Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
V predchádzajúcich častiach sme vytvorili takmer funkčnú aplikáciu. Naša aplikácia však stále nedisponuje admin rozhraním. V tejto časti seriálu si ukážeme možnosti tvorby admin rozhrania a taktiež si ukážeme, jednoduchý spôsob prihlasovania užívateľov k takémuto rozhraniu.
V predchádzajúcej časti seriálu sme si navrhli a vytvorili databázu, ku každej databázovej tabuľke sme si vytvorili model a veľmi stručne sme si predstavili controller. V dnešnej časti sa budeme controlleru venovať podrobne a predstavíme si taktiež ďalšiu časť architektúry MVC, a to konkrétne view.
V minulej časti seriálu sme si vysvetlili srdce frameworku Active Record. Od dnešnej časti sa pustíme do programovania nášho CMS a začneme návrhom databázy a vytvorením databázovej vrstvy našej aplikácie tzv. Modelu.
Táto časť patrí k najdôležitejším, pretože si v nej budeme podrobne vysvetľovať srdce celého frameworku, a to je Active Record.
Po delší přestávce se opět vrátíme k seriálu o šablonovacím systému Smarty. Dnešním dílem se začneme seznamovat s tzv. speciálními funkcemi.
Počnúc touto časťou bude každý diel venovaný tvorbe redakčného systému a na konkrétnych ukážkach si predstavíme jednotlivé prednosti a vlastnosti tohto frameworku.
Touto časťou sa začína seriál, v ktorom si na tvorbe konkrétnej webovej aplikácie ukážeme jednotlivé aspekty skvelého frameworku CakePHP.
V tomto článku si ukážeme, jak používat interpreta jazyka Scheme jako kalkulátor, a posléze se postupným zobecňováním dostaneme k procedurám.
Regulární výraz (regular expression, dále jen regexp) slouží k vyhledání části řetězce, kterou předem (úplně) neznáme nebo která může mít více podob. Používá se v programovacích a skriptovacích jazycích.
Kompletních vývojových prostředí na GNU/Linuxu je jen několik a ne každému vyhovují. Nedávno jejich množinu obohatila dvanáctá verze Sun Studia. Poměrně vysoké pořadové číslo napovídá, že by mělo jít o vyspělý produkt. Pojďme se podívat, jak se v něm pracuje.
Scheme je oblíbený výukový programovací jazyk. Učí se v něm programovat například studenti Bostonské univerzity, MIT, Rice University, ... a také Univerzity Palackého v Olomouci. Pojďte se jej naučit i vy.
V závěrečném dílu seriálu si ukážeme, jakým způsobem se v Ruby pracuje se soubory, jak ošetřit výjimky, a jak své skripty propojit se systémem.
V dnešním díle si vysvětlíme, co to je objektově orientovaný přístup (OOP), co jsou to metody a třídy, a ukážeme si, jak s nimi v Ruby pracovat.
Regulární výrazy představují moderní, výkonnou a komplexní metodu pro prohledávání řetězců. Není divu, že mnoho jazyků práci s regulárními výrazy podporuje. Ani Python není výjimkou...
Dnešním dílem ukončíme povídání o metodách řetězců. Uvedu některé zbývající funkce a ty, které jsem v minulých dílech opomenul.
Dnešní díl se bude opět zabývat metodami řetězců. Podíváme se na vyhledávání/nahrazování, testování, zarovnávání a ořezávání.
Před nějakým časem vyšla nová verze Pythonu. Pokud vás tento jazyk zajímá, pojďte si přečíst seznam změn, jako je nová hierarchie výjimek nebo třeba modul umožňující přímé volání knihovních funkcí z Pythonu.
Před nějakým časem vyšla nová verze Pythonu. Pokud vás tento jazyk zajímá, pojďte si přečíst seznam změn, jako jsou rozšířené vlastnosti generátorů, pomocí nichž je možné psát korutiny, nebo nejvýraznější změna — konstrukce with
.
Před nějakým časem vyšla nová verze Pythonu. Pokud vás tento jazyk zajímá, pojďte si přečíst seznam změn jako jsou podmíněné výrazy, podpora pro partial funkce nebo try-catch-finally
.
Po delší odmlce je tu zase pokračování seriálu o knihovně jazyka Python. Dnes začneme další téma - řetězce.
V minulém díle jsme nakousli problematiku statických a dynamických typových systémů. V dnešním díle si ukážeme podrobnější srovnání možností obou přístupů. Na stranu staticky typovaných se postaví C++ a Java, na druhou stranu Python.
Sémantika je trochu tajuplný pojem, přesto je při překladu velice důležitá. Syntaxe, kterou jsme se zabývali do minulého dílu, definovala, jak bude program vypadat. Sémantika určuje, co to vlastně znamená. S ní úzce souvisí i problematika typů. Na startovní čáru se nám tak postavily jazyky Smalltalk, Python, Javascript, Pascal, trocha Basicu, něco v PHP nebo PL/SQL a v shellu a v neposlední řadě C++ a Java.
Implementace syntaktického analyzátoru není příliš snadná záležitost a konstrukce parsovací tabulky jakbysmet. Proto si představíme dva programy pro generování syntaktických analyzátorů.
V předcházejícím díle jsme se seznámili s lexikální analýzou. Ovšem lexikální analyzátory pracují na úrovni jednotlivých lexémů v jazyce. V dnešním díle postoupíme o krok dál a budeme se zabývat gramatikami a parsery.
Přesuneme se od regulárních výrazů trochu blíže k překladačům. Tématem dnešního dílu budou základy analýzy zdrojového kódu. Navíc přinese ještě méně teorie a více praxe než předchozí díl. Dnešním oblíbeným programovacím jazykem je C.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: