Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Na Připravto používáme mnoho různých formátů dat. Jako hlavní pracovní formát používáme pickle modul (ukládání dat) + shelve (slovník pro ukládání), který je dobře použitelný právě pro Python. Vzhledem k tomu, že aplikace vytváří množství rozdílných dat, tak je potřeba mít dostatečně pružnou databázi. Data se váží pro jednotlivé produkty - nábytek, kde jsou informace o rozměrech, materiálech, kování, dílcích a apod po zakázky, zpracované kalkulace a podobně.
V poslednej dobe je tu každú chvíľu nejaký flame na účet systemd. Nezvyknem sa nejak do takýchto diskusií zapájať, ale dnes výnimočne napíšem aké mám skúsenosti s pár kusmi softvéru od Lenarta. Dopredu upozorňujem, že v tomto som lama, nemám chuť sa hrabať v systéme (dosť divné na používateľa Gentoo), takže väčšina problémov sa dá asi pomerne jednoducho vyriešiť.
První polovina roku 2014 je za námi a na světě existuje víc virtuálních měn, než se dá spočítat, protože než dopočítáte, tak alespoň dvě nové vzniknou. Mnoho jich vzniká prostě proto, že je jednoduché si vytvořit vlastní fork Bitcoinu či Litecoinu. Je možné najít všechny možné varianty zvířat (doge, catcoin, foxcoin, birdcoin, horsecoin atp..), různé národní měny (czechcoin, e-gulden, ..), ale i zajímavé myšlenky (namecoin, gridcoin, coloredcoin). Kdo chce, může si projít celý dlouhý seznam.
Je to takový bulvární titulek, nicméně pravdivý. Došel mi info e-mail, že Alza jde do Evropy (nevím kde doposud byla…) Pro Evropu má alzashop na rozdíl od ČR, podle které ČR není v evropě, kde má jen alza. :)
Skoro na každého tento obtížný úkol dolehne a pak je jen otázkou, na kolik procent bude úspěšný, resp., na kolik procent sníží riziko, že jej někdo podvede.
Pred pár dňami mi do schránky vhodili novú ARM dosku s dvojjadrovým procesorom Allwinner A20. Rôznych pokusov o použitie raspberry ako náhradu klasického počítača som už videl viacej, ale všetko bolo príšerne príšerne pomalé. Od A20 som nič viac nečakal, o to viac ma táto skôr low end hračka prekvapila. Nakoniec by som rád našiel komponenty na ultraprenosný počítač určený na prácu v teréne s extrémnou výdržou na baterku.
Kdo sdílí na Facebooku odkazy na weby, určitě už se setkal s tím, že se buď zobrazil nacachovaný obsah nebo nějaký úplný nesmysl. Někdy to jde opravit ručně, někdy ne. Ale každopádně existuje poměrně snadná možnost, jak Facebook donutit k načtení správných aktuálních dat.
Tak nějak si uvědomuju že jsem sem toho moc poslední dobou nenapsal ale zkusím to napravit. A slibuju že alespoň v některých věcech se tenhle zápisek bude týkat i Linuxu.
Jsou aplikace, které v produkčním prostředí dost dobře testovat nelze. Jednou z nich je Pacemaker a jeho služby.
Ubehol už viac ako rok a pol od posledného zápisu, tak som sa rozhodol, že trochu popíšem, čo sa za ten čas zmenilo.
Před časem jsem hledal, jak v systému najít duplikáty souborů a nechat jen ty, které jsou ty "správné". Ve finále jsem použil program fdupes.
Usednout za volant a vyjet. Jistě většina z Vás, starších 18-ti let dobře znáte. Jen rutinní jízda, do večerky ve vedlejší obci, kde naši vietnamští spoluobčané prodávají až do 21:00, koho by napadlo, že taková to obyčejná cesta může skončit tragicky a Vy máte na krku kriminál?
Jelikož se mi nedávno do rukou dostala chytrá krabička DIR-510L od společnosti D-Link, rozhodl jsem se podívat se, jak je na tom z hlediska bezpečnosti.
Název zápisku jsem si vypůjčil z jedné národně-obrozenecké opery. Tu operu dnes málokdo zná kromě pana Smolíka, pan Smolík chodil i na Alexandrovce, to mu nemohlo uniknout. Já jsem kulturní barbar, ale pád Arkony pociťuji dnes všude, nejen na abclinuxu.