozici k volnému užívání 2D nástroj pro výkresy ve formátu dwg a to aktuálně až do verze 2010.

    M$ a Symantec bojují proti nevinným tučňákům

    11.3.2011 12:03 blogoblog | Amarok | pc | Komentářů: 40, poslední 18. 3. 2011 | Hodnocení: 70 % (10 hlasů)

    V práci ve Woknech jsem si chtěl zpestřit desktop tučnákama WinPenguins (http://portableapps.com/apps/utilities/winpenguins_portable), bohužel běží pokaždé jen pár minut, pak přijde inkvizice (viz screenshot). Domnívám se, že už pouhý výskyt slova "penguin" v task manageru spustí v systému poplach :-D


    Rasismus?

    11.3.2011 09:07 U_Marvina | qiRzT | ostatní | Přečteno: 1715× | Komentářů: 70, poslední 7. 6. 2011 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Upozornění: provokativní mikroblog


    Hledač v souborech

    11.3.2011 00:00 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1393× | Komentářů: 26, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Protože můj skriptík v bashi na hledání v obsahu souborů byl nechutně pomalý a už mě to štvalo, tak jsem upatlal narychlo jednu utilitku v C++. Je to trošku prasácky, ale pro mé účely to stačí. Ke stažení v příloze prvního komentáře, jak skriptík, tak program.


    Atheros 802.11n a Thinkpad T500 - part 1

    10.3.2011 22:59 Poutník | Jiří J. | Hardware | Přečteno: 1289× | Komentářů: 7, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Na kartách v Intel Wifi Link sérii (iwlagn driver) není možno provozovat AP v Linuxu, kvůli omezení firmwaru. Karty Intelu navíc potřebují mnohdy spoustu workaroundů. Tak jsem se rozhodl pro Atheros na oficiálně nepodporovaném HW. Jak to dopadá? Čtěte dále.


    Stavba století započala

    10.3.2011 02:35 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1581× | Komentářů: 56, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 56 % (9 hlasů)

    Včera dorazila parta řemeslníků a jala se pracovat na mém balkoně, Mazaně, když jsem já předtím mazaně uklidil balkon, odstranil holubí trus, zahájili práce na zasklívání. Docela jim to šlo a skončili k večeru, když mi oznámili, předem, že vše dokončí v sobotu. No budou muset, neb jsem jim zálohu nedal, takže pokud nedokončí nic nedostanou, ale myslím, že podle toho jak pracovali, potíž nebude. Zřejmě jsou to slušní řemeslníci. Slušné řemeslníky mám rád. Udělali stříšku, pěkně bez nějakých zřejmých vad i obložení zábradlí, v sobotu upevní lišty, po kterých budou chodit okna a vystaráno.


    Finální řešení (humanitárních a jiných krizí)

    10.3.2011 02:22 limit_false | limit_false | bohuzel nelze smazat | Komentářů: 16, poslední 12. 3. 2011 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Deleted. Just because.

    Chraňme své zloděje!

    9.3.2011 21:43 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 2833× | Komentářů: 385, poslední 31. 3. 2011 | Hodnocení: 65 % (31 hlasů)

    Tentokrát ne o politicích, ale o poškozeném a pachateli a právu na obranu svého majetku.


    Skeldal a autoconf

    9.3.2011 16:52 Yet another blog | Martin Doucha | Linux | Přečteno: 1348× | Komentářů: 26, poslední 13. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tentokrát jsem se vrtal v build systému Skeldalu a dodělal dlouho slibovanou možnost nastavit cesty k datovým souborům přes configure skript. Má to ale jeden háček: od revize 160 se mění defaultní cesta k datovým souborům hry.


    To sou borci .... predstavte si co oni dokazali .....

    9.3.2011 16:32 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 8, poslední 11. 3. 2011 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Jen se tak z pr***e mrknu na noviny a nestacim se divit jakeze to vzdelane lidi mame oznacujici se za experty dokonce.

    Oni ti "vedci" dokazali vypocitat ze cim vic deti rodina ma tak tim vetsi ma naklady !!! Predstavte si to !!!

     

    Tak ted nevim jestli moc chlastam nebo hulim ..... ale to z nas delaji totalni ho***a nebo co ....


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.