Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Stará NASka praská ve švech. Disky v ní jsou téměř 5 let staré a jsou v RAID5. Hodně blbá kombinace. Navíc na začátku jsem učinil pár nepříliš šťastných rozhodnutí ohledně rozdělení, které mě nyní iritují. Část vyhrazená pro raw iSCSI je příliš malá takže se mezi ostatními daty válejí obří iSCSI soubory a podobně. Ostatně neznám nikoho, kdo měl v tomto směru dobrý odhad, pominu-li šťastlivce, kteří si můžou dovolit mít všechno na jednom svazku. Teoreticky by se daly udělat nějaké shrinky/expandy/přesuny... jenže mě se do experimentů na 7 TiB svazku, navíc z větší části nezálohovaném, příliš nechce.
AMD je vynikajúca voľba pre menej náročný linuxový desktop.
Jak informují média (příklad), šíří se po ČR strašidlo „vymahačského“ viru (přesněji řečeno scama + trojského viru). Taky mi dva přišly. Tady je pár postřehů:
sys-apps/biosdevname
od Dell-u. Udev je v tom tentoraz nevinne. (vďaka, kralyk)
Umělá inteligence saje, hlavně proto, že zatím stále neexistuje. A to přestože je očekávána déle, než praktické fúzní reaktory a pravděpodobně bude trvat ještě nemálo času, než se dočkáme. To ovšem neznamená, že tu s námi nebudou neživé umělé entity schopné samostatného přežívání v našem světě nezávisle na lidech. Popravdě řečeno, nějaký pátek už tu možná jsou.
Nedávno som bol nútený kvôli hacknutu niekoľkých PHP webov robiť bezpečnostný audit. Narazil som pri tom na niekoľko zaujímavých spôsobov útoku na web. V dnešnom blogu sa pozrieme na 2, ktoré ma zaujali asi najviac.
Delší dobu přemýšlím, čím nahradit svůj router. V současné době mám Linksys WRTU54G-TM s OpenWrt. Sice to nějak funguje, ale v poslední době s tímto řešením spokojený nejsem.
Včera 6. května byl Mezinárodní den boje proti DRM (Digital Restrictions Management). DRM obecně jsou technologie, které škodí uživatelům a brání jim v tom, aby mohli používat svůj majetek (např. počítač nebo datové nosiče). Typicky se jedná o malware a další škodlivé prostředky.
Čas od času se to téma vrací. Zakázat kouření? V jakém rozsahu? Proč ano/ne? Sám jsem rozpolcen, nevím, tápu. Tak jsem si říkal: veřejně napíšeš, co si o tom myslíš a podíváš se, co vyplivnou ostatní v diskusi
Téma tohto blogu je používanie ccache pri kompilácii linuxového jadra.
Leckdo má ještě v živé paměti, jak se s velkou slávou podepisovala kořenová zóna DNS. U nás se pak hovořilo o tom, jak jsme ohledně zavádění DNSSEC vpředu. Jenže celé se to nějak zadrhlo. Již od začátku loňského roku podíl domén s DNSSEC klesá, v posledních měsících jde dokonce o absolutní pokles. Co se děje?
Celou dobu jsem si myslel, že když koupím originální zvukové CD, tak v něm nebudou žádné nedostatky. Udělal jsem několik pokusů a jsem zklamán.
Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje. Bezproblémový byl přesun těchto služeb: e-mail, kontakty (CardDAV), kalendáře a úkoly (CalDAV), zálohy SMS a log volání (složka na IMAP serveru), synchronizace prohlížeče (přešel jsem zpět na Firefox, u kterého je rozběhání vlastního sync serveru otázkou chvíle). Pak jsem se dostal k IM.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Pokud používáte Pacemaker a setkali jste se s touto chybovou hláškou tak, tak si zkontrolujte jakou máte verzi crm konzole.
Jestli mě něco na volebních kalkukačkách baví, tak jsou to výsledky. Člověk by někdy řekl, že z toho lezou voloviny, někdy to pobaví. Takže co mi vyšlo teď?
Při potřebě vytváření ssh tunelu ve scriptu jsem doposud vždy vytvořil spojení na pozadí, ale není to nic moc, osobně z toho mám „špinavý“ pocit. Při opětovné potřebě této funkcionality, jsem narazil, vyzkoušel a aplikoval jiný způsob. Někdo asi řekne, že jsem objevil nový světadíl (tuším Ameriku) a bude mít pravdu, pro mě to objev byl…