Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V posledních měsících se snažím si doplnit a zkompletovat edici Antická knihovna. Toto úsilí vyvrcholilo v březnu, kdy mi díky tomu začala vyhrožovat pošťačka a zvoláními jako "březen - měsíc knihy" jsem ji povzbudil pouze k dalšímu vyhrožování.
Koupil jsem si klasický elektrický zvonek s Wagnerovým kladívkem. To, jak si jeho výrobce představoval, že bude fungovat, je mi skutečnou záhadou.
Nový přístup k uživatelskému rozhraní IDE pro Javu, outliner pro JavaScript, nová verze Selfu.
Rád bych upozornil na jednu starší zajímavou přednášku Claye Shirkyho, která se zabývá výhodami spolupracujících (především dobrovolnických) skupin v porovnání s klasickým institucionálním přístupem.
Náš obecní úřad se rozhodl zprovoznit úřední desku se vzdáleným přístupem. Její implementace je sice originální, ovšem celkový dojem je spíše rozpačitý, jak můžete vidět na přiložené fotografii.
Rád bych v krátkosti představil jednoduchý hudební nástroj, který u nás není obecně moc známý, v současnosti nemá ani svou českou stránku na Wikipedii a dokonce ani oficiální překlad názvu.
Pro iPhone se píše mnoho unikátních aplikací a zajímavou skupinu z nich tvoří programy dovolující používat iPhone jako hudební nástroj. V tomto přehledu si projdeme několik z nich, které jsem měl příležitost vyzkoušet.
Nedávno jsem si koupil audioknihu "Give me back my legions!", kterou letos vydal zkušený spisovatel Harry Turtledove. Ta pojednává o události, u které si letos v září připomeneme kulaté výročí - třídenní bitvu, mezi třemi římskými legiemi a sjednocenými germánskými kmeny, která se odehrála v roce 9 n.l. a která do historie vešla jako bitva v Teutoburském lese.
V posledních dnech se nám zde vyrojila řada nesmiřitelných diskusí porovnávajících islám (nejen) s křesťanstvím a možná je na čase se na tuto problematiku podívat s trochou nadhledu.
Nedá mi to, abych neodkázal na jedno netradiční zpracování Bible, pilíře křesťanství, judaismu i islámu, které svou nápaditostí, smyslem pro humor, rozsahem i uměleckým zpracováním vysoce přečnívá nad konkurencí: Kostičkový zákon.
Myslíte si, že po vás nikdo nemůže chtít finanční náhradu za to, že se řídíte platnou legislativou a ještě k tomu se zpětnou platností? Omyl. Dovolil bych si zde citovat velice zajímavý dopis, který Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s. (OSA) rozeslala hotelům v České republice.
Včera mě kolega upozornil na prográmek CamSpace, který snímá s pomocí libovolné webové kamery výrazné předměty v zorném poli a určuje jejich pozici a orientaci. Díky těmto datům může emulovat téměř libovolné vstupní zařízení, jako je myš, klávesnice, joystick, volant, multitouch display apod.
Omlouvám se za velice krátký zápisek, ale tohle sem vyloženě patří. Statistika velikosti triček na Linux Symposium z let 1999 a 2008.
Tento krátký zápisek nebude věnován dnešnímu větrnému počasí, ale subnotebooku MSI Wind U100, který jsem měl dnes na chvíli k dispozici.
V posledních pár týdnech jsem svoji pozornost zaměřil na XUL - jazyk založený na XML sloužící k popisu uživatelského rozhraní, který využívájí především projekty založené na Gecku. Rád bych zde shrnul pár svých postřehů.
V souvislosti s přívalem nových projektů jako je Seaside for Java jsem si vpomněl na jeden náš projektík z roku 2001. K mému překvapení jsem zjistil, že jeho archivní verze je po těch letech ještě stále aktivní. Jednalo se o zkrácené, ale kompletně předělané oficiální stránky obce Veverská Bítýška.
Úsilí převést open-source projekt Squeak Smalltalk na všeobecně akceptovanou svobodnou licenci místo stávající částečně problematické (ač velmi liberální), slaví velký hmatatelný úspěch. Virtuální stroj Squeaku byl přijat distribucí Debian, což tomuto balíčku samozřejmě otevírá dveře do celé řády příbuzných distribucí.
Před časem se zde objevil odkaz na hru Crayon. Nyní světlo světa spatřil další podobný projekt, který sice není přímo koncipován jako hra, nicméně nabízí více volnosti a zábavy.
Film Jako zabít Ptáčka (To Kill a Mockingbird) z roku 1962 dnes nezaujme stavbou ani tempem vyprávění, ale disponuje dvěma vskutku nadčasovými atributy. Prvním z nich je nádherná hudba a druhým pravděpodobně nejkrásnější úvodní titulky, jaké kdy byly vytvořeny.
Konečně byly vyslyšeny modlitby mnoha squeakerů a byl dnes publikován projekt, který umožňuje vytvářet standardně vypadající uživatelské rozhraní v Morphicu.
Je to už nějaký čas, kdy Dan Ingalls zveřejnil demonstrační verzi svého malého projeku SqueakOnJava, což je implementace smalltalkovského virtuálního stroje v Javě. Bohužel od té doby se nedostal ke zveřejnění zdrojových kódů.
Tohle je rozhodně nejpřesvědčivější argument pro programování v Lispu, jaký jsem kdy slyšel.
Na YouTube se objevilo toto zajímavé video ukazující vizi pracovního prostředí budoucnosti podle vývojářů společnosti Microsoft.
Před pár týdny jsme přecházeli z dosovské verze účetnictví PCS4 na windowsovské Aconto MSP stejného výrobce.
Tlak konkurence v podobě limitovaných bezplatných verzí databázových systémů a snaha přilákat nové potenciální zákazníky přiměly firmu GemStone Systems oznámit vydání bezplatné verze jejich legendární objektové databáze. GemStone/S
Když se kdysi dávno snažili pomocí skládání fotografií kriminálníků a vrahů získat průměrnou tvář zločince a zjistit tak, jestli by se zločinecké sklony mohly odhadovat již ze vzhledu, s překvapením zjistili, že složená tvář vypadá ve skutečnosti hezky a mile.
Když se chce, tak lze "dobře" navrženým benchmarkem dokázat prakticky cokoliv.
Náhodou jsem narazil na jedno fórum o Smalltalku a pár zápisů z něj mě docela pobavilo.
Malý testík vašeho oblíbeného programovacího jazyka zaměřený na jeho vysokoúrovňovost a míru abstrackce.
Dnes jsem se podíval na přednášku Alana Kaye k vývoji osobních počítačů a nezbylo mi, než nevěřícně zírat na prezentovaná videa z šedesátých let.
Před časem se na LinuxDevices objevilo zajímavé malé bezdiskové PC v ceně okolo $100. Protože potřebuji vytvořit několik bezdiskových stanic, toto zařízení rozhodně stálo za zvážení. Dostalo se mi do rukou pod označneím TC-261 a zde bych se rád podělil o dojmy z jeho testování.
O tom, že i ve Squeak Smalltalku se dají vytvářet poměrně konvenčně vypadající přenositelné aplikace a člověk se při tom nemusí spolehnout na webové rozhraní nebo napojení na externí toolkit, se můžete přesvědčit na stránkách projektu Sophie
Není nad to začít týden informatickým vtipem s gradujícím humorem a geniální pointou, která jen tak mimochodem odpovídá na nejzásadnější filozofické otázky lidstva.
V září Sun uvolnil pod BSD-like licencí již téměř zapomenutý a prakticky neudržovaný projekt Strongtalk, o čemž se objevila zmínka i zde na Abíčku. Tento krok byl přívítán velice kladně a vyvolal spoustu očekávání, protože Strongtalk si vybudoval pověst nejrychlejší existující implementace Smalltalku.