Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Dostal jsem se k práci, kde je jedním z úkolů upravování DalvikVM. To se neobejde bez neustálého kompilování celého Androidu. Jeho strom používá staré dobré(?) make
, ovšem s neuvěřitelnou hromadou Makefile
souborů, které se při každé kompilaci musí znova a znova parsovat, i když se vůbec nezměnily.
Tento zápisek se netýká Linuxu, nicméně snad pomůže jiným nešťastníkům, kteří též musí spravovat nejhorší systém z dílny Microsoftu1 ve čtyřiašedesátibitové verzi. Strýček Google mi tentokrát nápovědu neposkytl, ale po zaindexování této stránky by snad mohl alespoň dát radu jiným. Vcelku to nemám kam jinam napsat.
Nedávno jsem si pořídil první auto (mazda 323f bj, rv. 2001). Má toho sice už od pohledu hodně za sebou, ale technicky je OK a za 25 000,- ideál. Naučit se řídit mě lákalo již delší dobu, ale posledních 6 let jsem žil v Irsku a UK, kde bych platil každý rok o hodně víc než těch 25 000 Kč jen za povinné ručení a zase mě to rychle přešlo. Tenhle zápisek ale nebude o prvních zkušenostech za volantem nebo otočení přes střechu v první ostřeji projeté zatáčce (není to Vectra že), i když jsem teda v příkopu skončil už po 6km od koupě ... ale jede se dál. Tenhle zápisek bude pořádně geeky.
Na linuxe je možné dotykový display používať rôznymi spôsobmi. Lineárne dotykové vrstvy sa dajú nakalibrovať a používať priamo cez evdev (nepoznám však žiaden lightweight kalibrátor), alebo cez knižnicu tslib (tá zvláda aj nelineárne dotykové vrstvy). Tento blog bude tak trochu o konverzii kalibrácie z tslib-u na min/max hodnotu pre evdev, trochu o úprave knižníc tak aby dokázali pracovať s prehodenou osou a nakoniec o úprave kernelu.
Jen krátce. Přibližně před půl rokem jsem přešel k EquaBank, zlákala mě možnost euro účtu připojeného k platební kartě v kombinaci s výběry v zahraničí za 9 Kč. Před založením účtu jsem se snažil zjistit jestli jejich internetové bankovnictví funguje v pohodě ve Firefoxu v Linuxu. Nikde jsem tuto informaci nenašel, ale předpokládal jsem, že s tímto má problémy snad už jen KB s tou jejich javou. A opravdu, Equa Bank funguje snad v jakémkoliv prohlížeči s naprostou samozřejmostí.
Není to tak dávno, co jsem tady rozebíral matoucí marketing Razeru a hned je tu ještě zajímavější kauza. Je to pozoruhodné i pokud herní periferie jdou mimo vás, protože Corsair teď posral uvedení exkluzivního produktu na celé čáře – odstrašující případ jako z čítanky.
Takze s novym pc pribudli aj problemy konkretne to ze som zvolil dosku ktora ma HDMI a DVI vystup ale bez staruckeho analogoveho VGA. Problem nastal po pripojeni pc k telke obraz presahoval fyzicku velkost obrazovky a este k tomu mal akoby tiene.
Hľadá sa klikacie distro pre prof. ci skor pre dlholeteho uzivatela linuxu, ktory zlenivel.
Dnešný blog bude o skompilovaní Qt5 a transformáciu Olinuxino A20 micro na retro hraciu konzolu. Textu okrem pár príkazov moc nebude, o to viacej som tu napchal fotiek a videí
Delší dobu jsem měl v TODO koupit si lepší monitor. Od doby, kdy jsem bydlel na Strahovských kolejích, jsem čuměl do low-end Samsung 24" 1920x1080 (TN), který byl za hubičku (což bylo to jediné, co jsem si jako chudý student mohl dovolit ). Před necelými dvěma měsíci jsem to konečně spáchal.
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Na právě probíhající konferenci Linux Days máme (OpenAlt) svůj stánek. Kromě přednášek se tedy můžete přijít podívat i na zajímavý hardware.
Řekl jsem si, že když už šmudlací telefony mají téměř všichni, a i přes to existuje skupina lidí, která má „qwerty“ či „1234567890“ telefony, tak že bych se taky mohl vymanit z toho hlavního proudu.V hlavním proudu je to samý Android, který se stejně k telefonování (už) ani nehodí. Rovněž mě napadlo, že bych mohl konečně vyřešit černo-nudný problém. Toto vše mě navedlo na myšlenku porušit globální ban na M$.
Schopní lidé v IT mají jako jedni z mála v ČR to privilegium, že si můžou dovolit změnit zaměstnání, pokud jim to současné nevyhovuje, ale přesto na to často nemají odvahu. Tohle nemám ničím podložené či ověřené, jen mi to tak připadá podle toho co tak různě vidím kolem sebe. Tohle je zápisek o tom, že jsem tu odvahu taky neměl, ale nakonec k tomu nějak došlo. A proč si myslím, že bylo zcestné z toho mít strach.
Grafický čip mali 400 je v súčasnosti jeden z najbežnejšie používaných grafických čipov na ARM doskách / tabletoch. Ako to u propietárnch ovládačov býva zvykom väčšinu práce odvádza propietárna časť v userspace. Malá časť kódu, ktorá poskytuje rozhranie k hardvéru je (a musí byť kvôli GPL) open source. Nedávno sa mi podarilo nájsť binárny ovládač r4p0. Tento blog bude o tom ako rozbehať r4p0 na SoC značky Allwinner.
Minulý týden se mi na jedné konferenci dostal do rukou ComputerWorld. Dlouho jsem tyhle časopisy nečetl, tak jsem docela koukal, že se hodně změnilo. K lepšímu.
Narazil jsem na velmi zajímavě vypadající knihu o umělé inteligenci, plným názvem Artificial Intelligence - foundations of computational agents. Kniha je na webu dostupná pod Creative commons licencí, ale jen jako HTML. Na webu se sice s trochou snahy dá najít i jako .pdf
, ale to mi moc nepasuje do čtečky, proto jsem se jí rozhodl převést na epub.
Dlho som rozmyslal aky nazov dat tomuto blogu a ci vobec ho odoslat. Tyka sa raspberry pi, ktore som uz po druhykrat si zakupil a dopadlo to rovnako aj ked tentokrat som sa ho zbavil nenasilnym sposobom predal som ho znamemu.