V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Francouzi dnes hlasují v referendu o "evropské ústavě". V dohledné době to čeká i nás. Je jen na nás, jak se rozhodneme, ale rád bych zdůraznil, že je i jiná volba, než hodit do urny lístek s nápisem "ANO".
Proprietární software má, kromě jasných nevýhod, také své pozitivní stránky. Proto ho nelze zcela jednoznačně zavrhovat, jeho existence, paralelně se svobodným softwarem, je naprosto v pořádku.
Je příjemné alokovat si více paměti, než je k dispozici. Na druhou stranu, má to dost nepříjemná úskalí. Mnohokrát jsem o tom přemýšlel, ptal jsem se řady lidí na jejich názor, ale jisté zůstává jenom jedno - je to záležitost vysoce kontroverzní.
Po nedávné pozitivní zprávě jedna smutná. Zákon, umožňující vyvlastnění majetku menšinových akcionářů bohužel úspěšně završil schvalovací proces. Do naší legislativy se dostává element, který je bezprecedentním pošlapáním ochrany soukromého majetku, a současně porušením pravidla rovnosti před zákonem.
Často rozšířeným omylem (nebo i záměrnou lží) je tvrzení, že kdo nelegálně používá program, nezpůsobuje škodu, neboť by si program nikdy nekoupil. Tak to ale není. Nelegální použití působí značné škody.
Během schvalování zákona o elektronických komunikacích zanikla v bouři emotivních diskusí jedna relativně drobná změna, která však přináší zcela zásadní průlom - a to v pozitivním slova smyslu.
Používám různé webové prohlížeče, ale zcela jednoznačně jsem si oblíbil Operu. Přestože to není free software, má na GNU/Linuxu své místo.
Velice často se setkáváme s tím, že někdo označuje licenci GPL (a podobné licence) za komunismus. Někdo na tom dokonce ukazuje, že komunismus může fungovat. Tak to ovšem není - i přes společné znaky je GPL komunismu na hony vzdálena.
Ještě vám nepřišel? Nezoufejte, třeba vám potvrzení o členství v "elitním klubu" dlužníků ČT teprve přijde. A bude to s překvapením...
Už jsem zase slyšel o zbytečnosti používání ICMP, včetně doporučení všechen ICMP provoz na firewallu zablokovat. Kdy už "odborníci" začnou přemýšlet...
Dnes jsem si přečetl zprávu o žalobě na zrušení platnosti licence GPL v USA. Opět se (jako obvykle) nemohu vyhnout úvahám, jak vypadá svoboda a co je ochrana soukromého majetku. Občas si připadám, že sedíme na sudu s prachem, s odjištěným granátem v ruce.
V minulých dnech jsem procházel ceníky různých ISP, s cílem zjistit, jaké připojení by bylo pro mé příbuzenstvo nejvýhodnější. A nemohl jsem si nevšimnout zajímavé věci: někteří ISP podnikatele doslova "dřou z kůže".
"Pokojné shromáždění na Letné, pořádané Komunistickou stranou Československa k příležitosti Svátku práce, se pokusilo narušit několik agentů-provokatérů nasazených západními tajnými službami za účelem rozvracení socialistického zřízení v naší republice. Na pokyn předsedy ÚV KSČ proti narušitelům zasáhli příslušníci Veřejné bezpečnosti ve spolupráci s několika příslušníky Státní bezpečnosti a obnovili pořádek. Ministr vnitra odsoudil čin narušitelů a pochválil práci příslušníků Sboru národní bezpečnosti."
Hlavně v poslední době se hodně často objevuje názor, že pouze software pod GPL je dostatečně svobodný. Ale tak jednoduché to rozhodně není, ona totiž ani není jen jediná svoboda.