Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Prominou bulvární titulek okoukaný z Blitzu, ale nějak čtenáře lákat musím. Stáhl jsem si data z ankety a podrobil je podrobné analýze Zaměřil jsem se na věk, takže se pohodlně usaďte a počtěte si, která generace používá jaký Linux.
Tak tentokrát začínám opravdu blogovat. Přečtete si akční povídání, kterak jsem si zakoupil nový zdroj a sestavoval protokol na elektro měření
Byl jsem zlákán, abych vyzkoušel novou betu OpenOffice.org. Inu, začal jsem stahovat. Byl pozdní večer, třináctý březen, šel jsem tedy spát. Druhý den jsem se odhodlal k instalaci, ale hned se mi něco nezdálo. Běda, stáhl jsem si verzi pro Windows! Nevím, jak se mi toho povedlo docílit, ale stalo se. Zkusil jsem tedy (než to půjdu stahovat znovu) wine, bezůspěšně ale.
Aneb u virtuálního piva.
Tak tedy, zde jsou mé předpovědi výsledku velké ankety. Dovolil jsem si skrýt jméno druhéhO člověka na drátě, když se ozve, že chce být viděn, stane se. Jde o záznam z ICQ z 6. března tohoto roku (až zas tak moc se mi odhadovat nechce ).
Proč pátek a proč Zlín? :-(
Když už diskuse o chybějícím čemsi v Mandraku vyvolala rovné dvě odezvy, dovolím si přispět svoji troškou do mlýna a zalinkovat co se mi na diskusi líbilo nejvíc. KEWL!
Zkoušel jsem včera ve škole na historické šunce Ubuntu Linux (slovem historická šunka je zde myšlen stroj s 500MHz Celeronem, 128MB paměti a všehovšudy 2GB mým účelům dostupného diskového prostoru). Tak si dovolím zde popsat pár postřehů.
Nečekejte nic uceleného.
Má smysl obracet listy na správný měsíc, když kalendář už přes šest let není aktuální?
Před nějakou dobou (rozhodně tak vzdálenou, že už si ani nevzpomínám kdy to bylo) jsem potřeboval komusi dát adresu, což jsem ale udělat nechtěl, tak jsem provedl svůj obvyklý trik, místo skutečné ulice, na níž bydlím, jsem použil jméno Smetanova (pokud někdo ode mne má adresu s touto ulicí, tak má adresu falešnou ;-)).
A další údaje jsem nijak neměnil. Chyba. Na poště vědí, takže mi to i s onou falešnou adresou dneska skončilo v mailboxu. Tak vás varuji, nespoléhejte na cizí neschopnost!
Venku sněží a sněží… A k tomu ještě mrzne a mrzne. Nádhera.
Jediné co mě trochu mrzí je, že mi zapadá můj metrový Tux, kterého jsem pracně zbudoval na zahradě.
Přečetl jsem si zprávičku na Czille a říkám si, že nápad je to zajímavý. A teď jsem si na něco vzpoměl.
Co byste řekli, kdyby se teď pan Ross vypravil na patentový úřad? Prosím o vaše komentáře, děkuji.
Proběhla nedávno internetem aférka o tom, kterak jedna nejmenovaná firma při přístupu k aktualizacím pro svůj velkosoftware ověřuje, zdali náhodou daný produkt neběží pod emulovaným prostředím, znamým jako Víno.
Dnes se objevilo vyjádření malých a měkkých na živě.cz (taky médium, jen co je pravda). Jejich věc. Tak mě jenom napadá, proč bych neměl mít přístup k aktualizacím pro produkt, který si koupím, i kdybych manuál natrhal a používal jako toaletní papír a cdčka měl jako podtácky?
Jsem odpůrcem softwarových patentů. Jsem-li na ně tázán, proklínám je. Říkám lidem, že patenty jsou zlé. Neříkám to sám. Proti patentům je i například Stallman nebo Linus Torvalds. Proti patentům jsou lidé chytřejší, znalejší i schopnější než já. Jenže já se i přesto ptám, stojím na správné straně? Mohu si sám sobě zdůvodnit proč chci patenty zabít? Budeme-li předpokládat, že existuje něco jako obecná pravda a dobro, je mé konání v souladu s tím? Nebo je vražda na patentu zločinem?
Včera jsem napsal bezcitný, zlý a krutý článek namířený proti monu. Dnes budu pět ódy. I když stále jenom trošku Co mě k tomu přivedlo?
Nainstaloval jsem sobě před nějakou dobou MONO, abych si měl s čím hrát. Jeden nedostatek to mělo, neměl jsem pro to žádných aplikací. Dneska jsem se naštval a jednu konečně sehnal a rozchodil. Taková skvělá věc to je. Ze samotných USA to stahuje aktuální úroveň bezpečnostního varování a zobrazuje mi ji. Asi abych věděl kdy zdrhat.
A teď jsem to pustil, ukázalo to zvýšenou hrozbu, pak jsem kliknul na obnovit, na chvilku se to zamyslelo a beznadějně to vytuhlo. Takže předpokládám, že USA jsou v p****. Škoda, co se dá dělat.
A MONO je mi zase k ničemu.
(Neodolal jsem a změnil původní záhrobní titulek 'Konec?' na nový, dokonale bulvární paskvil. To jsem zvědav :-) A to už jsem měl článek bez jediného smajlíka, ach jo.)
Je to celkem prosté, sleduji-li to dobře, máme v naší velké české zemi (národnostní menšiny, skorovětšiny a jim podobní si mohou dle libosti přihodit co hrdlo ráčí) tři linuxové servery plus jedno knihkupectví s jakýmstakýms archivem. Občas vyjde něco zajímavého třeba i na penguinovi, tak dám pět Víc neznám.
Jiní nastavují laťku, já je musím dohnat a předehnat. Proto jsem i na tento blog zavedl CSS a doplnil ho stylově upravenou fotografií. Rovněž jsem se pokusil krátkým a výstižným heslem postihnout jeho skutečnou podstatu. Vypůjčil jsem si při tomto počinu umělecké prostředky minulé doby, která toho nakradla dost a dost, takže když okradu já ji, nespravedlnost to jistě nebude.
Komentáře jsou vítány, v případě, že si hodláte stěžovat ale prosím doplňte potřebné osobní údaje jako místo bydliště a vaši velikost vězenského oblečení. Ulehčíte tak práci tajné policii, děkuji :-)
Update: Mám nahlášeno, že obrázek přelézá přes nápis Archív, zkusil jsem ho zarazit tím odstavcem. Komu to bude blbnout nadále, neprodleně to hlašte, pokud možno včetně screenshotu, díky.
Využiju situace, kdy mám velmi dobrou šanci, že si tento příspěvek přečte pravý, nefalšovaný učitel němčiny. Ostatních se to pochopitelně týká též.
Předesílám, že němčinu mám velmi rád. Němčina je krásný a zcela nezbytný doplněk každého historického a válečného filmu. Člověk nadává a prská když nějakého blba napadne, že je Němci ve filmu nemusí mluvit německy. Film pak nestojí za nic.
Ale, tím to končí. Pokud nejde o srandu, tak němčinu rád nemám. Jak bych mohl, když třeba takové skřípání dveří zní stále pětkrát lépe než člověk mluvící německy? Fuj, mám chuť si po každé německé větě odplivnout.
(Patří to do sekce vyhlášení války, takže účel příspěvku je jasný ;-) Ale vážně, rád bych slyšel důvod, který lidi vede k tomu, že německy mluví i dobrovolně.)
Po kraťoučkém zápisku o tvorbě Slackware balíčků si dovolím přidat lehké moudro o tom, jak funguje celý Slackware balíčkovací systém. Nečekejte nic víc než opis pár částí z manuálu, ale koukám, že i to se občas někomu hodí
Kdybych věděl, který blbec zase nalepil na povidlové buchty cedulky makové buchty, něco bych mu provedl.
Není to trestné nebo tak něco? Já povidla nerad :-(
Člověk dvě odpoledne prospí a oni hned ztropí flame.
Tak jak, pánové, dělám slackware balíčky já.
# tar -xzf foo-x.y.z.tar.gz # cd foo-x.y.z # ./configure --help |less # ./configure --prefix=/usr --pripadne-dalsi-volby #vyctene v predchozim kroku # make # make install DESTDIR=/tmp/foo/ # cd /tmp/foo # su # makepkg foo-x.y.z-i586-1thg # installpkg foo-x.y.z-i586-1thg.tgz
A máme vymalováno. Pochopitelně se to (čekám-li například, že budu kompilovat další verze) vyplatí dát do skriptu. Netvrdím, že je to nějak neskonale čisté, ale funguje to.
Dneska tam vyšel velmi divný článek, který porovnává můj oblíbený textový editor s nějakou lacinou napodobeninou. Ts, kde na to ten člověk vůbec bere tu odvahu? :o)
Sice jsem to zkoušel už kdysi, ale když jsem na to narazil nedávno v diskusi, tak jsem si řekl, že to zkusím zase a zatím se mi to docela líbí
Chcete-li ho vidět, klikněte na více
Mluvily jsme o tom skoro hodinu, ale k žádným závěrům jsme nedošly.
Podepsán Josef Novák. Citace je pochopitelně smyšlená, ale zřetelně poukazuje na jistý jev, který se poslední dobou na abc šíří jako epidemie. Abych to nechytla taky :-)
Tak FreeBSD chce logo a vyhlásili soutěž. Začtěme se do podmínek.
Jak často se vám stane, aby vás zaujala reklama a zařízení viditelně určené pro starší spoluobčany? Náhodou (čtu novyden.cz ) jsem narazil na zajímavé zařízení, konkrétně telefon. Tvrdí, že jde o největší mobilní telefon na světě a ono asi jo
Úplně přesně jde o tuhle hračku od Jablotronu. Dokonce je to český výrobek, to se taky cení.
Tak vyšla nová stabilní verze moji současné distribuce. A já nebudu upgradovat. Myslím, že dělám dobře a že mé rozhodnutí Slackware opustit bylo správné. Dívám se na changelog a co vidím. Věci co používám a co chci pomalu mizí. Jinak jsou to jenom výčty záplat a desetinkových upgradů věcí, které by nikdy být nemusely a bylo by mi to jedno. A nejvíce místa zabírají dopisy jediného autora o jeho nemoci. Mezi nimi prázdné místo.
Tak dlouho tu Slackware je a ještě asi sakra dlouho bude. Ale pro mě asi ne. I přes malý počet změn se mi zdá tento Slackware nějaký jiný. Trochu cizí a studený…
Ne, nebojte se Každopádně koukám, že s oficiálním otevřením blogů dojde k citelnému navýšení počtu blogujících.
Rozhodně mi vadí bezdůvodná devastace krajiny, ale Greenpeace, Greenpeace mě vysloveně serou.
Update (6.2/21:06) Upozornil jsem na metody GP v odbobném duchu jako oni a pochopitelně to vedlo k bouřlivé odezvě :-) No nečekali jste to?
Update2 (6.2/21:51) Mám docela chuť to celé smazat, ale protože s takovým postupem nesouhlasím, neudělám to. Prosím vás ale, abyste se zdrželi dalších komentářů.
Když jsem před měsícem psal slavný úvodní příspěvek, byla tam i krátká větička, že zákop hodlám použít pro (..) propagaci mých oblíbených linuxových distribucí. A že to taky bylo v plánu.
Nicméně došlo ke změně plánu. Místo toho, abyste nyní četli slíbenou slackwaří agitaci, dočtete se po kliknutí na odkaz více... proč chci tuto distribuci v nejbližší době opustit.
Tak se zdá, že v poslední chvíli jsou softwarové patenty zahnány na ústup. Za pět minut dvanáct, možná ještě později.
Všichni ve svých zprávičkách říkají „Podruhé to snad vyjde lépe“. A já mám temné podezření, že to lépe bude znamenat, že se tentokrát komise zaskočit nenechá a své si prosadí…
Ne, není dobojováno. Ostřete meče, připravte traktory — boj bude ještě tuhý a nikdo nedokáže říct, jestli vítězný.
Poměr příspěvků o Linuxu proti příspěvkům o nesouvisejících blbostech se už stejně přiblížil docela šílené hodnotě, takže víc to dalších pár řádek už nezkazí.
Neudělám snad nic zlého, když si přidám vlastní malé politicky orientované zamyšlení. Jako všechna ostatní co jsem tu doposud četl nevyzní nijak optimisticky. Nevím, ale jestli to je dáno současnou situací, jestli je to obecně platné, nebo jestli je to dané pouze současným stavem mysli pisatele. To poslední vidím jako nejpravděpodobnější
Lezu tady sice někomu do řemesla, ale udělat to musím. Co jsem včera říkal? A hnedle přímo ukázkový případ. (diskuse byla smazána) Ach jo. A pak má člověk mít chuť někomu na něco odpovídat.
Je nový root, slyším. Je nový root, říkají. Tak máme nového roota, ozývá se. A protože fakt nejsem profesionální webdesigner, nenapíšu k tomu rozsáhlý rozbor novinek a změn, ale pouze malé zamyšlení. Které je stejně delší než 150 slov, takže jsem před něj musel vepsat tenhle hloupý perex
No dobře, já překousnu i správu session. Ale co mi prostě vadí a dosud jsem nenašel možnost změnit, je směr kterým se při rolování kolečkem na myši procházejí desktopy. Ten směr je prostě nelogický. Když posunu kolečkem nahoru, chci desktop napravo. Proč mi teda sakra furt cpou ten levý?
Taková prkotina a stejně nevím co s tím.
Update (26.1.2004 - 19:10): Tak už mě neštve. Patch přiložen
Tak jsem změnil názor, vyměkl a řekl si, že jsem to už dosti pomluvil. Prostě jsem nainstaloval Xfce 4.2 (ostrou verzi) a teď zkouším. Odrušil jsem správu sessionů a zatím to vypadá dobře. Rozhodl jsem se i pro malou změnu stylu.
Tak tu už půl odpoledne sedím a nadávám, jak mi jde blbě internet. No jo, bodejť by šel, když někdo kopnul do vázy na níž spočívá anténa. Možná, že už ji asi konečně k něčemu přišroubuju.
No, už to tu zaznělo, nicméně až dneska jsem se dozvěděl opravdovou perlu. GIMP má prý naprosto nemožně hloupě navržené ovládání a je pouze pro masochisty. Prosím, já mám naopak velmi špatné mínění o všech widláckých MDI a ještě horší o grafickém rozhraní samotných windows (aspoň, že se dají vypnout ikony na ploše a někde jsem viděl i nějaké rozšíření o virtuální desktopy). Ale nechodím proto po různých fórech a nevykřikuju, že všichni co to používají jsou kreténi.
Bratr se rozhodl na své hry a podobné ptákoviny pořídit nový počítač, přičemž to pochopitelně budu zařizovat já A protože co se vlastního počítače týče, provádím upgrade tak, že si vezmu starý smažanský počítač, který mi postačí do dalšího cyklu, tak musím vybírat pečlivě.
Sice je to spíš do fóra, ale ocením všechny tipy na počítač do 20,000 Kč včetně monitoru. Monitor musí být spíš levný, protože u bratra na něm nesejde a já si pak připojím vlastní Podmínkou je DVD vypalovačka. Přičemž se dá počítat, že si může dále některé věci upgradovat (typicky třeba přídavná kamna s RAMDACem zvaná grafická karta).
Bylo nebylo, za plotem s vysokým napětím, ostnatým drátem a hladovými psy byla, nebo taky možná nebyla, jedna zvláštní země. Inu, zvláštní. Na pohled to byla stejná země jako každá jiná. Nebyla to ani monarchie, jak by snad čtenář očekával. Slunce tu vycházelo každé ráno a rovněž poctivě každý večer zapadalo.
Čím tedy byla tato končina tak výjimečná, že mi stojí za to sedět tu s pravidly českého pravopisu (což stejně nebude z výsledku poznat, ale po revizi jazykové úrovně mých příspěvků to považuji za nezbytné) a psát? No, ona vlastně možná zvláštní nebyla. Rozhodně ne celá. Ale přeci, bylo tam jedno tuze zvláštní město. Jmenovalo se Beton. A v tom Betonu byla škola, a to ne jen tak nějaká – kouzelnická škola to byla.
Takže teď procházím jednotlivé diskuze. Začal jsem podle abecedy od Základních desek :-) No, fakt nevím podle čeho je to řazené.
Každopádně, při pohledu na tuhle písmenko-číslicově-pomlčko-lomítkovou měsíční literární krajinu je mi trochu divně…
Pořádá se nějaká Mekinťošácká konference, které vůbec nerozumím Asi mi vyčtete, že jsem to nezadal jako zprávičku, ale to berte jako námět co můžete udělat VY!
Já si tu jenom zapíšu pár neuspořádaných poznámek. Skoro začínám věřit Yetimu, že ty blogy jsou žumpa
To je dílo, co? A to je jenom takový slabý čaj, protože jediný problém tam je, že se tazatel neumí zeptat. Nejhorší jsou samozřejmě takové případy, které se domnívají, že jim položením otázky vzniká svaté právo dostat odpověď (to možná ano, ale nevím o tom, že by někomu vznikala povinnost odpovědět). Ale co.
Chápu, že agitovat se musí údernými titulky a bez superlativů tu Mozillu prostě neprotlačí. Nicméně to mi nezabrání smát se z plných plic při čtení nejnovějších titulků na czilla.cz
Považte sami. Menší bezpečnostní problémy v produktech Mozilla.org
. Pochopitelně. Problémy jsou buď menší, nebo je má konkurence :-)
Nejnovější titulek ovšem překonává vše ostatní. Mozilla.org členem nově vzniklého konsorcia pro kalendáře a plánování.
Možná na tom není nic špatného, ale při představě, že bych byl členem nějakého konsorcia a plánoval standardizaci plánování se válím na zemi smíchy.
Jen tak dál, těším se na další příspěvek!
Tak jsem si konečně našel trochu času a dal tu práci nalepit si na stěnu celou historii Unixů. Jasně z ní plyne, že se budu muset někdy koncem roku přestěhovat, protože za dva papíry už začíná moje mapa světa.
Pravděpodobně všichni znáte Python. Jde o objektově orientovaný programovací jazyk s velmi čistým zápisem. Python má už v základní instalaci spoustu modulů, pro vše možné, nicméně kde to pokulhává, to je grafika a grafické uživatelské rozhraní. Zde je dostupné pouze Tk, které má ale své nedostatky, kupříkladu nevypadá nic moc (chápej, vypadá jinak než GTK+). To se dá řešit rozšířením PyGTK nebo jiným, nicméně pokud chceme psát hry, tak to stále nebude ono.
V tomto případě jistě sáhneme po rozšíření PyGame, to zpřístupňuje funkce knihovny SDL a doplňuje k ní několik dalších užitečných prvků. Výsledek je kombinací jednoduchosti a lehkosti Pythonu a možností SDL.
Abych si to vyzkoušel, pustil jsem si Moonsorrow a zkusil napsat malé přistání na měsíci (nebo na čemkoliv jiném). Výsledek je zatím dost k ničemu, jsou v něm chyby, je neúplné a tak podobně. Přesto, něco to dělá a to na padesáti řádkách a během půl hodiny. Což není vůbec zlý výsledek :-)
Na malém obrázku vidíte jak to vypadá :-) Běží to v okně, i když fullscreen pygame zvládne taky. Rovněž je to natrvdo ve velikosti 640x480, ale opět, to je jen pro moji lenost. Raketka je představována jediným červeným pixelem (opět, šlo by to udělat hezčeji, ale zase by to byla práce navíc :-)), vlevo máte údaje o vaši výšce, palivu a rychlosti. Brzdit můžete mezerníkem. Pohybujete se pouze a jedině nahoru a dolů, přičemž program nekompromisně končí po dosažení nulové výšky, pak už jenom vypíše konečnou rychlost.
Vzhledem k tomu jak je to krátké, tak si můžu dovolit sem dát celý zdroják :-) Předpokládám, že tam je pár chyb a dost věcí udělaných nic moc, ale pak už se mi chtělo moc spát…
#!/usr/bin/python import pygame from pygame.locals import * grav = 1 def keyboard (rocket): engine = 0 for event in pygame.event.get (KEYDOWN): keys = pygame.key.get_pressed () engine = keys [K_SPACE] if engine: rocket.burn = 0.01 class rocket: a = 0 burn = 0 def chpos (self, grav): if (self.burn > self.fuel): self.burn = self.fuel burna = (self.burn * 1000) / (self.mass + self.fuel) self.a = self.a + grav - burna self.pos[1] = self.pos[1] + self.a self.fuel = self.fuel - self.burn self.burn = 0 def draw (self, surface): surface.lock () surface.set_at ([self.pos[0]/100, self.pos[1]/100], [255,0,0,0]) surface.unlock () def __init__(self): self.pos = [32000,0] self.fuel = 2.0 self.mass = 1.0 disp = pygame.display surf = disp.set_mode ([640,480]) pygame.init () pygame.key.set_repeat (50,30) x = rocket () Fnt = pygame.font.Font (None, 40) while (x.pos[1] < 48000): if not pygame.time.get_ticks () % 30: surf.fill ([0,0,0,0]) keyboard (x) x.chpos (grav) x.draw (surf) osd = Fnt.render (str(48000 - x.pos[1])+' '+str(x.fuel)+' '+str(x.a), 0, [0,255,0,0]) surf.blit (osd, [0,0]) disp.update () print x.a
Poslední dobou mám asi nějaké problémy se soustředěním a logickým myšlením, protože jsem vůbec nečekal, že taková neškodná anketa může vyvolat flamewar o tom, jestli je lepší hudba z gramofonových desek, lampových zesilovačů něž odporný digitální záznam na CD, nedejbože nějaká ztrátová komprese v podobě třeba MP3.
A tak se stalo. Sakra, to jsem jenom já takovej magor, že na poslech hudby potřebuju D/A převodník a pro zesílení nepoužiju jedinou elektronku?
Je mi celkem jedno, jestli někdo dostává z reprodukce digitálně zaznamenané hudby vyrážku. Ale mám po krk všech těch řečí kolem toho. No nic, to jsem si zase jednou v pátek odpoledne krásně početl, ach jo :-/
Dneska jsem zcela bezelstně kliknul na odkaz na článek ScienceWorldu Deset tisíc havraních jmen a opět je tu jeden starý problém.
Nad zákopy sice asi nemám šanci vidět žádné živé zvíře, ale přesto se tu člověk může věnovat literatuře a o to je to horší :-)
Jaký jsou tedy vlastně vzájemné vztahy slov raven
, crow
, rook
, havran
, krkavec
a vrána
? A jaká za nimi stojí zvěř?
A jak si to mám uvést do souvislostí například třeba jen s překladem a originálem slavné básně E. A. Poea?
(To tu řeším kraviny, co?)