Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dnes to bude stručné: podívejte se na video a kdo první zjistí, co bylo napsáno na klávesnici, má u mě pivo :-)
P.S. nebo jiný nápoj podobné ceny dle svého výběru
Já sám účet na Facebooku nemám. Z důvodu toho že se mi jednoduše nelíbí jeho podmínky (například to, že si FB vyrazuje použít vaše fotky pro reklamní účely). Vím, že ta služba se neplatí penězi, ale právě tím že Facebook necháte koukat vám přes rameno, ale já tuhle cenu platit odmítám, a popravdě bych se rád zbavil i Google účtu, kdybych neměl přístroj s Androidem.
V dnešnom blogu sa prenesieme do čias nedávno minulých, kedy si výrobcovia hardvéru dovolili aj niečo viacej než kopírovať jednu značku s nahryznutým jablkom v logu. Predstavíme si niekoľko dnes už muzeálnych prenosných PDA / prenosných počítačov.
Rozhodl jsem se trochu rozvířit bahno hnijícího rybníku okolo QCADu & spol ...
NGINX je síce vynikajúci webserver, ale jeho autori akosi nemysleli na možnosť cross kompilácie. V dnešnom blogu sa teda pozrieme na to ako ho skompilovať aj napriek tomu ;)
Po spuštění Eclipse Luna na Debian Wheezy mě čekal SIGSEGV.
Taková byla vyhlídka většiny mladých mužů starších 18 let před zkrácením a následným zrušením ZVS. Zrušení této branné povinnosti a přechod na profesionální armádu považuji za jednu z nejrozumnějších věcí, kterou vláda této země kdy odmávla, i když já sám jsem jí neuniknul. Ale o to víc mě děsí, při mé osobní zkušenosti, současná snaha o nové zotročení mladých mužů a žen obnovením branné povinnosti o které usilují zástupci AČ. Spolku, který není schopen ani slušně platit ty, co mu upsali duši.
ATTENTION: default value of option force_s3tc_enable overridden by environment.1
Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
ATTENTION: default value of option force_s3tc_enable overridden by environment.
ATTENTION: default value of option force_s3tc_enable overridden by environment.
Podařilo se to někomu rozjet / může být problém v ovladačích? Díky soudruzi!
Testováno na LM 17 - Cinnamon
Co mě na konferenci ScalaDays 2014 zaujalo nejvíce.
VAROVÁNÍ: Nenechte se zmást odlehčeným tónem tohoto blogpostu. Jeho pointa je v tom, že vše nemusí být vždy tak růžové, jak se zdá. Pokud hledáte, nebo budete v průběhu následujícího roku hledat - "nějakou tu zkurvenou práci" v linuxovém prostředí, tak buďte ve střehu a s očima dokořán. Vzpomeňte si na tento blogpost a že "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají".
Pred 5ti dny vysla nova verze ZFS on Linux. Podle meho prvni release, ktery je opravdu hodny produkcniho nasazeni.
Tento příspěvek původně na blogu skončit neměl, na druhou stranu, jsem sem dlouho nic nenapsal a koneckonců proč se i s Vámi nepodělit. Jak všichni jistě dobře víte, jedna jistá firma ukončila podporu jednomu jistému operačnímu systému. Spousta uživatelů má doma HW starý 6 a i více let a zatím nad upgrade moc nepřemýšlí, proč také, k jejich potřebám jim zatím stále tyto téměř muzejní kousky stačí.