Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Zatím jen sen, těch výpadků jsme ale už zažili tolik, že Stickfish plánuje nasadit Abíčko do clusteru. No a já trochu chladím jejich nadšení soupisem možných problémů. Rád bych slyšel vaše názory a postřehy, jak byste je řešili vy.
Přišel nám následující email, o který jsme nikde nežádali, nikde jsme se neregistrovali ani jinak jsem nezavdali příčinu, abychom jej obdrželi:
Začnu osobní části zápisku. Včera jsem byl na vyhlášení Křišťálové lupy. Získal jsem krásné páté místo (z pěti) v kategorii Osobnost českého internetu . Nevadí, ale aspoň jsem potkal Tomáše Krauseho a Petra Krčmáře, naše dobré konkurenty z roota. S manželkou jsme si zatrsali na Buty, hráli kluci dobře jako vždycky. A životní zážitek - chcal jsem se Zeleným Raoulem! No řekněte, komu z vás se něco takového poštěstilo?
Dneska jsme byli na vítání občánků. Suverenně jsme zaspali, maličká řádila v noci a ráno spala a my s ní. Takže sprinty přes celé město, rychle se převléci a honem na radnici. Stihli jsme to. No a Lucinka je číslo, takže v průběhu začala houkat a pískat. Je to naše hérečka.
Poslední dobou Abíčko dost zanedbávám. Takže vám dlužím vysvětlení. V práci jsem povýšil, dělám teď vedoucího menšího týmu a mám na starosti dvě komponenty produktu HP SOA Systinet. V těchto dnech dokončujeme release 2.52 a já jsem v jednom kole. Když se vrátím domů, jdu si hrát s dcerkou (už má tři zuby, válí se všemi směry a sama si sedá) a pak ji uspáváme. Následuje spánek, snídaně a jdu řešit nově nalezené chyby a co s nimi. Smyčka. Takže na Abíčko mi nezbývá vůbec času. Zítra jde manželka ke své mamce, takže bych mohl mít několik hodin volno, uvidíme, co stihnu :-). Fotky Lucinky dodám později.
Právě jsem šel vyhodit papíry za poslední dva týdny a v kontejneru na tříděný odpad - papír, jsem našel zdrcadlo. Chápete to? Co je to za lidi? :-(
Již dlouho plánuji nasadit na abíčko WYSIWYG editor. Například do komentářů, blogů, wiki záznamů atd. Ale žádný neprošel testy. Vždy jsme narazili na to, že v některém prohlížeči se nechoval dobře. Až dnes jsem na lupě narazil na jeden, co funguje ve Firefoxu i IE a v nepodporovaných se chová rozumně (zobrazí klasickou textareu). Prosím klikněte na demo a napište, jak se vám líbí a zda vám funguje. Vždy uveďte prohlížeč, verzi a platformu. Není v našich silách otestovat všechny kombinace, hlavně u IE. Pravděpodobně bychom měli detekci prohlížeče a pro nepodporované bychom zobrazili současná javascriptová tlačítka, ostatním tento příjemný editorek.
Update: konqueror není podporován, nemusíte tedy hlásit, že nefunguje. Sada formátovacích tlačítek by byla obdobná současnému stavu plus tabulky a seznamy. Barvičky apod. rozhodně nebudou podporovány.
Již dlouho plánuji nasadit ve vyhledávání stemmer. To je nástroj, který převede slovo do prvního pádu jednotného čísla. Vyspělé vyhledávací enginy jim disponují. Zatím mám ale problém s nalezením vhodného stemmeru. Pro javu existuje egothor, ale ten nemá slovník (seznam slov a jejich možných pádů). V Linuxu existuje například aspell, který slovník má, ale neměl jsem čas studovat jeho binární formát. Snad mají někde (v CVS?) vystaven zdrojový soubor, ale na webu jsem jej nenašel. I kdyby formát byl čitelný a mohl jsem jej použít v egothoru, bude zde problém s licencí - GPL. To silně omezuje možnosti využití jen na programy licencované GPL. Abíčko to sice splňuje, ale když už tím budu trávit čas, proč nevytvořit kompletní knihovnu použitelnou i v programech s jinými licencemi? Ve světě Javy je zvykem používat svobodné licence typu BSD, které neomezují programátory.
Nebojte, nechci tu řešit hádky, ale čistě technický problém. Když jsme před léty upgradovali na MySQL 4, nešly naimportovat data kvůli porušení unikátnosti primárního klíče v tabulce uzivatel (zdenek a zdeněk bylo chápáno jako stejné slovo). Nakonec jsem tabulce nastavil binární collate. Jenže to vedlo k tomu, že si uživatelé mohli zaregistrovat login či přezdívku lišící se třeba jen velikostí písmen. To zaprvé u přezdívek vede k matení návštěvníků (zdenek vs Zdenek - který je který) a problémům při přihlašování (opravdu si po letech vzpomenete, zda login začínal malým či velkým písmenem).
V souvislosti s diskusemi, zda je tapetování (publikování spousty zápisků v krátkém časovém úseku) sobecké či ne, navrhuji, aby se na defaultně na hlavní stránce zobrazovaly jen zápisky z linuxového digestu. Registrovaní uživatelé by měli možnost si ve svém profilu zvolit, zda chtějí digest nebo vše.
Narazil jsem na článek o tom, jak vám programování může zruinovat život. A musím uznat, že na něm něco je a některé příznaky pozoruji na sobě. Veškeré mé činnosti jsou předmětem neustálé optimalizace. Najít si nejkratší cestu domů. Rychle najít podstatné informace. Provést analýzu každého problému. Vybrat nejefektivnější pořadí činností. Provádět práce simultánně. Detekovat závislosti mezi aktivitami. Hledat řešení na pozadí (zatímco dělám něco jiného). A tak dále a tak dále.
Moje pětiměsíční dcerka má dobrý vkus - více se ji líbí Linux než Windows. Někdy ji houpu v kolíbce, když jsem u počítače, takže odkoukala, co dělám s klávesnicí. Když ji vezmu na klín, okamžitě se po ní sápe a mlátí do kláves. Pod Linuxem rychle přepnu do konzole, aby nic nezkazila. Fascinovaně sleduje monitor, jak na něm naskakují písmenka, když mačká klávesy. Je vidět, že chápe souvislost. Zato pod windows se nic neděje, je to pro ni nuda. Tak malá a už má tak dobrý vkus :-)
Na základě minulé diskuse o programátorských dotazech v poradně jsme se s Robertem rozhodli, že uděláme více poraden. Nastřelil jsem první návrh jejich členění, když se v diskusi objevil zajímavý nápad, jak na problém jít jinak. Dosud jsme se snažili mít co nejvíce fór v poradně, abychom poskytli co nejpřesnější tématické členění. A každý si mohl sledovat fórum svého zájmu. Nicméně mnozí čtenáři na nějaké členění kašlali a pokládali dotazy v prvním formuláři, na který narazili. Mnohdy byla kombinace dotazu a zvoleného fóra řekněme zvláštní. Horší ale bylo, že prakticky nikdo takto špatně zařazené dotazy nehlásil, takže je správci nemohli přesunout do správného fóra. Navíc pro některé dotazy bylo těžké určit, které fórum je nejlepší.
Napsal jsem implementaci chyby #587 - možnost třídění ve výsledcích hledání podle data vytvoření, poslední změny a relevance. Požádal o to Robert z důvodu usnadnění schvalování zpráviček a po incidentu, kdy jsem nedávno schválil duplicitní zprávičku o gimpu, jsem pochopil důležitost této funkce. Navíc nedávno ohledně podobné funkce proběhl docela žhavý flamewar. Zároveň jsem upravil přepínání do rozšířeného hledání. Nově se při přepnutí nic nehledá a žádné checkboxy se nezatrhnou. To by mělo zlepšit použitelnost hledání (ušetřit dvě zbytečná kliknutí). Takže ať vám tato funkce dobře slouží.
V mailboxu mi přistál email, proč blokujeme programátorské dotazy. Dovolím si odpovědět veřejně.
Robert si pohrál s navigací a zobrazil ji v podobě prompt shellu. Já jsem dneska do ni přidal ikonku feedu, která se zobrazuje v závislosti na kontextu (bug 86). Luboš Doležel napsal feedy pro seriály Jaderných a Distribučních novin (bug 811). Také napsal export blogu do moveable type formátu (bug 60) a nástroj na mazání či slučování uživatelů (bug 233). Dále napsal opravu, aby se nezobrazovala mezera ve výpise blogů, pokud je mezi nimi některý blokovaný (bug 813), změnu vlastníka při vložení screenshotu (bug 756) a zobrazení správného emotikonu (bug 402). Ještě jsem přidal možnost zaznamenávat délku vyplňování ankety na žádost inzerenta. V bugzille zůstává 277 otevřených chyb.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs :-).
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
S narozením dítěte se stalo nezbytným pořídit si nějaké přibližovadlo (peugeot 307 break, docela populární mezi mými známými linuxáky). A protože mě čekal delší výlet po republice, koupil jsem si i navigaci, ať nemusím u každé křižovatky listovat mapami. Vybral jsem si Mio C520 a díky ní jsem získal možnost detailně se seznámit s krásami naší vlasti. Nechtěně.
Už nějakou dobu běží veřejné CVS se zdrojovými kódy portálu abclinuxu. Dnes jsem aktualizoval developerskou databázi, takže nastal čas učinit toto prohlášení. Adresa serveru je cvs.abclinuxu.cz, login a heslo je anonymous, modul je portal. Právo commitovat mám jen já a Robert, budete-li mít nějaký patch, postupujte dle obvyklých pravidel (původní soubor, nový soubor a patch pro každý změněný soubor). V CVS najdete jak ořezanou databázi, tak i webový server jetty a buildovací nástroj ant. Sami si jen musíte stáhnout Javu a MySQL. Více ve wiki: /projekty/zdrojaky a souboru README.1st.
Co nového na abíčku? Luboš Doležel napsal implementaci chyby 764. Díky tomu je možné při úpravě wiki dokumentu zadat popis vaší opravy. Když si pak někdo bude listovat historii dokumentu, kromě autora změny a času uvidí i tento text. Čas ukáže, jestli tuto funkci lidé budou používat.
Neustále se snažíme zlepšovat naše služby. Teď přicházíme s jednou výraznější změnou, která má zpřehlednit dotazy v diskusním fóru. Zavedeme různé stavy, ve kterých se dotaz může nacházet.
Co nového na Abíčku? Například žebříčky softwarového katalogu, možnost označit se za uživatele aplikace z katalogu, blokování neregistrovaných uživatelů a jiné.
Struktura této sekce není dobrá. Snažil jsem se ji navrhnout logicky, i s podporou symbolických odkazů (ln), ale můj osobní dojem je, že se struktura nepovedla a je spíše matoucí. Pomůžete nám navrhnout lepší?
Dominik Joe Pantůček mě upozornil na závažnou díru v Abíčku. Sice jsem se o ni doslechl už dříve, ale teprve teď jsem si dokázal konkrétně představit, jak by se dala zneužít. S Joem jsme pak našli algoritmus, který by měl být dostatečně odolný.
Konečně jsem opustil zastaralou verzi 1.4.3 knihovny na vyhledávání Lucene a přešel na řadu 2, konkrétně 2.1. Přitom jsem se zaměřil na odladění co nejvíce chyb a námětů ohledně hledání. Stručně: je možné hledat v učebnici i inzerátech, výsledky by měly být relevantnější.
Jak jsem upozorňoval minule, nasadil jsem skóre uživatelů abclinuxu. Popis najdete ve FAQ a minulém zápisku. Dále jsem ještě opravil chybu 754 - vyprázdnění cache Nursery při reinicializaci.
Právě jsem nasadil další verzi abíčka. Obsahuje pár žádaných vylepšení, oprav a bonus navíc.
Náhodou jsem se podíval na poslední upravený záznam o notebooku HP nx6310. Jen jsem zíral, jak kvalitně a do nejmenších detailů je proveden. Obsahuje technické informace, nastavení ovladačů jednotlivých součástí i jak na suspend a prodloužení výdrže. Prostě paráda. Autor záznamu martink zaslouží pochvalu!
Sypu si popel na hlavu. Konečně jsem odhalil, proč je server tak strašně zatížen a proč žádná moje optimalizace nezabírá.
Při hledání důvodů vysokého zatížení serveru jsem náhodou narazil na fakt, že několik vláken čekalo v cachi DOM4J. Filip Jirsák našel alternativní nastavení, jak použít nesdílenou cache, která tudíž nemusí být synchronizována. Nasadil jsem nastavení a osobně mi příjde abíčko rychlejší.
O dnešní várku oprav jsem se podělil s Lubošem Doleželem, který se vrhnul na programování abíčka ve velkém.
681 - LD - správa obrázků v blogu
68 - LL - smazání fotky z profilu
512 - LD, LL - náhled ankety před odesláním
302 - LD, LL - systémové řešení duplicitních komentářů
658 - LD - javascriptový výběr datumu
720 - LL - bug v SQL při načítání FAQ sekce
619, 478 - LL - větší kontrola vstupních parametrů (asi stupidní boti)
574 - LL - hezčí stránka informující, že stránka neexistuje
698 - LL - přesměrovat stará URL mířící na Record na nadřazený objekt
647 - LL - snad konečně vyhovující podmínka pro report honorářů
686 - LL - chybka při náhledu vytvářeného inzerátu v bazaru
Před pár minutami jsem nasadil jetty 6.1.2rc1. Přináší opravu dvou chyb, které nám znepříjemňovaly život. První z nich zdvojovala české znaky, pokud se ocitly na konci paketu (opravu poskytl Filip Jirsák). Druhá zase nekorektně pracovala s buffery a log se plnil výjimkami IllegaStateException: Full, navíc byla zátěž serveru dost vysoká. Doufám, že oba problémy budou již skutečně pryč, nicméně výkonnost abíčka je silný problém a budeme uvažovat o upgradu hardwaru (a dalšího hledání způsobů, jak urychlit samotnou aplikaci).
Dále jsem se rozhodnul, že přidám další diskusní fórum. Stává se, že začátečník hledá někoho, kdo by mu byl rádcem v otázkách kolem Linuxu. Zatím jsme tyto dotazy mazali jako offtopic, ale ta potřeba tu je, s posláním serveru souvisí, takže těmto návštěvníkům vyjdeme vstříc a přichystáme pro ně nové fórum. Jak jej ale nazvat? Linuxoví rádci? Mentoři? Kamarádi asi ne, to by si někdo mohl plést se seznamkou ;-).
Ve vzkazech správcům se nám objevil neobvyklý komentář, popisovat jej nemá cenu, proto jej tu raději vložím celý.
Před časem jsem psal zápisek, že novináři z novinky.cz jsou hloupí. Teď už musím přitvrdit - asi jsou dementní. Příšerné pravopisné chyby, to je normál. Ale je vidět, že vůbec při práci neužívají mozek. Viz následující zprávička:
Antimonopolní úřad sdělil, že ministerstvo obrany pochybylo, když na dodávku dieselových agregátů při budování první fáze mýtného systému nevyhlásilo samostatné výběrové řízení. Vše vyřešilo dodatkem ve smlouvě.
Vážně bych se divil, kdyby vojáci měli na starost stavbu mýtného na našich dálnících. Zřejmě si autor spletl ministerstvo obrany s dopravou. Leda bychom měli úředně potvrzeno, že naše silnice spíše přípomínají tankodromy ;-).
Luboš Doležel se vrhnul na zdrojáky abíčka a vyřešil několik chyb. Jako první jsem na server nahrál podporu avatarů (bug 500). Nahrát či smazat avatar si můžete v nastavení svého účtu, na stejném místě můžete zakázat zobrazování avatarů. Já jsem fixnul jedno nápadné (tudíž nepravděpodobné) XSS, reportoval Kain. A pak jsem přidal pár miniaturních optimalizací (UpdateLinks, SectionCache) a opravil pár chybiček z minula (712, 713).
Osmý ročník naší tradiční ankety o nej distribuci roku je na dosah. Podívejte se prosím na obsah minulého ročníku ankety a napište nám, co byste změnili, upravili, vyřadili či přidali. Děkuji.
Chci si koupit videokameru, což je pro mně pole neorané. Budu ji mít na záznam rodinných událostí, nepotřebuji žádné špičkové vymoženosti. Na druhou stranu jsem se naučil nekupovat low end, vetšinou se brzy rozpadne. Co byste mi doporučili? Má cenu brát mini-DV kamery nebo je to už minulost? A co DVD či HDD kamery, nejsou zatím na samém začátku vývojového cyklu a tedy buď nedoladěné či předražené? S jakou značkou máte dobré zkušenosti? Na co si mám dávat pozor? Vyplatí se 3CCD? A co optický stabilizátor? Jak je to s podporou Linuxu? Díky za vaše rady.
Omlouvám se za stručnost, ale nemám moc času. Největší změnou je přepis různých cache v abíčku, kód je teď modulárnější a snáze je možné napsat či nakonfigurovat jinou implementaci. Zároveň jsem hned nasadil Whirlycache místo současné postavené nad synchronizovanou LinkedHashMapou. Nová knihovna by podle popisu měla mít výrazně lepší chování v prostředí s více současnými uživateli, což abíčko bezesporu je. Spouštěl jsem nově napsané load testy a neviděl jsem problém funkčnosti, vyloučit jej ale nemohu, takže zaznamenáte-li podivné chování, dejte mi prosím vědět.
Změn mám opravdu hodně, věřím, že se vám budou líbit. Ale také tu mám prosbu o pomoc s jednou chybou projevující se u konqueroru.
Celé abclinuxu už pár minut běží pod UTF-8. Důvodem byly problémy při komunikaci s databází a nutnost nasadit aktuální verzi jetty. Touto změnou se vyřešily chyby 523 (illegal mix of collations při hledání URL v databázi) a 581 (softwarové alternativy s českými znaky taky vyhazovaly stejnou chybu). Zároveň jsem splnil i bug 604 (přejít u WAPu na UTF). Doufám, že změna nezpůsobí nikomu potíže a že v roce 2007 už žádnému prohlížeči nebude kódování UTF dělat potíže.
František Hucek z Linuxsoftu napsal seriál o Linuxu a protlačil jej na novinky.cz. Skvělá práce!
Minulý týden jsem udělal anketu na téma darů charitativním organizacím. Dnes se vás zeptám, zda nějak přispíváte (nemyslím finančně) nějaké veřejně prospěšné organizaci.
Musím ještě posnídat a pak do práce, tudíž budu stručný:
bug 609 - při smazání objektu smazat jeho přílohy (obrázky)
bug 640 - při smazání objektu smazat jeho starší revize (historii)
bug 666 - neaktualizovalo se abíčko v rozcestníku
bug 670 - optimalizace načítání hodnot z tabulky vlastnost, snad se opět abíčko zrychlí
bug 553 - vybírat inteligentně formát datumu v blogu
bug 504 - oprava mizející cenzury
automatické generování stránky abchostingu z dat abchost (Robert musí dodělat CSS)
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Plánuju v brzké době předělat uživatele. Mohli by získat hezčí URL adresy, více emailových adres a určení jejich použití (s potvrzováním), zrušit plaintext heslo, HTTPS pro logovací formulář, otázky pro zapomenuté heslo nebo reset hesla, přehlednější úpravy a personalizace. Bugzilla je plná nápadů.
Tento zápisek má za cíl informovat vás o nové funkci abíčka a plánované anketě o osobnost portálu za rok 2006.
(English summary at the end of the article) Uvažoval jsem, že upgradnu jetty, na kterém běží abíčko, z historické verze 4.1.20 na aktuální. Dlouho jsem se k tomu neměl, nejdříve kvůli chybě jsem měl opatchovanou verzi a nebyl jsem si jist, zda můj patch byl začleněn a pak u řady 5 chyběly startovací skripty. A vůbec, kdo by šťoural do něčeho, co funguje, že? Teď jsem se k tomu dostal, ale po odeslání formuláře jetty 6.0.2 byly znaky s diakritikou zničeny.
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máte se tedy na co těšit, nezahálel jsem ani na Silvestra
Čas od času se Microsoft snaží inzerovat na Abíčku. Vždy jsme ho odmítli. Teď na to šel oklikou.
Čtu novinky.cz, protože se rychle načítají a mají rozumně rozmístěné reklamy. Idnes a Aktuálně se načítají strašně dlouho a všude něco bliká. Nicméně redaktoři novinek byli nejspíše vybíráni mezi žáky zvláštních škol. Neustálé překlepy a pravopisné chyby jsou už spíše k smíchu, ale čekal bych, že redaktoři mají aspoň trochu selského rozumu. Ale nemají, nemají. Viz třeba perex článku o kapsch:
Bez druhého dodatku přitom Řebíček odmítá povolit pilotní provoz. Je v něm uvedeno i to, že Kapsch by měl za každý den zpoždění platit 15 miliard korun.