Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 571: Nemůžu usnoutXKCD česky.
Česká pirátská strana: Stát je v oblasti IT nekompetentníČeská pirátská strana hodlá prosazovat svobodný software ve státní správě a chce zavést otevřenou databázi pro informační registry, která bude logovat přístupy k informacím občanů. ČPS nesouhlasí s tím, že stát všem právnickým osobám přikazuje používat operační systém Microsoftu, a vehementně vystupuje proti ACTA a poplatkům pro OSA, které nazývá výpalné. Strana je proti politice represí v oblasti copyrightu a současné autorské zákony podle ní brání kulturnímu a informačnímu rozvoji.
Jaderné noviny – 5. 5. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.34-rc6. Citáty týdne: Andrew Morton, Red Hat Enterprise Linux Team, Ted Ts'o, David Miller. Drsný restart pro kontrolní body. Zmenšování sledovacích bodů. Cleancache a frontswap. Přepracování pm_qos. Statistiky vývoje jádra pro 2.6.34 a další. Vyhlídky do budoucna.
ČSSD: Za nižším rozšířením Linuxu často obavy správcůZa ČSSD odpovídal stínový ministr životního prostředí pan Petr Petržílek. ČSSD chce prosazovat svobodný software ve státní správě, OpenOffice.org na desktopech, Linux na serverech a open source do škol. Nelíbí se jí ACTA, ale není proti spotřebitelským poplatkům pro Ochranný svaz autorský (OSA).
Agros2D – výpočet kapacity jiskřiště a indukčnosti dvojlinkyV tomto díle se více zaměříme na samotné řešení (processing) problémů a ukážeme si základy práce s příkazy. Budeme řešit dva příklady, a to výpočet kapacity jiskřiště a výpočet indukčnosti dvojvodičového kabelu.
KSČM: Linux může být alternativou v oblasti veřejné správyOdpovídal pan Vladimír Koníček, stínový ministr informatiky. KSČM chce zavést koordinaci nákupu IT řešení a při zadávání veřejných zakázek je pro specifikaci požadavků, nikoliv konkrétních řešení. Ve školách by podle KSČM měly být v IT vyučovány principy, ne používání konkrétního produktu. Komunisté považují otevřené formáty za samozřejmost a jsou proti ACTA v současném znění. Copyrightové zákony chtějí revidovat a poplatek OSA by měl být součástí této revize.
Komiks xkcd 659: LegoXKCD česky.
KDU-ČSL: Padělání a kopírování nelze házet do jednoho pytleKDU-ČSL chce, aby měl stát strategické řízení v oblasti IT, které zaniklo se zrušením Ministerstva informatiky. Prosazuje rovné podmínky pro proprietární i svobodný software a při výuce IT nechce zapomínat na venkov či lidi s postižením. „Lidovci“ podporují otevřené formáty a připomínají, že ACTA byla zveřejněna i díky jejich europoslancům. Autorský zákon považuje KDU-ČSL za v principu vyhovující, ale uvažovala by o změnách v oblasti softwaru. Poplatky OSA jsou legitimní řešení, i když ne úplně nejšťastnější – nějaký systém náhradní autorské odměny je však podle KDU-ČSL nutný.
Recenze: Vytváříme vlastní distribuci LinuxuLukáš Jelínek, známý tuzemský autor linuxových publikací, napsal knihu s názvem Vytváříme vlastní distribuci Linuxu. Pokud vás zajímá, zda je možné proces tvorby distribuce vměstnat do tří set stran, anebo vás zaujalo téma, pokračujte ve čtení.
ODS: Brát open source v úvahu při zakázkáchOdpovídal místopředseda strany pan Ivan Langer. ODS chce využívat centrální nákupy a online aukce, brát open source software do úvahy jako alternativu při jednotlivých zakázkách a zavést povinné vzdělávací kurzy pro nezaměstnané. Při nasazování otevřených formátů hodlá ODS nejprve posuzovat náklady a výnosy, staví se proti ACTA a v oblasti copyrightu chce vyvážit práva uživatelů a autorů. Nehodlá nic měnit na poplatcích OSA.
Skupina školáků ubila v zoologické zahradě na Slovensku tučňáka. K zarážejícímu útoku došlo ve středu v Kavečanech nedaleko Košic. Více viz aktualne.cz.
Český projekt směrovacího démona BIRD, za jehož rozvojem stojí Laboratoře CZ.NIC, získal ocenění LINX Awards 2010, které uděluje londýnský LINX, jedno z největších internetových peeringových center na světě. BIRD je open source software, který v současnosti používá jako route server několik největších světových peeringových center – kromě londýnského LINXu, také například americký PAIX, moskevský MSK-IX, či frankfurtský DE-CIX. LINX ocenění uděluje nejvýše jednou ročně a to vybrané osobnosti nebo organizaci, která se výrazným způsobem podílela na rozvoji přímo centra LINX nebo celého odvětví propojovacích center.
Celou zprávu naleznete na stránkách Laboratoří CZ.NIC.Včera (14. mája) podľa oznámenia Karanbira Singha bol vydaný CentOS 5.5, ktorý je založený na zdrojových kódoch Red Hat Enterprise Linux 5.5. Poznámky k vydaniu je možné nájsť na stránkach CentOS.org.
Google při snímání ulic pro Street View zjišťuje také SSID dostupných WiFi sítí. Přitom ale z nezabezpečených sítí omylem získával útržky komunikací, které mohou obsahovat třeba hesla odesílaná v nezabezpečených přihlašovacích formulářích. Google nyní řeší, jak se takto získaných dat bezpečně zbavit. Samotnou mapu WiFi sítí používá ve svých geolokačních službách. Více informací: Official Google Blog: WiFi data collection: An update nebo The Register: Google Street View snooped WiFi for personal data.
Vyšel Linux 2.6.34 (LKML). ChangeLog má přes 6,1 MiB. Byly přidány dva nové souborové systémy: distribuovaný souborový systém Ceph a souborový systém pro flash zařízení LogFS. Rada vylepšení byla provedena v souborovém systému Btrfs. Z dalších novinek a vylepšení lze vybrat zrychlení síťování v KVM nebo přidání základní podpory pro grafické karty Radeon Evergreen (Radeon HD 5xxx). Uživatelé notebooků se dvěma grafickými kartami (nevýkonná integrovaná s nízkou spotřebou a výkonná se spotřebou vyšší) si mohou teď kartu vybírat za chodu systému. Pořád je ale nutný restart X serveru. Více na Kernel Newbies.
Po deviatich mesiacoch od vydania verzie 13.0 bolo do vetvy Slackware current začlenené KDE Software Compilation 4.4.3 od Erica Hameleersa a zároveň bolo oznámene zmrazenie stromu a vydanie Release Candidate 1. V novej verzii sa možno tešiť okrem iného na KDE SC 4.4.3 vrátane podpory ConsoleKit-u a PolicyKit-u, GCC 4.4.4, kernel 2.6.33.4. Slackware 13.1 RC1 je dostupný vo verzii pre platformy x86 a x86_64. Testeri su vítaní.
The Register představuje deset (rozumně oceněných) her pro Android, které považuje za nejlepší pro platformu.
The Dot přináší rozhovor s Aaronem Seigo o jeho připravovaném proslovu na setkání Akademy 2010, které letos proběhne ve finském Tampere.
Software IBM SPSS Modeler, který slouží ke sběru a analýze textu, nově umožňuje parsovat informace ze sociálních sítí a agregátorů. Aneb každý smajlík na Twitteru se počítá!
Palm webOS běží bez úprav na x86 hardwaru. Není sice připraven na ovládání myší apod., ale nabootovat a spustit lze bez potíží. Tablet s webOS od HP tedy vypadá nadějně.
DOSBox, emulátor IBM kompatibilních PC se systémem DOS, vyšel ve verzi 0.74, která přináší množství oprav jak pro běh konkrétních programů (her), tak obecných.
Plán vydání Ubuntu 10.10 „Maverick Meerkat“ byl změněn – nově by tato verze měla vyjít o 18 dní dříve, tedy 10. 10. 2010. Byly také zveřejněny předběžné plány pro vydávání Ubuntu 11.04, 11.10, a dokonce i 12.04 LTS.
Vývojář Arch Linuxu Dieter Plaetinck oznamuje vydání nových instalačních obrazů Arch Linuxu. Nové obrazy jsou hybridní (tj. jak pro CD, tak USB flash a pod.), menší díky postupnému pronikání xz komprese balíčků do [core] a některé také duální (32-bit a 64-bit). Kromě obvyklého aktuálního snapshotu [core] přinášejí také podporu pro PXE boot, wpa_supplicant a vylepšený instalátor.
Bylo oznámeno vydání Puppy Linux 5.0 (Lupu), který je založen na Ubuntu. Nová verze, které se také přezdívá Lucid Puppy, je založena na Ubuntu 10.04 a vznikla s pomocí Woof, systému pro tvorbu nových distribucí.
Electronic Frontier Foundation (EFF) připravila webovou stránku, která porovnává nastavení prohlížeče návštěvníka s databází dalšího téměř milionu návštěvníků. Díky tomu vyšlo najevo, že 84 procent uživatelů používá unikátní nastavení, s pomocí kterého je možné daného uživatele jednoznačně identifikovat. Hlásí The Register.
Byla vydána betaverze CMS Joomla! 1.6. Ta přináší mimo jiné podrobnější systém nastavení přístupu nebo aktualizaci rozšíření jedním kliknutím.
Virtuální desktopové prostředí Raydesk 3 přináší zásadní posun v uživatelské přívětivosti celého virtuálního desktopu. Mnoho možností a nastavení je přesunuto na stranu uživatele, aby nemuseli desktopy modifikovat správci. Více informací na raydesk.com.
VirtualBox vo finálnej verzii 3.2 (beta verzia bola zverejnená takmer pred mesiacom) je už k dispozícii. Novinka okrem obligátnych opráv chýb prináša aj mnoho nových funkcií (napríklad balónovanie pamäte, možnosť za behu pridávať a odoberať virtuálne procesory, viaceré výkonnostné zlepšenia, či možnosť virtualizácie Mac OS X na Apple hardvéri).
GCC 4.5 lze poprvé zkompilovat C++ překladačem.
Konference iDevCamp proběhne 19. - 20. června v Praze. Naučíte se na ní vytvářet aplikace pro iPhone a iPad. Kromě vlastního vývoje bude tématem i design aplikací a také rady na jejich propagaci a případné zpeněžení. Více informací najdete na iDevcamp.cz. Počet míst je omezen, je nutná registrace.
Vyhrajte ve znalostní soutěži inteligentního robota s unikátním pohybovým aparátem a další zajímavé ceny.
Organizátoři konference LinuxAlt oznámili termín letošního (pátého) ročníku – proběhne 6. a 7. listopadu 2010. Zároveň vyhlásili „Call for Papers“ neboli hledání námětů a přednášejících. Pokud si myslíte, že můžete přednést něco, co by návštěvníky mohlo zajímat, neváhejte se ozvat. Vzhledem k tomu, že se jedná o neziskovou konferenci, organizátoři hledají také sponzory. Podrobnosti naleznete na oficiálním webu.
Google podle očekávání otevřel video kodek VP8. Stalo se tak na jeho I/O konferenci v rámci oznámení projektu WebM, jehož cílem je vytvoření otevřeného video formátu vhodného pro web. VP8 doplní audio formát Vorbis a multimediální kontejner WebM, nový formát založený na Matrosce. K dispozici již jsou vývojové buildy Firefoxu a Opery s podporou VP8/WebM, patch pro FFmpeg nebo technická analýza VP8.
Vyšlo OpenBSD 4.7 (prehľad zmien, pieseň). Pridáva podporu nového hardwaru, opravuje chyby ale hlavne prináša výrazne zrýchlenie pri práci s balíčkami.
Už před časem - 5. května 2010 - byly uvolněny hned 3 nové revize -pro stable (1.2.8), old stable (1.0.13) a development (1.3.5) - analyzéru síťových protokolů Wireshark. Více informací v příslušných poznámkách k vydání, stahovat můžete z wireshark.org.
LinuxPlanet recenzuje odolný (tough) linuxový netbook Teo od firmy ZaReason. Jako operační systém používá distribuci Ubuntu 10.04.
O 14 dní bylo posunuto podepsáná kořenové zóny DNSSECem. Informoval o tom Joe Abley, který je v ICANN odpovědný za operace v DNS. Důvodem posunutí na 15. července tohoto roku je studium publikování DURZ (viz úvod) podepsané kořenové zóny. O stavu podpisu kořenové zóny DNSSECem bude také jedna z prezentací na konferenci Internet a Technologie 10 10 (7. a 8. června, Národní technická knihovna v pražských Dejvicích).
Steven J. Vaughan-Nichols píše, že Fedora 13 nebude jen tak ledajaká nová verze distribuce, a přidává pět nejlepších věcí, které 'Goddard' přinese. Mimo jiné by nyní distribuce měla být přívětivější k novým uživatelům.
Skupina LiMo se chystá v průběhu roku uvést řadu nových mobilních telefonů se svým linuxovým systémem, který má konkurovat rovněž linuxovému Androidu od Googlu, u tří velkých operátorů.
Operační systém eComStation vyšel ve verzi 2.0. Stalo se tak 5 let od původní verze 1.2. EComStation je přímý nástupce OS/2 verze 4 z roku 1996; první jeho verze vyšla v roce 2001. Verze 2.0 nabízí především lepší podporu hardwaru a síťování. Kromě binární kompatibility s OS/2 umožňuje spustit programy v Javě, většinu DOSových a některé Windowsové programy. Nativně existují mj. některé open source programy, např. Firefox, Thunderbird, OpenOffice, SMPlayer nebo framework QT. Systém není zdarma; existuje síť prodejců, např. v Německu stojí licence 344 €. Více o systému např. na českých webech eComStation.cz a OS2.cz.
Na adrese linux-faq.cz byl dnes zveřejněn český překlad článku Linux frequently asked questions for newbies, který vyšel na TuxRadaru. Cílem projektu je vytvořit aktualizovaný seznam nejčastějších otázek týkajících se Linuxu, které pokládají začínající uživatelé. Web je dostupný ve formě wiki stránek, a je proto snadno kýmkoliv upravitelný.
Server WikiLeaks, umožňující lidem anonymně zveřejňovat citlivé vládní či korporátní dokumenty, je opět v plném provozu (včetně archivu). Provozovatelé WikiLeaks děkují za příspěvky od návštěvníků, které další provoz umožnily.
Byl uvolněn kandidát na vydání distribuce Mandriva verze 2010.1. Finální vydání je naplánováno na 3. červen. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání.
Google oznámil seznam vlastností připravovaného Androidu 2.2. Patří k nim podpora pro Flash a HTML 5, lepší výkon prohlížeče webu díky enginu V8, podpora Microsoft Exchange, funkce přenosného hotspotu, která z telefonu udělá Wi-Fi přístupový bod, další. Informuje Slashdot.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak je na tom disk | 3 | 15.5. 11:23 |
USB webcam s M12x0.5 nebo C(S)-MOUNT | 0 | 15.5. 11:34 |
Squeeze + Nvidia | 29 | 20.5. 20:32 |
Problém se zaznamenáváním a přehráváním MIDI | 10 | 17.5. 07:09 |
Prestigio ION PC ako server | 10 | 19.5. 13:03 |
Výběr SATA řadiče | 6 | 18.5. 15:20 |
Grafická karta v notebooku. | 7 | 19.5. 03:27 |
case - materiál | 4 | 18.5. 19:55 |
Zakladovka MS- 6712 | 3 | včera 11:52 |
TV-karta Gigabyte GT-P8000 odolava rozbehaniu. | 1 | včera 18:26 |
Monitor zacne blikat | 2 | včera 23:50 |
Procesory | 6 | včera 23:48 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL, ako obnovit information_schema | 2 | 20.5. 18:34 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Java3D stíny | 3 | 17.5. 19:41 |
C struktury a ukazatelé | 5 | 16.5. 10:09 |
Kompilace pro windows | 14 | 18.5. 19:35 |
c, rychlost cteni | 8 | 17.5. 17:38 |
Problem s jednoduchym programem v C | 5 | 18.5. 11:08 |
Tutoriál pro Lisp | 7 | 18.5. 07:02 |
jaky sitovy protokol pro komunikaci | 12 | 19.5. 12:29 |
PHP - přístup na www přes proxy | 2 | 18.5. 13:38 |
Perl a ACL | 0 | 19.5. 01:51 |
příkaz #define v C | 6 | včera 16:20 |
C++: úpravy projektu, cmake, buildování | 2 | včera 22:30 |
Poradna skupiny Datové schránky | Reakcí | Poslední |
Testování vzniklých knihoven | 0 | 19.5. 06:14 |
Poradna skupiny Vývoj | Reakcí | Poslední |
řazení položek v hw sekci | 3 | 20.5. 07:16 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Odfajfkován í tady v diskusi | 2 | 17.5. 12:47 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Ubuntu 10.04 - boot LiveCD ze sítě. | 7 | včera 15:59 |
zahelsovany zip v prikazove radce | 3 | 19.5. 16:24 |
Web ve full HD: pohled klicovou dirkou. | 2 | včera 10:53 |
freeBSD 8.0 - restart sítě => canot resolve.... | 3 | včera 22:23 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: