Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vypadá to, že jedna z nejpitomějších a nejprotivnějších věcí z Windows si hledá svoji cestu do GNOME. Stojí proboha někdo z vás o to, aby mu po desktopu jako krysy z díry vylézaly nějaké panýlky s upozorněním, že na jihu Mongolska došlo k náhlé změně počasí? Pryč s tím.
Komentář pod minulým příspěvkem mě přiměl k provedení menšího výzkumu. Vzal jsem kousek playlistu a prošel si odpovídající domovské stránky. Výsledek je trochu jiný. Na flash jsem narazil jen výjimečně a vždy tak, že nebyl pro nic nezbytný.
Tak jsem tu s tím zase :-( Nemám nic proti stránkám s flashovým intrem. Nimcéně vidíte vy na té stránce nějakou šanci dostat se tam bez flashe kamkoliv jinam? Já si to tedy musel vygooglit. A přitom mají stránky poměrně (no, relativně… z hlediska kódu je to tak pozdní středověk) pěkné. (mimochodem, v tomto případě vskutku vřele doporučuji poslechnout si nějaké ukázky ;-))
Jo, a tímhle zápisem se v jejich počtech dostávám na hodnotu o třech cifrách ;-) Takže doufám, že vás můj stý blog potěšil ;-)
Tak jsem si dnes donesl domu novou Fedoru Core 4 a dnes večer zkoušel upgradovat. Výchozí stav odpovídá nainstalované a nastavené Fedora Core 3, další potřebné se dozvíte v průběhu, bude-li to zapotřebí. Ponořte se tedy do napínavého a poučného dobrodružství o upgradu a novinkách v nové Fedoře!
Dnes jen letem světem upgradem a něco málo o nové i stávající eye-candy.
Někdo má krásný výhled na nějaké město, někdo kouká na les, někdo třeba do svahu… Stejně tak Japonci fascinovaně čumí na orloj (samozřejmě skrz mířidla jejich foťáku) a tak podobně. Ale když se můžete z okna dívat na měsíc skoro v úplňku schovaný za mraky, tak na ně všechny můžete dělat dlouhý nos, protože na vás nemají. Chjo, proč já nemám foťák :-(
Tak mi dneska psali z FFII, že 5-7. července očekávají hlasování o druhém čtení direktivy o softwarových patentech. Napsal bych o tom zprávičku, nicméně v blogu mohu lépe vyjádřit svůj pocit beznaděje a zklamání z toho, že už stejně nevím co s tím dělat :-(
Kdopak si všiml, že jsem vás takřka dva dny vůbec neotravoval? :-D Jenom nevím, proč museli na těch mailing-listech co čtu skoro celou tu dobu flamovat. To je zase e-mailů…
Před dvěma týdny to bylo za osm dní, dnes je to zítra, zítra to bude asi zase za týden a v Polsku to už týden mají. Co je to? :-)
Pročetl jsem jeden nepodstatný a zanedbatelný článek na (l)živě.cz, na němž mě zaujala jedna věc, kterou tak často poslední dobou vídám. Netýká se přímo obsahu, ale spíše formy. Konkrétně jde o takovou nenápadnou formulaci: ,,Mozilla, výrobce Firefoxu…``
Pravidelně sleduji zpravodajský přehled Nový den a dozvídám se opravdu zajímavé věci. Dnes třeba od koho všeho zobrazujou zprávičky. Hm, takže po nemožnosti vypnout si zobrazení těch dvou témat co mě vůbec nezajímají (klidně tipujte jaká ) další flek na kráse…
Když už tu máme tu anketu, stačí mi jediná věta. Znáte starou pecku Return Fire a případně i nějaký remake pro Linux? Když ne lepší, tak je minimálně stejně dobrá jako Transport Tycoon ;-)
Někteří o tom teprve začínají uvažovat, ovšem nebyl by to Zákop, aby jako vždy nebyl napřed. Nyní mi připadá další prvenství. Totiž první revoluční GUI!
Shodneme se jistě na tom, že smajlík (emotikona zní vědečtěji) je na internetu prakticky nepostradatelná součást komunikace (proberte si třeba jenom zdejší fórum). Ovšem, problém je ten, že neexistuje žádná jednotná forma a výběr. Jistě,. základní varianty jsou v zásadě stejné všude a srozumitelné po celém světě, ale to je málo. Takových je možná pět nebo deset, ale to myslím ani zdaleka nestačí.
Dnes dva krátké zápisky v jednom, to se už vyplatí, ne? :-)
Mé oblíbené komentované zpravodajství (zdroj)
S čistým svědomím jsem volil ne. Četl jsem text euroústavy a nenašel tam vůli řešit evropský problém číslo jedna – nezaměstnanost," říká Armel Bompart, dvaapadesátiletý státní úředník ze Štrasburku.A třeba rozpis úklidů v parlamentu by v ústavě nechtěli?
Horko a léto mi dovolují lépe poznat, co u nás žije za hmyz. Průměrně každých deset minut mi sem oknem vletí nějaký exemplář, věřím, že do rána by z toho byla pěkná sbírka :-) Kdybyby byl zájem, všechny vzorky jsou rozpláclé u mě v koši ;-)
Jsem sice hrozný mrzout a nic mi není dost dobré, ale občas i já objevím věci, které prostě vyrazí dech. Teď šlo o novou vstupní obrazovku Elftownu. Je to tak hrozně přezdobené, že se na to opravdu nedá nic říct. Prostě nádhera :-)
Mimochodem, začíná mě nudit to budovatelské foto a text v mém brlohu, co myslíte? Nějaký námět co místo toho? :-)
HTML kód pamatuje ještě středověk a ten flash, hm, proč to v něm raději neudělají celý? Uděluji ocenění zmršený web dne (vím, že jsou ještě mnohem horší).
Tak jsem přes víkend zkoušel instalovat Gentoo, připojím k tomu tedy pár poznámek.
Pořízení dalšího počítače znamená dva vážné problémy a velké starosti, kterých jsou uživatelé windows ušetřeni.
Co proboha za distro a jak se bude jmenovat?
Na webu je několik nešvárů, které člověka obtěžují. Nová okna, javascript (tak 98% použití JS) a pak třeba maličkost, které se chci věnovat dnes.
Jak jsem již před nějakou dobou psal, WM v xfce špatně přepíná plochy při použití kolečka myši. Celou situaci lze samozřejmě řešit přepsáním několika řádek kódu. Potud není problém. Problém vyvstává ve chvíli, kdy zjistíme, že takto pomýlený systém přepínání používají prakticky všechny aplikace! Zatím mohu jmenovat GAIM a Kazehakase, ale to je jistě jen špička ledovace.
Tak jsem se konečně dostal k tomu, že mé stránky jsou v bídném stavu a žádají přinejmenším trochu živé vody. Požadavky jsou tentokrát už zcela jasné, jejich podrobným rozborem jsem došel k tomu, co je pro mě IMHO nejlepší. Totiž wiki.
Do oblíbených stránek v blogu to není a lepší příležitost teď mít nebudu, takže dnes opět miniblog
Po měsíci zkoušení různých distribucí a snahy některé z nich trvale používat jsem dospěl k jasnému závěru. Co to bude jsem ještě úplně nerozhodl, ale už je jasné, že to bude začínat na F :-)
Tak jsem si pročetl v posledních dnech dva pohledy na open source, každý z trochu jiného pohledu. A ten rooťácký se mi fakt nezamlouvá. root.cz, marigold.cz.
Potřebuju napsat slohovou práci - projev při příležitosti otevření výstavy (čeho a koho, to si lze vymyslet) :-) Kdo mi to napíše nebo aspoň pošle link? Zn. úkolů je moc a času málo (mám ještě nějaké další, kdo se bude nudit ;-)) :-)
ICQ 308611094, thingwath@palisada.net
Kašel je svinstvo. Pokaždé si, ať dělám co dělám, poprskám monitor. A nedokážu to vyčistit (a hlavně mi to leze krkem, dělat to každých pět minut), takže zanedlouho pravděpodobně přestanu být čtenářem abíčka a vašich ctěných blogů, protože na to neuvidím.
Nejspíš se na to vykašlu. Nějaké tipy k čištění obrazovky? :-(
ale udělám si další díl svých rozhovorů a postřehů, tentokrát z trochu jiné oblasti. Vyžeru tento iDnesácký článek (URL mě nicméně nenaplňuje přesvědčením o jeho dlouhé trvanlivosti).
"Moudré je vedení velkého soudruha Kim Čong-ila, který i kdyby se byla stokrát řítila nebesa, bez nejmenšího ústupku a odchýlení od socialistických zásad pevně hájil stanovisko, a ještě pevněji byla konsolidovaná naše mohutná vojenská síla," prohlásil představitel režimu [KLDR] ...
Samozřejmě jejich cestou nechce jít žádná komunistická strana na světě. Ale oni jsou ve specifické situaci," omlouval Severokorejce místopředseda KSČM Václav Exner.
Vzorem "jiného světa" je pro šéfa českých komunistů Miroslava Grebeníčka Čína, jejíž cestu označil jako "velmi inspirativní".
Já osobně doporučuji (vám, nikoliv Grebeníčkovi!) čerpat inspiraci tu :-D
Ale omlouvám se, nechci znova začínat další blbý nicneřešící flame.
Jak tak čtu, možná bychom mohli založit skupinu bývalých uživatel Slackware Linuxu :-) Tak co, kolik ještě dáváte Slackwaru? Já rok, maximálně dva ;-)
(Potřeboval bych jenom nějaký malý blbníček vždycky na dvě věty, poslední dobou zjišťuju, že víc ani nepotřebuju :-))
Tentokrát jen malá poznámečka mě, abych to rychle našel, až to zase zapomenu :-)
Subversion nám umí volat skripty v repository/hooks
při jistých událostech, které se dají využít ke spoustě věcí. Aby nám svn poslalo při každém commitu e-mail cože se stalo, použijeme post-commit
(stačí ten šablonový, jenom přejmenovat a přidat spustitelný příznak), který už dokonce obsahuje to co chceme, totiž volání commit-email.pl (v dokumentaci k svn), takže si tam jenom přihodíme adresy, na které to chceme posílat. Jak prosté…
S tímhle si lámu hlavu už nějakou dobu a po přejmenování tohoto fóra už to považuju za černou magii. Vysvětlení je ovšem jednoduché. Stoupněte si nějaké lamě za záda.
Napíše www.abclinux.cz.
Tak nevím, ale vysvětlení je tak jednoduché, že je mi jasné, že to někdo celou dobu vědět musel. Tak kdo mě nechal si celou tu dobu lámat hlavu?
Dnes jen velmi krátce (upraveno a doplněno, ach jo :-)).
Hlásím se s dalším úlovkem z rozhovoru. Po Blaku Rossovi to tentokrát bude Michael Robertson (Linspire). Opět perla.
Nečekal jsem tedy, že kvůli jedné nepodstatné informaci jsou někteří lidé schopní prošmejdit každý screenshot do posledního pixelu :-)
Aby měli všichni distrohadači stejně dobrou pozici, tady je další screen na pitvání. Bacha, má to mega.
Co je moc, to je moc. Musím si trochu zanadávat. Právě jsem strávil půl hodiny snahou přinutit k spolupráci síťovou kartu na jednom počítači. Všechno se tvářilo OK, jediné co nešlo je dostat se kamkoliv jinam (kde kamkoliv jinam znamená počítač u kterého právě sedím). Vyzkoušel jsem všemožná nastavení, zkoušel jsem Linux, kdejaké BSDčko, vyzkoušel jsem tu síťovku v každém PCI slotu.
Co jsem nevyzkoušel bylo, jestli je zastrčený kabel do mého počítače… (šlo to do switche, takže podle ledky na kartě se to poznat nedalo).
Já ano. Nicméně pokud v rozhovoru říká jeden z vývojářů, Blake Ross, toto:
To dá tolik práce, když v mailing listu pokládám dotaz, napsat e-mail nový a ne jako odpověď na nějaký starší? Když si pak poštu zobrazuju ve vláknech, tak je to fakt příjemné (a ve vláknech si zobrazuju poštu ve všech třech klientech, které používám).
Po docela pitomém a poměrně kontroverzním minulém příspěvku mám chuť napsat další, který by ten starší předčil v obojím. Nicméně už mi to přijde celkem divné a hloupé. Zatracený svět, to už ani nejsou použitelná linuxová témata, která by mě zaujala víc než nějaké protivnosti co se dějí kolem?
Zvažuju, že si blog šoupnu na vlastní stránky, kde nebudu mít výčitky psát cokoliv a hlavně tam poleze mnohem míň lidí :-)
Čistě statisticky, všimli jste si, že mám nejvíce příspěvků, ale průměrně asi nejkratší ze všech? ;-)
Ale kdež, až nějakou takovou uvidíte, tak mi řekněte. Vždycky tam někde sedí člověk a mačká páčky…
Nechápu odpor ke zbraním, jako by to bylo něco, čeho se slušný člověk nemá dotknout. A názory tvrdící, že když nebudou zbraně tak se lidé nebudou zabíjet jsou přinejlepším k smíchu. Stejně tak nechápu tuto diskusi. Jedině dobře, že Linux nemá licenci, která by zakazovala nějaké jeho použití. Nečeho takového bych se vážně dočkat nechtěl.
A krom toho, si vis pacem, para bellum.
Tak jsem se dočetl, že Softwarové noviny mění název na Click!. Musím uznat, že je to vskutku geniální způsob jak dát jasně najevo cílovou kategorii čtenářů :-)
Nic moc, pánové. Apríl moc k popukání letos nebyl, máme tu zahradnickou vládu dvou G a teď jsem se ještě dozvěděl další „moc příjemnou“ zprávu, totiž že členové skupiny Sentenced (kdo nezná, určitě si stáhněte aspoň ukázku!) se rozhodli s tím společně se svým novým albem praštit.
Tak bych rád veděl, co hezkého se dneska ještě dozvím :-/
No, měl jsem na vás taky jeden kousek, IMHO velmi dobrý, ale docela rychle mě ten apríl začíná štvát (bída, samé průhledné voloviny, ani mě to nebaví číst :-(). Rovněž se mi to nějak nedařilo hezky napsat, tak jsem toho nechal. No nic.
Každopádně z počínání pánů z Planet GNOME (ne, nesek sem se s odkazem) mě málem trefilo. Člověk si jde počíst jak je na tom vývoj předního linuxového desktopového prostředí a o nových poznatcích z oblasti desktopů a ono tohle :-) Tohle je taky dílo.
Doufám, že to taky někdo nevezme jako inspiraci a nebude na mě příště na adrese abclinuxu.cz mrkat černobílá růťácká potvora.
Nuže, aprílu zmar. Pokud se ještě bavíte, tak vám to přeju, ale čeho moc…
Je to spíš na dotaz v diskusi, ale když vidím, jak to Leoš dostal za svůj monitor, tak to raději píchnu sem :-).
Jde mi o to, jestli můžu tím pitomým :-) smajlíkem nahrazovat iterpunkční znaménka, nebo zcela obecně - jaký mají význam ve větě. Ignorovat není řešení, to si může dovolit ÚJČ, já je chci používat.
Takže, pokud použiju ve větě ksicht tak, že za ním má následovat čárka, mám ji tam psát? Za druhé, končím-li větu ksichtem, mám za ni napsat tečku? Tečku vynechám, čárku píšu. Nicméně je to trochu nekonzistentní přístup a navíc, v situaci kdy není ksicht zároveň koncem odstavce to může být nejednoznačné nebo to nemusí vypadat hezky.
Máma mele maso ;-) Hrozný hrozen hrozivě hrozí.
Trochu divné. Velká voda vzala val :-(. Přišel pozdě, proto platil pokutu.
Hnusné.
Co vy na to?
Nezničitelný obtížný hmyz, mouchy, komáři, termiti. Ale musím uznat, že vynalézavostí a nezdolností předčí i tu jmenovanou havěť. Svině zatracený. Koukněte na to. (ano, věřím, že už jste jich dostali pytel, ale když otevřu okno a začnu z něho řvát, že spammeři jsou svině, tak si mě někam odvezou, tady to snad vyjde beztrestně :-))
Znáte DragonFlyBSD, nadějný to fork FreeBSD? Ať už odpovíte cokoliv, vězte že se jeho vývojáři v následujících snad dnech chystají označkovat další verzi. V současné době tomu už mnoho nebrání.
Další dnešní češtinářská diskuse mi dala další podnět k zamyšlení se nad věcí, která mě už nějakou dobu trápí. Ačkoliv jsou komentáře k jazykové a pravopisné úrovni na tomto serveru tak časté, až to některé lidi štve, ještě jsem nečetl byť jediný komentář k tomu co píšu já. Musím z toho udělat nějaký závěr, takže mě napadá:
Tak nevím.
plathel dnes napsal zajímavý příspěvek o tom jak Slava Pestov komentuje příspěvek v blogu Johna Wisemana, který se týká JSP. Skutečně zajímavé.
A já vůl taky udělám každou kravinu :-) Ale hlavně že je sranda.
Píši o Linuxu, budu tedy i psát linuxově. Vzhledem k tomu, že prakticky každá distribuce (a nejen linuxová) přejala nový vývojový model časem řízeného vydávání (na některé české ekvivalenty musí asi přijít až čas, zn. hledám překlad case-sensitive :-)), pravděpodobně zvolím tento model i pro vlastní blog.
Nicméně čtenáři jsou tím zásadním, takže se vás ptám: ,,Co vy na to, kdyby Zákop změnil model vydávání článku na nový, kdy každý den v 19.00 vezmu to co mám napsané a vydám to?``
Nejspíše vaší pozornosti neuniklo, že používám desktopové prostředí XFCE. A protože se mi vcelku zamlouvá, rozhodl jsem se ho trochu blíže popsat a přiblížit vám, kterak se s ním žije. Taková malá agitační recenze