V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Nastal čas na další píchnutí do vosího hnízda. Tentokrát to bude přehled duševních nemocí rozšířených mezi bloggery. Upozorňuji, že v oblasti psychologie a psychiatrie nemám naprosto žádné znalosti, proto se bude jednat o hrubě neodborný pohled.
Přesně tohle si myslí (nebo to aspoň říká) český premiér Jiří Paroubek a vystartoval kvůli tomu proti našim dvěma celoplošným komerčním televizím. Nejsem si zcela jistý, zda ví, co říká. Nebo, pokud ví, co říká, si uvědomuje, že takové řeči do Evropy nepatří.
Primátor Ostravy a hejtman moravskoslezského kraje odletěli i s manželkami na výlet do Koreje. Na tom by nebylo nic divného, nebýt toho, že se jedná o výlet na účet automobilky Hyundai, která shodou okolností plánuje výstavbu svého výrobního závodu (s velkou pravděpodobností) v ČR - a zrovna nedaleko Ostravy. Ať si kdo chce co chce říká, tohle je korupce jak vyšitá...
Řidič smrtící tramvaje, která zabíjela na Karlově náměstí v Praze, udělal velkou chybu - jel mnohem rychleji, než směl. Čím se ale liší od většiny ostatních řidičů pražských tramvají? Prostě si jen vytáhl Černého Petra...
Na porovnávání operačních systémů a obecně jakýchkoli programů se používají různá objektivní kritéria. Vytvoří se test, tím se programy týrají, a získáme z toho nějaká čísla. To je sice velice přínosné, ale leckdy záleží spíš na tom, jak to vnímá uživatel. A proto bych se chtěl pokusit o krátké srovnání pocitů z práce se dvěma všem známými systémy.
I přes veškerý technologický pokrok zůstává mnoho "klasických" věcí nepřekonaných (a možná nepřekonatelných). Jednou z takových věcí je máslo - žádný produkt potravinářské chemie mu, přes sebevětší snahy, absolutně nemůže konkurovat. Kdo nevěří, ať ochutná a porovná - a musí mi dát za pravdu...
Automobilka Hyundai plánuje v některé středoevropské zemi postavit svůj výrobní závod - jedním z kandidátů je i Česko. Vláda Jiřího Paroubka chce, aby se závod stavěl za každou cenu u nás. A neštítí se při tom téměř ničeho.
Na ministerstvu financí se zrodil nápad, že by se měla daňová přiznání podávat povinně elektronicky (přes Internet). Mělo by se začít u DPH a skončit u DPFO. Tento nápad, ač může být považován za dobrou cestu, si dovoluji označit za typickou ukázku vrchnostenského chování. Občane, podřiď se, nebo bude zle!
O některých paragrafech z návrhu nového trestního zákoníku už se (nejen tady) hodně diskutovalo. Mám na mysli ty, které by mohly být zneužity proti IT odborníkům, ale i dalším lidem pracujícím s počítači. Návrh má ale celou řadu dalších gumových paragrafů, které mohou poslat za mříže lidi, kteří se ničeho zlého nedopustili.
Jak jste si možná všimli, soukromí praktičtí lékaři včera stávkovali, někteří z nich se také zúčastnili demonstrace před /dev/null
(čti: "ministerstvo zdravotnictví"). K protestu se připojili alespoň symbolicky také mnozí ambulantní specialisté a lékárníci. A /dev/null
funguje znamenitě - jak všichni víme, toto zařízení nemá ve zvyku něco produkovat.
O budoucnosti civilizace se hovoří čím dál víc. Hlavně v souvislosti s vyčerpáváním neobnovitelných zdrojů a možnostmi jejich náhrady zdroji obnovitelnými. Domnívám se, že tento problém je neřešitelný - pokud bude počet obyvatel planety Země přibývat tak, jako je tomu nyní. Dokonce ani při současném počtu nedávám lidstvu příliš velké naděje.
Toto ponaučení dostal Eurotel od ČTÚ za to, co spáchal loni v létě. Podle ČTÚ došlo k závažnému porušení telekomunikačního zákona praktikami, které Eurotel provozoval u svého připojení k Internetu.