Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zařízení loop používám při práci s Linuxem už dlouhé roky. Zařízení loop je šikovné, pokud potřebuji přimontovat do systému například ISO obraz CD-ROM - ale to je věc, která je dnes už trochu mimo.
Už nějakou dobu hledám výkonný NB bez windows. Výběr bohužel žádný, možnost úpravy na přání v podstatě neexistuje (malí zákazníci nejsou pro výrobce zajímaví). Docela mně to otrávilo, navíc teď jsou dva volnější týdny, takže bude čas si trochu hrát. Rezignoval jsem tedy a pořídil Toshiba Satellite P50-A-13C. K tomu hned další 8GB SO-DIMM na 1.35V.
Ne každý ví, že obyčejné (desktopové) verze Windows nelze kromě určitých výjimek používat pro serverové účely. Takové používání je porušením autorských práv a kdo tak činí, může teoreticky skončit až za mřížemi.
Několik známých mě oslovilo, abych jim poradil, co dělat s Windows XP po ukončení podpory. Popravdě jsem se nad tím musel trochu zamyslet, pohledal jsem po internetu podobné články, kam bych je poslal, ale nic rozumně objektivního jsem nenašel - buď bývá čtenář vyloženě strašen často i nepravdivými informacemi (pokud bude nadále používat XP, odnese jej brzy čert, nebo mu aspoň vybuchne počítač), nebo jsou naopak články s vyzněním "klídek, vůbec nic se neděje". Proto jsem se rozhodl sepsat tento článek, který by měl i laikovi věcně vysvětlit, co pro něj ukončení podpory znamená a jak by se měl zachovat.
Před nedávnem jsem zprovoznil můj hobby projekt www.123stitky.cz pro on-line přípravu a tisk samolepících štítků. V tomto zápisku se pokusím popsat technologické zázemí této webové aplikace. Doufám, že někoho inspiruje, případně někomu pomůže při výběru technologií pro jeho projekt.
Minulý týden jsme měli takovou rychlo akci právě o aplikacích pro navrhování a přípravu nábytku. No a téma navrhni si vlastní kuchyň se docela ujalo (minule tu byla i diskuze a někdo zmínil i něco o bydlení), tak jsem se rozhodl se ho pokusit vytvořit tady na blogu. Může to pak někomu zde do budoucna pomoci. V dnešní části si ukážeme základy a vytvoříme si spodní část kuchyně. V následujícím příspěvku pak kuchyň dokončíme. Dnešní díl nám zabere tak 15-20 minut a následný tak dalších 20 minut. Projekt budeme připravovat na aplikaci pripravto.cz. Úvod je na blogu.
Právě do mé mailové schránky dorazil e-mail, který předstírá, že je od jahéhosi studenta, co potřebuje nashromáždit "strace logs".
Dlouhodobě jsem byl zákazníkem Alzy, až jsem se po čase nechal zlákat příznivějšími cenami u CZC.cz. To jsem ovšem neměl nikdy dělat.
Tak nějak se tu rozjela diskuze na téma, Linux nahradí XP. Dost jsem se u všech těch komentářů na různých webech zasmál. Argumenty, které zde padali proti Linuxu byly směšné. Nic proti argumentům, ale pokud někdo systém nepoužívá pravidelně k práci a během dvou hodin jej zamítne, protože ty Libreoffice nevypadají jako MS Office, tak vlastně ať radši zůstane u Windows. Toť můj názor.
Některé programy, které vyvíjíme (Fotomon, Měření) , používají množství různé statistiky. Moje chápání statistiky je spíše klasické, ale existuje ještě jiný pohled na statistiku - Bayesiánská statistika. Rozhodl jsem se jí porozumět a naučit se ji prakticky používat.
Od března bydlím v pronajatém bytě v Praze ve Stodůlkách a v květnu nastupuju do nové práce.
V dnešnom blogu sa trochu bližšie pozrieme na proces bootovania Linuxu na embedded zariadeniach (konkrétne ARM Allwinner A13).
Závažná chyba v OpenSSL, označovaná jako Heartbleed Bug, ukazuje názorně, proč je důležité mít software – a pro ten bezpečnostní to platí dvojnásob – svobodný, s otevřenými zdrojovými kódy.
#ifndef JardikSSL_h_from_JardikuvNSAProofToolkit #define JardikSSL_h_from_JardikuvNSAProofToolkit enum JardikSSL_ERR { JARDIK_SSL_ERR_OK, JARDIK_SSL_ERR_SSL_NOT_SECURE }; enum JardikSSL_CTXTYPE { JARDIK_SSL_CTX_CLIENT, JARDIK_SSL_CTX_SERVER }; struct JardikSSL_CTX; struct JardikSSL_CERT; static inline enum JardikSSL_ERR JardikSSL_CreateContext(struct JardikSSL_CTX **ctx_out, enum JardikSSL_CTXTYPE ctx_type, int socket_fd, struct JardikSSL_CERT *cert) { return JARDIK_SSL_ERR_SSL_NOT_SECURE; } #endif