Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Celou dobu, co bloguji na tomto serveru, pozoruji jednu zajímavou věc. A to zcela odlišný přístup různých vyhledávačů, zejména Googlu a Seznamu. Pokud si nechám vyhledat nějaké slovní spojení (příp. i samostatné slovo, pokud nepatří k těm hodně obecným) z titulku blogového zápisu, Google vrátí odkaz na tento zápis na jednom z prvních míst (pokud už ne jako úplně první), kdežto u Seznamu se odkaz objeví až někde v hloubi výsledků (třeba na 5. straně).
Je to malý (nebo i větší) kousek pečiva, většinou přibližně válcovitého tvaru, oválného půdorysu a eliptický v příčném řezu. Vyrábí se z odpalovaného těsta, obvykle se po upečení prokrojí a dovnitř se dá náplň různého druhu. Brioška. Skvost, který zmizel kdesi v propadlišti dějin, ačkoli je to velká škoda.
Jak tak mohu sledovat dosud vydané betaverze Microsoft Internet Exploreru 7, působí na mě poměrně jednoznačným dojmem. A sice, že se více než vydatně čerpalo z Opery, mého oblíbeného browseru. Na tom by nebylo až tolik špatného, nebýt toho, že mnohé neduhy MSIE přetrvaly.
V oblasti automobilové dopravy často slýcháme různé mýty. Některé z nich bych chtěl nyní vyvrátit. A předem říkám - kdo to nechce číst, ať to nečte. Zbytečně by se pak rozčiloval...
Ať bude Microsoft dodávat Windows Vista koncem letošního roku nebo až začátkem příštího, jedna věc je jistá. Na desktopu jednoznačně zvítězí nad GNU/Linuxem. Bohužel. Servery nebo embedded systémy jsou něco jiného, ale na desktopech zatím Linux nemá šanci na větší rozšíření.
...vymyslí lejstro. Když bylo před časem schváleno zrušení školních osnov, zvedla se ve školách vlna nevole. Tehdy jsem měl pocit, že je to jen proto, že zmizí jakási "autorita" a všichni budou muset být odpovědni za to, co a jak učí. Jenže ono je to trochu jinak - nejde jen o zrušení osnov, ale hlavně o nesmyslné kopce byrokracie, které to přináší.
Wildfire je server pro nejlepší IM, tedy XMPP/Jabber. Je napsán v Javě, šířen mj. pod GPL, je prakticky plug&play a spravuje se pohodlně přes webové rozhraní (možno používat i SSL). Má ovšem jednu nevýhodu - doplňků pro něj je málo a nejsou mezi nimi žádné tzv. transporty (brány do jiných služeb). Ovšem nic není ztraceno, cesta existuje - a není složitá.
Tapeta (čili "česky" wallpaper) na ploše okenního systému je velice osobní věc. Prakticky se dá říct: kolik lidí, tolik tapet. Je zajímavé zamyslet se, kdo tam co má, a hlavně proč to tam má. A také jak se to vyvíjí v čase.
Každou chvíli mi někdo říká, že bych mohl vstoupit do politiky. Zejména proto, že tak rád kritizuji (hlavně levicové strany) a pořád říkám, jak bych něco dělal lépe. Ale věci se mají tak, že do politiky rozhodně nepůjdu - mám k tomu řadu důvodů.
Mnozí to určitě znají. Někdy prostě nastane situace, že se něco musí bezpodmínečně dodělat do následujícího dne. A tak se pracuje přes noc. Většinou se to pak opravdu stihne - ale není to žádný med.
Jeden z našich největších poskytovatelů hostingových služeb měl problémy. Velké problémy. V noci ze soboty 8.4. na neděli 9.4.2006 došlo k havárii na jejich poštovním serveru a plný provoz byl obnoven až dnes. A bohužel to nebyl první problém.
Je zajímavé, jak lidem dokáže vadit někdo, kdo často říká pravdu. Byť s řadou názorů a výroků "TJJSTN" nesouhlasím, většinou je to naopak. Ale spíš je to tak, že většina jeho odpůrců ani neřeší obsah vyjádření, jako jeho formu. Jako kdyby bylo tak důležité, jakým způsobem někdo prezentuje své názory.
Dnes ráno mi přišel mail od mých makléřů, společnosti Patria Direct. Pravě spustili - dlouho očekávané - nové internetové obchodní rozhraní. Jedním z lákadel mělo být i odstranění známého omezení MSIE-only. Proto jsem aplikaci okamžitě vyzkoušel, jak v dalších prohlížečích pod Windows, tak hlavně v GNU/Linuxu.
UPDATE 30.5.2006: Situace je nyní ještě lepší - podrobnosti uvádím v posledním odstavci.
V reakci na současnou akci Microsoftu známou pod zkratkou WGA (Windows Genuine Advantage), přišli Linus Torvalds a Richard M. Stallmann s podobným nápadem. Již nyní si můžete stáhnout a zkompilovat modul do jádra, který provede kontrolu vašeho systému a v případě kladného výsledku vám umožní využít speciální výhody LGA. Od jádra verze 2.6.18 bude komponenta součástí oficiálního kernelu. O co jde?