V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...poskytování softwaru bylo ještě před pár lety vázanou živností? Už naštěstí není, ale toho, co zůstalo mezi řemeslnými, vázanými a koncesovanými živnostmi, je tolik, až to hezké není. Tak vypadá podpora drobného podnikání v praxi.
V posledních letech se na našich silnicích rozmohl zajímavý nešvar: "nafukování" obcí. Tedy to, že se značky, označující začátek a konec obce, posouvají o nějaké ty desítky až stovky metrů dál od skutečné (tedy stavebně vymezené) obce. Proč o tom píšu? Protože je to velice názorná ukázka toho, čemu lze říkat devalvace pravidel.
Nedávno zde někdo provokativně vyslovil názor, že místo současného stavu, kdy v každé oblasti existuje velké množství SW aplikací, by bylo lepší, aby všichni spojili síly při práci na jednom projektu. To by ale byla chyba. Rozmanitost, a tedy možnost výběru, je neocenitelná věc.
Příspěvek Michala Kubečka v diskusi u blogu Prečo nepoužívam KDE mě inspiroval k úvaze o tom, jak se vyjadřovat o práci na počítači (nebo s počítačem?). Slovních tvarů se vždy vyskytuje více, a jde o to, jak to souvisí s přístupem toho, kdo to řekl či napsal, k danému objektu.
Farmaceutická společnost Merck prohrála soudní spor, vyvolaný kvůli vedlejším účinkům jejího léku Vioxx. Přestože neznám podrobnosti celé causy, je tento případ jen jedním z mnoha, a ukazuje, že zavádění nových léků (ale i jiných nových výrobků a postupů) může být docela nebezpečné pro toho, kdo tyto věci zavádí.
Spojeným státům se nelíbí, že Írán obnovuje svůj jaderný program, a připouštějí i možnost vojenského zásahu. Ano, kdyby Írán získal jaderné zbraně, nebyla by to pozitivní informace. Jenže problém je v něčem jiném - jaderný výzkum provozují (a jaderné zbraně vlastní) nejen samotné USA, ale i řada "přátelských" států, na které se bere jiný metr.
X Window System je s námi již několik desetiletí. Je standardem pro komunikaci s uživatelem na mnohých systémech, GNU/Linux nevyjímaje. Přes své nesporné výhody má také řadu velmi nepěkných vlastností, což mě občas vede k úvahám, zda by ho na desktopu nebylo lepší eliminovat.
Ústavní soud rozhodl, že odejmutí 13. a 14. platů soudcům bylo nezákonné. Vzhledem k tomu, jaké události tomuto rozsudku předcházely, to na mě působí dojmem, že některým soudcům jde skutečně jen o peníze.
Konečně jsem se dostal k tomu, abych si přečetl v Reflexu článek FIREFOX, NEBO HULI?. Sice je hodně názorově zabarvený, a obsahuje také několik zjevných nepravd, JXD ale i nadále zůstává mým oblíbeným novinářem.
Kdysi dávno jsem tu sestavil výčet nejčastějších uživatelských nešvarů. Dnes si vezmu "do parády" druhou stranu - systémové administrátory.
Paroubkově vládě skončilo stodenní "období hájení". Ohlédněme se tedy, co nám během tohoto období připravila. Sice v tuto dobu nemůžeme prakticky nijak ovlivnit, zda zůstane dále u moci, přesto je to ale zajímavé.
V rámci událostí ohledně CzechTeku zazněly v televizi výroky různých politiků. Jedním z nich byl i poslanec Pavel Severa, který se vyjádřil ve smyslu: "Zákrok měl být tvrdší.". Kde se bere tolik nenávisti v poslanci za tak mírumilovnou stranu, jakou KDU-ČSL určitě je? Jediný důvod, který mě napadá, je konzumace drog, která je s podobnými akcemi nedílně spjata.