Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
„Nevím jak udělat v tom programu tohle a tohle. Zavolejte mi na číslo 0609 112 777 dneska po šesté večer a budete mě podrobně navádět.“ Ano, i takové požadavky se objevují ve fórech zaměřených na svobodný software.
Petr Nečas doprovází manželku Janu na výslech. 24. dubna 2014 | foto: ČTK(Přikládám snímky obrazovky, kdyby to smazali…)
Je tomu něco přes rok, co jsem tady publikoval blogpost na téma Puppet a konfigurační nástroj Augeas. Čas trhnul oponou, a já během toho roku začal používat další vymoženosti Puppetu o kterých vám chci, prostřednictvím tohoto čtení na neděli, potlachat. Chronologicky shrnuto budu psát o:
hosts: files myhostname mdns4_minimal [NOTFOUND=return] dnsna
hosts: files myhostname dns mdns4_minimal [NOTFOUND=return]Rozbite avahi? Celkem zklamani, ze takoveto elementarni problemy se znovuobjevuji na Linux desktopu :-(.
sudo apt-get install xclip
alias schranka="xclip -selection c"
echo 'alias schranka="xclip -selection c"' >> .bashrc
echo "Hello World!" | schranka
Teď stačí dát kdekoliv v X Ctrl + V
V tomto blogovom zápise sa budem venovať inštalátoru debianu. Používanie PXE bootu, vytváranie vlastného netboot.tar.gz, hladanie opravy na chybu v časti pre bootovanie.
V minulosti jsem psal článek o barvičkách v terminálu a o tom jak si nastavit vzhled promptu v Bashi. Tohle je tip, který s tím úzce souvisí – jak udělat, aby příkaz za promptem měl jinou barvu, než je výchozí barva textu v terminálu (aniž by to ovlivnilo výstup spouštěného příkazu).
Taky vás štve, že rsync nepozná, že se soubor pouze přejmenoval anebo přesunul, a tak ho prostě na destinaci ignoruje/smaže (podle toho zda uvedete --delete
) a začne ho znova přenášet ze zdroje? Existuje na to lék.
Jelikož budu v nejbližší době kupovat nová střeva PC pro rodiče a asi i zařizovat nové HTPC pro sebe, rozhlížím se po vhodných základních deskách. Do oka mi padly ASRock Q1900* (jak v klasické variantě ATX napájení, tak s DC). Ta DC varianta mi přijde docela šikovná jako náhrada za Intel DN2800MT (akorát to nemá mSATA), a ta varianta s ATX zase jde použít na výměnu zastaralé VIA EPIA u rodičů. Když jsem se ale prohrabával dokumentací k desce narazil jsem na to, že tahle deska podporuje tzv. „Asrock Cloud.“
Mezi nejpoužívanější terminálové aplikace patří jednoduché utility pro stránkování, které přes proměnnou prostředí PAGER umí v duchu UNIXu využít spousta dalších programů. K programům more, less a most existuje pro milovníky Vimu další alternativa, vimpager.
Skript pro automatickou aktualizaci aplikací FireFox, Thunderbird atp., které stahuje z ftp.mozilla.org, svůj průběh loguje do souboru, případně odesílá e-mail s reportem.
prezident Lindberg: Vaše teorie je zajímavá, otče, ale nemáme čas ji prozkoumat.
Na GNU.org máme nový český článek: Proč by měly vzdělávací instituce používat a vyučovat svobodný software. Poděkování za překlad patří Filipu Krškovi.
Nezapomínejte, že svět není jen Internet :-) V příloze prvního komentáře je verze pro tisk, kterou můžete šířit AFK ve svých školách.
Jak by pravil klasik, tento způsob konkurence zdá se mi poněkud nešťastným.
Po mém předchozím zápisku o webové aplikaci www.123stitky.cz pro tvorbu adresních štítků dnes rozeberu, jak jsou tyto štítky generovány v Pythonu s použitím knihovny Reportlab. Dostane se nejen na textové štítky, ale i na to, jak do nich vložit QR kód a EAN čárový kód.