Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1078: JezdciXKCD česky.
Jaderné noviny – 21. 6. 2012: Za flash úložiště výkonnějšíAktuální verze jádra: 3.5-rc3. Citáty týdne: Greg Kroah-Hartman, H. Peter Anvin. Brown: zákeřná chyba v md/raid. Podpora kontextů blokového I/O.
Na GSM s OsmocomBBOsmocomBB je projekt, který se snaží vytvořit open-source GSM stack. Zatím se hodí spíš k experimentování, výzkumu a výuce, plnohodnotný mobilní telefon nečekejte. Ovšem díky tomu, že si můžete všechno včetně rádiové části upravit, se dá využít k různým zajímavým věcem.
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee IX. – pracovní cestyPo minulém pořízení automobilu bude logicky následovat účtování o cestách s tímto vozem. Anebo s jiným. Problematika pracovních cest je trochu rozsáhlejší, tak se podívejme, jak se s ní ve FlexiBee vypořádat.
Komiks xkcd 1077: Organizace domácnostiXKCD česky.
HW novinky: nejlepší foťák roku 2012 mají Samsung a SigmaDva výrobce lze již nyní považovat za tvůrce nejlepších kompaktních digitálů. Jihokorejský Samsung a japonská Sigma uvedli každý kompakt z jiného segmentu trhu, každý zcela jiný, ale ani o jednom nelze prohlásit, že je lepší než druhý. Oba jsou totiž v jedné věci naprosto unikátní. Vedle toho se ale samozřejmě podíváme i na další zajímavé téma…
Samsung začal nabízet kompaktní miniaturní počítač ve stylu Mac Mini, který je prodáván s předinstalovaným operacním systémem Chrome OS postaveným na Linuxu. Systém používá procesor Intel Celeron B840, je vybaven pamětí 4GB DDR3 a 16GB SSD. K dispozici jsou USB porty, DisplayPort, DVI output, Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth a audio vstupy a výstupy.
Na blogu Frantovo.cz vyšlo oznámení nové verze (0.4) programu XML Web generátor. Program slouží k offline generování webových stránek a ve verzi 0.4 přináší mj. šifrování částí textu algoritmem Rot13, poznámky pod čarou, obfuskované odkazy na e-mail (aby nebyly snadno čitelné spamovacími roboty a přesto na ně mohli uživatelé klikat) a hlavně podporu skriptování. Pomocí skriptů lze do stránek vložit prakticky libovolný obsah (včetně XHTML značek nebo dalších maker generátoru). Skripty se dají psát v BASHi, Perlu, PHP a Pythonu, případně lze přidat podporu dalších jazyků.
Frank Reininghaus, který se správce souborů Dolphin ujal po odstoupení Petera Penze, v blogu popisuje své představy o vývoji této součásti KDE. Stěžejním bodem je získání dalších vývojářů, proto se také Frank chystá zorganizovat pročištění existujících bugreportů a usnadnit tak zájemcům zapojení do projektu. Zdroj: H-Online.com.
Distribúcia Mandriva sa dostáva z problémov. Ďalším krokom v transformácii na komunitnú distribúciu (a súčasne nadáciu) je zvolenie nového názvu. Hlasujte alebo zašlite svoj tip.
Poštovní klient Thunderbird čeká změna ve způsobu vývoje. Podle návrhu se zdá, že Mozilla bude nadále platit několik vývojářů, kteří se budou starat zejména o bezpečnostní a stabilizační opravy, vývoj novinek by však měl ležet více na bedrech komunity. Podrobnější informace o budoucnosti vývoje by měly být známy v září. Zdroj: Mozilla.cz.
Do repozitářů Debianu Wheezy, který byl nedávno zmrazen, se před pár dny dostaly nová pozadí a ostatní součásti nového tématu Joy, které vzešlo z Debian Artwork Contest 2012.
Bývalí mj. vývojáři Maemo/MeeGo a Nokie N9 (viz např. oznámení drastických změn ve směřování Nokie) založili vlastní firmu Jolla (Twitter, LinkedIn, tisková zpráva), pod jejíž hlavičkou hodlají pracovat na pokračování nadějné série chytrých telefonů s linuxovým systémem (zřejmě na bázi svobodné varianty Mer).
LinuxOS.sk upozorňuje na zajímavý seriál s názvem „30 Linux Kernel Developers in 30 Weeks“ vycházející na webu Linux.com. Jak název napovídá, cílem seriálu je čtenáře během třiceti týdnů formou rozhovorů seznámit s třiceti vývojáři linuxového jádra. První díl se zabývá Linusem Torvaldsem, další dosud vydané díly se věnují Thomasi Gleixnerovi, Sarah Sharpové a Jeanu Delvareovi.
Fedora 18 „Spherical Cow“ přinese nový způsob aktualizací. Ty se nejprve na pozadí stáhnou a následně o nich bude uživatel informován. Kromě klasického restartu pak bude moci zvolit „restart s aktualizacemi“, kdy se nové balíčky nainstalují ve zvláštním režimu. Hlavním důvodem pro zavedení tohoto systému je zabránění konfliktů s běžícími programy a knihovnami.
Vyšla nová verzia nástroja na sledovanie a analýzu sieťovej komunikácie Wireshark 1.8.0. Okrem tradičnej várky opráv prináša aj novú funkcionalitu akou je napríklad schopnosť zaznamenávať sieťovú komunikáciu z viacerých rozhraní súčasne, či pridávať ku zaznamenaným dátam komentáre. Pribudla tiež podpora množstva komunikačných protokolov a aplikácií, námatkovo z dlhého zoznamu napríklad Hadoop, Gluster, VXLAN či BitTorrent DHT.
Stefano Zacchiroli, lídr projektu Debian, v mailu oznámil snahu dostat Debian na seznam svobodných distribucí, který udržuje Free Software Foundation. Byla založena mailová konference, kolem kterého by měla vzniknout skupina lidí aktivně pracující na odstranění problémů zabraňujících umístění na tomto seznamu. Pokud se Debian na seznam nepodaří umístit, měl by alespoň vzniknout dokument podrobně popisující, proč to není možné.
Dříve byl problémem zejména nesvobodný firmware v hlavním repozitáři Debianu, tento nedostatek však byl odstraněn s verzí 6 („Squeeze“). Podle FSF je teď zřejmě největším problémem nedostatečné oddělení repozitáře main od contrib a non-free.Zavádzanie Linuxu do ruskej štátnej správy a do škôl malo začať projektom tzv. Národnej softvérovej platformy (NSP). Tento rok premiér Medvedev vymenoval nového ministra telekomunikácií N. Nikiforova. O mesiac neskôr odstúpil I. Massuch, ktorý mal NSP na starosti. Massuch svoju rezignáciu vysvetlil tak, že Nikiforov si myslí, že projekt NSP je márny a nemá budúcnosť a namiesto toho že je vhodné získať zľavy od Microsoftu. Nikiforov v júni hovoril s predstaviteľmi Microsoftu počas Ekonomického fóra v St. Petersburgu. Informuje blog Linux notes from DarkDuck.
Na http://www.internetdeclaration.org/ byla zveřejněna Deklarace svobody na internetu. Její signatáři z řad jednotlivců a desítek organizací (EFF, Amnesty International, Human Rights First, reddit, Techdirt, Cheezburger, Inc., Mozilla, ...) v ní požadují svobodný a necenzurovaný internet, rychlé a dostupné připojení, otevřenost a respekt k soukromí jednotlivých uživatelů.
Alice Wilkes rozebírá měnící se náhled zákazníků na korporace [v herním průmyslu] v době Internetu a zvláště sociálních sítí, a to především v kontextu nedávného incidentu týkajícího se Diabla 3. Zamýšlí se, jaký vliv bude mít tento kontroverzní krok na popularitu Blizzardu a jaký dopad na podobné události bude mít rozhodnutí Evropského soudu o prodeji „použitého“ softwaru.
Stručně k incidentu okolo Diabla 3 a Wine: Blizzard zablokoval účty některým hráčům používajícím Wine (na GNU/Linuxu, což oficiálně není podporováno), zdůvodnil to podváděním a následné vyjádření zástupce Blizzardu nebylo příliš informativní.
Před pár dny vyšlo nové vývojové sestavení GNOME 3.5.3. To přináší přepracovaný IM klient Empathy, nové API pro Evolution Data Server, aktivní podporu Facebooku a Microsoft Exchange jako výchozí volbu, přepsanou aplikaci pro analýzu využití disku Baobab a zatím nekompletní podporu pro Active Directory. Kvůli automatickým aktualizacím svých doplňků doznal drobných změn i GNOME Shell.
Android, Chrome OS a Ubuntu jsou systémy postavené na Linuxu, přesto však Google ani Canonical ve spojení s těmito systémy slovo „Linux“ zrovna nezdůrazňují. Steven J. Vaughan-Nichols se ve svém článku zamýšlí nad tímto faktem a důvody, které k němu vedou. Jeho názor je, že jde o marketing — motivací má být všeobecně rozšířená představa, že Linux je nepoužitelný systém s příkazovou řádkou vhodný jen pro geeky.
Blogger píšící pod přezdívkou claudecat v článku s názvem „Arch linux – not just for geeks?“ zveřejnil svou zkušenost s touto distribucí. Ukazuje tak výhody distribuce a fakt, že není pravda, že by byla vhodná jen pro značně pokročilé uživatele.
Americký soudce Richard Posner, který nedávno smetl ze stolu další spor mezi společnostmi Apple a Motorola Mobility, veřejně zkritizoval patentový systém, v rámci kterého jsou vedeny spory o nesmyslné patenty, a to vše ve snaze ovlivnit nebo zcela ovládnout trh. Toto chování je prý neakceptovatelné a v některých odvětvích by možná bylo lepší upustit od patentových ochran.
Alex Diavatis v blogu obsáhle rozebírá, proč v GNOME 3 dosud není oficiálně podporována změna motivu vzhledu. Ve stručnosti jde o to, že neoficiální motivy jsou často nekvalitní a mohly by způsobit potíže při používání rozšíření GNOME Shellu či aplikací mimo GNOME. Pro detailnější nastavení vzhledu tak bude nadále potřeba (nově přepracovaný) GNOME Tweak Tool.
GNU General Public License v3 je s námi již 5 let. Free Software Foundation (FSF) samozřejmě slaví. Richard Fontana se ale rozhodl nezávisle na FSF zahájit diskusi nad budoucností této licence a vytvořil na serveru GitHub projekt GPL.next. Záhy byl projekt přesunut na Gitorious a přejmenován na Copyleft.next. Fontana má k GPLv3 jisté výhrady. Ty prezentoval již dříve. Jeho přednáška na konferenci FOSDEM v únoru letošního roku měla název The (possible) decline of the GPL, and what to do about it. Další informace například na serverech InfoWorld nebo The Register.
Do 1. srpna je možno zasílat nabídky přednášek pro letošní ročník pgconf.eu, hlavní evropskou konferenci o PostgreSQL, která se koná ve dnech 23. až 26.10.2012 v Praze v hotelu Corinthia. Sloty pro přednášky mají standardní délku 45 minut, vítány jsou jak přednášky v angličtině tak i v českém jazyce.
Pro inspiraci uvádíme několik témat ale uvítáme i přednášky o jiných tématech souvisejících s PostgreSQL:
• Vývoj aplikací pro PostgreSQL
• Administrace velkých PostgreSQL instalací
• Případové studie a/nebo success stories nasazení PostgreSQL
• PostgreSQL nástroje a utility
• PostgreSQL hacking
• Komunita a uživatelské skupiny
• Tuning serveru
• Migrace z jiných systémů
• Škálování/replikace
• Benchmarking & hardware
• Produkty související s PostgreSQL
Své návrhy přednášek prosím zasílejte pomocí formuláře na http://2012.pgconf.eu/callforpapers. Vybraní řečníci získají volný vstup na konferenci (nezahrnuje školení).
První den konference je vyhrazen školením, přičemž na programu jsou tato školení (podrobněji viz. http://2012.pgconf.eu/training):
• A day of SQL with Celko - Joe Celko (anglicky, celý den)
• Mastering PostgreSQL Administration - Bruce Momjian a Devrim Gunduz, EnterpriseDB (anglicky, celý den)
• PostgreSQL Performance Training - Greg Smith a Peter Geoghegan, 2ndQuadrant (anglicky, dopoledne)
• PostgreSQL Replication Training - Simon Riggs a Dimitri Fontaine, 2ndQuadrant ( (anglicky, odpoledne)
• Implementace uložených procedur v PostgreSQL - Pavel Stěhule (česky, dopoledne)
• Čtení exekučních plánů - Tomáš Vondra (česky, odpoledne)
Další podrobnosti o konference najdete na stránkách http://2012.pgconf.eu/.
Na stránke distribúcie Debian je bezpečnostná správa týkajúca sa messaging klienta Pidgin. V podrobnostiach o danej zraniteľmosti je CVE záznam a domovská stránka tiež upozorňuje na bezpečnostné riziko.
Seriál o 30 vývojářích Linuxu pokračuje rozhovorem s Gregem Kroah-Hartmanem. Greg K-H používá především mutt a vim. Když se musí hodně soustředit poslouchá musicForProgramming();. Věnuje se také lezení a říká "vždy se snaž být v emailu příjemný, nikdy nevíš, zda osoba na druhé straně emailu nebude jednou držet lano zajišťující tvou bezpečnost".
Tvorba open source software – to je název další zahraniční publikace, kterou sdružení CZ.NIC vydává v češtině ve své edici. Knihu je stejně jako všechny předešlé publikace z Edice CZ.NIC možné stáhnout zdarma na stránkách http://knihy.nic.cz nebo si objednat její tištěnou verzi.
„Naše předchozí publikace v Edici CZ.NIC byly orientovány na nějakou konkrétní technologii, od IPv6 přes programování v Pythonu až po užívání elektronického podpisu. Touto knihou jsme se vydali do trochu jiné oblasti. Nejen pro všechny programátory jsme přeložili publikaci, která se zabývá tím, jak produkovat otevřený (open source) software. Kniha může být přínosná jak pro začínající nadšence s dobrým nápadem, tak pro zaměstnance zavedené firmy produkující již existující software,“ píše v proslovu ke knize Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.Pro velký úspěch posledního Django sprintu se v úterý 10.7. koná PyVec Django Sprint #2. Akce se koná pod hlavičkou občanského sdružení pyvec.org v den 50. výročí vyslání první družice umožňující přenos televize přes oceán a 156. výročí narození Nikoly Tesly.
Pokud se zajímáte o Python/Django a chcete poznat zajímavé lidi z oboru, tak se za námi zkuste zastavit a trochu si „zaprogramovat“ do krásné přírody Mšených Lázní. Na večer se již pivo chladí ve skalním sklípku a buřty i oheň jsou připraveny. Více informací naleznete na Lanyrdu a Google Groups. Tip: Pokud přemýšlíte jak se na akci dopravit, vyrazte s námi na kole z Prahy, má být hezké počasí.World IPv6 Launch proběhl před více než měsícem. Řada společností se k němu přihlásila a IPv6 zapnula. Zda nebylo toto zapnutí krátkodobou záležitostí, to je námětem článku, který dnes vyšel na blogu CZ.NIC. Jiří Průša v něm přináší aktuální informace a čísla, která ukazují, že si tento internetový protokol nachází cestu ke stále více uživatelům.
The H představuje údajně první volně prodejné PC s UEFI Secure Boot připravené pro Windows 8. S počítačem "Medion Akoya P4210 D" dodávané UEFI 2.3.1 dovoluje uživateli spravovat vlastní databáze klíčů a podpisů: Platform Key (PK), Key Exchange Key Database (KEK), Authorized Signature Database (DB) a Forbidden Signature Database (DBX). Neměl by tedy být problém s generováním klíčů pro libovolnou linuxovou distribuci. Článek obsahuje náhledy nastavení UEFI.
Android 4.1 Jelly Bean byl představen minulý měsíc na Google I/O a nyní byl také vydán včetně zdrojových kódů — CyanogenMod se chystá je začlenit (detaily).
Vyšel digiKam 2.7.0 — obsahuje lepší podporu fotografií v RAW, rychlejší vytváření náhledů obrázků a opravy chyb.
Vyhodíte (EU Parlament) ACTA dveřmi a vrátí se vám (EU Komise) jako CETA oknem. CETA je smlouva s Kanadou, která obsahuje vše to, co bylo tolik kritizováno v ACTA a jako trojský kůň hrozí ACTA na druhý pokus zlegalizovat.
Společnost F-Secure informuje na svém blogu o multiplatformním malware (zákeřný kód) odhaleném na napadeném webu v Kolumbii. Jedná se o Java applet, jenž pomocí funkce System.getProperty("os.name") zjistí, na jakém operačním systému běží (Windows, Mac OS X nebo Linux) a podle toho stáhne další malware (Backdoor:W32/GetShell.A, Backdoor:OSX/GetShell.A, Backdoor:Linux/GetShell.A). Java applet byl vytvořen využitím Social-Engineer Toolkitu (SET). Uživateli samozřejmě nic nehrozí, nemá-li nainstalovanou Javu, nebo nespouští-li nedůvěryhodné applety.
Laboratoře CZ.NIC, výzkumné a vývojové centrum správce české národní domény, dnes vydaly novou verzi multiplatformního klienta pro datové schránky Datovka. Ta obsahuje kromě opravy několika chyb také například možnost měnit jazyk aplikace přímo v jejím nastavení nebo označit všechny zprávy jako přečtené. Vzhledem k plánované změně certifikátu serveru DS byl také aktualizován seznam důvěryhodných certifikátů. Další informace a balíčky najdou zájemci na stránkách projektu.
Je k dispozici nová verze openSUSE 12.2 RC1 pro testování. Pro zájemce více informací zde.
Po LinkedIn, Last.fm a eHarmony má bezpečnostní problém také Yahoo!. Hackerská skupina D33Ds Company se přihlásila k útoku na Yahoo! Voices a zveřejnila seznam téměř půl milionu uživatelských účtů. Útok byl proveden pomocí Union-based SQL Injection. Yahoo! na stránce Yahoo! Security Center radí svým uživatelům jak chránit jejich PC, jejich soukromí a jak vybrat bezpečné heslo. V MySQL databázi byla ale hesla uložena v otevřeném tvaru! Nejpoužívanější hesla jsou 123456, password, welcome, ninja a abc123. Problém má také Android Forums. Kompromitována databáze obsahuje informace o více než milionu uživatelských účtech.
Zavirovaný počítač je vždy důvod ke smutku. Pokud se chcete takových starostí zbavit, můžete si pročíst openMagazin, který se tomuto tématu věnuje. Pak si můžete udělat přehled a např. si nainstalovat některou z distribucí Linuxu.
Hned v prvním článku tématického okruhu se dozvíte, co je to linuxová distribuce a které jsou oblíbené. V dalších článcích jsou rozebírána jednotlivá desktopová prostředí, jejich výhody a nevýhody.
OpenMagazin (můžete si ho stáhnout) vám ukáže, že Evropa se přiklání k open-source softwaru. I v České republice se najde mnoho škol, které ho používají. Začtěte se do článku o jedné z nich. Recenze na hru Minecraft vás naláká k využití chvil odpočinku právě s ní.
Děkujeme všem, kteří kopírují, sdílejí a rozesílají e-zin všem svým známým a přátelům. Lidé z Liberixu ho vytvářejí pro vás, čtenáře, a také díky vašim darům může vycházet.
Kdo ještě nezkusil něco opravdu rychlého, běžícího pouze v RAM, pak je tu Macpup. Tahle mini distribuce je derivátem Puppy Linuxu s Ubuntu LL zdroji a Mac-like vyvedeným e17 desktopem. Nabízí se použití především na starším a mini HW. Více na stránkách Macpupu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Router - propustnost usb --> wifi | 12 | 12.7. 20:23 |
Aky SSD disk? | 11 | 8.7. 18:44 |
Archivace dat, medium, zivotnost | 6 | 11.7. 14:11 |
Lspci nevidí karty ve slotech | 3 | včera 23:41 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Oprávnění v mysql | 6 | 10.7. 16:06 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - zobrazeni filesize a filemtime mimo /var/www/ nefunguje | 4 | 8.7. 01:31 |
BASH-jak na READ | 7 | 9.7. 14:05 |
BASH - Jak vypsat výsledek | 9 | 9.7. 21:36 |
BASH/SHELL - Dialog - Výstup | 34 | 12.7. 18:21 |
bash - spocitani cisel | 7 | 11.7. 17:32 |
BASH/SHELL-Matematika | 5 | včera 01:45 |
BASH - Jak můžu poslat výstup do souboru i na screen? | 6 | včera 11:11 |
Dotazy z bashe do php + odpoved z php do bashe | 1 | včera 21:28 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
SSH micha dohromady STDOUT a STDERR vzdalenyho prikazu pri alokovanym tty | 2 | včera 01:17 |
parport0 | 4 | včera 10:14 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: