Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Je to hnus velebnosti, jak se žongluje s čísly
Málokto si uvedomuje, aký prelom vo vede práve nastáva. Nukleárna fúzia bude pre ľudstvo podobný prelom, ako vynález parného stroja (ktorý spôsobil priemyselnú revolúciu). Ľudstvo dnes žije v období energetického blahobytu, akurát úroveň našej vedy, je stále len v plienkach a tie obrovské množstvá energie, čo sú všade okolo nás, nedokážeme efektívne využiť. Jadrová syntéza bude v tomto smere zvrat. A navyše to bude posledný klinec do rakvy fosílnych palív, ktoré nám brutálne ničia životné prostredie.
U více začátečníků (včetně sebe kdysi) jsem se setkal se zmatením, jak se liší funkce read
a fread
, open
a fopen
, a jak je správně používat.
Ukážeme si dva nástroje pro efektivnější vývoj v C (a C++): Address Sanitizer a Perf.
Když Vám shoří dům, nejspíše už nemá cenu volat hasiče. Ale také se již nemusíte obávat nebezpečí vzniku požáru .
Už když jsem před časem prováděl upgrade svého HTPC napadlo mě, že by bylo škoda nevyužít staré komponenty a něco z nich nesestavit. Výsledkem je case o rozměrech 20 cm x 20 cm x 8.4 cm stavěný na míru MiniITX základní desce, jehož 3D model si můžete níže stáhnout a zkusit z něj vytvořit něco svého.
Sice jsem si tento nápad šetřil až na příští víkend ale ono bývá lepší varovat předem .
V druhém díle DSP kuchařky se podíváme na posunutí signálu na jinou frekvenci a filtrování lowpass/bandpass filtrem.
Pro debugování jakéhokoli systému zpracovávajícího rádiové signály se extrémně hodí umět si nakreslit waterfall (a.k.a. spektrogram či Short-time Fourier transform), který zobrazí, jaké frekvence se v jakém čase v signále vyskytují.
mi příde takový hloupí žese furt hádáte vo nějakej koronavirus a jestli dřív lidi potluče vakcína nebo mutace omega nějaká jestli roušky fungujou i proti hiv virusům nebo co a podobný kravinky a přitom by jste se mohli uplně krásně hádát vo tom co je ten divnej namalovanej zvuk na plechovce semtexu :D joa neni to vo tý bombě je to vo tom takovým energetickým nápoji na pití co se jenom po tý bombě menuje ;D
Jen co Microsoft spustil svého chatbota, trollové ho dokázali za méně než den převychovat v neonacistu. A jakmile Microsoft spustil copilota, programátoři využívající svobodných licencí z něj udělali plagiátora. Že Vám není hamba!
Jakožto fyzik, který má přeci jen k matematice tak trochu blízko, docela nelibě vidím, jak si různí lidé zdivočele vykládají statistická data. Ať už je cílem COVIDem strašit nebo naopak jej zlehčovat a nebo se jen jedná o hrubé nepochopení statistických dat, ta čísla si takový přístup rozhodně nezaslouží. Rozhodl jsem se tedy zkusit uvést věci na pravou míru.
Byli jste někdy u mravenčí války? A kdo vyhrál? Červení, černí, dvoubarevní, lupa, insekticid nebo kladívko?
K tomu abych se zabýval Danielem Defoe a přečetl jeho Robinsona Crusoe mě kdysi vyprovokoval pořad Českého rozhlasu Po stopách Robinsona Crusoe a dalších britských výstředníků z roku 2015, kde Václav Cílek zmiňuje, že Robinson je ve skutečnosti docela jiná kniha, než kterou si pamatuje ze základní školy. Když jsem si pak k tomu dohledával další informace, došlo mi, že jde o mnohem zajímavější téma než bych původně čekal. Konkrétně v tomto zápisku se dozvíte, co mě zaujalo na Defoeových mystifikacích a době, ve které žil.