Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
Tiskni Sdílej:
No jo no, prachy dělaj svoje. Zaplacený vývojář ti bugy opravý s radostí. S tím si ale mohl počítat, když si byl na Linuxu. Samo se totiž nic neudělá. A bez peněz to dělají jen nadšenci.
KDE 3 jsou dnes v podstate vyvrhel. Gnome, KDE4 a XFCE jsou nepouzitelne. Je par distribuci kde jeste jsou (RHEL) ale ty namam rad. Paradoxne se citim lepe pod Windows s par utilitkama (Power Menu + GoScreen)Kdo vás nutí používat KDE3/4, Gnome, XFCE? Já kupříkladu jedu na openboxu a chrochtám blahem :)
Spousteni kazde hlouposti trva az moc dlouho. Nechapu proc se musi utilitka s dvema GTK okny spoustet pul sekundy.No, natahování GIMPu, OpenOffice, Firefoxu a Thunderbirdu chvilku trvá. Ale těch pár vteřin mne nezabije - a hlavně, většinu programů spouštím jednou a pak je nechávám běžet na pozadí :) Takže jestli jednou za 14 dní po updatu jádra počkám 3 vteřiny, než mi FF naběhne fakt neřeším.
Vyvoj desktopoveho Linuxu posledni tri roky stagnuje. Nove distro po rocnim vyvoji prida tri dialogy a aktualizuje par programku. Pritom nema nic navic oproti Suse 8. KDE 3 v podstate umrelo, Gnome naopak ubira na funkcionalite.Znovu. Desktop není jen KDE/Gnome.
Integrace ruznych frameworku porad neexistuje. Furt je 120 ruznych knihoven, kazda se konfiguruje zvlast.Zvláštní, tenhle problém jsem nějak nepocítíl. A vzhledem k tomu, že používám pouze konzolové/GTK aplikace, tak mne to netrápí.
Vyvoj je hoooooooooodne nekoordinovany. Misto opravov se vytvareji nove vrstvy abstrakce a zaplaty na zaplaty. Viz napriklad Jack versus oprava Alsa.Jack nepoužívám a žádného problému s Alsou si nejsem vědom.
Hromada veci ma byt stabilni, ale neni. Viz napriklad beta Firefoxu ve stabilnim Ubuntu, jack daemon, Compiz ktery se cpe do distribuci uz 2 roky...Nikdo vás nenutí používat bleeding-edge software. Nahoďte si Debian stable nebo něco podobně konzervativního :)
OpenOffice jsou funkcne na urovni MS Office 97, jen 100 pomalejsi. (97 bezeli na 25MHz 386 s 16 MB ram).Tady se nemůžu moc vyjadřovat, protože OO téměř nevyužívám.
Kauza Reiser, kazdy si kopnul...Tady mi uniká souvislost s Linuxem...
Radovat se za uz mame 1.00008 % je opravdu trapne.Nikdo vás k tomu nenutí :)
Kazdy upgrade rozbije hromadu picovin (flash, kernel drivers). Vim jde to pokazdy opravit / prekompilovat / dobastlit ale uz me to fakt nebaviOpět - tenhle problém s potížemi po upgradu jsem zaznamenal všehovšudy jeden a to ještě poměrně nepodstatný
Co takhle firewall ktery dokaze blokovat podle jmena procesu? Na Widle jich je pres 50, na Linuxu zadny (iptables fakt neee). Jo je to opensource, takze tomu proste MUSIS verit.A to je dobré k čemu probůh?
Total Commander pro Linux? Ne MC, Tux Commander, Gnome Commander jsou smesne odvary. Krusader ujde, ale furt to neni ono.Posedlost Total commanderem nechápu - mě osobně daleko více vyhovuje zmíněný MC :)
Co treba poradny spravce archivu ala 7zip? Utilitka co spousti externi programy a neporadi si ani se zaheslovanym archivem je na prd...K čemu? Jestli to vážně tak nutně potřebujete, napište si skriptík case $pripona in "zip") unzip $soubor;; "tar.gz") tar xf $soubor;; esac.
Foobar2000...Tak nechutně neergonomický přehrávač jsem ještě neviděl :D Na hudbu mám mpd (a jako frontend ario), na filmy mplayer.
V případě MD5 to nejde vyloučit
"Cosi kdesi se snaží připojit k počítači Povolit/zakázat , samozřejmě jsem na vzdálené ploše klepnul povolit "LOL
samozrejme sa pusti iba to comu sedi hash. ked sa hash zmeni, pristup sa blokne
Dal bych ruku do ohně za to, že mluvil o osobním aplikačním firewallu. Kdo kdy na Windows něco takového provozoval, tomu to určitě došlo, kdo ne, pochopitelně může být zmaten.
Já jednou něco takového rodičům nastavoval (tuším Kerio Personal Firewall) a byl to naprosto úděsný zážitek. Neskromně si myslím, že o síťové komunikaci trochu vím, ale v konfiguraci téhle šílenosti jsem absolutně netušil, co tam ty jejich mlhavé popisky vlastně znamenají. A silně pochybuji, že to ví víc než jedno procento těch, kdo takové věci používají, takže nemám pocit, že bych o něco podobného stál.
A to je dobré k čemu probůh?Pro Windowsáky, kteří používají nelegální SW a mají strach, že by se jim náhodou mohl autorizovat u výrobce a tím znemožnit funkci (nebo v případě větších paranoiků dokonce kontaktovat SW policii )
Popravde, upgradnut niečo z trojice kernel, nVidia drajver, Virtualbox - to váham. Čím ďalej tým viac.Kazdy upgrade rozbije hromadu picovin (flash, kernel drivers). Vim jde to pokazdy opravit / prekompilovat / dobastlit ale uz me to fakt nebaviOpět - tenhle problém s potížemi po upgradu jsem zaznamenal všehovšudy jeden a to ještě poměrně nepodstatný
Ano OO je moloch nechapu ho. Vždyt jde jen o podelanej čistej text. A všichni lidi prostě musí mít Microsoft Office nebo OpenOffice. Zblaznili se nebo co?!
No jo unrar, ale OP jasně uvedl, že chce grafickou utilitu (takovou, která ty backendy použije správně).
Navyse mam pocit, ze file-roller zvladal aj zaheslovane rary - v menu bolo treba vybrat nieco ako enter password.. (uz som fakt dlho taky archiv nerozbaloval, ale URCITE to s heslami vedelo fungovat)
File-roller hesla zvládá v pohodě, ale párkrát jsem se setkal s archivem zaheslovaným tak (blbě), že nešel ani zobrazit obsah, tohle prostě odmítne, místo aby se na to heslo zeptal rovnou a ne až při rozbalování. Osobně doufám že jednou se toho dočkám, zatím si to holt musím naklepat ručně do konzole, kterou mám stejně otevřenou na druhé ploše (z osmi) hned od zapnutí
Xarchiver mi rozbaluje pekne i s heslama. Mimochodem Tux Commander je dost naslaplej, rozbaluje taky i zaheslovane baliky.
obdivujem ako sa linuxaci chvalia s niecim co funguje na windows uz 15 rokov, bez problemov, navyse ergonomicky omnoho lepsie vymyslene
IMHO nestagnuje, podívej se, jaký skok nastal třeba v grafických nastavovátkách nebo podpoře HW od roku 2005 (MDK10, SuSe9, první Ubuntu).Nááhodou, Mandrake 10.2 byl zlatý! (Používal jsem ho ještě někdy před rokem, rokem a půl.)
> Na Debianu Stable a Ubuntu LTS se mi updatem *nikdy* nic nerozbilo.
Me jo (v Debianu), naposledy Bind pri upgrade z Etch na Lenny. Ale v tom pripade za to mohl upstream (zmenili nejake defaultni hodnoty, takze stavajici konfiguracni mela jiny vyznam).
V tomhle je asi rozdil mezi updatem a upgradem. Poprvade receno upgrade mi na Ubuntu vzdy fungoval dobre (az na jeden nebo dva zcela datailni problemy). Jedinny hloupy problem mi paradoxne udelal jinak rozhodne mene problemovy update. Ale tech par detailu za 4 (?) roky stravene s Ubuntu nepovazuji za problem
Co takhle firewall ktery dokaze blokovat podle jmena procesu? Na Widle jich je pres 50, na Linuxu zadny (iptables fakt neee). Jo je to opensource, takze tomu proste MUSIS verit.Na tohle se da pouzit AppArmor pripadne SeLinux, ne?
Praktické vady jsou sice tady, ale jsou řešitelné, a když člověk má chladnou hlavu, může pochopit, že zkrátka chyby patří k software a vyskytují se všude...
Co mě osobně vadí je ten religiózní rozměr: neuznáváme chyby ve vlastním rybníčku ("linux je kompletně připraven pro bfu", "linux má nejlepší HW podporu"), za naše potíže můžou pohani a zlé síly ("nebýt toho že MS platí lidem za nasazení windows (ahum), dávno bychom zvítězili"), nikdo nás nemá rád ("když někde spamuju tam mě downvotujou"), mentalita my a oni ("zničte svoji win klávesu "), nezřízené iluze/paranoia ("ten chlap je zaplacenej"), a je třeba zkonvertovat ostatní...
za naše potíže můžou pohaniwo co ti de ?! :)
"zničte svoji win klávesu"Jé, tohle neznám. Četl jsem o lidech, kteří nenávidí ScrollLock a Capslock, a plně soucítím s lidmy, kteří nenávidí powermanagementové klavesy umístená pod Delete/End/PgDown. Ale tohle zní spíš jako špatná parodie feministického "Spal svou podprsenku", vždyť je možné na ně namapovat nějakou užitečnou akci a dokonce jsem viděl nálepky s malými tučňáčky, kterými si ony "nenávidené symboly" můžete přelepit
Jo, sleep hned nad kurzorovejma klávesama potrápí, zejména pařany :)
Ale dnešní hry stojí za #@! :)
Třeba na schovku – může se totiž klidně stát, že tě nikdo hledat nebude.
atestuji Vam slabe technicke mysleni. Linux (a vsechny unix*idni systemy) jsou servrove operacni systemy vytvorene pro potreby technicke inteligence za ucelem jednoducheho vytvareni aplikaci. Monopolni chovani firmy M$, zoufaly marketing drivejsich unixovych firem (zejmena sco) a aktivity ohledne FSF vedly k tomu , ze se z linuxu stala nadeje pro celou generaci programatoru. Bohuzel je i mezi informatiky rada lidi, kterym chybi technicke mysleni a tito lide za pomoci distribucnich firem (suse a spol - s vyjimkou slackware) prisli s fanatickym napadem - linux musi prorazit na desktopech.
Vysledkem je, ze lide, kteri by radi super servrovy OS maji dneska velke kulove
I lide jako Vy maji na tom svu podil a proto mi dovolte na zaver rici:
Dekujeme, odejdete.
S autorem souhlasím, prostě ho udolalo sto nepodstatných maličkostí které jsou řešitelné ale je otravné to řešit stále dokola. S tím že Linux je určen pouze na servery ovšem nesouhlasím, na desktopech používám Windows XP a Slackware s KDE 3.5 a nečiní mi to problémy. Je fakt že různá uživatelsky přítulná distra jsem zkusil a můj pocit z nich je přesně takový jak popisuje autor, je to hezké ale asi to po naprogramování nikdo ani nespustil aby zjistil co všechno nefunguje a většinou je to jen blbost velice snadno opravitelná.
tak uplne jisty si nejste, jestli sem to ja, ale za tu odvahu to tak suverene napsat davam 1+. Na pana profesora upozornuji jiz pouze sporadicky, protoze jeho hlavni ekonomicke myslenky budou tou nejhorsi krizi, kterou kapitalismus kdy zazil, poslany do vecnych lovist.
Take jsem zjistil, ze to bohuzel nemelo nikdy cenu, protoze mladi lide nechteji slyset neprijemne pravdy, zrovna tak, jako je nechteji slyset duchodci. A mladi lide budou touto krizi postizeni samozrejme az pozdeji nez my, kteri mame tu cest se starat jak o deti tak i o rodice. Proto mladi vetsinou o krizi nic neciti a mysli si, co ten dad zase keca.
Mladi uspesni manazeri s nadstandardnimi platy se o krizi dovedi patrne az kdyz jejich nezamestnany otec zmlati z frustrace a bezvychodnosti jejich maminku.
Ekspert jsem napsal protoze obcas pisu z jineho pc, kde se jmeno nevyplnuje automaticky.
Myslim, ze to je spatny nazor. Bez desktopu je server mrtvola.
Proc myslis, ze Windows porazi Linux skoro v kazde male firme. Protoze lide chteji mit Winodows jako desktop. K takovemu desktopu je lepsi nasadit Windows server, ktery je pro takovy desktop mnohem lepsi reseni nez Linux.
Navic, na desktop se vyviji aplikace. Kdyz nebude Linux Deskop, tak se aplikace budou tvorit pro Windows. Pak kazda aplikace, ktera je zalozena na client-server, bude tvorena is pro Windows Server.
Takhle bych mohl pokracovat.
Chci rici, ze Linux Desktop je velice dulezity a bez neho by Linux Server umrel, nebo by byl jen na urcite specielni aplikace. Navic bez Linux Desktopu bych tento clanek psal asi z Windows.
Strasne se mylite pane.
…lide chteji mit Winodows jako desktop. K takovemu desktopu je lepsi nasadit Windows server, ktery je pro takovy desktop mnohem lepsi reseni nez Linux.
Z čeho to plyne?
Kdyz nebude Linux Deskop, tak se aplikace budou tvorit pro Windows. Pak kazda aplikace, ktera je zalozena na client-server, bude tvorena is pro Windows Server.
Proč by klient a server museli běžet na stejné platformě? Dvě síťové služby, které jsou dnes mezi uživateli nejvíc rozšířeny, jsou bezesporu web a mail (aspoň ty, o kterých uživatelé vědí, že je používají, jinak by to nejspíš bylo DNS). V případě webu běží výrazná většina klientů na Windows, většina serverů na unixových systémech. V případě je to trochu komplikovanější, ale jsem přesvědčen, že je to podobné: většina MUA na Windows, většina MTA na unixových systémech.
To s MUA by odpovídalo jedině kdyby se jako MUA nebrala aplikace webmailu, ale browser...
Web běží po vysoce standardizovaném protokolu, HTTP, ale když budeš vyvíjet novou C/S aplikaci, tak bude jednodušší mít klienta i server na stejné platformě – minimálně pro toho vývojáře je to pohodlnější.
Protože programátoři jsou od přírody líní a nebudou si „přidělávat zbytečnou práci“ tím, že by vyvíjeli na dvou platformách – pokud je k tomu nikdo nedokope. Takže buď budou prosazovat Windows i na serveru, nebo Linux i na desktopu, podle své orientace.
ja si myslim, ze pan Kubecek uz to vzdal, protoze uz mu to prislo hloupe, neustale pokladat tu samou otazku, kterou jste stale jeste nezodpovedel. Ja uz delam 20 let C/S aplikace a o pridelavani prace neni vubec zadna rec. Client je Windows/Linux a server Linux a kdyby mel byt server misto linuxu windows, tak bych neusetril ani minutu prace. Jedinej rozdil je v tom, ze bych musel vyhazet desetitisice za serverove licence pro windows.
Jenže ty jsi linuxák, to se nepočítá. Pak je ale spousta lidí, kteří jsou schopní zatáhnout Windowsy i na serverovou stranu, protože jim to pohodlnější přijde. Já tenhle přístup neobhajuji, ale bohužel to tak někdy bývá.
Sorry, ale já ti za to nemůžu – možná se setkáváš jenom s unixářema a s nikým jinými lidmi se nebavíš, proto ti přijde normální, psát multiplatformní a kvalitní aplikace, navrhovat C/S tak, aby na serveru mohlo být něco jiného než na klientovi atd. Ale bohužel existují i lidi, kteří o Linuxu/Unixu vědí kulové, bojí se ho a radši dají na server Widle, protože je znají z desktopu.
A když na to přijde, klient-server architektura je tak rozšířený nešvar, až to bolí…
A co navrhuješ? Všechno přes web? Nebo…?
curlftpfs jenda:heslo@server tmp/ vim tmp/soubor
mmap()
), kdežto KIO je jen pro KDE aplikace. Dokonce bych řekl, že řešení přes FUSE je mnohem bližší unixovým ideálům
Načo FUSE? Veď stačí upraviť každú aplikáciu (áno aj tie v GTK+) tak, aby podporovali KIO slave.
Napísal som len to, čo si o podpore FUSE myslí Aron Seigo (áno o FUSE sa uvažovalo kým neprišiel s geniálnou myšlienkou, že načo prispôsobovoať KDE keď sa môžu prispôsobiť ostatní). Nehovorím, že s nim súhlasím, vlastne ani neviem, čo takýto človek v KDE robí, ale darí sa mu KDE pekne rozbíjať.
+1
(KIO se občas taky může hodit, ale radši mám připojené souborové systémy – může s nimi pracovat jakákoli aplikace, aniž by musela používat nějakou zvláštní knihovnu, prostě pracuje se soubory a je jí jedno, jestli jsou místní nebo třeba na SSH, FTP, CIFSu…).
Ano, lebo citat si postu a manualove stranky je rozhodne najpohodlnejsie v programe, ktory na to ani okrajovo nie je urceny
#!/bin/sh rsync --delete --progress -avPe 'ssh -p 443' ./ jenda@norasan.hrach.eu:/var/www/někam
KDE 3.5 bolo jedine prostredie lepsie ako Windows
Hmm, v čom je KDE 4.3 horšie než KDE 3.5? Ja som včera nakopol KDE 4.3 pre srandu a je fakt dobré. Síce možno tiež prejdem na Windows (síce KDE 4.3 je super, ale v spojení s plasmou je to odpad). Ak Vám teda nevadia kraviny ako plasma, tak tých rozdielov medzi KDE 3.5 a 4.3 nie je až tak veľa a mnoho z nich je k lepšiemu.
Ešte som nevidel plasmoid, ktorý by som potreboval pri práci
Co třeba takový Správce úloh nebo Přepínač ploch?
Zdlouhavý? To asi používáš jiné KDE 4 než já
Jak často spouštíš KDE? Jednou za den? Jednou za X dní?
Tohle čekání IMHO opravdu není problém linuxového desktopu, to jsou jiné věci.
Distro? Verze? Pokud se podílíš na beta-testování, tak se nemůžeš divit nestabilitě Já mám ale Kubuntu 9.04 a KDE 4.2.2 a nepadá
Neviem čo poskytuje public transport, nemám chuť inštalovať. Len pre zaujímavosť zobrazuje meškania? Ak nie je to pre mňa zbytočnosť a pravdu povediac mať na ploche niečo čo využijem raz za pár dní / týždňov / mesiacov nie je fakt nič pre mňa. Hlavne ak všetko pohodlne zobrazím pomocou browsera (ktorý mám naštartovaný za 0.5s ak si nastavím nejaú skratku priamo na načítanie cestovných poriadkov).
Ďalší dobrý plasmoid je Pastebin.
Načo to je dobré? Ak chcem niekomu poslať zdroják tak zoberiem zdroják a pustím ho do IM. Inak nevidím nejaký zmysel pastebin, snáď jedine ak by som sa často pýtal na fórach a posielal výpisy (to našťastie nie je môj prípad, problémy si riešim sám).
A plasmoid stasks nepoznám, ale pochybujem, že by som využil integrované ružové slony, alebo čo to má navyše. Taskbar používam pre informáciu aby som videl čo mám spustené, aktívne ho nepoužívam (prepínam medzi plochami klávesovými skratkami, myš nepoužívam.
plasma: 40.7 MB
krunner: 20.1 MB
Co je Xephyr a proc tam je? :)
ls -lh /var/tmp/kdecache-login/kpc/
.
[lmanik@elisha ../ATB/Trilogy]$ ls -lh /var/tmp/kdecache-lmanik/. celkem 2,4M drwx------ 3 lmanik lmanik 4,0K 1. bře 12.54 akregator drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 21. zář 2008 background drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 1. bře 12.54 favicons drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 15. dub 21.52 fontpreview drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 1. kvě 20.35 help drwx------ 24 lmanik lmanik 4,0K 9. dub 19.52 http drwx------ 2 lmanik lmanik 12K 30. led 12.03 knewstuff2-entries.cache drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 4. čec 19.51 kpc drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 19. čen 16.28 krun drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 4. čec 16.02 ksplashx -rw-r--r-- 1 lmanik lmanik 653K 4. čec 16.34 ksycoca -rw-r--r-- 1 lmanik lmanik 1,6M 4. čec 19.02 ksycoca4 -rw-r--r-- 1 lmanik lmanik 896 4. čec 19.02 ksycoca4stamp -rw-r--r-- 1 lmanik lmanik 1,3K 4. čec 16.34 ksycocastamp drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 22. kvě 15.35 ldapkio drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 4. čec 16.02 libphonon -rw------- 1 lmanik lmanik 24K 10. čen 11.01 plasma-svgelements-.customized1 -rw------- 1 lmanik lmanik 1,1K 10. čen 22.50 plasma-svgelements-Amarok-Mockup -rw------- 1 lmanik lmanik 1,1K 4. čec 17.09 plasma-svgelements-Oxyglass -rw------- 1 lmanik lmanik 0 18. dub 20.31 plasma-svgelements-Oxyglass.lock.jk6667 -rw------- 1 lmanik lmanik 6,1K 3. bře 16.02 plasma-svgelements-Silicon drwx------ 4 lmanik lmanik 4,0K 10. čen 11.03 plasma-wallpapers drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 1. led 2009 showFoto drwx------ 2 lmanik lmanik 4,0K 30. led 12.03 wallpaper:kns2feeds.cache -rw-r--r-- 1 lmanik lmanik 460 30. led 12.03 wallpaper:kns2providers.cache.xml?:)
kofola mirec # ls -lh /var/tmp/kdecache-kde4/kpc/ -rw-r--r-- 1 kde4 kde4 16M júl 4 16:22 kde-icon-cache.data -rw-r--r-- 1 kde4 kde4 4,1M júl 4 16:22 kde-icon-cache.index -rw-r--r-- 1 kde4 kde4 0 júl 4 21:21 kde-icon-cache.updated -rw-r--r-- 1 kde4 kde4 121M júl 4 21:20 plasma_theme_moja.data -rw-r--r-- 1 kde4 kde4 33M júl 4 21:20 plasma_theme_moja.index -rw------- 1 kde4 kde4 0 júl 4 21:17 plasma_theme_moja.lock.C13470
Xkové pixmapy: 31 MB (stále ani při hodně bujné představivosti po hromadě piva nevidím nikde 200 MB)
podpora IMAPu v KMail
Co je na něm tak rozbitého? Neříkám, že je dokonalý, vždycky je co zlepšovat, ale už nějaký rok KMail s IMAPem (odpojeným) používám a to tu mám ve schránkách dohromady kolem 15 000 zpráv. Zatím mě nic nepřimělo k přechodu jinam – i když mi tu většinou běží i Thunderbird, takže by to pro mě nebyl problém, ale stále jako hlavního klienta používám KMail, dobrovolně
Win 7 je opravdu prvni os od mrkwosoftu.
Jinak to vypada ze jste zacal na pc pracovat coz teda ja povazuji za zoufale. Do teto doby jste si spokojene hral.
S zadnym jinym systemem si tak nepohrajete jako s GNU/Linuxem.
Sohlasim s tim ze soucasne graficke nastavby jsou az moc monstrozni.
Přeji mnoho zdaru na windows - a to nemyslím ironicky, ale opravdu upřímně.
Já jsem si touto etapou prošel po 3 letech používání Linuxu - taky se mně na něm zdálo všechno špatné :D - tak jsem si koupil počítač s windows. No a jak to skončilo? Do internetových obchodů se vrátily dva počítače s OS windows (ano, zkoušel jsem to ještě s jedním, přeci nechci ten fuj Linux :D) a já po pár týdnech instaloval to dříve nenáviděné Ubuntu a najednou se mně zdály takové "blbinky" jako je nativní podpora více pracovních ploch, always on top nebo scrolování myší v neaktivním okně jako něco, bez čeho nemůžu žít :). Ale možná jste jiný případ a s windows si porozumíte. Ať se daří!
always on top nebo scrolování myší v neaktivním okně jako něcoPresne. Keď si človek na tieto veci zvykne, cesta späť je nemožná.
+1
Já si neprošel dobou od Linuxu k Windows... ale stačí mi pár desítek minut ve Windows 7 (vedle kvůli hrám, ActiveSyncu a protože nějaké Win byly v notebooku) a už lituji toho, že jsem zase rebootoval tam. Sice když si napíšu co umí jedno a co druhé, je to stejné... ale ty blbinky rozhodují a dělají hrozně moc.
Suse, Gentoo, Arch, Kubuntu az UbuntuTo hodne vysvetluje. Gentoo dnes technologicka mrtvola, Kubuntu otresne zanedbane distro, Ubuntu je Gnome distro.
KDE 3 jsou dnes v podstate vyvrhel. Gnome, KDE4 a XFCE jsou nepouzitelne. Je par distribuci kde jeste jsou (RHEL) ale ty namam rad. Paradoxne se citim lepe pod Windows s par utilitkama (Power Menu + GoScreen)Co je proboha na KDE4 nepouzitelneho? Minimalne 10x stabilnejsi nez KDE3, celkove tak 5x sviznejsi. I kdyz uznavam ze nektere vlastnosti porad jeste chybi.
Spousteni kazde hlouposti trva az moc dlouho. Nechapu proc se musi utilitka s dvema GTK okny spoustet pul sekundy.Protoze to je GTK utilita s dvema okny
Vyvoj desktopoveho Linuxu posledni tri roky stagnuje. Nove distro po rocnim vyvoji prida tri dialogy a aktualizuje par programku. Pritom nema nic navic oproti Suse 8. KDE 3 v podstate umrelo, Gnome naopak ubira na funkcionalite.Nemam ten pocit.
Integrace ruznych frameworku porad neexistuje. Furt je 120 ruznych knihoven, kazda se konfiguruje zvlast.Ja myslim ze standardizovane casti z Freedesktop.org se docela chytaji. Ale ano, treba takovy Firefox je dlouhodoby ignorant.
Vyvoj je hoooooooooodne nekoordinovany. Misto opravov se vytvareji nove vrstvy abstrakce a zaplaty na zaplaty. Viz napriklad Jack versus oprava Alsa.Asi si myslel ALSA vs. PulseAudio.
Hromada veci ma byt stabilni, ale neni. Viz napriklad beta Firefoxu ve stabilnim Ubuntu, jack daemon, Compiz ktery se cpe do distribuci uz 2 roky...Beta Firefoxu byla divna, ale z dlouhodobeho hlediska velmi dobra volba.
OpenOffice jsou funkcne na urovni MS Office 97, jen 100 pomalejsi. (97 bezeli na 25MHz 386 s 16 MB ram).Nikdy jsem nechopil na co lide pouzivaji Office.
Kauza Reiser, kazdy si kopnul...Eh?
Radovat se za uz mame 1.00008 % je opravdu trapne.Eh?
Kazdy upgrade rozbije hromadu picovin (flash, kernel drivers). Vim jde to pokazdy opravit / prekompilovat / dobastlit ale uz me to fakt nebaviDruha cast vety docela dobre vysvetluje prvni. Kdyz mas potrebu se v tom rypat tak necekej ze to bude fungovat.
Co takhle firewall ktery dokaze blokovat podle jmena procesu? Na Widle jich je pres 50, na Linuxu zadny (iptables fakt neee). Jo je to opensource, takze tomu proste MUSIS verit.Iptables (a tim padem i vsechny frontendy) maji podporu pro L7 filtrovani uz velmi dlouho. Neni to to co chces, ani nebude. Zpusob prace site v Linuxu to ani neumoznuje.
Total Commander pro Linux? Ne MC, Tux Commander, Gnome Commander jsou smesne odvary. Krusader ujde, ale furt to neni ono.Neni to tim, ze v Linuxu nejsou pismenkovane disky? Total Commander jsem uz dlouho nevidel, ale co si ho pamatuji, tak mne nenapada co by umel navic vuci MC a Krusaderu, resp, rovnou Konqueroru/Dolphinu.
Co treba poradny spravce archivu ala 7zip? Utilitka co spousti externi programy a neporadi si ani se zaheslovanym archivem je na prd...Ja to mam defaultne integrovane v KDE a vsechno funguje bez problemu. Archivace, rozbalovani, s hesly, bez hesel... vsechno.
Foobar2000...Bohuzel neznam.
On proste zahodil KDE4 a tim dospel k nekolika dalsim nevyhodam.
KDE4 je jasne velky posun ve vyvoji linuxoveho desktopu. Vsadil bych se, za kdyz vyslo prvni KDE 3, taky fura lidi vriskala a nadavala.
Krusader umi Total Commander dobre nahradit.
Nekde mel dobrou poznamku, to beru (jako s tim zvukem, za predpokladu, ze mluvi o pulse audiu). Nac pulseaudio? NAS je tu uz nejakou dobu, nac dalsi vrstva? Vzdyt je to v podstate nepotrebna vec. Ale jinak vicemene mele nesmysly.
Ja pouzivam v dual bootu Windows s Linuxem (Ubuntu). Ubuntu pouzivam porad vyvojove verze (to same s openSUSE v praci) a nemam problemy.
Kdyz nabootuju do Windows XP, abych si zahral nejakou hru, to je jiny kopec srandy, nektere hry mi spolehlive zrestartuji pocitac (jako treba CNC3 i datadisk), jine se na konci instalace poserou tak, ze uz nejdou ani nainstalovat ani odinstalovat (Oblivion), po cerstve instalaci systemu, aktualizaci a restartu musim zase aktualizovat a restartovat protoze se taha aktualizace aktualizujici aktualizaci, honeni vladacu po webu je fakt komfortni vec, studovat proc mi treba u Assassins Creed nejde mluvene slovo, zjistovat jaky zvukovy chip mam na desce a podle neho hledat nejnovejsi ovladac od vyrobce chipu abych pak zjistil, ze to je na hovno a ze mam zrusit hw akceleraci zvuku (coz je pak taky super vec, protoze pak se obcas seka zvuk), coz jsem nakonec vygooglil na jakemsi zapadlem foru a tuny dalsich kravin.
Nehlede na fakt, ze kdyz chci mit sw vybavu jakou mam na Linuxu nainstalovanou behem chvilky, musim googlit stranky tvurce programu (o kterem musim pochopitelne vedet, ale to u linuxoveho programu taky) nebo listovat nejake servery jako stahuj.cz, pochopitelne zkusim 5 programu, protoze popis mi rekne kulove, ze kterych si v idealnim pripade 1 vyberu ale po ostatnich zustane bordel v registrech, musim sosat jakesi antiviry a jine antisragory, protoze ty free programky sebou casto nesou nezadanou pridanou hodnotu (jednu dobu tusim flashget nebo jak se ten stahovac pro Windows jmenoval, do systemu nainstaloval i spyware, taky lahudka), taky musim mit ty instalacni programy na disku (pokud nechci v pripade reinstalace brouzdat znova po webu), coz zase predstavuje problem pokud chci novejsi verze, protoze je v tom pak bordel a zere to misto na disku.
A to nemluvim ani o faktu, ze za SW vybavu clovek taky vyplazne nemaly peniz. Ono je krasne argumentovat Photoshopem, dokud jej clovek nemusi zaplatit. Jak je to ted s cenovou politikou MS Office netusim, ale taky to nebude moc levne. Co jsem v OO.o potreboval udelat, to jsem vzdy udelal. Neco vic jsem delal v LaTeXu, ktery produkuje daleko hezci vystup a obtiznost jeho pouziti je jenom mytus. Ja sam jsem neprogramator, ale s timhle jsem vaznejsi problemy nemel.
Vysazel jsem v tom bez problemu diplomku a v OO.o jsem udelal bakalarku. Pohoda.
Pro mne byl prechod z Windows (ME, ktere u mne byly o dost stabilnejsi nez 9x, ale i tak byly nestabilni) na Linux (na Debian Unstable ) vykoupenim z veznice Shawshank. Najednou jsem me system, ktery se mi pry stejnem pouzivani zasekl jenom jednou za rok (Win ME denne, Win 98SE zmodraly hned po instalaci).
Od te doby se toho z uzivatelskeho hlediska u MS taky moc nezmenilo (krome Windows XP, ktere po 7 letech jsou konecne stabilni, coz o XP bez SP rici neslo ani omylem, ty taky modraly o 106). Windows 7 je konecne to, co melo byt Win Vista (IMHO je to spis jenom SP2 na Vistu prejmenovany po blamazi s Vistama). Jestli budou dobre? Fajn. Jaky bude (krome vzhledu) rozdil proti XP? Ja zadny podstatny nevidim.
Windows 7 je konecne to, co melo byt Win VistaPerfektně vystiženo - kdyby Microsoft nebyl z nejruznějších důvodů nucen vydat Windows Vista před dvěma lety, tak by dnes nejspíš byly takové, jako jsou dnes Windows 7 (což mi trochu mi to připomína tohle ). Docela by mně zajímalo, za jak dlouho po vydání Win7 zmizí Visty z prodeje ...
Vsadil bych se, za kdyz vyslo prvni KDE 3, taky fura lidi vriskala a nadavala.
Takmer vôbec. Prechod z KDE 2 na KDE 3 bol o niečom úplne inom. V prvom rade KDE 3 bolo vydané ako dokončený produkt na rozdiel od KDE 4. Funkcie v KDE 3 neubudli, práve naopak a celé prostredie bolo dostatočne svižné. Dôvodov na nadávanie nebolo moc (stabilita bola v poriadku, nové funkcie, super vzhľad na tú dobu).
Gentoo dnes technologicka mrtvola
Proč?
Jinak v podstate nic nedelame no, ani nepripravujem ruzne GLEP ohledne zmen stable baliku, nebo spoluprace s upstreamem (treba rozdeleni kde na vice samostatnych celku uz pri kompilaci),... defakto umirame no...Nerikam nic o umirani, nebo o tom ze distribuce nedela nic. Nicmene to ze Gentoo technologicka mrtvola, ktera se za posledni 2 roky nepohnula ani o krok dopredu mi ani jeden z bodu ktery jsi napsal nevyvraci. To ze se udrzuji balicky a reportuji do upstreamu neni pokrok. OpenSuSe primo plati vyvojare KDE a denne backportuji spoustu bugfixu z headu do stable verzi, ale to neni technologicky pokrok. Je to fajn, to jo.
prefix team - tohle je docela zajimava vlastnost kterou nikdo jinej opravdu nema, moznost zkompilovat gentoo primo do macu, windowsu, libovolne jine distribuce, ruznich jinych unixu mi prijde jako velka vychytavka kdyz proste chcete pouzivat nejake veci primo z linuxu ale nemuzete. Tahle vec je celkem velka a postup v jeji podpore je dost dobrejDnesni paravirtualizace prinasi bezne 5-10% overhead. Je to zajimava vlastnost. Velka vychytavka? Tezko.
Kompletni testy pro as-needed v celem stromu - gentoo asi jako jediny distro na planete testuje vsechny baliky zdali projdou -Wl,--as-needed,--no-undefined coz znamena ze provadime spousty regresnich testu na balicky ktere ostatni distribuce jen tak zkompilujou jak to prijde pod ruku.Nechci rýpat, ale jestlipak (pokud test neprojde), uděláte (jakože Gentooisti) opravu zdrojáku v příslušném balíčku a tu pak pošlete zpět do upstreamu?
Total Commander pro Linux? Ne MC, Tux Commander, Gnome Commander jsou smesne odvary. Krusader ujde, ale furt to neni ono.S tím naprosto souhlasím, všcko to jsou s**čky v porovnání s TC. Což je důvod proč jedu TC spokojeně pod wine (na linuxu, ve win pochopitelně nativně)
Budeš mít ty Wokna 7 legálně?
Odpověď pro lidi s malou fantazií, co si myslí, že všechno lidi mají nelegálně (asi proto, že oni sami všechno provozovali načerno): Windows 7 jde používat zatím zadarmo a legálně.
Problém je,. že linuxová komunita dává předpřipravené odpovědi (stejně tak jako pojišťováci, nebo dealeři) typu: „Budeš to mít legálně?“ Jestli je to vše, na co se zmůže, tak se celkem nedivím.
To říkám jako člověk, mající často pod sebou Linux, ale tyhle reakce jsou fakt jak od puberťáků.
Zeptat se můžeš, ale 99% procent lidí z linuxové komunity se určitě domnívá a hlasitě to dávají najevo, že všichni co jedou na Windows to jedou nelegálně. Ta otázka je bohužel velmi velmi častá.
A ona otázka „budeš to mít legálně?“ také v sobě mimochodem nemá neutrální podtext a vyjadřuje podezřívavost a osočení z nekalého konání. Takže při takové otázce můžete občas ostřejší odpověď zcela přirozeně jako reakci očekávat.
Zeptat se můžeš, ale 99% procent lidí z linuxové komunity se určitě domnívá a hlasitě to dávají najevo, že všichni co jedou na Windows to jedou nelegálně.No já teda ne, protože mám kolem sebe pár lidí, kteří mají windoze legální.
A ona otázka „budeš to mít legálně?“ také v sobě mimochodem nemá neutrální podtext a vyjadřuje podezřívavost a osočení z nekalého konání.Tak mi kdyžtak napiš napiš, jak tu otázku položit co možná nejneutrálněji. To byl totiž můj záměr.
99% procent lidí z linuxové komunity se určitě domnívá a hlasitě to dávají najevo, že všichni co jedou na Windows to jedou nelegálněto je dost divny predpoklad, vzhledem k tomu ze vetsina lidi vi, jak tezke obcas byva koupit notebook bez widli... pokud clovek widle chce, je naopak snadne je poridit i s pocitacem
Když už nějakej commander pod Win, tak jedině salamander.
presne tak, to je ten najlepsi commander uz roky
Přesně tak. Fakt nechápu jak může někdo tu slátaninu jménem TC používat. Několikrát jsem jej zkoušel, ale nakonec jsem si koupil SS. A pak jsem stejně přešel na linux a Krusader.
Total Commander je především berlička pro mnohé nedostatky MS Windows. To je hlavní příčina jeho popularity.
+1 Salamander rulez!
- pravda, ale oem v kontexte ceny HW je znesitelna
- hmm.. a linux ich bere kde? mas ist stiahnute s distrom(=cd) + stahujes z repozitarov(=internet)
- win ma aktualizacie automaticke a vacsina programov taktiez. ak nastavis uplnu automatiku, vacsinou si iba informovany o prave nainstalovanej novej verzii
- ano, toto ja pokladam za najvacsi problem
- blbost, win xp mi nespadol snad 5 rokov. obcas padne nevyladena aplikacia, pricom vacsinou v dalej bug-fix verzii byva uz problem vyrieseny
- druhy najvacsi problem win. v registroch toho ide nastavit dost, ale manual k nemu v systeme nieje. osobne nechapem preco
- proti zufalej minulosti je tu powershell
naopak za najvacsie vyhody win pokladam:
- nekonecne mnozstvo aplikacii (v repozitaroch par stoviek, pre win saich na nete povaluju miliony)
- celkom fajn ergonomia, layout. u linux gui je to dost katastrofa. skarede pismo, skarete tlacitka, skarede ikony, skarede zarovnania v dialogoch, vsade skarede obrovske volne plochy
pravda, ale oem v kontexte ceny HW je znesitelna
Mně teda moc snesitelná nepřijde -- kolem 2 500 za nic (OEM), podpora od MS žádná (teoreticky by ji měl poskytovat prodejce), aktualizace pozdě... Stejné nebo spíš lepší služby mám u linuxových distribucí zadarmo.
hmm.. a linux ich bere kde? mas ist stiahnute s distrom(=cd) + stahujes z repozitarov(=internet)
Stahovat ručně z internetu nějaké přitroublé instalátory, projíždět je antivirem, odklikávat... to je něco úplně jiného než zadat jednoduše aptitude install název_programu
(nebo jeho alternativu v jiných distribucích) a nic víc nemusím řešit.
win ma aktualizacie automaticke a vacsina programov taktiez. ak nastavis uplnu automatiku, vacsinou si iba informovany o prave nainstalovanej novej verzii
Většina programů buď aktualizace nemá, nebo je člověk musí řešit ručně a u každé aplikace jiným způsobem. Ale např. v ubuntu dám aptitude safe-upgrade
a mám aktualizované všechny aplikace. Opět nesrovnatelné pohodlí oproti Windows.
proti zufalej minulosti je tu powershell
PowerShell nepoužívám, ale výchozí stav po instalaci Windows je pořád stejně zoufalý jako v době Windows 3.1, žádné zlepšení. Zastánci Windows často argumentují tím, že Windows prostě fungují, zatímco s Linuxem si musíš hrát a různě ho štelovat, abys ho dostal do použitelného stavu... to už není pravda a situace se obrací -- současné linuxové distribuce jsou velmi dobře použitelné hned po instalaci, zatímco Windowsy si člověk musí pracně ladit, aby se s nimi dalo aspoň trochu pracovat (GUI, plochy, základní aplikace, utility, openssl, ssh, shell...)
v repozitaroch par stoviek
Zjisti si někdy, kolik je v běžné distribuci balíčků
celkom fajn ergonomia, layout. u linux gui je to dost katastrofa. skarede pismo, skarete tlacitka, skarede ikony, skarede zarovnania v dialogoch, vsade skarede obrovske volne plochy
Cože? Tak to asi používáš CDE nebo podobný shit, který je dobrý leda tak do muzea. Zkus aktuální KDE 4 nebo Gnome nebo Enlightenment.
OS potrebuji jen jako spoustec na programu v Jave.
Pak nevidím důvod vyhazovat peníze za Windowsy K takovému účelu posluuží prakticky jakákoli distribuce (kde co obsahuje JDK od Sunu nebo se dá doinstalovat instalátorem od Sunu).
KDE4, ale hlavně že OS potřebujete pouze na spouštění javy
Občas je potřeba se zdravě nasr...štvat a něco změnit. Ale jsem asi méně náročný a xfce, mc, emacs, vim, java, mrxvt, epiphany, gqview, gimp, inkscape, atd. mi právě teď stačí ...
Good Luck!
urxvt
vyskočí prakticky hned (běží pořád na pozadí).
Kancelářské balíky příliš nepoužívám, pokud vůbec, je to na otevírání cizích dokumentů. Postačí OpenOffice 1.1.5. Je sice pomalý, ale zase má už od dob StarOffice 6 funkce, které MS Office neměl ani o řadu let později. K tvorbě dokumentů používám LaTeX, zejména při psaní vzorců ušetří dost práce.
Novější Windows si na starý počítač asi nenainstaluji. Instalace Windows XP je problematická, nepodporují mé novější řadiče, na kterých mám velké disky, a na starý disk na starém řadiči by se nevešly. Disketovka mi už více méně nefunguje, novou nechci.
FireFox je v Linuxu pomalý, ale ve Windows mne taky nijak zvlášť nenadchl. Je to prostě Mozilla, a je taková, jaké je. Když nic jiného, dobře se mi v ní vyvíjejí stránky. Opera je rychlejší, ale nikdy jsem si na ni nezvykl.
Kauza Reiser mne nezajímá. V Linuxu mimo jeho Reiserfs3 je i JFS a XFS, to by snad mohlo stačit. (O ext3 schválně nemluvím.)
Windows/Total Commander jsem si nikdy neoblíbil, protože nejede v textovém režimu, měl jsem raději FAR. MC je jeho slušnou náhradou. Správce archivů WinZIP/WinRAR/WinACE/7-ZIP jsem tak akorát vyzkoušel spokolil jsem se s jejich konzolovými protějšky.
Foobar2000? To je prý nějaký přehrávač. Měl jsem rád WinAMP, teď mám Audacious.
Námitku s firewallem beru, nicméně všechno se dá nějak řešit. Když jsem chtěl wine
bez sítě, vyřešil jsem to pomocí setgid
a pravidlem iptables
pro novou skupinu.
Ať si každý používá co chce. I dopisy psané rukou a kuličková počítadla mají své kouzlo.
VMware / VirtualBox ne? Přece nemá cenu si tím zadělávat skutečné železo
Keby som si pamatal svoje heslo, dam ti + hodnotenie. Myslim, ze si to az na par drobnosti vystihol.
Pridam svoje postrehy:
-kupil som si novy PC, pod windows mi vsetko funguje na 100%, pod linuxom nekompletne ovladace - napr. power management sa zacal riesit iba nedavno, v mnohych ovladacoch zjavne chyba, inak si neviem vysvetlit hodinovy rozdiel vo vydrzi na bateriu. Intel grafika - no comment...mozno uz to opravili, ale kto ma v kuse cakat? Ja chcem pouzivat svoje PC teraz a nie o 5 rokov
-mountovanie obrazov pod linuxom, jedna z pre mna klucovych veci preco linux, sa da dnes riesit aj pod windows
-linux je preplacany milion libkami (co v podstate spominas), vo windows MS vyda nove API a stado poslusne nasleduje, co je pre koncoveho uzivatela dost prospesne
-uz vo win98 sa jednoduche programy startovali defacto instantne. V linuxe? Mozno tak xcalc a xterm..
-X11 - dalsi moloch a tema na dlhe diskusie, podla mna to proste nefunguje dobre (hlavne co sa vykonu tyka) a je to jedna barlicka za druhou. A naco je to dobre? Vo windows mam RDP a funguje to celkom spolahlivo.
-problemy so standby - dalsi z problemov sposobeny vacsinou neschopnostou vyvojarov dohodnut sa (lebo vacsinou je problem s inicializaciou grafiky)
-flash mi vo windows funguje pri ovela nizsej zatazi CPU, co je na notebooku vyhoda. Aj ked je to problem adobe, jednoduche riesenie je proste pouzit windows... A flash nie je len o zabave, kopec screencastov a prednasok je vo flashi. Okrem toho aj odpocivat treba...
-chcem naprogramovat nativnu aplikaciu - pouzit gnome, kde, nieco ine? Vysledok - ak chce koncovy user pouzivat lubovolnu GUI aplikaciu, musi mat nainstalovane skoro vsetko..
-dalo by sa pokracovat, ale vonku je celkom pekne, tak idem lebo zacne znova prsat
A pre koho je urceny? Pre ludi co sa uspokoja s terminalom? Alebo maju cas programovat ovladace? Ja som si nekupoval PC celkom podla ceny, ale podla vybavy, tak by som to chcel vyuzivat na 100%. Nepotrebujem riesit ovladace, ale pracovat. Mozno je vo windows viac kniznic, ale vedia si to tak obhospodarit, ze je to rychlejsie. To, ze je linux rychlejsi na starsom HW je uz dost dlho blud, mozno tak s fvwm95. Mozno v benchmarkoch, ale benchmarky su jedna vec a realne pouzivanie druha.
A uz som kadeco pod windows naprogramovat, to je fakt robota stiahnut visual studio express a nainstalovat to..
A aby som ta upresnil - neostavam na windows, ale prechadzam na windows. Nezavrhujem linux, ale staci mi nateraz vo VM, podobne ako autorovi tohto blogu.
To, ze je linux rychlejsi na starsom HW je uz dost dlho bludObzvláště na HW, kde se Vista/7 ani nenainstaluje
Som nemyslel vistu zrovna...skor xp. A bavme sa o PC, nie o mobiloch a routeroch..tam nemam voci linuxu namietky.
Ved ok, kazdy nech pouziva to co mu vyhovuje. Ja som odporca visty, ale momentalne ju pouzivam - porod to neni, ale ani ziadna slava. Povypinal som vsetky hovadinky co sli a celkom sa da. Na starom nb mam slackware so starym KDE a celkom sa da (300MHz celeron, 256MB ram, pouzivam uz len na stahovanie). Ale idu tam aj XP a tiez sa da.
V Linuxe som nikdy nemusel riešiť ovládače (vo Windowse mi bez nich nefunguje
Přesně, tohle je vždycky šok, když si člověk zvykne na Linux. Tam jsem zvyklý, že už během instalace funguje síť, zvukovka, grafická karta, tv karta… 3D ovladače se doinstalují jedním příkazem (nebo pár kliknutími). Ve Widlích je pak člověk nepříjemně překvapený, protože tam většina z toho nefunguje ani po instalaci, natož během ní.
A mozna proto ho nepouzivam prakticky na nic krom videii na youtube :)Zkuste to s mplayerem, milý Marconi
Skus nejaky rtmp flash stream s mplayerom. Youtube je dost otvorene, videa sa odtial daju stiahnut ako obycajne subory cez http.
Pozeral som si javascript zdrojak jedneho nemenovaneho servera jednej nemenovanej tv a vyzera to, akoby tam prebiehala nejaka komunikacia - vyber kanala, cislo videa a tak. RTMP podporuje aj VLC, ale odhliadnuc od toho, ze musim s firebugom zlozito ziskat URL toho videa, nefunguje to (ani s rtmpdump). Ale hral som sa s tym len chvilu, odvtedy moc nebol cas.
Jasne, gnash poznam, pozeram ze tam maju odvazne tvrdenia..az bude cas tak vyskusam, ale naposledy to nebola ziadna slava.
Jedno PII 233MHz sa mi vala v skrini, tak naco chodit do bazaru :). 128MB RAM? To snad nie. Na tom snad nepobezi poriadne nic. Ja tam mam myslim 512MB a bezalo to dost svizne, samozrejme pod win98, pod linuxom ziadna slava. Mozno si niekto pomysli, ze nie som normalny, ale mne to fakt nepadalo.
Otazne je, ci je ta moznost volby vzdy prospesna. Aky by bol web, keby tam bolo w3html, mshtml, googlehtml, applehtml... ? Ja som za jednu ale poriadnu (a samozrejme otvorenu) implementaciu.
Mozno je flash moloch, ale aspon mensi ako java (aspon podla task managera a uzivatelskych skusenosti). Samozrejme, ze mi ide aj o youtube, ale su aj ine video servery. V poslednej dobe som si vsimol, ze kopec uzitocnych informacii je len vo video podobe na youtube alebo google video, ked si to chce clovek pozriet, flashu sa nevyhne. Preco to mam ako nevyhodu? Lebo je to o jednu vec viac, co funguje pod linuxom horsie ako vo windows a mne je uplne egal ci za to moze adobe alebo kto, proste nemam chut to riesit a ani sa to neda spolahlivo riesit, len cakat. Dokedy? Linux to je jedno nekonecne cakanie..
Na tom snad nepobezi poriadne nic. Ja tam mam myslim 512MB a bezalo to dost svizne, samozrejme pod win98, pod linuxom ziadna slava.Ano, ale jsou lidé, kteří kvůli novým periferiím (TV karta, USB GPRS modem...) a aplikacím (už jenom Firefox 3) nemůžou Win98 použít. A Linux s LXDE se nedá pořádně srovnávat ani s WinXP, natož s Vistou/7.
Ved ja nehovorim ze pouzivaj win98, ale ked sa bavime o narokoch linuxu s nejakym fvwm, tak treba brat do uvahy windowsy s podobnej doby.
Vselijake light desktop managery su podla mna blbost, sa budem pozerat na start menu? K praci treba nejaky ten office a pod., to nejake lxde nevyriesi, len dalsia premrhana energia. Keby tu energiu radsej vlozili do vylepsovania KDE...
No uz ma to tu nebavi, nech sa haji autor blogu, mame asi podobne dovody :).
PII 300MHz v laptopu, 128MB RAM, běžel jsem na tom KDE3 a win XP (bez antiviru). XP jsou značně praktičtější, zejména když potřebujete použít OO.o (writer v mojem případě). Použitelné je oboje, v případě že by uživatel chtěl prohlížet porno, tak asi bude třeba linux, ikdyž pouštět třeba operu s možností "chánit soubory v tomto počítači" (pod pravá myš - "spustit jako...") by taky mohlo fungovat, čert ví. Nebo neběžet jako administrátor.
Hehe, zivo si predstravujem predavaca - kravataka ako prijemnym hlasom hovori zakaznikovi - v pripade, ze budete chciet pozerat porno... :D
Neviem ako ta to napadlo? :) (ja som teda "inymi" videami nemyslel porno videa, ale stream a huste, obcas tam nieco pozrem a nehanbim sa za to :P )
Inak ja som mal na tom mojom predtym myslim tiez 128MB RAM a win XP, odkodil som v tom cely 1.rocnik na vyske (delphi, dost sranda, ale swap to istil), potom som pridal tu pamat lebo bola taka moznost (za facku) a preinstaloval win98 lebo som nieco skusal a uz sa mi to nechcelo menit. Potom som kupil nove nadupane PC takze uz sa mi vobec nechcelo..
flash mi vo windows funguje pri ovela nizsej zatazi CPU, co je na notebooku vyhoda. Aj ked je to problem adobe, jednoduche riesenie je proste pouzit windows... A flash nie je len o zabave, kopec screencastov a prednasok je vo flashi. Okrem toho aj odpocivat treba...Tady byl někdo ve špatný čas na špatném místě(resp. nebyl tam kde být měl).
Ze by si hodil 1 vetove info co to je? Neskor to ale pozrem...
Preco si ako racionalne uvazujuci clovek vobec reagoval? Pre mna je to argument absolutne o nicom. Vies si predstavit televiznu debatu kde by politici hadzali len paragrafy a statistiky a ja neviem co bez zmienky o com hovoria?
Ja jenom že kdo neslišel hrát Foobar tak neví o čem mluví. Bezkonkurenčně nejlepší přehrávač pod MS nemyslím tím ovládání atd. prostě zvuk...
To mi přijde jako (technicky) těžko možnéPche. S největší pravděpodobností to bude ten audiofil(dle vzoru Yeti) o kterých se tady táhnou ty legendy. Konečně jsem měl tu čest ho spatřit na vlastní oči.
Tak panove je fakt težké pochopit to že dekodovani mp3 a dalších formátu je matematický proces který by měl být stále stejný ale není a Lidi od Foobar to dokázali naprogramovat skutečně brilantné, nemluvím o posloucháni na nejakých hrkátkách od genius a spol převádim digitál až mimo pc v zesilovači takže o analogový cestě není vůbec řeč je jasné že člověk v uvozovkách s měničema nestyděl by jsem se říct kurvičema od slova kurve křivit takže krivičema zvuku za pár stovek to asi slišet nebude ale ten by se měl taky zdržet poznámek k tématu Foobar. S pozdravem Shony po 5ti pivách a nesrte mě radši poslouchejte.
a hlavne jsem bohuzel z tech, kterym i zvuk z te nejlepsi aparatury za stovky tisic prijde jen jako trapna napodobenina zive hudbyTo se zas někdo má.
To v žadnym případě mp3 je ztrátovy kodek ale zkus přehrát audio cd ve Foobar a ve winampu na tech svých ubohých kossech(mimochodem říka ti neco AKG) doporučuju pána Mozzarta a Requiem tam je to slišet fááákt dobře. Dál už asi nemá smysl o tom debatovat. Nejsem hifista to by byla asi urážka ale Hudba se ma poslouchat aspoň z části tak jak byla zamýšlena/hraná.
Nejsem hifista to by byla asi urážka ale Hudba se ma poslouchat aspoň z části tak jak byla zamýšlena/hraná.To už ovšem není audifil(vzor Yeti), ale
audiofil(dle vzoru pěkný debil). A nebo jen nepovedená recese.
To v žadnym případě mp3 je ztrátovy kodek ale zkus přehrát audio cd ve Foobar a ve winampu na tech svých ubohých kossech(mimochodem říka ti neco AKG) doporučuju pána Mozzarta a Requiem tam je to slišet fááákt dobře. Dál už asi nemá smysl o tom debatovat. Nejsem hifista to by byla asi urážka ale Hudba se ma poslouchat aspoň z části tak jak byla zamýšlena/hraná.Hanba, takhle kurvit češtinu! (O hromadě dalších chyb darmo mluvit.) A pět piv je málo, omluvou by byla flaška metanolu a slepota.
Jako ze ten zvuk te dekodovane mp3 je z foobaru "lepsi" nez neztratovy original?
Proč by nemohl? Když může foťák dělat barvy lepší než skutečné, proč by to nešlo u zvuku? :-)
ROFL. I s bílým kožichem.
To zas mi jednou psal kamarád, že i ten Linux má lepší zvuk. Ve skutečnosti měl ve Widlích nainstalované ovladače s všelijakými těmi 3D Effects(Reverb snad 20x), a Hyper-Dynamic bass a pak se divil, když má hudba i nějakou melodii a nevyprcává mu to jen mozek z hlavy.
Nemyslím, že by dekodér dělal nějaké rozdíly (pozor na různé filtry a dsp pluginy, ale to je něco jiného. Osobně na PP nevěřím).
Ten rozdíl, který může s Foobarem existovat, bude spíš v tom, že se snaží obcházet normální mixovací procedury, aby se maximálně vyloučily deformace, resamplování, a různé hopsání... osobně jsem to nikdy moc nezkoušel, páč se spokojím s winampem a na integroané zvukárně to nejspíš nemá moc cenu.
Abych pravdu řekl, ještě víc než samotné chyby a nedodělky KDE4 mi vadí dvě věci. Za prvé to, jak ho producenti mainstreamových distribucí v tak nehotovém stavu překotně tlačí do distribucí a jak naopak vytěsňují KDE3, aby si uživatel pokud možno nemohl vybrat, co mu vyhovuje víc, nebo aby to aspoň měl co nejtěžší. Za druhé neuvěřitelná arogance vývojářů a věrozvěstů, kteří většinu upozornění na ty nedodělky odpálkovávají ve stylu "není chyba, že to nejde, chyba je, že to vůbec chcete, protože jste nepochopili naši skvělou novou koncepci, do které se to nehodí".
Považuji se za nadprůměrně zkušeného uživatele, ale ovládání KDE4 mi připadá nesmyslně komplikované a na spoustu věcí bych bez něčího výkladu neměl šanci přijít. Nedokážu si představit, že bych KDE4 doporučil jako desktopové prostředí nějakému méně zkušenému uživateli. Říkám to nerad, ale KDE4 by potřebovalo jako sůl, aby jeho vývoj vzala pevně do rukou nějaká firma (lhostejno zda Red Hat, Novell, nebo někdo úplně jiný) a trochu ho usměrnila tak, aby se vývojáři zaměřili na řešení potřeb uživatelů místo implementace všeho možného, co je napadne a co jim připadá cool.
Uživatele (z pohledu vývojářů bohužel) nezajímá skvělá koncepce, ale to, jak se jim prostředí používá. Takže KDE3 možná uvnitř vypadá jako strašný bastl, ale těm, kdo ho používají, se používá velmi dobře. Kdyby vývojáři začali tím, že by vytvořili KDE 4.0, které by vypadalo víceméně jako KDE 3.5 a které by umělo všechno co aktuální verze KDE 3.5, byl by to velmi dobrý základ, na kterém by se pak dalo stavět a přidávat ty cool featury, které nová koncepce umožní. Jenže oni udělali tu chybu, že se místo toho vrhli na cool featury a vytvořili KDE 4.0, které je sice strašně cool při prezentacích, má spoustu featur, které nikdo k práci nepotřebuje (spíš naopak), ale zato neumí spoustu toho, na co byli uživatelé zvyklí a co by jim chybělo. Teprve KDE 4.3 se dostává do stavu, kdy to bude jakž takž použitelné, ale ani to neumí všechno, na co jsem byl zvyklý z KDE 3.5 a co potřebuji. Naopak mne nenapadá prakticky nic, co by mi usnadnilo práci a co v KDE 4.3 RC mám a v KDE 3.5 jsem neměl. A to je prostě špatně.
Celé mi to trochu připomíná jeden díl Kernel panic.
> Neprobiha zadne testovani a to je presouvano na uzivatele-proto se takovy nedodelek cpe do distribuci, kde dela jen ostudu a celemu svetu OSS velmi spatnou reklamu. Realna pouzitelnost nikoho nezajima, neexistuje tlak trhu, ktery by nutil srovnavat se s konkurenci.
Myslim, ze predstava, ze distributori cpou do distribuci nove KDE4 zejmena proto, aby zajistili jeho testovani uzivateli (i proti jejich vuli), je pokrocila paranoia. Mnohem prozaictejsi vysvetleni je to, ze mnoho uzivatelu Linuxu proste chce bleeding edge a vyvojari distribuci zamerenych na bleeding edge verze jen plni jejich ocekavani. Debian jako distribuce zamerena na stabilni, proverene verze stale obsahuje primarne KDE3.
Čo je na tom komplikované? Ja ho ovládam rovnako ako KDE3.ovládání KDE4 mi připadá nesmyslně komplikované
Jen tak co mne napadá:
Seznam by mohl pokračovat dál a dál, sem píšu jen to, co mi utkvělo v paměti za ten asi měsíc, co jsem se rozhodl projevit dobrou vůli a KDE4 začít používat. Navíc podotýkám, že tohle se týká aktuálního KDE 4.3 RC. Kdybych měl psát podobný seznam pro takzvaně ostrou verzi KDE 4.0, strávím tím celý večer.
Když jsem chtěl v KDE3 vytvořit ikonu na ploše, tak jsem na plochu kliknul pravým tlačítkem, vybral příslušnou položku z kontextového menu, vyplnil pár parametrů a byla tam. V KDE4 musím na tu plochu nejdřív plácnout "folder view", ikonu vytvořit v něm, přetáhnout mimo něj a pak folder view smazat. Navíc se mi po tom přetažení místo zvolené ikonky Fireroxu začalo zobrazovat defaultní ozubené kolo a zatím jsem nepřišel na to, jak to změnit. Druhou možností je přetáhnout nějakou položku spouštěcího menu a pak změnit všechny parametry. Vám to nepřipadá zbytečně komplikované?
Áno, to je komplikované. Ja idem do menu, pravý klik - pridať na plochu. Ale aj tak to nepoužívam, pretože som si zvykol na Folder View, takže na ploche nemám ikony.
Inak áno, niektoré funkcie, na ktoré sme boli zvyknutí v KDE3, v KDE4 zmizli a len pomaly sa dostávajú späť. Ja som ale pod ovládaní myslel ale hlavne klávesové skratky, virtuálne plochy, nastavenie správania okien. To používam každý deň a to sa veľmi nezmenilo. Ostatné sú skôr chýbajúce funkcie než zmena ovládania. A zase nové funkcie pribudli. A keď vidím, ako sa postupne vracajú staré funkcie, tak verím, že postupne sa vráti väčšina z 3.5. Tá veľkosť fontu v hodinách sa dá vyriešiť iným plasmoidom, ale ak mi sem dáte link na bugreport, tak za to zahlasujem.
Ja idem do menu, pravý klik - pridať na plochu.
To ale jde jen v případě, že potřebuju ikonu na program, který je v menu. V takovém případě ale stačí položku menu na plochu "přetáhnout" (drag and drop).
Tá veľkosť fontu v hodinách sa dá vyriešiť iným plasmoidom, ale ak mi sem dáte link na bugreport, tak za to zahlasujem.
Pár podobných věcí jsem u různých projektů reportoval a téměř vždy to skončilo tak, že první vývojář, který se k tomu dostal, to bez přemýšlení uzavřel jako WONTFIX nebo (ještě častěji) INVALID. Takže mne to nadšení trochu přešlo a reportuji jen zcela objektivní a nepopiratelné chyby.
A v tejto chvíli prichádza výhoda KDE4. V KDE3 bol jeden KWeather a na ten si človek musel zvyknúť, pretože nemal na výber. Keď sa teraz pozriem do repozitáru KDE Community, je tam minimálne 5 plasmoidov, z ktorých si človek môže vybrať. Ja používam CWP a ten svojim množstvom nastavení zadupe KWeather do zeme. A to isté platí aj pre hodiny. Zatiaľ je výber menší než pri počasí, ale Adjustable Clock má všetko, čo človek potrebuje. Veľkosť písma sa dá krásne nastaviť. Tomuto ja hovorím možnosti.
No áno. A z tej výhody potom ťažia aj tí, čo to nevedia napísať. A kto si nechce vyberať, musí sa uspokojiť s tým, čo je v základe. Alebo presviedčať programátorov KDE, aby tam dali presne to, čo on potrebuje.
Neverím. Prečo by nedokázal nastaviť loxx0005? Veď CWP používa aj weather.com, kde sa ako identifikátor používa aj tento formát. A keď používaš iné zdroje, napr. accuweather, tak tam nemôžeš použiť ako identifikátor loxx, ale EUR|SK|LO000|POPRAD|. Wetter.com má zase SK0PV0002. Toto mi už pripadá ako fanatické obhajovanie KWeather, ktorý nedokáže ani desatinu toho, čo CWP. A Liquid Weather+ používa len weather.com, BBC a Accuweather, takže určite dokáže nájsť menej dier než CWP.
CWP je Customizable Weather Plasmoid. Teraz som to skúšal, ide v ňom loxx0005 a aj Poprad od iných providerov, je ich tam 18. A o tom som práve hovoril, keď mi nejde Poprad zo štandarndného plasmoidu, tak mám na výber a použijem nejaký poriadny plasmoid, ktorý Poprad podporuje. Vyskúšal som, že Poprad ide v CWP a v YAWP (Yet Another Weather Plasmoid). Odporúčam CWP, pretože si môžeš vybrať providera, ktorý je pre tvoju oblasť najpresnejší, YAWP používa AccuWeather.
Ja by som napr. chcel opraviť toto. Patch na to existuje (udržiavam ho). Ak by mal niekto z ľudí okolo gentoo chuť pridať podporu: patch a upravený ebuild je tu.
..Model vyvoje, kde nikdo za nic skutecne nezodpovida zda se prave narazil na sve limity ...
Vidim to trochu jinak. Prehlizi se jedna dulezita skutecnost. V zacatcich linuxu doslo nekolika shodami nahod k tomu, ze se seslo asi 20 lidi z celeho sveta a za pomoci internetu prepsalo podle znamych predloh operacni system behem 1 roku do velmi pouzitelne podoby. Kdyby toto delala firma se zamestnanci, tak by to trvalo leta. Prehlizi se pritom, ze tech 20 lidi byly svetove spicky a okolnosti tomu vsemu nahravaly. Tehdy se predhanel Tso s Coxem, kdo doda driv Linusovi rs232 driver. Kdyz meli u SCO podporovat novou sitovou kartu, tak na to svolali svetovou konferenci a behem te doby vyrobil Becker u NASA asi 30 takovych driveru. A tito lide take za nic nezodpovidali a presto bylo to software perfektni.
Proc?
Myslim, ze jednou odpovedi muze byt ta kvalita tech lidi a ta shoda nahod. Neni tedy pravdou co pise trochu nize kolega, ze u kazdeho software se musi nejaky cas zit s tim nehotovym , castecne nefunkcnim software. To plati tehdy, kdyz jsou u toho prumerni lide. Ale tak to je, tech schopnych je minimum a jen nahoda je nekdy svede dohromady. Proto ani nebude fungovat to, co navrhuje pan Kubecek, aby se toho napr. ujal RH nebo Novell. V techto firmach je dnes take uz tolik administrativy, jako tenkrat u SCO a proto RH bude svolavat konference jako tenkrat SCO misto toho, aby delali tu praci.
Mimochodem, toto neni z me hlavy, cetl jsem to uz pred mnoha lety v jedne diskuzi, kdy se hovorilo o tom , kolik skody ESR napachal tou svou pohadkou o bazaru a katedrale. Pamatuji se jako dnes, jak jsme s kolegy byli u vytrzeni, jeden rok byly zdrojaky unixu za statisice dolaru a dva roky na to jsme je meli v ruce. Nedokazali jsme si vysvetlit, jak to , ze to u toho projektu funguje, zatimco my vsichni jsme v projektech za miliony, ktere se tahnou a jsou plne chyb. Nedoslo nam, ze to byla historicka nahoda.
7 is the answer - so lay low...
Ja jsem se linux rozhodl opustit kdyz jsem jednou nutne potreboval udelat z fotek video prezentaci-neslo to (ikdyz programy nejaky byly, ale bud spadly nebo delaly ze delaj a nic neudelaly a nebo se nespustily a nebo vysledek byl silenej). To byl asi posledni hrebucek a tak jsem presedlal z linuxu na operacni system.
Ja to tak vidim, kdyz mi jeden OS neda co potrebuju, tak budu pouzivat jinej kterej to umozni. Ja si nereknu "aha asi to jeste nikdo nepotreboval funkcni tak pockam az to nekdo udela". Stejny je to v linuxu na desktopu skoro se vsim. Verim ze spouste lidem staci to co linux umi, ale vetsi spouste lidi ne. Ztotoznuju se s pisatelem tohoto zapisku.
Neuveritelne ako dokazu ovpyvnit nazor komentare inych ludi.
Nazory, ktore kritizuju alebo vyzdvihuju sa daju najst pre kazdy OS.
+1 Vypadá to, že profesionální trolové už nejsou jen na Rootu. Nejlepší bude je nekrmit. Snad časem odejdou na jiné servery.
Jakožto u nového uživatele linuxu je možná zajímavá moje čerstvá zkušennost - krom problémů s instalací wifi karty což bylo nepříjemné, jsem vlastně Mandrivu začal používat stejným způsobem jako windows - jede to, funguje všechno a mám z toho radost.