Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...poskytování softwaru bylo ještě před pár lety vázanou živností? Už naštěstí není, ale toho, co zůstalo mezi řemeslnými, vázanými a koncesovanými živnostmi, je tolik, až to hezké není. Tak vypadá podpora drobného podnikání v praxi.
V posledních letech se na našich silnicích rozmohl zajímavý nešvar: "nafukování" obcí. Tedy to, že se značky, označující začátek a konec obce, posouvají o nějaké ty desítky až stovky metrů dál od skutečné (tedy stavebně vymezené) obce. Proč o tom píšu? Protože je to velice názorná ukázka toho, čemu lze říkat devalvace pravidel.
Nedávno zde někdo provokativně vyslovil názor, že místo současného stavu, kdy v každé oblasti existuje velké množství SW aplikací, by bylo lepší, aby všichni spojili síly při práci na jednom projektu. To by ale byla chyba. Rozmanitost, a tedy možnost výběru, je neocenitelná věc.
Příspěvek Michala Kubečka v diskusi u blogu Prečo nepoužívam KDE mě inspiroval k úvaze o tom, jak se vyjadřovat o práci na počítači (nebo s počítačem?). Slovních tvarů se vždy vyskytuje více, a jde o to, jak to souvisí s přístupem toho, kdo to řekl či napsal, k danému objektu.
Farmaceutická společnost Merck prohrála soudní spor, vyvolaný kvůli vedlejším účinkům jejího léku Vioxx. Přestože neznám podrobnosti celé causy, je tento případ jen jedním z mnoha, a ukazuje, že zavádění nových léků (ale i jiných nových výrobků a postupů) může být docela nebezpečné pro toho, kdo tyto věci zavádí.
Spojeným státům se nelíbí, že Írán obnovuje svůj jaderný program, a připouštějí i možnost vojenského zásahu. Ano, kdyby Írán získal jaderné zbraně, nebyla by to pozitivní informace. Jenže problém je v něčem jiném - jaderný výzkum provozují (a jaderné zbraně vlastní) nejen samotné USA, ale i řada "přátelských" států, na které se bere jiný metr.
X Window System je s námi již několik desetiletí. Je standardem pro komunikaci s uživatelem na mnohých systémech, GNU/Linux nevyjímaje. Přes své nesporné výhody má také řadu velmi nepěkných vlastností, což mě občas vede k úvahám, zda by ho na desktopu nebylo lepší eliminovat.
Ústavní soud rozhodl, že odejmutí 13. a 14. platů soudcům bylo nezákonné. Vzhledem k tomu, jaké události tomuto rozsudku předcházely, to na mě působí dojmem, že některým soudcům jde skutečně jen o peníze.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si přečetl v Reflexu článek FIREFOX, NEBO HULI?. Sice je hodně názorově zabarvený, a obsahuje také několik zjevných nepravd, JXD ale i nadále zůstává mým oblíbeným novinářem.
Kdysi dávno jsem tu sestavil výčet nejčastějších uživatelských nešvarů. Dnes si vezmu "do parády" druhou stranu - systémové administrátory.
Paroubkově vládě skončilo stodenní "období hájení". Ohlédněme se tedy, co nám během tohoto období připravila. Sice v tuto dobu nemůžeme prakticky nijak ovlivnit, zda zůstane dále u moci, přesto je to ale zajímavé.
V rámci událostí ohledně CzechTeku zazněly v televizi výroky různých politiků. Jedním z nich byl i poslanec Pavel Severa, který se vyjádřil ve smyslu: "Zákrok měl být tvrdší.". Kde se bere tolik nenávisti v poslanci za tak mírumilovnou stranu, jakou KDU-ČSL určitě je? Jediný důvod, který mě napadá, je konzumace drog, která je s podobnými akcemi nedílně spjata.