abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Smazáno

    16.3.2010 12:06 txt | letec | Výběrový blog | Přečteno: 5430× | Komentářů: 17, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 89 % (9 hlasů)

    Smazáno


    Proc nemam rad VirtualBox a preferuju Vmware

    16.3.2010 12:02 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 4495× | Komentářů: 45, poslední 25. 8. 2010 | Hodnocení: 63 % (19 hlasů)

    Par duvodu z praxe proc nemam rad VirtualBox a preferuju VMWare


    Bitva s UPC o patnáct korun

    16.3.2010 12:00 Linuch | zde | Politika | Přečteno: 1471× | Komentářů: 16, poslední 9. 4. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Na první pohled se mi na tom výpisu něco nezdálo. Proč účtují období od 16.2. do 22.2. znovu, když už bylo zaplaceno minule? Asi nějaký interní problém uvnitř jejich billingu. Snaží se to napravit tím, že se to ve výpisu objeví ještě jednou se záporným znaménkem. Jenže něco shnilého je tam i na druhý pohled, ty částky (čtvrtý sloupec v tabulce) totiž na první pohled nejsou v poměru 7 ku 16.

    Online Anti spyware scan

    16.3.2010 10:57 Mercuriuz | Mercuriuz | Ostatní | Přečteno: 1346× | Komentářů: 16, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    Právě jsem našel dost zajímavej web

    CentOS - SSL: Řešení, aneb líná huba..

    15.3.2010 22:56 Denicek_programatora | filbar | Linux | Přečteno: 1190× | Komentářů: 2, poslední 16. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Jak víte z předchozího zápisku, řešil jsem problém s nefunkčností Apache modulu mod_gnutls, abych mohl na jedné IP adrese provozovat více SSL vhostů. V tomto se s Vámi podělím o řešení.

    Jak používat Google

    15.3.2010 20:50 polo23 | polo23 | Anketa | Přečteno: 3860× | Komentářů: 11, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 96 % (24 hlasů)

    V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.


    Hledám nového kolegu - linuxového admina

    15.3.2010 18:34 Zdendův blog | Zdeněk Burda | Diskuze | Přečteno: 2035× | Komentářů: 18, poslední 18. 3. 2010 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Ahoj,

    možná jste si všimli, že hledáme administrátora. Dovolím si sem dopsat menší svůj komentář. Provozujeme webhosting Klenot.cz. Pracuji na webhostingu jako hlavní administrátor a nový kolega by mě měl postupně nahradit.

    Nekorektni chovani uzivatelske podpory.

    15.3.2010 16:25 Jirkoviny | JiK | Linux | Přečteno: 2005× | Komentářů: 97, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 42 % (19 hlasů)

    Zajimalo by mne, zda povazujete chovani rozlobene zamestnance technicke podpory, ktery mi virtualne praskl sluchatkem, za korektni. Kopii naseho kratkeho dialogu prikladam. Osobne mne prekvapuje, ze dnesni vysoce soutezive dobe si zamestnanec firmy centrum.cz muze dovolit podobne arogatni chovani (nekorektni ukonceni rozhovoru, doporuceni prechodu ke konkurenci, nevyreseni problemu). Ja bych podobneho cloveka nezamestnal a kdybych se podobne choval ke svym zakaznikum sam, asi bych brzy resil jak jako nezamestnany uzivim rodinu.

    Programy první pomoci – uniconvertor

    15.3.2010 15:38 naopak | Jiří Poláček | Mohlo by se někomu hodit | Výběrový blog | Přečteno: 1294× | Komentářů: 6, poslední 30. 3. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Stále ten stejný příběh dokola – nějaký inteligent vám pošle (ne)vyžádaný dokument v nejmenovaném široce rozšířeném komerčním formátu a vy nemáte v systému nic, čím by se to dalo otevřít. Často takováto situace nastává také s vektorovou grafikou zpracovanou v programech CorelDRAW či Adobe Illustrator.

    Scala, Lombok, Huntington, Californication

    14.3.2010 19:10 alblog | alblaho | Ani zbla | Přečteno: 1414× | Komentářů: 12, poslední 16. 3. 2010 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    ...multipost...


    Jeep - kontrola kliky

    14.3.2010 17:32 Fedora a další... | Dušan Hokův | Jeep | Přečteno: 1257× | Komentářů: 18, poslední 15. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Protože mi předchozí majitel říkal, že na klice je údajně vůle, rozhodl jsem se to pro jistou zkontrolovat.


    RPM - Best packaging tools.

    14.3.2010 17:12 vb | vindicator | Přečteno: 1378× | Komentářů: 72, poslední 16. 3. 2010 | Hodnocení: 50 % (24 hlasů)

    Moblin, původně Intelova distribuce pro mobilní zařízení, se před nějakou dobou rozhodl upřednostnit RPM jako formát pro své balíčky. Fanoušci DEBů protestovali. Nyní se s Moblinem (RPM / GTK) sloučilo Maemo (DEB / Qt), a vzniklý projekt Meego logicky musel udělat kompromis. Je pochopitelné, že vývojáři zvolili z jejich pohledu nejvýhodnější variantu - RPM a Qt. Fanoušci debů v diskuzích ale i devel mailing listech Meego začínají být hysteričtí. Ani předchozí změna preference Nokie z GTK na Qt (po odkoupení Trolltechu logický krok) nevyvolala takovou hysterii jako RPM. Rozhořčení fanoušci dpkg a apt-get na telefonech Nokia N900 vyhlašují do budoucna kategorický bojkot této plaformy. Proboha proč?

    ZZZ

    14.3.2010 13:57 ZZZ | AHAHA | Výběrový blog | Přečteno: 3016× | Komentářů: 131, poslední 22. 3. 2010 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)


    Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

    14.3.2010 09:46 Power | Power | Ostatní | Přečteno: 2388× | Komentářů: 34, poslední 15. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)


    Systém centrální správy uživatelů

    14.3.2010 00:34 sysel | vaclav.x | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1580× | Komentářů: 37, poslední 25. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Většinou je zvykem mít uložené větší množství uživatelů v LDAP. Já mám uživatele uložené v tabulce v MySQL databázi, kterou si mohu jakkoli upravovat, měnit strukturu apod. Prostě mi to přijde lepší než LDAP(jistě, je to věc názoru). Navrhl jsem si pro sebe takový mechanismus pro centrální databázi uživatelů. Pomocí této databáze se může uživatel přihlásit do linuxu, mailu k ftp serveru apod.


    Centos - SSL

    13.3.2010 18:37 Denicek_programatora | filbar | Linux | Přečteno: 1238× | Komentářů: 10, poslední 14. 3. 2010 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    I další zápisek se bude zabývat CentOSem. Tentokrát však z trošku jiné stránky a totiž zastaralosti openssl.


    Život je zázrak

    13.3.2010 13:05 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Komentářů: 24, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    A z drobností se skládá štěstí. Aneb nepřehlíd jsem jedno video o ES499.1. Vivaldi, rychlost a elegance, pěkné :-) (Když marodíme, koukáme, co je kolem zajímavého, víc, než když můžem courat po městě.)


    Návod: Jak se zbavit "podtržení" v GTK

    13.3.2010 11:07 jarda_bloguje | Jardík | Linux | Přečteno: 1558× | Komentářů: 30, poslední 21. 3. 2010 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    GTK i KDE mají jednu vlastnost, která docela znepřehledňuje GUI většiny aplikací - podtrhávání písmenek, které je možno použít pro aktivaci dané akce při současném držení klávesy ALT.

    Ext3 - 4 a anomálie v Linuxe

    13.3.2010 08:21 Žumpa | Bedňa | Hmmm | Přečteno: 1737× | Komentářů: 51, poslední 30. 9. 2010 | Hodnocení: 11 % (19 hlasů)

    Stáva sa Vám že z ničo ho nič sa systém spomalí a pri tom procesor je vyťažený na 50% alebo menej, prípadne sa zahlatí podivne na 100%, alebo nevysvetlitelné problémy s grafikou alebo iným HW, dokonca so softvérom ktorý na inom kompe maká? Stačí nepoužívať ext3, ext4, to čo som ja zistil pred rokmi, nedávno riešili vývojáry jadra a prišli na to čo ja že ext môže za nevysvetlitelné spomalenia a chyby jadra, je podivné že reiserFS ide out a ext4 je ako jednotka, ale napriek tomu skúste reiserFS a budete prekvapený a svoj komp nespoznáte, už som to písal viac krát v diskusiách o HW a chcel som to dať aj do blogu, tak aspoň teraz ako česť najlepšiemu (nielen)desktopovém FS všetkých čias.

    Svieži vietor z Írska - Mint Linux

    13.3.2010 01:36 blogujem | slavo | linux | Přečteno: 1064× | Komentářů: 16, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)


    Externí disk a multifunkční tiskárna

    12.3.2010 11:06 gtz | gtz | linux | Výběrový blog | Přečteno: 2479× | Komentářů: 65, poslední 17. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Výběr externího SATA boxu a multifunkční tiskárny

    Code Bubbles a jiné zvrácenosti

    12.3.2010 10:39 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 1522× | Komentářů: 4, poslední 12. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Nový přístup k uživatelskému rozhraní IDE pro Javu, outliner pro JavaScript, nová verze Selfu.


    xxx

    12.3.2010 00:27 SALAM_OLEJKUM | xindl | POTRAVINY | Komentářů: 35, poslední 15. 3. 2010 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    xxx

    Google Android jako wifi AP

    11.3.2010 16:32 rocfdebian | Johny z Podoli | Linux - readonly debian pro routery | Přečteno: 2826× | Komentářů: 11, poslední 12. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tak si řikám, bylo by super kdyby se dal telefon přepnout do režimu wifi access point. Ještě lepší by bylo kdyby ono AP šlo zásobit internetem z 3G sítě. Taková obdoba routeru jen "v mobilním telefonu". Něco na toto téma jsem se snažil najít na internetu ale nic konkrétního jsem nenašel.

    Analýza vývojářské licence iPhone

    11.3.2010 16:19 Osvobozený blog | xm | Svobodný Software | Přečteno: 1676× | Komentářů: 28, poslední 12. 4. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Na serveru organizace EFF vyšla příhodně nazvaná analýza All Your Apps Are Belong to Apple: The iPhone Developer Program License Agreement. Pokud chcete publikovat aplikace pro iPhone, iPod Touch či iPad, jediná legální možnost je skrze iTunes, přičemž musíte souhlasit s touto licencí. Ta mimo jiné zakazuje veřejně se o ní vyjadřovat, publikovat vaše aplikace jakýmkoliv jiným způsobem a umožňuje Applu vaší aplikaci kdykoliv odstranit (včetně vzdáleného zablokování již nainstalovaných aplikací).


    Kumunisté radí, podle čeho si ve volbách vybrat

    11.3.2010 13:45 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Nezařazené | Přečteno: 2339× | Komentářů: 313, poslední 22. 3. 2010 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Zajímavý nápad představil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který v Otázkách Václava Moravce dne 10. března 2010 (cca 77. minuta) doporučil jak se při parlamentních volbách rozhodovat.


    Computer - test linuxových distribucí

    11.3.2010 10:41 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Komentářů: 52, poslední 14. 3. 2010 | Hodnocení: 12 % (68 hlasů)

    V dnešním computeru by měl být test linuxových distribucí a některá distra dali na DVD - vsadím se o 5 Kč, že tam dali jen samý nepoužitelný 32bit šmejďárny. O kvalitách toho testu taky pochybuju, jak je znám, je to formou "Ubuntu je nejlepší, ostatní je k ničemu". Četl to někdo?

    CentOS - divná závislost

    10.3.2010 18:03 Denicek_programatora | filbar | Linux | Přečteno: 1853× | Komentářů: 63, poslední 15. 3. 2010 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)

    Tak si díky tomu, že mám vserver čístím sytém na Alixu a pří odinstalovávání lm_sensorsů mi to vyplivlo toto:

    Výběr "levnějšího" zesilovače nebo mixu k mikrofonu

    10.3.2010 12:10 Blog jednoho ukecaného Gentoolemana | tsLnox | Zábava | Komentářů: 22, poslední 12. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Opět vás tu zdravím, a opět s problémem :)

    Kámoš chce začít zpívat a koupil si mikrofon. Konkrétně Shure SM58-SE a redukci do jacku (můj nápad, špatný nápad). Problém je, že při nahrávání zvuku do PC prostě asi zvukovka nezvládá a tak to zní skoro hůř, než nejobyčejnější sluchátkový mikrofon za stovku. Zajímavé je, že v autě v AUX vstupu autorádia funguje celkem v pohodě.

    Zkoušel jsem o tom něco hledat, ale moc moudrý z toho nejsem. Našel jsem zmínky o externích zvukovkách, zesilovačích a mixech. A nevím, co z toho vybrat. Vzhledem k tomu, že jsme teprve začali pracovat, tak by to chtělo něco v trochu levnější kategorii, ale zas ne žádný šunty :-D

    Jestli máte někdo zkušenosti tak doporučte a eventuelně i kde jste ho koupili :)

     

    10.3.2010 10:07 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 21, poslední 12. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Podpora více rubrik

    10.3.2010 07:45 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 1031× | Komentářů: 3, poslední 10. 3. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Po mnoha týdnech či měsících jsem dokončil novou funkci Abíčka - podporu více rubrik pro článek. Občas se stává, že není jednoznačné, do které rubriky článek zařadit. Hodilo by se jej zařadit do několika rubrik.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.