Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Co si myslíte, že je nejdůležitějším parametrem notebooku? Rychlost procesoru, velikost paměti nebo disku, kvalita displeje, výdrž baterie, odolnost, spolehlivost? Ale kdeže... Páčka! Jsme totiž v české poslanecké sněmovně.
Nepříjemným problémem při vývoji nových ovladačů (a dalších věcí do jádra) pro Linux je chybějící referenční dokumentace API linuxového jádra. Nyní už je tu ale něco, co by mohlo v tomto ohledu pomoci.
Nedávno vydaná Opera 9 má (ve verzi pro Windows) navíc jednu novou funkci, kterou jsem ještě u žádného programu neviděl. Je to automatická odinstalace. Prostě upgradujete z osmičkové verze, restartujete, a po Opeře ani památky.
Věznice na Guantánamu je typickou ukázkou toho, jak to vypadá, když někdo káže vodu a pije víno. Existence takového zařízení je ostudou nejen USA, ale celého civilizovaného světa. Jako bychom se vrátili do středověku nebo ještě mnohem hlouběji do minulosti...
Dva vyvolení telefonní operátoři dostali od končící vlády na rozloučenou pěkný dáreček - dotovaná volání. Vláda totiž schválila, že kromě dnešních cca 60 tisíc tělesně postižených budou dotovány ze státních prostředků též telefonní služby pro dalších 200 tisíc lidí s nízkými příjmy. Toto rozhodnutí ale pořádně smrdí.
Úvahy o emigraci na Slovensko odkládám k ledu. I když vývoj v ČR není úplně uspokojivý, v tuto chvíli to vypadá, že mnohem lépe mi bude v mé rodné zemi.
Hledáte-li "Outlook-like" software, tedy mailový a IM klient, správce kontaktů, diář a úkolovník (stručně řečeno PIM - Personal Information Manager) s groupwarovými vlastnostmi, brzy tu může být program, který tyto potřeby prakticky dokonale splní. A to v multiplatformní podobě. Kdo nezná aplikaci Chandler, nechť čte dále...
Média přinesla informaci o tom, že v některých okresech se zkouší "nová a převratná věc". Tedy to, že by každá malá oblast obce (okrsek) měla mít svého policistu (nebo malý tým). Ten by byl v těsném kontaktu s místními obyvateli, ti by mohli kdykoliv zavolat na jeho mobilní telefon, věděl by dobře o událostech v místě atd. Prostě to, co fungovalo v prvorepublikové době a co se částečně udrželo až dodnes u francouzských četníků. Otázka zní, proč se věc tak důležitá z hlediska prevence zejména drobné kriminality zavádí tak pozdě a tak opatrně.
A pro Čechy mají zřejmě magickou přitažlivost - rádi pod ně skáčou, vkračují nebo vjíždějí. Článek na Novinkách je sice dost zmatený a dezinformující (hlavně jeho název), nicméně odkazovaná statistika Eurostatu ukazuje zajímavé skutečnosti.
Je tady druhý díl automýtů - v prvním dílu jsem nevyčerpal zdaleka vše, proto s chutí do toho. Dnes to budou autoservisy, osvětlení a oleje.
A někteří lidé používají zajímavou logiku. Na serveru Lupa (kde i přes občasné přehmaty čtu články docela rád) včera vyšlo upozornění na to, že pokud si někdo zřídí ADSL a nezruší dosavadní "internetový" tarif, bude muset i nadále platit paušál za starý tarif. A i když jsem obecně s Českým telecomem moc dobré zkušenosti nemíval, tady je pravda jednoznačně na jeho straně.
Tedy ne, že by mi tu scházel. Ale stejně je to zajímavé. Odešel sám, nebo dostal od Leoše "červenou kartu"? A kam se teď přesunul - na nějaký jiný linuxový server (ale jaký?), nebo někam úplně jinam? Neví někdo?
Sledovali jste se někdy, co přichází na síťovou kartu počítače, který je připojen v síti plné počítačů s Windows? Pokud ano, již víte své. A pokud ne, mohli byste být docela překvapeni - systémy Windows zamořují své okolí paketovým smogem.