Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Než naimplementuju ukládání rozdílů do revizí, musím se zbavit formátu SIMPLE v datech Abíčka. Teď můžete buď formátování řídit sami (značky BR, P) nebo to nechat na systému (prázdný řádek). Druhý způsob nazývám SIMPLE formátem a při renderování jej automaticky převádím na HTML (doplněním značky P). Pominu-li neefektivnost (opakovat tuto relativně složitou operaci při každém zobrazení), obávám se implikací při ukládání revizí.
V tomto super-krátkém zápisku chci jen informovat zájemce, že jsem právě aktualizoval zdrojáky tohoto portálu a developerskou databázi. Více informací najdete na stránce projektu. Kdo si chce pocvičit programování, něco se naučit, hledá téma ročníkové práce do školy atd., má možnost se zapojit. V bugzille máme 247 otevřených chyb a námětů, některé se dají zvládnout za pár minut, jiné by zabraly týdny.
aneb další větší změna. Yin naimplementoval bug 469, což je podpora více autorů pro jeden článek. Nicméně jsme to vzali zgruntu a vyřešili i další problémy. Například zlepšit výkon při prohlížení článků určitého uživatele, samostatná stránka s hezkým url pro každého autora, autor už nemusí být uživatelem Abíčka, autor si už nemůže svévolně změnit jméno na nějaký nesmysl, u autora ukládáme jeho osobní údaje pro potřebu redakce. První verze vypadá funkčně, snad brzy tuto funkcni vylepšíme a přidáme další funkce, třeba text o autorovi či foto.
Nasadil jsem pár dalších oprav, například bug 577 (pokud někdo manipuluju s URL, ať je větší šance, že se zobrazí správná stránka), 628 (detekce javascriptu či protokolu data: v URL, plus překřížené značky), 628 (editace stránky s obsahem s absolutním URL skončila zničením URL) a 625 (Robertova žádost o diskuse ke kvízům).
Jen tak bokem, mohl by mi někdo z hlasujících vysvětlit, proč jsem dostal minule záporný hlas? Napsal jsem zajímavou novou funkci, vylepšil jinou a stejně to někdo hodnotil negativně. Není to poprvé. To nechápu. Leda by to byl někdo z konkurence ;-). Nebo někdo hodnotí slohovou úroveň zápisku? Přece nečeká, že tu budu psát romány na téma fixování chyb :-D
Prozatím jen stručně, v pondělí vyjde oficiální oznámení. Vyřešeny byly následující chyby:
Před časem jsem psal o setkání s paní Čihákovou, která prošla komunistickým peklem. Včera dostala státní vyznamenání - řád Tomáše Garrigue Masaryka. Když jsem ji dnes potkal, byla stále velmi dojata. Na jejím příkladě je vidět, jak moc je život proměnlivý. Za války byla v odboji, v roce 1947 dostala státní vyznamenání a rok na to 25 let žaláře, ve kterém pobyla těžkých osm let. Později byla rehabilitována a dnes dostala další vyznamení.
Pro ty, kteří chtějí více informací, přikládám pár odkazů: článek na idnes, záznam předávání (realplayer).
Novinkou na Abíčku je možnost vkládat obrázky k hardwarovým položkám i k zápiskům v blogu. Opravil jsem pár chyb, koho to zajímá, nechť si je podle čísel najde v bugzille: 610, 585, 612, 611, 613 a 565.
Námět na vesolyje kartinki, nabídka zaměstnání, dotaz na redakční systém pro jednu nadaci.
Kuriozně teď oznamuji něco, co vlastně nefunguje. Ale třeba mi to pomůžete rozchodit .
Právě jsem nahrál poslední verzi zdrojáků abíčka. Kromě aktualizace jsem vychytal i pár chyb v README.1st, takže snad bude start pro nováčky snadnější. Více informací naleznete na adrese www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky.
Možností jak přispět k vylepšení Abíčka je spousta, netýkají se jen programátorů. Třeba by se hodilo napsat nápovědu k Abíčku, vylepšit sekci FAQ, doplnit katalog softwaru atd. Jakoukoliv pomoc rádi uvítáme. Stačí se jen ozvat a společně něco vybereme.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Vyhledávání nově podporuje i softwarový katalog. Indexují se políčka jméno a popis. Na základě prvních dojmů uvažuji o zvýšení boostu pro software, diskuse nad ním zatím vítězí a odsouvají záznamy dozadu. Také zamýšlím indexovat i alternativy k záznamu, takže pokud někdo bude hledat powerpoint, najde kpresenter.
Počítač mi už jakžtakž šlape, už ani těch 64 bitů nezlobí, tudíž jsem zase trošku kódoval. Změny se projeví po restartu jetty, snad už brzy. Jedná se o úpravy domovské stránky (přidání nejčerstvějších softwarových položek, odstranění boxíku Základy Linuxu), boxík s jádry byl zrušen a místo něj jsme do Rozcestníku přidali kernel.org a drobné opravy jsou i u sekcí v katalogu softwaru. S domovskou stránkou a šablonou vůbec si plánujeme hrát více, ať jsou tam data více vyvážená. Ten levý sloupec je extrémně dlouhý.
Mám doma nový počítač - Acer Aspire. Vypadá hezky, ale je pro mně docela zklamáním.
Jelikož Robert nasadil úpravu vzhledu, uložil jsem si na památku aktuální screenshot. A nostalgicky si prohlédl starší. Kochat se změnami můžete níže, a jelikož nechceme usnout na vavřínech, chystáme další zajímavé služby. Aby se vám u nás líbilo a našli jste vše, co vás zajímá.
Jirku Čecha, alias JiKa znáte. Prezentuje se zde jako pravičák s občas až extrémními názory. Před pár měsíci se zde ale objevil ultrakomunista Faun. Michal Vyskočil si v srpnu všimnul, že oba tak antagonističtí uživatelé mají stejnou IP adresu patřící stuttgartskému institutu Maxe Plancka, kde JiK pracoval. Admini dlouho debatovali, ale nedošli k jasnému závěru, zda je Faun alter ego JiKa. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.
Nicméně nedávno se JiK přestěhoval do USA. A Faun s ním. Opět s ním sdílí IP adresu, tentokráte Lehig univerzity v Pensylvánii. Tohle už nemůže být náhoda.
Vyzývám tudiž JiKa, aby tuto hru ukončil. Vůbec se mi nelíbí, přijde mi trapná. Ostatní čtenáře chci tímto zápiskem varovat, ať neztrácejí čas zbytečnými diskusemi s Faunem.
Pojďme si pořádně zaFAQovat. Dokončuji jednu novou funkci pro zpřehlednění diskusních fór a zároveň ji nasadím i k FAQ. Když si ale procházím jednotlivé sekce FAQ, nacházím spousty položek, které by se hodily do jiných sekcí. Dále chci ke každé sekci přidat několik slov s upřesněním, co zde patří. Máte-li chuť, prosím, pište sem vaše návrhy. Co kam přesunout (včetně odkazu), jaký popis byste ke které sekci přidali atd. Děkuji.
Čtyřicet let jsme tu měli Národní frontu, tedy KSČ + ČSSD + ČSL. Asi je nám souzeno tuto situaci zopakovat: Kalousek je pro vládu s ČSSD tolerovanou komunisty. Nevím, jestli mám brečet, řvát, mlátit hlavou do zdi nebo vzít vidle.
Dopsal jsem pár dlouhochybějících funkcí Abíčka. Za prvé možnost změnit textové URL a uložit novou adresu, kam přesměrovat návštěvníka (bug #80). Konečně řešení omylů a překlepů, viz http://www.abclinuxu.cz/clanky/bezpecnost/kde-4.0-plasma. Za druhé pak cache textových URL (bug #331), která pro nejčastější URL ušetří jeden SQL dotaz do databáze pro každý požadavek. Což vlastně znamená, že pro většinu častých stránek je možné použít výhradně nacachovaná data, aniž by bylo třeba se dotazovat databáze.
Mám pro vás novou funkci Abíčka - související dokumenty. Už nějakou dobu je u FAQ možnost vložit odkazy třeba na diskusi. Nicméně lidem chyběla informace, jakého typu ten odkaz je, tedy že je to odkaz na článek či diskusi apod. Raději jsem tuto funkci tedy zobecnil a přepsal od základu. Nyní tedy můžete přidávat související dokumenty nejen k FAQ, ale i k ovladačům a hardwaru.
Sleduju seriál Invaze na Primě. Zatím nevím, co si o něm myslet, mám z něj rozporuplné pocity, ale chci vědět, jak to dopadne. Tento týden jej odsunuli na 11. večer, takže jej raději nahrávám. Ale včera bylo moc reklam a tak nemám konec, videokazeta byla krátká :-(. Skončila právě v okamžiku, kdy Larkin našla v močále svou mrtvolu a její manžel šerif se tam je podívat. Pokud to někdo sledujete, jak to pokračovalo? Díky.
Kupodivu jsem tento víkend zvládl programovat, a to dokonce i ve vlaku . Takže vám můžu prezentovat dvě novinky. Vylepšení hledání a RSS pro nejlepší blogy.
V rámci boje se spamem jsem provedl malé vylepšení spočívající v uložení jména neregistrovaného uživatele do cookie. Chybka se ale vloudila a tak se místo písmen s háčky uložil otazník. Opravu jsem nasadil, nicméně pokud se vás tato chyba týká, musíte nejdříve smazat cookie usrVrfd. Ve firefoxu jděte do Edit / Preferences, tab Privacy, podtab Cookies, tlačítko View Cookies. Nicméně předem si zkontrolujte, že nemáte zaškrtnutu volbu nepovolovat ručně smazané cookie :-).
Tomáš Zelenka navrhnul následující anketu: Zdá se vám, že na tomto webu už ani nejde tolik o kvalitu článků jako o návštěvnost? 1) Ano, poslední dobou to tak vypadá 2) Ano, už od samého začátku 3) Ne
Mohl bych tuto zjevnou provokaci ignorovat, ale čas od času se podobný názor objeví, takže je lepší to napsat jednou a příště jen referencovat.
Nechce se mi rozkecávat, tudíž budu stručný. Nasadil jsem antispam proti otravným spambotům. Pokud nejste přihlášen, zobrazí se vám kontrolní otázka, jaký je aktuální rok. Po správné odpovědi se uloží cookie, že jste testem prošli a není třeba vás znovu kontrolovat. Jako bonus se zároveň uloží vaše jméno a příště se formulář předvyplní. Chování při vypnutých cookies jsem netestoval, ale asi nebude moc dobré. Dále jsem zrušil povinnost být zaregistrován při komentování diskusí mimo fórum. Spamy už snad nebudou hrozit. Budou-li ale trollové moc zlobit, vrátím tuto podmínku zpět.
Už kdysi dávno si zrakově postižení čtenáři stěžovali, že emaily z abíčka jsou pro ně neposlouchatelné. Důvodem byly HTML značky uprostřed textu, než je čtečka odhláskovala, smysl odstavec zmizel. I pro ostatní čtenáře nebyly emaily dvakrát přívětivé a přehledné.
Pro obě skupiny mám dobrou zprávu. Yin napsal krátký kód pro formátování HTML kódu do textu. Použil přitom knihovnu htmlparser. Já jeho kód přijal, trochu upravil a přidal TextUtilities z jEditu (výhoda licence GPL) pro lepší formátování. Výsledkem je do bloku zarovnaný text bez HTML značek, kde místo odkazu [1] najdete číslo. Odkazy pak jsou přehledně umístěny za odstvacem.
V praxi tuto funkci najdete u víkendových mailů (na zprávičkách) a u monitoru na komentáře.
Chci si udělat databázi studentů, kteří umí psát webové aplikace v Javě. Možná z toho bude brigáda přes léto (na Abíčku je stále co zlepšovat), možná se podaří spolupráce s nějakou vysokou školou a vznikne námět na ročníkový projekt. V obou případech ale potřebuji vědět o případných zájemcích. Takže mi prosím pošlete mailika. A pokud učíte informatiku na vysoké škole či univerzitě a hledáte pro své studenty praktické náměty na projekty, ozvěte se prosím také. Děkuji.
Tenhle zápis je veřejným pokáráním uživatele Jindřicha Plešingera za hulvátství, kterého se dopustil. Jako malý pubertální fracek si změnil přezdívku na GoldenShit, ve zjevné narážce na uživatele GoldenFishe. Adminům Abíčka toto chování přišlo jako velmi hrubé a uražlivé, proto jej vyzýváme k nápravě do 24 hodin. Pevně doufáme, že si uvědomí svou chybu a přestane urážet naše návštěvníky. Nedojde-li k nápravě, odstraníme zmíněný text z přezdívky sami.
Narozdíl od Michala Vyskočila mám k dispozici prostředky, jak udělat přesnou analýzu použití rozcestníku. Zde najdete výsledky.
Za vydatného přispění Filipa Jirsáka jsem opravil chybu s nevalidními XML entitami, která mi způsobila již nemálo problémů. Znaky menší než mezera se špatně zakódovaly, při zpětném čtení XML parser narazil na neplatnou entitu a vyhodil výjimku. Teď pročišťuji veškerý uživatelský vstup a tyto znaky (až na nový řádek) mažu. Více viz chyba 28 a zdrojáky, které jsem právě nahrál na server. Ještě jsem opravil chybu 379, kdy někteří boti encodovali středník před session parametrem.
Dnešní oprava pochází od Filipa Jirsáka a přidává speciální CSS třídy pro komentáře blokovaných uživatelů. Předvolené nastavení je zmenšit font na 60% a písmo na šedou. Nicméně ve svém CSS si můžete například přidat:
.ds_hlavicka_blacklisted { display: none; }
a blokované komentáře neuvidíte vůbec. Upozorňuji ale, že systém bude informovat o nepřečtených komentářích, které se tak stanou nedostupnými. Vyřešit to nejde.
Pár změn na abíčku: chybu 66 napsal hrobar (přesun nastavení patičky na lepší místo), sjednocení ovládání (chyba 67) já. Ale moc spokojen nejsem. U diskusí jsem po nasazení na server narazil, že v případě zápisku v blogu se menu s funkcemi diskuse objeví vedle obdobného menu zápisu, místo aby byl pod ním. Kdyby náhodou někdo věděl, jak opravit CSS, byl bych moc vděčný. Robert je teď bohužel zrovna mimo a nechce se mi to celé zahazovat a složitě rollbackovat.
Moře práce, takže jen stručně. Chci se zeptat na pár věcí, jak počítat distribuce.
Už jsem začal pomalu analyzovat hlasy z ankety. Vyhýzel jsem dvojité hlasy (nejspíše dvojité odeslání formuláře) a prázdné hlasy. Teď hledám vícenásobné hlasy. První primitivní filtr je podle emailových adres, celkem 58 duplikátů. Zřejmě jsou někteří jedinci zapomnětliví, když si hlasování třeba po devíti dnech zopakovali.
V reakci na komentář Petra Macha jsem rozdělil přihlašování od komentování. O co jde? Jelikož se v diskusích u zpráviček, článků a blogů objevovaly komentáře spambotů a různých trollů, zavedli jsme pravidlo, že do těchto diskusí smí přispívat jen registrovaní uživatelé AbcLinuxu. U diskusí ve fóru, kde se řeší problémy, toto pravidlo není aplikováno, tam je možné stále přispívat bez registrace.
Nicméně někteří lidé jen slepě vyplní největší textové políčko a odešlou formulář, aniž by si přečetli výraznou nápovědu či si všimli dalších povinných políček. A pak jsou naštvaní, že formulář nejde odeslat. Proto jsem oddělil přihlašování na samostatný krok. Takže nejste-li přihlášeni, nejdříve se objeví formulář pro přihlášení a teprve po jeho úspěšném odeslání se objeví formulář pro zadání komentáře. Znamená to sice jeden mezikrok navíc proti současnému stavu, ale Abíčko musí být foolproof.
Další vyřešené chyby: 479, 481, 480, 350 a 477.
Další várka vylepšení Abíčka. Nejviditelnější je přepis rozcestníku.
Dneska jsem si říkal, že by bylo fajn upgradovat počítač. Ale hned mě napadlo, jaké komponenty si vybrat, aby byly plně podporované. Určitě nejsem sám, koho by to zajímalo. Co takhle udělat veřejně editovatelný dokument či FAQ, kde by bylo pár sekcí dle určení počítače s doporučenými komponentami?
Snažím se vymyslet regexp, který by detekoval ampersand, který není součástí HTML entity. HTML entitou myslím > a další, což se dá nejspíše vyjádřit jako &[a-z]+;
. Ale jak to dát dohromady do dotazu, najdi takové ampersandy, za kterými nic takového nenásleduje? Ja mám pocit, že to snad ani vyjádřit nejde. Pokud jde o syntaxi, zde je její popis.
Napsal jsem několik vylepšení, oprav a změn chování tohoto portálu. Zároveň jsem se pochlapil a napsal jednu super vlastnost, která se bude hodit.
Kdysi dávno jsem vytvořil jednoduchou PDA verzi. Nicméně ji nemám rád, protože mi plní logy chybami v šablonách a nebaví mě ji opravovat. Navíc ani nevím pořádně, co by měla umět, PDA jsem nikdy neměl, takže nevím, jaké mají jeho uživatelé potřeby a jak se chovají prohlížeče.
Máte-li tedy PDA, napište mi, co byste od PDA verze očekávali. Jaké informace byste tam chtěli mít dostupné, v jakém počtu (objektů na stránku) atd. Jaké prohlížeče mají mít tuto šablonu automaticky nastavenu (řetězec User agent). Zda prohlížeče fungují v online režimu nebo si nasosají data dopředu.
A úplně nejlepší by bylo, kdyby některý uživatel se rozhodl udržovat šablony sám, stačí mít jen ty nejzákladnější programátorské znalosti, Javu nemusí znát.
V rámci uklidnění situace na abíčku hodlám napsat o víkendu tyto změny:
Mám dotaz pro kolegy programátory, jak by řešili verzování objektů ukládáných do databáze.
Kluci chystají nový server pro abíčko a zatím na něj instalují nový LinuxBizWorld. Nicméně mají problémy s tím, že jim nefungoval překlad ? v PreparedStatement, díky čemuž se aplikace chovala podivně. Google napovídá, že je to problém mysql instalované z debian balíčků a může pomoci nastavení useServerPrepStmts=false
. Skutečně to vypadá, že tohle je správná cesta. Další odkazy: mysql, ubuntu.
Docela by mě zajímalo, kolik je mezi čtenáři abíčka programátorů v Javě. Hlasujte v anketě, pište komentáře :-).
Aktualizace pro nepozorné: v předcházejícím odstavci se ptám, kolik je mezi čtenáři programátorů v javě. Neptám se, kolik čtenářů není programátorů v javě. Tudíž není důvod, aby mohli hlasovat i ti, kteří javu neovládají. Chápete konečně ten rozdíl?
Na podzim jsem zabanoval někoho kvůli tomu, že dělal mirror. Později jsem udělal amnestii a na firewallu zakomentoval pravidla pro starší mirrory. A dneska se mi zdá ABíčko nějaké pomalejší, kouknu na výpis spojení a opět IP adresa 62.168.76.4. Můžete hádat, jaká byla moje reakce ;-).
PS. mizím teď na týdenní dovolenou
Vzhledem ke snaze o co největší otevřenost vám chci ukázat aktuální stav, jak by mohla vypadat anketa. Přivítám vaše konstruktivní komentáře, urážky prosím směřujte rovnou do /dev/null.