abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1967 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Vlastní život Bobblemaze na Internetu

    29.3.2011 11:24 naopak | Jiří Poláček | Ostatní | Přečteno: 3115× | Komentářů: 15, poslední 31. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Na podzim 2008 jsem uvedl do života číselný rébus Bobblemaze. Přestože se mi podařilo jej „udat“ i do některých časopisů, mé naivní představy o tom, že to musí oslovit mnoho luštitelů, vzaly rychle za své – nejspíše proto, že se člověk Bobblemaze musí naučit luštit, aby to pro něj byla zábava. Několik příznivců si však rébus přeci jenom našel, a díky nim začal žít svým životem, což dokládají některé stopy na Internetu.


    XXX

    29.3.2011 09:52 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 13, poslední 30. 3. 2011 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    xxx

    Už dost!

    28.3.2011 21:46 JKR | jyrki | Zrcadlo doby | Přečteno: 2411× | Komentářů: 328, poslední 23. 11. 2011 | Hodnocení: 77 % (13 hlasů)

    Mám už dost všech politiků. Všech těch darmožroutů co hrabou do vlastní kapsy, nikomu se nezodpovídají, hřeší na to že je není kým nahradit (ostatní kdo se v politice pohybují jsou minimálně stejně zkažení a zkorumpování)


    KDE, GNOME, XFCE a co bude dál? (Aneb jak na XFCE v Archu)

    28.3.2011 17:23 "Skládat papír" | vogo | Arch Linux | Přečteno: 2301× | Komentářů: 13, poslední 30. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Protože se blíží vydání GNOME3 rozhodl jsem se ho vyzkoušet na notebooku...


    W7 hateblog

    28.3.2011 14:32 pawlixblg | pawleeq | bfu | Přečteno: 3445× | Komentářů: 33, poslední 31. 3. 2011 | Hodnocení: 75 % (24 hlasů)

    Po dlouhé době jsem utrpěl srážku s Windows, takovou, že mi to stojí za ublognutí. Obyčejně se z asistence na widlích desktopech vykrucuju s tím, že tomu nerozumím (což je pravda), ale tentokrát jsem pomoc přislíbil a sám nabídnul, takže nebylo cesty ven.

    ArchLinux na pracovním stroji

    28.3.2011 05:31 Frostyho_blog | FrostyX | Přečteno: 1980× | Komentářů: 67, poslední 4. 4. 2011 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Svůj první zápisek píši abych se s vámi podělil o své zážitky používání archu na pracovním notebooku a jsem velmi zvědav na ty vaše.


    Jak jsem chtěl vyhodit Vokna z vokna.

    27.3.2011 21:56 blogoblog | Amarok | pc | Přečteno: 2448× | Komentářů: 45, poslední 29. 3. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Pouze odkazuji na článek na blogu idnes: http://petrpazderka.blog.idnes.cz/c/183844/Jak-jsem-chtel-vyhodit-Vokna-z-vokna.html - vcelku dobrý postřeh jednoho BFU.

    Jaký nový router?

    27.3.2011 21:27 KatiePC blog | Otto Šabart | Ja | Přečteno: 5556× | Komentářů: 32, poslední 3. 4. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Ahojte.
    Už delší dobu přemýšlím o tom, že nahradím svůj router Asus WL-520GC nějakým novým. Chtěl bych se zde proto s vámi poradit jaký vybrat.

    Drapeme se s IPv6

    27.3.2011 16:00 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Přečteno: 1361× | Komentářů: 3, poslední 5. 4. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    O IPv6 se mluvi, pise cimdal vic a tak navzdory providerovi ci MS jenz chce "kupovat" IPv4 v dobe, kdy je nejvyssi cas na nasazeni IPv6.

    x

    27.3.2011 12:30 _ | ________________ | xxx | Komentářů: 8, poslední 27. 3. 2011 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    x

    Kterak jsem grub2 a GPT vyzkoušel

    27.3.2011 03:28 muj_blog | Begleiter | Archlinux | Výběrový blog | Přečteno: 2295× | Komentářů: 7, poslední 28. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Chtěl jsem trochu experimentovat a měl jsem k dispozici externí USB 2.0 pevný disk. Celý tento zápisek je o tom, jak jsem zkopíroval a zprovoznil Arch Linux z interního pevného disku na disk externí (a mj. jsem použil/vyzkoušel GPT a grub2). Mám x86_64 systém.


    Bezpečnost flashdisků

    27.3.2011 01:15 AAAA | AAAA BBB | všemožno | Přečteno: 1410× | Komentářů: 25, poslední 29. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    "Britské prádelny bijí na poplach v oblasti informační bezpečnosti."

    Když už i pradleny začali mluvit do IT bezpečnosti, rozhodl jsem se taky předhodit svojí trošku do mlejna. Problém s flashdiskem a bezpečností je mi docela známý - sám mám flashdisk zašifrovaný pomocí cryptools (nebo jak se to jmenuje) a připojit mi jde jenom na linuxu. Ale i kdyby šel připojit na windowsu (a tedy i na počítači u kamaráda atp...) rozhodně bych si rozmyslil jestli mám zadávat heslo nebo ne, člověk nikdy neví jestli na takovém počítači není malware...

    Povídám "pojď nahoru"

    27.3.2011 00:20 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Přečteno: 1450× | Komentářů: 18, poslední 28. 3. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Zase nějaké drobnosti nejen ze života táty.


    Výlet do světa IPv6

    26.3.2011 23:27 RoboShim | RoboShim | Linux | Přečteno: 1531× | Komentářů: 99, poslední 21. 4. 2011 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Tak ve čtvrtek a pátek jsem byl vyslán na IPv6 Hands-On kurz. Prošli jsme si teorii, vyzkoušeli to a pak vypnuli IPv4.

    Psí den a antikvariát

    26.3.2011 21:55 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 960× | Komentářů: 33, poslední 30. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Našel jsem ze svého hlediska v antikvariátu poklad. Poklad jménem „Na vlnách odvahy a dobrodružství.” Otakar Batlička je autorem. Už jako kluk jsem se seznámil z jeho povídkami, dnes by se dalo říci blogy, Autor, jako kluk utekl z domova a co to bylo zač, dokumentuje pozdrav z Argentiny, který zaslal domu coby čtrnáctiletý. nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně, Ota. No jak by neměl kluk jako já číst takovéhleho autora. Poprvé jsem se s ním setkal v časopisech z první republiky, jako byl „Mladý hlasatel,” Nebo „Junák,” které mi zapůjčovali rodiče mých spolužáků.

    Máme, co si zasloužíme (?)

    26.3.2011 17:10 Hobilovo_doupe | Hobil | pelmel | Přečteno: 1739× | Komentářů: 140, poslední 6. 4. 2011 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    Tak nějak se u nás stále nadává na poměry. Nejvíc asi slíznou politici, ti můžou skoro za všechno. Samozřejmě se zanadává na rostoucí ceny, neschopnost policie, korupci atd. Kde je zakopaný pes českého bordelu?

    Nová sezóna

    26.3.2011 16:54 gtz | gtz | ostatni | Přečteno: 1016× | Komentářů: 7, poslední 27. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Zítra v 8:00 našeho času odstartuje nová sezóna závodů GP Formule-1. Zítřejší závod v Austrálii v Melbourne si jistě nenechám ujít. Kalendář závodů GP F1 s popisy zde.

    Komix pro Linuxačku

    26.3.2011 16:10 BLB | =^..^= AmigaPower® | moje já a linux | Přečteno: 1750× | Komentářů: 75, poslední 29. 3. 2011 | Hodnocení: 30 % (30 hlasů)

    Na novej komix tak nějak nemam čas ani náladu, tak sem spáchal jen tuhle čmáranici...

    Nespojovat s "Comix KERNEL ULTRAS"!!!

    Firefox 4.0 - ještě jednou a teď střízlivě

    26.3.2011 15:50 Mig_Alley | Migi | Software | Přečteno: 1658× | Komentářů: 13, poslední 28. 3. 2011 | Hodnocení: 40 % (15 hlasů)

    Jelikož jsem se při mém předchozím zápisku stal obětí zvyků z Opery, předsudků proti Mozille a neznalosti nových kontrolních prvků Firefoxu 4.0, rozhodl jsem se o druhý pokus o blog o "doutnající" lišce. Vzhledem k tomu, že za těch pár dnů už jsem se s novým Firefoxem trochu seznámil, je na čase si u vás i mně samotného vyžehlit ten předešlý zápisek. Foxa stále rád nemám, ale když pomlouvat, aspoň objektivně.


    Vsechno nejlepsi reaktore c. 1

    26.3.2011 13:09 engineering | springer | misc | Přečteno: 1769× | Komentářů: 292, poslední 30. 3. 2011 | Hodnocení: 35 % (37 hlasů)

    Dnes slavi na den 40. vyroci uvedenei do provozu reaktor c. 1 ve Fukushime. Jak se na poradny reaktor slusi a patri, oslavuje reaktor sve ctyricatiny svym roztavenim.

    Sčítaní lidu na Linuxu (update!)

    26.3.2011 11:57 Blog... | David Watzke | Novinky | Přečteno: 2498× | Komentářů: 88, poslední 15. 12. 2016 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    UPDATE: Tak jsem ze sebe úspěšně udělal pako :-) Na Linuxu ten sčítací formulář vyplnit lze a můj problém, který popisuju níže, byl způsoben chybějící 32bitovou knihovnou libidn. Můžete se podívat jak jsem se k tomu dopídil: zde. Následuje původní zápisek, ve kterém je ta část o Linuxu irelevantní, ale nechávám to pro úplnost:


    Dropbox a debian Squeeze

    26.3.2011 10:00 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 1394× | Komentářů: 2, poslední 26. 3. 2011 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Poslední půlrok roku 2010 jsem byl spokojeným uživatelem Dropboxu, nástroje pro online sdílení a synchronizaci. Jelikož jsem v té době "jel" na debianu unstable/sid, nebyl žádný problém nainstalovat dropbox z repozitáře. Squeeze bohužel dropbox klienta v repozitáři nemá, a jak se zdá, dnes ho nemá už ani sid.


    Tak jaká ovečky moje?

    26.3.2011 00:59 Svědek Damdogův | pools | Fun | Anketa | Komentářů: 22, poslední 28. 3. 2011 | Hodnocení: 21 % (14 hlasů)

    Už jste se mi sečetly?

    Autodiagnostika s čipy ELM

    25.3.2011 14:29 gtz | gtz | linux | Přečteno: 9486× | Komentářů: 19, poslední 9. 8. 2018 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pro sebe i pro své známé jsem hledal vhodný adaptér OBD-II na osobní vozy Opel/Škoda/Ford který by měl aspoň nějakou podporu Linuxu a když jsem něco našel tak oficiální stránky mlží nebo neuvádí nic.

    Slušné jsou ze všech nejlepší

    25.3.2011 12:02 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1310× | Komentářů: 201, poslední 29. 3. 2011 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    Truhlář se pilně snaží, aby udělal ostění a podlahu na mém krásně zaskleném balkonu. Zdá se že mu to docela jde. Dnes udělá, zítra napustí mořidlem a nalakuje. A už tam nastěhuji houpací křeslo a pokud bude počasí, budu tam číst, případně si hrát s PC. Dostává to všechno tvar. Jak už mám ve zvyku, bude vše v mahagonu. Tedy barva, ne dřevo. I když samotný mahagon by asi byl krásný.

    _

    25.3.2011 01:23 _ | ____ | Random | Komentářů: 74, poslední 29. 3. 2011 | Hodnocení: 43 % (35 hlasů)

    _

    .

    24.3.2011 19:10 Linuxacka | Rut | Komiksy | Komentářů: 68, poslední 7. 7. 2013 | Hodnocení: 52 % (23 hlasů)

    .

    Importujeme výpisy z mBank do KMyMoney - verze 2

    24.3.2011 00:50 strange blog | Milan Horák | zbytek | Výběrový blog | Přečteno: 2087× | Komentářů: 14, poslední 26. 5. 2014 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    1. Stáhneme si výpis za období, které chceme z internetového bankovnictví
    2. Proženeme získaný soubor awk skriptem pomocí příkazu awk -f csv2qif.awk vypis.csv vypis.qif
    3. Vesele importujeme

    Zijeme v krasne dobe

    23.3.2011 23:59 martinek | YYY | obecne | Přečteno: 1979× | Komentářů: 98, poslední 26. 3. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Myslim si, ze zijeme v krasne dobe. Svoboda pohybu je pro jedince (alespon pro mne) celkem dulezita. Jsem rad, ze ji dnes mame.

    Archív české domény? CZ.NIC dává červenou!

    23.3.2011 23:42 Linuxovník | xHire | Všehochuť | Přečteno: 1959× | Komentářů: 9, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    Na základě smlouvy se sdružením CZ.NIC je bylo možné získat přístup přímo k zóně CZ domény. Jedním z možných využití je také vytváření archívu. A to je mimo jiné to, co společnost KRAXNET bude povinna bez jakékoli náhrady smazat.


    Kondice těla i duše

    23.3.2011 22:57 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 887× | Komentářů: 44, poslední 25. 3. 2011 | Hodnocení: 45 % (11 hlasů)

    Tak jsem napsal blog k sobě na web, zacvičil jsem si, ukrojil kus bábovky, za chvíli půjdu ještě pro jeden úplně malinkatý kousek a uvařím si čaj, abych nevyschnul a budu pokračovat v psaní tohoto blogu.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.