Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
sudo apt-get install xclip
alias schranka="xclip -selection c"
echo 'alias schranka="xclip -selection c"' >> .bashrc
echo "Hello World!" | schranka
Teď stačí dát kdekoliv v X Ctrl + V
V tomto blogovom zápise sa budem venovať inštalátoru debianu. Používanie PXE bootu, vytváranie vlastného netboot.tar.gz, hladanie opravy na chybu v časti pre bootovanie.
V minulosti jsem psal článek o barvičkách v terminálu a o tom jak si nastavit vzhled promptu v Bashi. Tohle je tip, který s tím úzce souvisí – jak udělat, aby příkaz za promptem měl jinou barvu, než je výchozí barva textu v terminálu (aniž by to ovlivnilo výstup spouštěného příkazu).
Taky vás štve, že rsync nepozná, že se soubor pouze přejmenoval anebo přesunul, a tak ho prostě na destinaci ignoruje/smaže (podle toho zda uvedete --delete
) a začne ho znova přenášet ze zdroje? Existuje na to lék.
Jelikož budu v nejbližší době kupovat nová střeva PC pro rodiče a asi i zařizovat nové HTPC pro sebe, rozhlížím se po vhodných základních deskách. Do oka mi padly ASRock Q1900* (jak v klasické variantě ATX napájení, tak s DC). Ta DC varianta mi přijde docela šikovná jako náhrada za Intel DN2800MT (akorát to nemá mSATA), a ta varianta s ATX zase jde použít na výměnu zastaralé VIA EPIA u rodičů. Když jsem se ale prohrabával dokumentací k desce narazil jsem na to, že tahle deska podporuje tzv. „Asrock Cloud.“
Mezi nejpoužívanější terminálové aplikace patří jednoduché utility pro stránkování, které přes proměnnou prostředí PAGER umí v duchu UNIXu využít spousta dalších programů. K programům more, less a most existuje pro milovníky Vimu další alternativa, vimpager.
Skript pro automatickou aktualizaci aplikací FireFox, Thunderbird atp., které stahuje z ftp.mozilla.org, svůj průběh loguje do souboru, případně odesílá e-mail s reportem.
prezident Lindberg: Vaše teorie je zajímavá, otče, ale nemáme čas ji prozkoumat.
Na GNU.org máme nový český článek: Proč by měly vzdělávací instituce používat a vyučovat svobodný software. Poděkování za překlad patří Filipu Krškovi.
Nezapomínejte, že svět není jen Internet :-) V příloze prvního komentáře je verze pro tisk, kterou můžete šířit AFK ve svých školách.
Jak by pravil klasik, tento způsob konkurence zdá se mi poněkud nešťastným.
Po mém předchozím zápisku o webové aplikaci www.123stitky.cz pro tvorbu adresních štítků dnes rozeberu, jak jsou tyto štítky generovány v Pythonu s použitím knihovny Reportlab. Dostane se nejen na textové štítky, ale i na to, jak do nich vložit QR kód a EAN čárový kód.
Stará NASka praská ve švech. Disky v ní jsou téměř 5 let staré a jsou v RAID5. Hodně blbá kombinace. Navíc na začátku jsem učinil pár nepříliš šťastných rozhodnutí ohledně rozdělení, které mě nyní iritují. Část vyhrazená pro raw iSCSI je příliš malá takže se mezi ostatními daty válejí obří iSCSI soubory a podobně. Ostatně neznám nikoho, kdo měl v tomto směru dobrý odhad, pominu-li šťastlivce, kteří si můžou dovolit mít všechno na jednom svazku. Teoreticky by se daly udělat nějaké shrinky/expandy/přesuny... jenže mě se do experimentů na 7 TiB svazku, navíc z větší části nezálohovaném, příliš nechce.
AMD je vynikajúca voľba pre menej náročný linuxový desktop.
Jak informují média (příklad), šíří se po ČR strašidlo „vymahačského“ viru (přesněji řečeno scama + trojského viru). Taky mi dva přišly. Tady je pár postřehů:
sys-apps/biosdevname
od Dell-u. Udev je v tom tentoraz nevinne. (vďaka, kralyk)