Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Pro úplnost píšu tento zápis, přestože mnohé jste již mohli přečíst v anketě či zprávičce. Po velmi dlouhé a otravné práci jsem změnil způsob ukládání komentářů. Před tím byla uložena celá diskuse v jediném řádku jako XML blob, což způsobovalo výkonnostní problémy při hledání komentáře dle uživatele a zjišťování počtu jeho komentářů. Nově jsem vytvořil samostatnou tabulku a každý komentář má svůj vlastní řádek.
V dubnu se uskuteční sedmý ročník naší ankety o nejpopulárnější distribuci. Novinkou bude současně probíhající enterprise edice ankety na LinuxBizWorldu a zajímavé ceny pro účastníky. Nově bude anketa probíhat celý měsíc, takže ji určitě nepropásnete.
Podívejte se prosím na formulář loňského ročníku a napište mi, zda byste letos udělali nějaké změny. Určitě přibudou nové distribuce, které byste tam chtěli zařadit? Jak byste řešili RedHat vs. Fedora? Kdybych je loni nepočítal samostatně, ale jako jedinou distribuci, zvítězily by místo Mandrivy, raději chci tedy ujasnit podmínky dopředu.
Poslední věcí je ten provokatér AstorLights, který si založil blog a začal urážet čtenáře. Mám jej smazat? Když jsem před pár měsíci chtěl v reakci na odchod Yetiho zablokovat xplesu, byli jste proti. Teď se ale množí požadavek na smazání účtu i blogu.
Blog Jindřicha Plešingera byl obnoven. Můžete si jej přečíst celý, tedy i původní smazané zápisky s komentáři.
PS. doufám, že další zápis nebude JXP Revolution
Marek Stopka se ujal sekce hardware a provedl dost změn v hierarchii sekcí. Ve chvíli, kdy už bude cela struktura logická, vygeneruju tetxová URL, takže místo /hrdware/show/1234 bude třeba /hardware/pripojeni-na-sit/modemy/interni/well34. Pochopitelně, pak by přesouvání mohlo způsobit nelogična. Myslíte, že už je struktura v pořádku a nevyžaduje žádné změny? Zkuste si to proklikat a napsat, kde vidíte prosto na vylepšení. Děkuji.
Narazil jsem na zajímavé stránky, které se věnují protestům proti zákonu z dílny ministerstva zdravotnictví a školství o reprodukované asistenci. Naši úředníci chtějí nejspíše vytvořit nějakou dokonale čistou nadrasu, neboť zakázali mít lidem nad 40 let vlastní děti za pomoci lékařů. Přečtěte si příběhy lidí, ať uvidíte, jak absurdní a nespravedlivý tento zákon je. PS hádejte, kdo jej schválil.
Jak jste si mohli přečíst, odsunul jsem blogy až za diskuse. Subjektivně se mi zdá, že je teď více komentářů ve fóru. Jak tento krok hodnotíte? Hlasujte, pište :-)
Udělal jsem malou změnu: posunul jsem blogy na titulce až za diskusní fórum. Přeci jen je důležitější, takže není důvod preferovat odlehčenější blogy. Už jsou dostatečně profláklé :-)
Pokud vás zajímá, na čem teď dělám, že nehlásím nové funkce, pak mám pro vás malou informaci. Předělávám způlsob ukládání komentářů. Dosud jsou v XML v jediném velkém blobu pro každou diskusi, chci je převést do samostatné tabulky, co komentář, to řádek. Starý způsob byl sice pohodlný a minimalizoval počet SQL příkazů, jenže byl dost neflexibilní z hlediska dotazovacích možností. Takže třeba zobrazení něčích komentářů je nesmírně pomalý dotaz, kdy se provádí wildchar hledání nad všemi komentáři. Bohužel je změna dost pracná, neboť diskuse jsou velmi obsáhlé z hlediska funkčnosti (3/4 funkcí vidí jen admin) a zoufale mě to nebaví. Změna ale bude stát za to.
Já tipuju, že postoupí Slováci. Určitě by si to zasloužili více než české mužstvo. Pro nás je jediná nadějí to, že jako obvykle nastoupí přemotivovaní a sami si to pokazí.
Už se to tu vícekrát nadhodilo, pojďme to tedy řešit - dělení zápisků do blogů do kategorií. Padaly návrhy na označení zápisku například na odborný/neodborný. Já spíše uvažuju o těchto kategoriích, ze kterých by si autor musel vybrat: Linux, IT, Programování, Komunita a Ostatní. Nejspíše bych dokázal udělat, aby si člověk mohl dát odfiltrovat Ostatní, což odpovídá požadavku na členění dle odbornosti. Výhledově by se mohlo udělat i jemnější filtrování (proto tolik kategorií), ale z důvodu vysoké zátěže databáze a špatného cachování to prozatím nebudu implementovat. Jaký je váš názor?
Neradujte se, blogy nekončí. Ale napsal jsem další nastavení, díky kterému si je může každý uživatel vypnout. Stačí nastavit hodnotu na nulu a přestanou se na hlavní stránce zobrazovat. Tím pádem ti, kteří je nechtějí číst, ztratí pokušení je číst a neustále si na ně stěžovat. :-) Pro ostatní zároveň vznikla možnost nastavit si, kolik čerstvých zápisků se má na úvodní stránce zobrazovat, maximum je třicet.
Při sledování kauzy podpory hranické továrny na televizory mě napadl nový zákon, který v této zemi chybí jako sůl.
Ve vzkazech správcům jsem našel tento požadavek:
Tomáš
Mě tak napadá, co tu udělat nějakou malilinkatou, nenápadnou, kategorii na vtipy? Občas se tu nějaký mihne a myslím, že by byla škoda, aby postupem času upadal(i/y) do /dev/null. Komunita si ze sebe umí dělat srandu (páč nejsme žádní suchaři :o) ) - tak proč ne?
Dlouho jsem nevěděl, jak na něj reagovat, až mě napadlo jej splnit. A protože jsem od přírody líný člověk, použil jsem existující infrastrukturu a vytvořil veřejně editovatelný dokument. Máte-li další link, neváhejte jej přidat.
Náš velký projekt učebnice Linuxu se pomalu ale jistě přibližuje k finále. Počet prázdných kapitol poklesl na jednociferné číslo a já jsme dnes připravil pohodlné procházení kapitol.
Nějak si nás oblíbili spammeři a zásobují diskuse reklamou na cialis, viagru a tamiflu. Je docela otrava hledat spamy a mazat je, holt automat je silnější. Takže uvažujeme o tom, jak se bránit systematičteji. Například neregistrovaní čtenáři by museli opisovat nějaký kód při vkládání každého příspěvku. Jiná řešení jsou popsána v bugzille. Jaký je váš názor?
Už jste viděli tento vtip o blondýnkách?
Online učebnice Linuxu mi dělá radost. Docela zdárně se rozvíjí a začíná získávat tvar. Pomohlo vytvoření vlastního diskusního fóra, kde se probírala témata jako navigace, řešení duplicitních či podobných kapitol a návrhy na nové kapitoly.
Velmi bych chtěl poděkovat Ricardovi, který adoptoval učebnici a napsal či upravil spoustu kapitol. I Díky němu počet prázdných kapitol výrazně poklesl (na osm). Na mně teď čeká zlepšení navigace v učebnici a vytvoření nástrojů na správu kapitol.
Ještě bych velice rád začlenil texty z mých úvodních článků, které jsou na první stránce abíčka. Jmenovitě Co je to Linux?, Je opravdu zdarma? a Jakou zvolit distribuci? Kusy textů z těchto článků by se určitě hodily do úvodních kapitol učebnice. Máte návrh, kam je začlenit? Klidně to tam nakopírujte, pokud najdete něco, co by se hodilo.
Půjde-li to takhle dobře dále, mohli bychom učebnici oficiálně začlenit do AbcLinuxu a začít propagovat. Těším se.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Zážitek jedné učitelky: dneska jsem zkoušela jednoho šesťáčka ze zeměpisu a ptám se ho: "Tak kolik měsíců obíhá kolem Země?" A on na to:"Dvanáct a zrovna kolem letí leden!" Nekecám, on to doopravdy myslel vážně, ale je fakt, že mě pobavil.
Říká se: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže jsem nelenil a opravil pár chyb na abíčku. Jmenovitě oprava historie hardwaru, divoké výsledky anket, povolení značek INS/DIV, nezobrazování počtu FAQ v sekci Multimedia a pomoc adminům proti trollům zaneřáďujícím diskuse.
Jak asi víte, před půl rokem jsme nastartovali projekt online linuxové učebnice. Zhruba 16 kapitol je napsaných, ale dvakrát tolik je úplně prázdných. Stačí se podívat na přehled změn.
Jelikož o Vánocích mívají lidé více času, co kdybychom si nadělili pod stromeček dokončení první části učebnice? Je nás tu dost na to, abychom s ní pohli dopředu a neměli žádnou prázdnou kapitolu.
Nasadil jsem novou verzi Abíčka, která kompletně předělává sekci Hardware a umožňuje přidat uživatele na černou listinu (autorem je Yin).
Na České televizi už nějakou dobu běží v podvečer zajímavý seriál. Přesněji pětiminutový pořad o úspěších českých vědců. Líbí se mi tento nápad i jeho provedení. ČT, máš ode mně pochvalu :-).
Minule jsem psal o tom, že Systinet hledá release engineera. Kolegyně mě poprosila, zda bych se nezeptal i na další volné pozice. Jde o HTML designéra a vývojáře GUI (web). U obou je angličtina podmínkou. Chcete-li vědět více, ozvěte se mi.
Tak jsem se na Živě dočetl, že zítra můj zaměstnavatel fúzuje s jinou firmou. Smůla, že o tom nikdo u nás neví. Srandovní je i nezávislý komentář ředitele Unicornu, pro který jsme mrtvý pes a přikládá k tomu příklad Komerční banky. No, mezi naše zákazníky patří banky, pro které je Komerční banka vesnická filiálka :-). Škoda že ten nezávislý a nikým nepodplacený novinář si aspoň neotevřel v prohlížeči naše stránky, aby zjistil, co děláme a kdo jsme. Ale holt ověřování faktů se v Česku nedělá.
Prosím zkušenější uživatele o radu. Hledám MP3 přehrávač s následujícími vlastnostmi: kvalitní zvuk, podpora ID3 tagů v češtině, USB2.0 funkční pod Linuxem, FM tuner, záznamník, nejméně 256 MB, akumulátor, příjemné ovládání, cena do 4000 Kč s DPH. Zatím to vypadá na iRiver iFP 1090, který je ale trošku těžší a hlavně má fotoaparát (to beru jako nevýhodu). Co byste mi doporučili?
Říká se, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Opravdu jsme ale tak zkažení a špatní? Když vidím v televizi Paroubka či Ratha, nebo čtu jejich plány, dostávám záchvaty vzteku a mluvím sprostě (známí potvrdí, že je to neobvyklý úkaz). Ale já si nemohu pomoci, když vidím, do jaké zkázy tuto zemi vedou. Vždyť ani komunisti neplánují znárodnit veškeré zdravotnictví a zničit soukromé nemocnice! Chápu kamaráda, který se odstěhoval do USA a už se nechce vrátit zpět do evropského socialismu.
Plánuji provést sdílené vlastnictví sekce Hardware. Bude to fungovat podobně jako FAQ - každý uživatel bude moci upravit libovolný text, k dispozici budeme mít starší revize. Problém ale je, jak sloučit více záznamů do jednoho. Třeba mi poradíte.
Můj zaměstnavatel hledá člověka na pozici Release engineer. Je to pozice vhodná pro lidi, které baví něco nastavovat a konfigurovat. Dostane se k nejrůznějším operačním systémům, od Linux přes Windows až po Solaris. Počet podporovaných platforem roste, tudíž do sbírky přibývají další zajímavé kousky.
Součástí práce je ladění a spouštění skriptů, konfigurace XML souborů (hlavně apache ant), hrátky s CVS, případně i programování instalátorů. Nebudu vás unavovat výpisem různých benefitů, není krátky :-). Chcete-li vědět více, napište mi.
Jen drobnosti: ve vyhledavacim modulu do Mozilly neni definovano kodovani, hodnoceni blogu meni timestamp, Lepší přesměrování při vložení ankety a tydenni prehled by nemel pouzivat relativni datumy.
Kdysi dávno, snad 15 let tomu, jsem četl jednu detektivku. Moc se mi líbila. Rád bych si ji opět přečetl, ale mám malá problém - nepamatuji si, jak se jmenuje. Třeba mi pomůžete.
Na sekci Hardware se podepsal čas a chybějící správce. Já hardwaru nerozumím :-), takže jsem naivně navrhnul strukturu a ta teď několik let různě přežívá. Naštěstí se nacházejí lidé, kteří ji chtějí vylepšit. Například tropikhajma navrhnul, jak rozčlenit CD a DVD mechaniky, Marek Stopka rozřadil Bezdrátové karty.
Práce na sekci Hardware je ale mnohem více. Spousta sekcí by mohla mít jiné členění, namátkou základní desky. Málokterá sekce má popis. Některé by mohly být přejmenovány. Až to bude v nějakém solidním stavu, budu moci vygenerovat tetxová URL, která dále zpřehlední tuto službu. A pak bude na čase sdílené vlastnictví, jako je to například u FAQ.
Nebojíte-li se práce a máte chuť se zapojit, zasílejte své vylepšení do bugzilly, produkt abclinuxu.cz, komponenta Obsah a struktura.
Pokud se chcete zapojit do neustálé snahy zlepšovat Abíčko a udělat z něj nejlepší linuxový server na světě, máte možnost. Právě jsem uvolnil zdrojáky pod licencí GPL. Je to výsledek čtyřleté práce, mnoha tisíc hodin usilovné práce.
Tak jsem opravil pár chyb z minulého zápisu. Ankety už mohou přidávat ke svému blogu i obyčejní uživatelé, v RSS je vygenerován soubor pro ankety a hlavně předělal jsem stránku s přehledem změn v dokumentech. Je tam teď celkem intuitivní třídění. Pokud se tedy chcete zapojit do tvorby online učebnice Linuxu, najděte si prázdný dokument a pište.
Než můžeme začít vymýšlet způsob, jak se zbavit provokatérů, měli bychom určit a odsouhlasit kodex shrnující, co není povoleno na Abíčku. Pak bude jasné, zda někdo pravidla porušuje či nikoliv. V tomto příspěvku načrtnu obsah a rozpoutávám diskusi na toto téma.
Bohužel JXP to nebyl, přestože jsem se o tom s Robertem hezky pohádal. Jako náhradník se nabídl drobrovolnik z Podpolianske strojarne Detva a.s., který neuváženě zahájil mirror abíčka. Přes šedesát otevřených spojení je vážně moc na to, abych to jen tak přešel. Zvlášť když se mi stránky Abíčka načítají citelně pomaleji než normálně. Odpoledne jsem nad dvaceti spojeními mávl rukou, ale šedesát? Má smůlu. Pokud tolik touží po offline obsahu, může si zakoupit optimalizovanou verzi i s vyhledávačem.
Dovolím si parafrázovat film Vesmírná pěchota a volám Zničte brouka! Pár jsem jich dneska oddělal. A než na mně Greenpeace pošle policii, dodám, že jde o brouka počítačového, hezky česky bug. A kteréžto chybičky to odnesly?
Viděl jsem ve zprávách kus rozhovoru s Rathem. Žádá po VZP (proč ne po jiných ZP?), aby zkrotila své revizní lékaře a ti začali racionálně schvalovat léky (čti přestali schvalovat). Jelikož jde o případy, na které chybí tabulky, jedná se často o jedinou naději lidí na udržení zdraví či života. Ale Rath žádá ušetřit několik set miliónů až miliardu. Na druhou stranu ale nehodlá porušovat volební lži, promiňte chtěl jsem říci sliby, ČSSD na bezplatné zdravotnictví. Tudíž léky na chřipku budeme mít všichni zdarma a kdo bude bojovat s nějakou vzácnou chorobou, má smůlu. Taky máte ten pocit, že tahle země jde totálně do ****lu? Zlatý Kocourkov.
Už jsem to nakousl minule, našel jsem místo, kde se neoptimálně pracuje s databází. Vyřešeno, načítaní rubrik by mělo být o 30-40% rychlejší. Třeba si té půlsekundy někdo všimne. Povedlo se mi naimplementovat vše, co jsem v minulém zápisu zmínil. V bugzille najdete i ukázky SQL, jak šel čas.
Teď mám konečně zapnuty logy JDBC ovladače, takže krásně vidím, kde se co děje. Tudíž mám šanci optimalizovat další úseky. Už teď vidím důvod, proč abíčko tak dlouho startuje.
Tohle už je akt zoufalství, pro nazávislého pozorovatele by to byla spíše ale groteska. Objednal jsem si bezpečnostní dveře, současná futra jsou vypouklá, ale firma tvrdila, že to nevadí, že dělají dveře na míru. Při instalaci po dvou měsících ale jaksi nešla zavřít, tudíž musí vyměnit zárubeň. Dneska přišli technici, začali bourat a najednou stříkala z podlahy voda. Trefili se do topení. Než jsme našli správný ventil a klíč, vytopili jsme přízemí a sklep.
Od té doby marně volám a hledám instalatéra, který by dokázal opravit plastovou trubku. Každý mi řekne, že tohle neumí. Trubka je zelená, prý z nějakého síťového polyetylenu, asi rehau.
Právě jsem si zkušebně zapnul logování SQL dotazů a mé černé představy se naplnily. Opravdu je načítání rubrik velmi neefektivní a pomalé. Viz bug 337. Z fleku mě napadl jedna optimalizace (o které přemýšlím ve skutečnosti už nějakou dobu), ale ta pomůže jen z části. A jelikož více hlav více ví, chci vás poprosit o radu. Třeba mi poradíte.
Po delší době jsem se zase dostal k programování Abíčka. Konečně jsem zvítězil nad MySQL 4.1, ten upgrade mě stál hodně sil, času i nervů. Příště už zvolím jinou databázi. Zajímá-li vás, kterých 12 chyb jsem opravil, čtěte dále.
Asi největším letošním překvapením pro mně je neúspěch FAQ. Idea je perfektní - opakující se otázky budou zodpovězeny ve FAQ a lidé je průběžně budou vylepšovat. Díky preferenci v hledání se sníží frekvence těchto otázek a pokud někdo otázku přesto zadá, místo dlouhého vysvětlení mu do odpovědi dáte jen link na příslušný FAQ.
Tenhle koncept vypadá perfektně. Bohužel ale nefunguje v praxi. Počet zodpovězených otázek mimo tým by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Kde je chyba? Třeba slovník se neustále rozrůstá přes všechny jeho chyby. Já to nechápu. Poradíte?
Dle nějakého pochybného průzkumu pro ČT by údajně 38% obyvatel Česka nevadili komunisti ve vládě. Pokud jsou lidi skutečně tak hloupí a opět se to tu zvrtlo, jak poznám, kdy je na čase zabalit kufry? V roce 1938 i 1948 uzavření hranic také nepřišlo ze dne na den. Pokud jsou mezi čtenáři pamětníci či historici, jaké jsou signály, že se chystá uzavření hranic?
V poslední době jsem se trochu odmlčel. Hodně práce v zaměstnání a do toho jsem pomáhal klukům s ABC Linux 2005 a offline obsahem. V bugzille se mi nahromadilo už 130 bugů. Kdybych je měl vyřešit všechny plus další ze soukromého TODO, potřeboval bych aspoň půl roku. A to je nereálné, abclinuxu mě neživí, ani živit nebude.
A tak tedy otevírám diskusi, která už tu několikrát proběhla. Má smysl otevřít zdrojáky abíčka? Tím nemyslím pro studijní účely zájemců či případné plagiátory. Mám na mysli, zda by se našli lidé, kteří by měli chuť podílet se na vylepšování portálu, dle vašich názorů velmi povedeného.
Nemusíte být programátorem, můžete se věnovat třeba vylepšování šablon či psát dokumentaci. Například od PDA verze si mnozí slibují více, než jsem schopen poskytnout, protože PDA nevlastním a tudíž neznám požadavky.
Těším se na vaše reakce.
Abych trochu zjednodušil práci koordinátorů Online učebnice, napsal jsem stránku, kde vidíte seznam všech podstránek určité stránky. U každé je uvedeno URL, název, autor (prozatím dokumentu, pro nové úpravy autor změny) a datum poslední změny. V bugzille to najdete pod čísly 229 a 273.
Klukům ze Stickfish se povedla reklamní smlouva, takže nám na čas přibyl další boxík (jiné smlouvy nám neumožnily stáhnout VIP banner). Robert je na dovolené, tudíž jsem reklamu musel nasadit já. Uff. V alternativních stylech asi bude vypadat hnusně, takže doporučuji zkopírovat kód z konce styles.css souboru. Díky.
Máme tu víkend a tedy další várku oprav a vylepšení abíčka. Vezměme to postupně. Trochu jsem zoptimalizoval indexování abíčka, ale stejně to trvá hrozně dlouho (#231, #265). Přitom jsem zvýšil váhu FAQ a článků, snížil pak zprávičkám. Doplnil jsem nápovědu k hledání.
Doplnil jsem u výsledků hledání datum vytvoření a poslední úpravy a zda je otázka vyřešena. Jednotlivé části této stránky jsem rozčlenil a přidal CSS styly. Takže si můžete hrát a zkusit dělat kouzla :-). Máte-li někdo lepší nápad, jak výsledky prezentovat, ukažte nám URL s vašim stylem.
Také jsem napsal nápovědu k volbě alternativních designu Abíčka. Máte-li nějaký, rád vám jej přidám do seznamu.
A nakonec jsem opravil jednu špatnou podmínku a přepsal nápovědu při pokládání dotazu.
Zajímal by mě váš názor na relevantnost hledání. Které typy objektů by měly mít přednost? Diskuse? Články? Pojmy? FAQ? Jaké by mělo být pořadí? A co stáří dokumentu, hraje roli? Mají být preferovány novější dokumenty před staršími? Můžu to zkusit nastavit.
Dneska jsem četl něco o optimalizaci jetty a narazil jsem na pasáž o tom, že by se neměly používat buffery pro logování přístupů. Údajně to zpomaluje jetty na 5% výkonu. Fakt je to takhle napsáno. Tohle nastavení jsem používal od nepaměti, teď můžete sami vyzkoušet, zda se abíčko zrychlilo či ne. A i kdyby jetty opravdu dokázalo teď běhat 20x rychleji, stejného zrychlení se nedočkáte, webová aplikace nebude stíhat dodávat data tak rychle.
A teď seznam vyřešených chyb a požadavků: