Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Název zápisku jsem si vypůjčil z jedné národně-obrozenecké opery. Tu operu dnes málokdo zná kromě pana Smolíka, pan Smolík chodil i na Alexandrovce, to mu nemohlo uniknout. Já jsem kulturní barbar, ale pád Arkony pociťuji dnes všude, nejen na abclinuxu.
Dnes se podíváme na to jak nainstalovat linux na stroj, ke kterému není k dispozici ani klávesnice, ani monitor. Aby to nebylo tak jednoduché, tak to všechno bude nainstalováno do šifrovaného kontejneru, ke kterému se po rebootu zadává heslo přes SSH.
Možná to pozorujete sami. Klasické oddílové vozy z železnice postupně mizí, a nahrazují je vozy buď velkoprostorové, nebo přímo nějaké ucelené jednotky, samozřejmě také pouze velkoprostorového uspořádání. Nejsem z principu proti velkoprostoru, pro příměstské cestování je rozhodně výhodnější než oddíly, ale má nevýhody které se projeví zvlášť při delších cestách. Co mi vadí asi nejvíc, je že ve většině vozů není možné vnitřní osvětlení přepnout na noční režim (pouze slabá žárovka místo zářivek). Přitom ve všech oddílových vozech zhasnout lze, ve velkoprostorech jde zhasout ve všech starších (Bt278, Bp282 apod.) a pak z těch novějších v Bdtn756 a i Syslovi. Ale naproti tomu v takovém Bdmpee233 nebo i Railjetu si o možnosti ztlumit osvětlení můžete nechat jen zdát.
V tomto blogu sa budem venovať bugom ktoré som zaznamenal pri zostavovaní vlastného netboot.tar.gz
Příznivce elektronické hudby, speciálně pak psytrance, dnb, psybreaks a různých kombinací mezi nimi, bych rád upozornil na zajímavý portál, kde se dá sehnat spousta skvělé legální hudby zdarma.
Chcem sa podeliť o jeden pekný štýl do fluxboxu, ktorý podľa mňa nemá vôbec chybu, je možno trochu svetlejší ale zase prvky niesu zliate dokopy.
Je to moja už v poradi tretie tema a vznikla spojenim niekolkych iných. ako zaklad som pouzil Bloe styl, Ubuntu fluxbox styl a par mojich vylepseni.
takže rýchlo nahodte v svojej distribúcii fluxboxa ak ho ešte nepoužívate a vyskúšajte, potom dajte + ak sa vam páči.
inač pre tých čo nevedia fluxbox je WM manažér, dokáže plniť rovnako dobre svoju úlohu ako GNOME, či KDE ale nerieši desktop ako taky proste je to len to čo vidite na obrazovke a ziadne pridavne aplikacie, toolkity a podobne z ktorych su mnohi takmer chorí.
pridávam aj odkaz na balíček: http://www.blogino.eu/bindata/files/luko/luko-shiny.tar.gz
Typové systémy mohou výrazně zjednodušit konstrukci a údržbu větších programů. Python bohužel zatím žádný oficiální typový systém nemá, ale zřejmě se blýská na lepší časy. Guido van Rossum, autor jazyka, přišel s návrhem, aby se anotace funkcí specializovaly pro typové anotace. Předpokládám, že je jen otázkou času, kdy Python dostihne Dart a získá volitelný typový systém.
-march=corei7
na základě zjištění, které klíčové slovo nejvíce odpovídá mému procesoru. Všechno bylo fajn do té doby, než se stroj porouchal a bylo potřeba bez zbytečného zdržení přenést systém na starší stroj.
To že autor referenčnej implementácie pythonu si z výkonu ťažkú hlavu nerobí je vo všeobecnosti známe. Benchmarky referenčnej implementácie sú pomerne jednoznačné (škoda, že medzi benchmarky nechcú zaradiť PyPy). V dnešnom blogu sa pozrieme tak trochu na črevá PyPy, RPython (python ktorý je schopný bežať približene rovnako ako C program) a benchmarky s V8.
Mezinárodní experti se shodují, že letadlo nebylo sestřeleno ani raketou, ani kulomety, jak se dosud spekulovalo. Jednoznačný závěr nestranné komise odborníků, podpořený daty z černé skříňky, nyní vnáší na světlo zcela nové a nečekané skutečnosti.
Před třemi lety jsem se rozhodl, že přejdu z české QWERTY (resp. původně QWERTZ) na Colemak. Má motivace spočívala v tom, že bych si spravil techniku a zvýšil efektivitu psaní. Colemak jsem si vybral především díky jeho částečné podobnosti s US QWERTY – v následujícím textu se budu věnovat tomu, proč je kompatibilita s QWERTY (a QWERTY samotná) ZLO (a co s tím).