abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1968 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Linuxové HTPC založené na AMD Fusion

    23.3.2011 07:00 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | Přečteno: 4140× | Komentářů: 43, poslední 10. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (17 hlasů)

    Před nedávnem jsem místní požádal o radu, jaký hardware zvolit pro své nové HTPC. Čas pokročil, a nyní je řada na mě abych přinesl svou kůži na trh.


    Kdo čeká doma na štěstí a práci, ten....

    22.3.2011 23:00 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1509× | Komentářů: 150, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 60 % (20 hlasů)

    Dorazil ke truhlář. Dovezl si materiál a začal pracovat na podlaze a ostění zaskleného balkonu. Což je potěšitelné. Méně potěšitelné je, že to celé dnes nedodělal, ale až zítra. Koukám na něj, jak se pachtí a jsem docela rád, že se nemusím pachtit já. Holt, kdo je kapitalista, nepracuje a dívá se jak druzí pracují, on si žere koláče a chudina se cpe chlebem.

    TOP09 podporuje Linux?

    22.3.2011 19:35 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 2016× | Komentářů: 77, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Zcela náhodou jsem narazil na tohle video a zaujal měl záměr v čase 0:46, kde je reklama na linuxbox.cz


    .

    22.3.2011 17:45 Linuxacka | Rut | Komiksy | Komentářů: 118, poslední 7. 7. 2013 | Hodnocení: 38 % (29 hlasů)

    .

    Pastýř sčítá ovečky a chystá podkožní čipy

    21.3.2011 21:55 lojdovo | tomboytom-deviant | Internet a počítačky | Přečteno: 1942× | Komentářů: 37, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 56 % (16 hlasů)

    V porovnání ze  statistyckými odborníky jsem pouhá ovečka, která odmítá tancovat, jak jí pískají. Aneb další zápisek na téma sečtení.


    Mozilla - kopirujeme co můžeme a učíme se od MS

    21.3.2011 18:50 Mig_Alley | Migi | Software | Přečteno: 2518× | Komentářů: 65, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 23 % (26 hlasů)

    Opět jsem dal na reklamu a opět se mi to vymstilo. Tolikrát jsem za ty ROKY vývoje četl a slyšel o zajímavých novinkách Firefoxu/Iceweaselu 4.0, že jsem se při pročítání webupd8.org rozhodl si ho nainstalovat.


    CentOS repozitář - shrnutí

    21.3.2011 17:56 Denicek_programatora | filbar | Linux | Anketa | Přečteno: 1131× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Nový CentOS 5 repozitář už je dokončen pro obě architektury(x86 i x86_64).

    Zamyšlení pro masožravce..

    21.3.2011 08:53 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 1952× | Komentářů: 65, poslední 23. 3. 2011 | Hodnocení: 43 % (14 hlasů)

    "Tak. A teď může klidně vypuknout třetí světová válka." Slastně odfouknul chlapík v montérkách a vyvalil se z jídelny ve Štěpánské. Kdo si nedal pečené koleno s křenem v této jídelně, nepochopí o čem je řeč.


    Binární čas

    21.3.2011 01:07 proc_dalsi_nazev | mirefek | ostatní | Přečteno: 5401× | Komentářů: 25, poslední 28. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Před 10 lety jsem dostal binární hodinky, tak jsem se rozhodl poohlédnout se po čase stráveným s nimi. Začalo to zdejší anketou, jestli jsou lepší hodinky digitální nebo analogové. Někdo se v diskusi zmínil, že binární, já to ukázal jako zajímavost a najednou získávám zvláštní dárek.

    Žiji pravicově

    20.3.2011 19:09 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1426× | Komentářů: 246, poslední 15. 7. 2011 | Hodnocení: 42 % (19 hlasů)

    Našel jsem na svém webu,jeden komentář, který mě vyzývá abych se držel terapie, ale nikoliv politiky. Problém je v jedné věci. Pokud se držím terapie, té terapie, kterou podle onoho komentátora ovládám, pak se musím držet pravicového, konzervativního přesvědčení. Jinak to nevidím. Ono konzervativní přesvědčení je podobné mé terapeutické zkušenosti. Dejte lidem možnost aby si vybrali co mohou dělat, co je v jejich silách a oni si téměř vždy vyberou pro sebe to nejvýhodnější. V levicové mluvě by se dalo říci, to nejsobečtější.

    Držme všichni palce Kyknosovi

    20.3.2011 14:38 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 1780× | Komentářů: 19, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 71 % (17 hlasů)

    Částečně v reakci na příspěvek Válčička: přinejmenším jeden z nás si tu válčičku vychutná v přímém přenosu blíž, než by bylo zdrávo, a to chudák Kyknos (já vím, že ho někteří nemůžete vystát, sorry).

     

    20.3.2011 14:03 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 22, poslední 26. 7. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Válčička

    20.3.2011 11:45 Hobilovo_doupe | Hobil | pelmel | Přečteno: 2387× | Komentářů: 344, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 42 % (31 hlasů)

    Tak tu máme další válčičku

    Povídali v TV, že chudáci civilisti v jakési africké - arabské zemi (vyzbrojení těžkou vojenskou technikou, tanky, protiletadlovými zbraněmi, o maličkostech jako AKčka ani nemluvě) jsou pod tlakem regulérních vojenských a policejních sil tamního režimu. Tak je prý zapotřebí zabránit režimu rozbít jim hlavy.

    Foto z brmlabu - 3D tiskárna, EEG/ECG lab, tekutý dusík

    20.3.2011 04:05 limit_false | limit_false | programování | Přečteno: 3535× | Komentářů: 45, poslední 23. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Několik fotek z brmlabu a komentář k akci Bubenska Eins (den otevřených dveří v kulturním domě Vltavská). Např. live demo 3D tiskárny, mapování "epileptického" blikání na frekvenci z EEG, vysílání AM/FM radia přes CRT.

    Skript pro kontinuální konverzi repozitáře z bzr do git

    20.3.2011 02:44 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1124× | Komentářů: 6, poslední 21. 3. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Při sepisování manuálu pro GRUB2 na naší wiki, jsem definitivně zlomil nad jeho vývojáři hůl, zatratil je do horoucích pekel a v návalu zoufalství se poohlédnul po nějakém nástroji, který by slušně konvertoval repozitory z bazaaru do gitu.


    Obrázek na pozadí

    19.3.2011 23:12 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Přečteno: 1968× | Komentářů: 26, poslední 23. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Zde předkládám obrázek na pozadí, který jsem v nějakém podivném rozpoložení mysli vytvořil.

    Jaderná turistika anebo Výlet do zóny smrti

    19.3.2011 13:06 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 3337× | Komentářů: 105, poslední 23. 2. 2013 | Hodnocení: 57 % (14 hlasů)

    Onehdy jsem v autě zaslechl celkem zajímavý hovor mezi reportérkou a nějakou pražskou agenturou, která pořádá soukromé zájezdy a exkurze do známé Ruské Ukrajinské oblasti Černobyl/Pripyat.

    Dum spiro spero a jiné pověsti

    17.3.2011 23:44 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 4308× | Komentářů: 20, poslední 21. 3. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Koupil jsem si dnes dva filmy. Oba vyloženě oddechové. „Fantom Morrisvillu”, druhý se jmenuje „Tenkrát v Číně” Ten druhý jsem ještě nezhlédl, ale fantoma jsem nemohl vynechat. Šlapal jsem na orbitreku, nebo jak se tomu vlastně říká a sledoval jsem Waldemara Matušku, Oldřicha Nového, Květu Fialovou a další hvězdy šedesátých let. Bylo mi šestnáct, když jsem ho viděl poprvé a byl jsem na něm se svou platonickou láskou Hanou, která mě do toho kina musela vytáhnout, protože sám bych ji v těch šestnácti neoslovil. No, od té doby se oslovování mírně zlepšilo, takže do kina chodím ve dvou. Jednou jsem byl ve třech, to jsem ještě bydlel v Břevnově a vytáhly mě dvě známe.

    Diplomky a bakalářky od Red Hatu pro Fedoru a JBoss.org

    17.3.2011 20:47 s Fedorou na hlavě | Radek Vokál | Přečteno: 1935× | Komentářů: 14, poslední 23. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Pokud jste student a přemýšlíte co si vybrat za diplomku nebo bakalářku, tak se zkuste stavit na MUNI nebo VUT příští týden. Třeba vám přijde vhod některé z témat, které jsme dali s kolegy dohromady.


    Ďalšía odpoveď na otazku vesmiru a všetkého už čoskoro.

    17.3.2011 20:42 lukolve | lukve | Přečteno: 1157× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Takže ďalšia odpoveď na zakladnú otázku vesmíru už čoskoro.


    Zamyšlení nad uživatelskou přívětivostí

    17.3.2011 17:03 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Přečteno: 1606× | Komentářů: 28, poslední 20. 3. 2011 | Hodnocení: 33 % (15 hlasů)

    Pod uživatelskou přívětivostí si asi většina představí různá desktopová prostředí typu Gnome, KDE, různé grafické nadstavby programů... Ale já mám jiný pohled, který bych zde rád rozebral.


    17.3.2011 15:59 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 15, poslední 22. 3. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)


    Sčítání lidu jako důkaz neschopnosti (nejen) státní správy

    17.3.2011 15:16 FluxBlog | pushkin | Něco off-topic | Přečteno: 2349× | Komentářů: 107, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    Asi jako většinu lidí v naší malé zemi mne včera navštívila sčítací komisařka. Docela mne ale překvapilo, že podle ní se v daném místě vůbec nemám nacházet.


    Bát se? Hlavně myslet!

    17.3.2011 08:01 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 3060× | Komentářů: 534, poslední 16. 5. 2011 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    Jedna moje drobnost k Fukušimě.


    Jak přežít s notebookem IBM

    16.3.2011 17:58 Krev na widlich | Martin Povolný | Linux | Přečteno: 1967× | Komentářů: 58, poslední 21. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (20 hlasů)

    Umřel mi notebook a jako náhradu jsem si musel vzít produkt firmy IBM, který má klávesu ESC umístěnou NAD klávesou F1.
    Čili místo ESC při práci ve VIMku mačkám F1, což vede k nejdříve k salvě oken s nápovědou terminálu gnome, následně k salvě vulgarit a v konečném důsledku k nízké produktivitě, nebo dokonce destrukci dotyčného IBM šmejdu.

    Jak z toho ven?

     

    16.3.2011 16:45 | |🇵🇸 | nic | Anketa | Komentářů: 73, poslední 2. 6. 2011 | Hodnocení: 44 % (9 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Nový repozitář pro CentOS

    16.3.2011 13:31 Denicek_programatora | filbar | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1430× | Komentářů: 7, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Jelikož se vydání CentOSu 6 nějak docela zpožďuje, a potřeboval jsem v něm novější rails stack a php 5.2.10, tak jsem s těmito věcmi udělal vlastní repozitář.

    Návrh US zákona: "streamování" videa/audia - trestní čin

    16.3.2011 03:27 limit_false | limit_false | bohuzel nelze smazat | Přečteno: 2185× | Komentářů: 57, poslední 19. 3. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Bílý dům se zřejmě zbláznil (aka korporátní tlak zvítězil), protože vymyslel zákon, kde je "streaming" audiovizuálních děl trestní čin (felony), ne jen přestupek (misdemeanor). [Mikroblog]

    Smutná historka o lodích, co se na širém moři nesetkaly

    16.3.2011 00:56 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1138× | Komentářů: 45, poslední 22. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Tak jsem si krásně zašlapal na kole, tedy jmenuje se to orbitrack, ale já tomu zařízení říkám „kolo” Takže hezky na kole, přidal jsem proti minule tři minuty, což je zhruba asi jedno kolo těch dílků, co mi ukazují kolik jsem toho našlapal. 26 minut jsem si hezky vyšlapoval, potil se, sole odplavoval, tím pádem odplavené soli, přestanou vázat tuky, nebo jak to je? A hezky hubnu. Včera jsem se prošel, dnes si zašlapal a mám příjemnou noční náladu.

    Jak Liberix podporuje open source

    16.3.2011 00:13 Plastique | Vlastimil Ott | Liberix | Výběrový blog | Přečteno: 1549× | Komentářů: 8, poslední 17. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Liberix spravuje obsah mnoha webů, zejména LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, openMagazin a mnoha dalších. Zaměřujeme se na konkrétní aktivity, které mají jasný význam pro uživatele svobodného softwaru nebo pro lidi, kteří FOSS dosud neznají. Volíme přitom cestu "informovat, ale nenutit".


    Měsíc a zemětřesení?!

    15.3.2011 12:41 Annals of Taurelador | Fëannatar | Osobní | Přečteno: 2263× | Komentářů: 103, poslední 24. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Co dokáže vyplodit chorá mysl mě někdy nepřestává fascinovat.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.