Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Často slýchám názory ve smyslu, že optické disky jsou mrtvá technologie a Blu-ray jako technický omyl vůbec nemělo nikdy bzniknout. No já vám nevím, ale existuje za optické disky nějaká ekvivalentní (či lepší) náhrada? Někdo říká že filmy se stejně budou distribuovat/streamovat přes internet. Opravdu? Formát videa Blu-ray umožňuje bitrate až 48 Mb/s. S tím by i moje připojení optickým vláknem o rychlosti 50 Mb/s mělo co dělat. A lidi co žijí v neměstech a mají připojení do 10 Mb/s by asi měli mít smůlu, že? Jistě, ono to jde víc zkomprimovat, ale tím zase trpí kvalita - takže to pak už není ekvivalentní k Blu-ray, ale o třídu horší.
Zrovna píšu bakalářku na téma Vnímání cenzury na čínských sociálních sítích mezi mladými Číňany, a narazil jsem na seminárku, kterou jsem napsal na jaře 2013. Když si nějaký svůj text přečtu po delší době, mám z něj většinou celkem dobrý pocit, a tak jsem se rozhodl nechat se pořádně zkritizovat zdejšími diskutujícími, abych se na tu bakalářku víc snažil
Približne pred rokom som písal ako som skončil na pokraji vyhorenia. Po približne roku som tu s novým "osobným" blogom, tentoraz len malá rekapitulácia čo sa od vtedy vlastne udialo.
Zatímco běžné "zpravodajské" weby o IT a speciálně hardwaru, zvláště ty české, s oblibou kopírují tiskové zprávy včetně libovolných hovadin (čest výjimkám jako Diit), které vyplodí marketingové oddělení, my se podíváme na hype kolem herních periferií, konkrétně letos uvedenou novou generaci klávesnic Razer BlackWidow s mechanickými spínači "Razer", poněkud jinou optikou.
Starším pařanům tyto zkratky bezpochyby nejsou neznámé. Někdo nad nimi možná ohrne nos, mně však přijdou tyto klasické strategie mnohem lepší, než "onljanovky", nad kterými se ujíždí dnes.
Každý z nás určitě někdy řešil problém, jak nabootovat z CD, respektive ISO obrazu, na počítači, který nemá optickou mechaniku.
Řeč nebude o více než čtyřicet let starých událostech v Londonderry, ale o nových událostech v Doněcku. Bloody Sunday je na Ukrajině minimálně obden, ne-li každý den. Netřeba to protahovat, viz. odkaz zde (kdo není v obraze) a zamyslel jsem se, jak by mohl vypadat lokální pozemní protiúder Ruské federace :-).
Při znalosti tamních reálií se mi to jeví jako velmi pravděpodobné. Pokud bychom to ale brali vážně, tak Rusko pokud by chtělo, tak je Ukrajina obsazená za pár dní. To by visel Porošenko za nohu jako Mussolini na náměstí a "premiér" Jaceňuk by na tom nebyl o moc lépe. Zkrátka a dobře, řekl bych, že Rusko udeří. Už jen z prestižních důvodů, nenechá si srát na hlavu, ať je to jak chce, ten dělostřelecký granát mohl vystřelit kdokoliv.Jelikož se zde nedávno rozjela docela ucházející diskuze o pythonu, napadlo, mě, že bych nasdílel obsah nody 128, která obsahuje zajímavé odkazy, které jsem si za posledních pár let uložil a nějak se týkají pythonu.