Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V Británii výrobce stahuje plechovky s nápojem, který propagoval pod sloganem: "Sám poznáš, kdy tě zasáhne Tango!". Ironií osudu je slogan naprosto výstižný, neboť hrozí, že plechovka exploduje. Vice na idnes.
Náš projekt online učebnice úspěšně pokračuje, struktura je už více méně hotova. Čekalo se tedy jen už na mně, až dodělám možnost vytvářet jednotlivé stránky. Hotovo. Těším se na výsledek.
Při zadávání textu zápisu do blogu máte teď k dispozici více HTML značek. Znovu povolen byl IMG (výhledově jej ale asi zakážu v krátkém zápisu bez perexu či v perexu) a některé sémantické značky. Dále se kontroluje kontext uzavíracích značek, tudíž máme primitivní podporu překřížených značek. Každopádně už je možné vnořovat stejné značky do sebe. A v neposlední řadě je možné odložit zápis i bez náhledu, což se hodí, pokud váš zápis neprojde validacemi. Více v bugzille, chyby čísli 187, 189 a 190.
Máme tu další víkendovou spršku změn. Novou funkcí je možnost odložit publikaci rozepsaných zápisů v blogu.
Jak je obecně známo, je pro hluboce věřícího muže Talibanu smrtelným hříchem pohlédnout na nahou ženu, pokud to není jeho vlastní. Jakmile by ji spatřil je jeho svatou povinností spáchat sebevraždu. Vyzýváme tímto všechny ženy, aby příští sobotu přesně ve 14 hodin vyšly nahé na ulici. Pomůžete tímto činem identifikovat nežádoucí teroristy tzv. spáče.
Po velmi dlouhé době jsem zase někoho musel odstřelit, tentokráte ze Slovenského Telecomu. Tenhle snažílek překonal jasně všechny dosavadní rekordy, 362 současných spojení zatím nikdo neměl. Sobec hnusný.
Dívali jste se na dnešní Reportéry ČT? Celá skupina skončila v úplně jiném hotelu, než si objednali a zaplatili. A to velmi špatném hotelu, který nesplňoval žádné kvalitativní nároky a s tím původním se nedal srovnávat. Špinavé moře, uzounká oplocená pláž, škaredý hotel. Jen připomínám svou Vzpouru proti CK. Příště se to může stát vám.
Jen stručně. Nastavuje se textové URL pro nové diskuse k objektům, které mají textové URL (články, zprávičky). Doplnit cestu u FAQ - bug #90. Goldenfish reportoval, že se mu nezobrazovaly diskuse na hlavní stránce, přestože měl v profilu defaultní hodnotu. Dále při vytvoření blogu se uložily prázdné kategorie, přestože jste je nevyplnili. V RSS používat textové URL - bug #115. U FAQ generovat textová URL - bug #116. Připomínám, že hledáme koordinátora online učebnice Linuxu.
Michal není online, takže tuto zprávu píšu za něj. Volně ke stažení je první veřejná testovací verze ABC Linux 2005. Vaše návrhy na přidání či odstranění softwaru, neúplné počeštění, nedokonalé nastavení, chybnou detekci sítě atd. zadávejte prosím do bugzilly. Díky.
UPDATE: Michal už vydal zápis do blogu a je výrazně kompletnější, než ten můj.PS. probíhá výběr koordinátora projektu na vytvoření online učebnice Linuxu.
Pár lidí se již aktivně zapojilo do diskuse nad online učebnicí. Nicméně měl by se vybrat hlavní organizátor, který bude koordinovat práce a případně i rozhodovat spory, pokud účastníci nedojdou ke kompromisu.
Já to dělat nemůžu, nemám na to čas. A budu ho mít ještě méně, protože jsem v práci (Systinetu) "povýšil". Více práce, zodpovědnosti a stresu za stejné peníze. No nevemte to :-). Když jsme u toho, můj zaměstnavatel aktuálně hledá QA Engineera, Release Engineera a Senior GUI Developera. Hledáte-li práci a tahle nabídka vás zaujala, ozvěte se mi.
Zpět k učebnici. Máte-li zájem být jejím koordinátorem, napište to do diskuse. Pak uděláme hlasování a vybere se, kdo bude mít hlavní slovo.
Každý linuxový začátečník čelí problémům pramenícím z neznalosti úplných základů. Něco se naučí časem, něco pochytí z diskusí, někteří poctivější si zakoupí literaturu a nastudují ji. Poslední možnost je i hojně doporučována v diskusním fóru. Ne každý je ale ochoten investovat několik set korun do koupě knížky, zvláště když si není jist, zda u Linuxu zůstane. Jiným jsou už tak přirostlí k internetu, že fyzickou návštěvou knihkupectví si ani nedovedou představit a dají přednost obrazovce. Důvody mohou být různé, ale věřím, že pro spoustu lidí by měla smysl online učebnice Linuxu.
Z rozcestníku zmizel Mandrake. Není to žádný naschvál, jen tlak na QCM, aby si opravili RSS feed. Proč máme zobrazovat měsíc staré články? Až mi dodají funkční link, vrátím jej zase zpět. Pod novým názvem. I když teď vyřešili soudní spor, nedivil bych se, kdyby se vrátili k původnímu jménu.
Zase jsem pokročil v zavádění lidsky příjemných URL. Nově jsem zkonvertoval staré zprávičky (bohužel jen algoritmicky - prvních šest slov. Ruční nastavení by zabralo pár dnů) a všech článků.
Po velmi dlouhé době máme konečně bugzillu. Chcete-li tedy vědět, zda se o některé chybě či vylepšení ví, není nic snazšího, než navštívit bugzilla.abclinuxu.cz a podívat se na seznam otevřených chyb. Pokud je pro vás některá chyba zásadní, pak pro ni hlasujte, může mě to přesvědčit, abych se ji věnoval dříve. :-) Samozřejmě můžete zadávat i nové chyby. Aktuální počet otevřených chyb Abíčka je 88. Plus třináct neveřejných námětů na nové služby.
Právě jsem se vrátil z oběda a to teplíčko jsem si krásně užíval. Schválně jsem šel cestu zpět pěšky, se zmrzlinou v ruce. Škoda že musím trčet v klimatizované práci, radši bych se procházel venku a vyhříval se.
Když jsem dokončil přesouvání FAQ, tak jsem se rovnou vrhnul i na články. Vytvořil jsem spousty nových rubrik a prošel starší články a snažil se je lépe zařadit. Pokud máte čas a chuť, prosím zkontrolujte to a pokud se vám něco nebude pozdávat, napište to sem do diskuse (URL plus návrh na jinou rubriku). Obecně jsem se snažil dávat přednost specifičtější rubrice (takže návod na mplayer neskončil v Návodech, ale v Multimediích). Brzy bude následovat vygenerování lidsky čitelných URL.
Dneska jsem měl ve firmě edu session ohledně Freemarkeru. Pokud by si někdo chtěl udělat krátký přehled, co Freemarker umí a jak vypadá, může se mrknout na podklady (v angličtině). Je to v PPT formátě.
V průběhu diskuse padl návrh na sraz čtenářů abíčka. Kdysi jsme už dva měli (1) (2), ale to už je historie. Měli byste zájem se zúčastnit? Které město byste preferovali - Brno, Olomouc, Ostrava, Pardubice či Praha? A jaký termín - během prázdnin či na podzim? Který den - nejspíše sobota? A v kolik hodin - oběd, odpoledne či večeře? A co třeba upgrade triček? Nebojte se vyjádřit v diskusi.
Rozšířil jsem funkčnost třídy VariableFetcher, která se stará o cachování často používaných proměnných. Nově jsem k těmto proměnným přidal i nejnovější články, zprávičky či dotazy ve fóru a FAQ. Díky tomu jsem opět zmenšil počet SQL dotazů potřebných na zobrazení jedné stránky. Zvláště na úvodní stránce by to mohlo jít poznat. Snad. Je?
Přidal jsem jednu super tajnou featuru. Až s Robertem přesuneme všechny Thingwathovy zodpovězené otázky do nového systému, povím vám, kde FAQ najdete ;-). Teď to nechci moc propagovat, ať zbytečně nevkládáte otázky, které už jsou připraveny. Těšte se :-)
Před časem jsem naimplementoval primitivní knihovnu na sledování změn a nasadil ji na ovladače. Změny však nešlo zobrazit, až do dneška, kdy jsem nasadil novou verzi umící zobrazit historii ovladače i zvolenou revizi. Wikizace Abíčka pokračuje.
Zároveň jsem pokročil i v nasazování lidsky čitelných URL. Prefix ovladačů jsem přeložil do češtiny, tudíž místo /drivers máme /ovladace. Při vytvoření nového ovladače se podle jména nastaví i URL. Pro existující ovladače jsem nastavil URL ručně, přičemž jsem smazal i několik duplikátních ovladačů.
Při ukládání aktuální verze se z XML odstraní seznam uživatelů sledujících objekt. A k lidsky čitelným URL jistě prospěje, že lomítko na konci se ignoruje, tudíž stránka bude nalezena nezávisle na tom, zda to lomítko na konec dáte či nikoliv.
Svátky pomalu končí a tak mám pro vás poslední novinku pro tento týden. A tou je předělání vyhledávání - hezčí vzhled i ukázka nalezených dokumentů.
Na žádost jsem přidal do vyhledávání, že když kliknete na rozšířené hledání, přenese se vám i současný vstup zjednodušeného vyhledávání. Zároveň jsem upgradoval na Freemarker 2.3.3, protože jsem potřeboval nový builtin url
.
Michal Čihař zase reportoval, že pokud anketa obsahuje odkaz ve své otázce, nefunguje odkaz v horní liště. Tudíž teď se pro tento účel z textu ankety odstraní všechny značky. Dále (nejen on) hlásil výskyt escapovaných HTML entit ve vyhledávání. Úvodní ampersand byl ve výsledcích escapován, takže se zobrazila HTML entita místo její honoty. Odstranil jsem tedy escapování a zároveň při indexování odstraňuji značky z titulku dokumentu. Poslední drobností je zobrazování hierarchických URL ve výpisech sekcí, pokud některý objekt má URL nastaveno.
Poslední novinka je určena spíše pro mně, až dostanu zase někdy depku a budu pochybovat o smyslu své práce. Napsal jsem návštěvní knihu :-).
Máme tu další příděl změn na abíčku. Mezi ty větší či zajímavější bych zařadil změny u požadavků na adminy a zpracování anket.
Když jsem byl na dovolené, proběhla na abíčku anketa, zda zamykat staré diskuse. Můj názor je nezamykat, konekonců v diskusi zazněly dobré důvody. Objevily se v ní ale i návrhy na změnu barev u starých diskusí. A toho bych rád chytnul a probral to.
Odlišná barva je asi příliš ofenzivní, ale dovedu si představit grafický symbol, který by reprezentoval stáří diskuse. Mohl by se objevovat tam, kde jsou ikonky pro uzamčenou či sledovanou diskusi. Uvedu jeden příklad, který mě napadl, jsem si jist, že vás napadne mnohem více možností. Diskuse stará maximálně jeden týden by byla reprezentována zeleným jablíčkem, do jednoho měsíce stáří by se pak objevovalo nakousnuté jabko a starší by měly seschlé jablko. Vaše nápady a reakce?
Včera jsem se vrátil od Rudého moře a hned na mně čekalo pár chyb na vyřešení. Zatím se mi chce spíše flákat, tak jsem vyřešil tu nejkritičtější a tou je vyhledávání. Nějak nám padalo indexování databáze. První chyba byla u indexování blogů a začala se projevovat, až když první člověk měl více než sto příspěvků. SQL příkazy by jaksi neměly obsahovat více order by direktiv :-).
Druhá chyba je neustály evergreen, se kterým marně bojuji. Zase někdo vložil výstup z modemu a ty znaky se uloží jako nevalidní XML entita. Lokálně to ale nikdy nedokážu nasimulovat. Teď jsem tedy přidal try/catch blok přímo do cyklu indexujícího jednotlivé diskuse, takže se akorát přeskočí tato jedna diskuse a indexování jede dál.
Ve Stickfish se rozběhly diskuse o oživení distribuce ABC Linux 2005. Rádi bychom vám umožnili nahlednout pod pokličku a případně se i zapojit.
Třetího června ve 22:45 se uprostřed diskuse o vsftp objevil spam olomoucké realitní kanceláře Profi REALITY pana Řidkého. Některý admin to již smazal, takže na webu to nenajdete. Důkaz budiž news interface diskusního fóra.
Něco tak ubohého a podlého jsem tady ještě nezažil. Slyšel jsem o spamování v diskusních fórech, ale nepamatuji si, že by se u nás již objevilo. Ano, byly tu pokusy zneužívat fórum k reklamě, ale ta byla aspoň relevantní k zaměření tohoto portálu. Na rozdíl od tohoto úletu.
Představte si, že zajdete do obchodu. S prodavačem dlouho vybíráte televizor. Nakonec si vyberete Sony s plochou obrazovkou a skvělým zvukem. Zaplatíte a necháte si jej dovézt domů. Tam však dorazí televizor Alaska. Protestujete, ale obchodník vás odbude, že tento televizor má stejnou uhlopříčku a dle jeho obchodních podmínek je tedy vše v pořádku, tudíž nemůžete odstoupit od smlouvy. Zdá se vám to nemožné? Přečtěte si podmínky cestovních kanceláří!
Jen stručně: kvůli překlepu se články Událo se .. generovaly do rubriky, ale do hardwarového záznamu. Po nalogování se vrátíte na původní adresu, místo aby se vám zobrazil váš profil. Povolil jsem značku U v diskusích, bez dalšího komentáře. Odstraňuju znak nového řádku z titulku v diskusích, i když nechápu, jak se to mohlo někomu podařit zadat. Dělalo to paseku v odesílaných mailech.
Posledně jsem psal o plánu úpravy zdrojáků abíčka tak, aby některé SQL dotazy prováděl najednou. Někteří čtenáři nevěřili, že taková optimalizace povede k zásadnějším změnám ve výkonu. Teď se o tom můžeme přesvědčit na vlastní kůži.
97 otevřených spojení, load přes třicet, abíčko mrtvé. Děkovat můžete na VUT v Brně.
Byl jsem si žádat dneska o pas. Z práce jsem odešel přesně úderem páté, abych přišel na městský úřad včas. Dorazil jsem v 17:35, což je asi městský rekord v v rychlosti pohybu pomocí MHD. Ale stejně to nebylo dostatečně brzy.
Ve vzkazech správcům se objevil dotaz, zda by bylo možno zobrazit počet nepřečtených komentářů. Volím veřejnou odpověď, protože to může zajímat více lidí.
Odpověď zní - možné by to bylo, ale znamenalo by to dost výrazné zpomalení zpracování stránky. Současný design není 100% push model, takže spousta dat se tahá až při generování výstupu. Například úvodní stránka má v levém sloupci dvanáct zpráviček, deset článků a pětadvacet otázek. Zobrazit počty nepřečtených komentářů u jejich diskusí by znamenalo 47 SQL dotazů navíc, což činí tuto funkci poněkud náročnou.
Ideálem by bylo, abych všechny objekty, které vidíte na stránce, vybral už v controlleru a pak bych mohl vykonat jediný SQL dotaz na 47 řádků, ale abíčko prostě takto navrženo není. Takže bohužel.
Tuhle funkci po mně dlouho lidé chtěli, až v poslední době jsem ale o ni začal reálně uvažovat. Napadlo mě, že by to zase tak složité být nemuselo. A i když to nakonec nebyla hračka, od dneška si můžete užívat odkazu na další nepřečtený komentář.
Musím se pochválit, ale tohle se mi fakt povedlo. Před pár týdny jsem psal o nápadu, jak přes JavaScript schovávat vlákna diskusí. Dneska jsem to vyzkoušel a uspěl jsem! Takže u každého komentáře přibyl odkaz Sbalit a pokud na něj kliknete, obsah komentáře včetně všech reakcí se schová.
Na první pohled to pod Firefoxem pěkně funguje a IMHO by mělo i pod ostatními moderními prohlížeči s podporou JavaScriptu. Pokud by tato funkce dělala nějaké problémy, dejte mi rposím vědět.
Další zlepšení se týká monitoru. Ten teď posílá maily, i když je některý komentář smazán a to včetně celého textu. Při přidání nového komentáře pak URL obsahuje kotvu, takže po otevření adresy se zobrazí přímo tento komentář a nemusíte jej složitě hledat.
Tak jsem se před rokem a půl nechal životně pojistit u pojišťovny užnečeské spořitelny. Nájem odpovídal příjmům manželky, takže jsem ji chtěl zabezpečit, kdyby se mi něco stalo. Myslel jsem, že řeknu cílovou částku, něco podepíšu a bude to. No, to ale pojišťovna neuměla, maximum byla čtvrtina mých požadavků. Místo toho jsem si musel připlatit nějaký balíček s úrazovým pojištěním plus pojištěním vážných nemocí. A i když se to sečetlo, celková výše byla o čtvrtinu nižší, než jsem chtěl. Zároveň jsem souhlasil i s pojistkou denní dávky pro případ nemoci. Což byla chyba.
Všimli jste si, kolik mých zápisů začíná nebo obsahuje slovo oprava? Až příliš často na můj vkus :-). Takže dnešní várka hlavně přináší opravu chybu ve vyhledávání, kdy se většina článků neindexovala (tudíž ani nemohla být nalezena). Při posledním předělávání jsem nevhodně nazval jednu proměnnou a pak ji slepě používal v jiném kontextu. Až se divím, že vůbec některé články šly najít.
Při této příležitosti jsem vyhověl požadavku, kdy se uživatel cítil diskriminován tím, že nemohl najít Yetiho komentáře. :-) Tudíž ode dneška se indexují i jména (či přezdívky) uživatelů vlastnících komentář. A než někdo začne hlásit, že to nefunguje, upozorňuji, že index se přegenerovává několikrát za den. Další bude na řadě asi po půlnoci. Poslední oprava se týká úpravy profilu, kde se při nesprávně zadaném heslu zobrazil špatný formulář.
Ve vzkazech máme návrh na anketu, kolik RAM máte na počítači. Jak přesně byste formulovali text a její volby? Já to po desíti minutách vzdal, protože jsem si dovedl představit milion námitek, jak nepřesné a zavádějící jsou jednotlivé volby či text. Máte tedy návrh, jak na to?
Před časem jsem našel ve Vzkazech správcům požadavek na vytvoření spolupracujících blogů. Tedy aby člověk měl možnost zadat adresy podobných blogů. Já jsem to trošku zobecnil, ač princip zůstal stejný. V nastavení svého blogu máte možnost zadat adresy stránek, které sledujete nebo máte rádi. Doufám, že se vám tato novinka bude líbit. A příjemně nastavovat.
Pokud místo Abíčka používáte RSS čtečku a tudíž vám Rozcestník v levém sloupečku přijde zbytečný, či vás dokonce obtěžuje, můžete si jej v nastavení svého profilu vypnout. Zbytek změn jsou jen drobné opravy, abych neměl plné logy chyb.
Mimoto si kluci trochu pohráli s designem a admin funkcemi LinuxBiz.
K dosavadní podpoře Mandraku v našem rozcestníku jsme přidali i podporu SUSE, resp. jeho portálu. Dále jsem opravil nefunkční JS tlačítka při editaci zápisu v blogu a NullPointerException u zobrazení článků, které neležely v žádné rubrice.
Když si zobrazíte článek, na jeho konci se vám zobrazí pět nejnovějších článků ze stejné rubriky. Dále jsem opravil chybku, kvůli které se minulý týden v poledne poslal sobotní email bez obsahu. Legrační je, že jsem si na ni vzpomněl v sobotu za pět minut dvanáct. Takže teď to platilo doslova :-).
Uživatele textových prohlížečů potěší, že jsem přesunul v rozšířeném módu odesílací tlačítko až za tabulku checkboxů. Pavel Dobeš si stěžoval, že není moc ergonomické se vracet zase zpátky před checkboxy. Poslední oprava se týkala situace, kdy se někdo pokusil otevřít jako rubriku sekci, kde byl jiný obsah než články. Vy jste tu chybu neviděli, ale já jsem měl plné logy. Stejně ale nechápu, jak se ty vyhledávače k tomu URL dostanou. Pak jsem ještě zjednodušil šablonu pro zobrazení komentáře tím, že jsem přesunul kus kódu do javy. A přejmenoval jsem tlačítko Nahoru na Výše.
Upgrade na poslední DOM4J způsobil řadu problémů. Bohužel to ale padá na mou hlavu. Pro zjišťování, zda je diskuse sledována monitorem, používám XPath. A v ní jsem měl chybu - zapomněl jsem na uzavírací ]. Bohužel předchozí verze DOM4J tuto chybu ignorovala a tak jsem ji zanesl na pár desítek míst. A po upgradu jsem se nestačil divit.
Další verze abclinuxu přináší podporu pro nestandardní CSS soubory. Pokud si vytvoříte vlastní CSS soubor, pak v nastavení účtu máte možnost zadat jeho URL. Vámi zvolený CSS soubor se bude používat místo našeho předvoleného. Takže si nás přemalujte třeba na zeleno .
Právě mě pobavil jeden email. Ráno jsme dostal kratičkou zprávu, že nefunguje zobrazení článku přes RSS. Tak jsem se zeptal, jak se to projevovalo. Ten člověk mi odpověděl, že se mu zobrazila chybová stránka. Doufal, že redakční systém abíčka sám přiřadí jeho zprávu k logu chyby.
Tímto zápisem se tomu člověku rozhodně nechci vysmívat. Ale pobavila mě jeho víra v dokonalost redakčního systému. Abíčko je jen trošku rozsáhlejší webová aplikace, ale umělou inteligenci opravdu nemá. A pokud přeci, tak pěkně škodolibou ;-).
Tenhle zápisek asi bude zajímavý jen pro mně :-). Opravil jsem chybku v konstrukci URL pro starší výpisy zápisy blogu, kvůli niž lítala výjimka NPE. Chybělo tam jedno lomítko a regexp vracel jiný počet nalezených podřetězců, než mi jich byl schopen vrátit.
Další chyba, která plní logy rychlostí mega denně, se týká rubrik. Tu ale nejsem schopen nasimulovat. Takže jsem si napsal implementaci rozhraní TemplateExceptionHandler freemarkeru, která zaloguje popis výjimky (nikoliv však dlouhý stacktrace) a aktuální URL (ThreadLocal proměnná). Tím za prvé zkrátím logy v případě chyby o nezajímavý výpis zásobníku, ale hlavně zjistím URL, na kterém se ta chyba udála. Pak snad zjistím, v čem je problém a proč log to hlásí neinicializovaná data, když je inicializuji.
Rozdělení původního diskusního fóra do několika desítek tématicky zaměřených už proběhlo před nějakým pátkem, je tedy na čase zhodnotit aktuální stav a navrhnout změny. Tím mám na mysli, zda je třeba vytvořit, rozdělit či smazat některá fóra, nebo je jen přejmenovat a jak. Spousta lidí si také stěžovalo na nelogické třídění - původně jsem je třídil tak, abych optimálně využil prostoru a žádná řádka nebyla příliš dlouhá či krátka ;-).
Tímto tedy prosím čtenáře, aby mi napsali své návrhy. Zkusíme společně vymyslet lepší podobu. Díky.