Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 240: Dívka snůXKCD česky.
Storage Area Network – 1 (úvod)V tomto nepravidelném seriálu se budeme zabývat problematikou Storage Area Network, neboli sítěmi typu SAN. V prvním díle si vysvětlíme, co to SAN je, proč se používá a které základní prvky ho tvoří.
Gnome 3.0 – co nás čeká?Uplynuly dva roky od doby, kdy nejen linuxový svět nedočkavě vyhlížel nastupující platformu KDE 4. A Gnome se stalo mezitím útočištěm spousty nespokojených uživatelů, kterým změny v KDE 4 nesedly. Situace se ale pomalu mění a v září tohoto roku má vyjít nové Gnome 3.0, přinášející spoustu změn a nových technologií. Bude to obdobně revoluční vývoj jako přechod z KDE 3.5 na KDE 4.0, nebo půjde Gnome stále spíše evoluční cestou? Zkusíme se na to blíže podívat v článku.
KMyMoney – kontrola účtů a výstupyV minulém díle jsme se naučili, jak zadávat do účetnictví své transakce. Doporučil jsem vám, abyste vzali svůj poslední výpis z kreditní karty a celý jej přeťukali do KMyMoney. Pokud jste tak učinili, určitě jste neudělali žádnou chybu a teď máte přehled, za co jste utráceli minulý měsíc.
PyKaraoke: Zazpívejte si karaoke v LinuxuKaraoke může být skvělá zábava nejen na párty a oslavách. Jak si této zábavy užít i v Linuxu díky aplikaci PyKaraoke, která je pravděpodobně jednou z nejpokročilejších karaoke přehrávačů pro linuxové systémy, se podíváme v následujících několika odstavcích.
Komiks xkcd 287: NP-úplnostXKCD česky.
Jaderné noviny – 14. 7. 2010: Kdo napsal jádro 2.6.35Aktuální verze jádra: 2.6.35-rc5. Citáty týdne: Andrew Morton, Matthew Garrett. Vývojové statistiky jádra 2.6.35, tentokrát včetně hlubšího pohledu na to, kdo stojí za vývojem různých oblastí jádra.
HW novinky: Jak Apple (vy)řešil problémy s iPhone 4Dnes se podíváme hned na dvě „nenormální“ VGA v podání Asusteku: duální Radeon HD 5870 a duální Asus GeForce GTX 480. Ale začneme povídám o tom, kterak se Apple v posledních (tý)dnech smažil ve vlastní šťávě kvůli nepovedené anténě v iPhone 4 a jak celou situaci nakonec (vy)řešil. Nakonec zmínka o 100GB discích Blu-ray.
Android – jak udělat screenshot bez práv rootaPři vytváření různých recenzí, ukázek uživatelského rozhraní apod. se hodí funkce sejmutí snímku obrazovky. Dostat snímek z androidího telefonu a ještě bez práv roota ovšem není nejbanálnější záležitost. Článek vám poradí jak na to.
FreeBSD 8.1-RELEASE je oficiálně venku. Mezi novinkami je mimo jiné přidaný zfsloader, nová verze zpool, podpora pro NFSv4 ACL na UFS a ZFS byla přidána do systémových utilit, SMP podpora na PowerPC G5 a nové verze softwaru BIND 9.6.2-P2, sendmail, OpenSSH. Desktopy GNOME 2.30.1, KDE 4.4.5. Podrobnosti v poznámkách k vydání, poslední nová bezpečnostní oznámení v errata.
Firefox 3.6.8 opravuje jeden problém se stabilitou, který se vyskytoval na některých stránkách vyžadujících zásuvné moduly.
Linus Torvalds oznámil vydání snad již poslední rc pro 2.6.35 (2.6.35-rc6). Opravuje hlavně regrese a chyby. Ale obsahuje i podporu pro nízko-spotřebové renderování na grafikách Intel a snad i opravuje některé chyby typu zamrzlá X na netbookových grafikách Intel 945GM. Finální 2.6.35 tak možná vyjde již příští týden.
Jeden z vývojářů zveřejnil testy a popisuje vývoj ffvp8 - nové, rychlejší a svobodnější implementace dekodéru pro video formát VP8 od Googlu, který má postupně nahrazovat Adobe Flash. ffvp8 není založena na proprietárním kódu jako doposud libvpx, ale je součástí FFmpeg. Používáte-li tedy například VLC, jeho nová verze bude tento kodek automaticky obsahovat.
Darin van Coevering oznámil vydání druhé verze unikátní distribuce SuperGamer Supreme. Ta je určená především pro hry. Osmigigabajtový disk je po okraj naplněn nejen hrami, ale i užitečným softwarem (OpenOffice, Firefox a další zákl. programy). Samozřejmostí je přítomnost ovladačů ATI a NVIDIA.
Vyšla 'Justice edition' hry Sauerbraten známá též jako Cube 2, jde o klasickou 3D střílečku stylu Quake. Mezi novinky nové verze patří nové mapy a herní módy pro multiplayer (efficiency CTF, efficiency protect, hold, insta-hold, and efficiency-hold), mini mapa v radaru, motion blur efekt a další vylepšení. Neváhejte a stahujte.
Linuxfoundation oznámila, že se MeeGo stane základem pro nové referenční verze informačních systémů vyvíjených GENIVI Alliance založenou předními automobilkami (BMW Group, Delphi, GM, Intel, Magneti-Marelli, PSA Peugeot Citroen, Visteon a Wind River). In-Vehicle Infotainment (IVI) v sobě zahrnuje veškerou pokročilou elektroniku ve vozidle včetně navigace, zařízení pro zábavu, lokalizačních systémů a systémů pro komunikaci vozidla s interními i externími sítěmi.
Vyšla Esmska 0.20.0. Přináší nové brány [CZ]O2 (s registrací) a [CZ]Vodafone park, opravuje brány [CZ]T-Mobile, [CZ]t-zones a [CZ]O2. Kromě toho opravuje pár dalších chyb a umožňuje kompresi pouze vybraného textu.
Podle zprávy na The Moscow Times ruská vláda v rámci spouštění 'elektronické vlády' hodlá financovat vývoj a údržbu 'národního operačního systému', který má být z 90 % založen na Linuxu. Program elektronické vlády dostane 330 mil. USD ročně a jeho součástí má být i 'národní mail' a vyhledávač.
Vyšla nová verze Puppet 2.6.0, frameworku pro automatizaci a konfigurační management. Mezi novinkami je například nové REST API, řada vylepšení jazyka, předělaný systém pro reportování a události, vnitřní Ruby DSL, podpora Windows, nový procesor HTTP reportů a řada dalších.
Během tohoto týdne proběhl OSCON 2010 a zde jsou prezentace a videa z přednášek.
Po nedávné změně na webu společnosti Dell týkající se výběru mezi MS Windows a Ubuntu je tu další – Dell přestal Ubuntu přes web nabízet. Nadále je možné si objednat počítač s Ubuntu pouze telefonicky. Důvodem je prý snaha o zjednodušení nabídky a zaměření na nejpopulárnější volby. Stránky o Ubuntu navíc prý procházejí změnami, a tak byly staženy. Mluvčí však nepotvrzuje kdy a zda vůbec se nabídka na web vrátí.
Vyšla nová verze webového serveru Apache. V seznamu změn mají čestné místo opravy bezpečnostních problémů CVE-2010-1452 a CVE-2010-2068. Bezpečnostní problémy jsou řešeny i v nových verzích PHP. Ve verzích 5.3.3 a 5.2.14 jsou řešeny problémy CVE-2010-2531, CVE-2010-0397 a CVE-2010-2225. Ve verzi 5.2.14 navíc CVE-2010-2484. Verzí 5.2.14 končí oficiální podpora větve 5.2. Všem se doporučuje migrace na větev 5.3.
Vyšlo Ubuntu Tweak 0.5.5. Hlavní novinkou je funkce PPA Purge, díky které můžete jednoduše odinstalovat programy stažené z PPA repozitáře. Dále byla například přidána podpora Maverick Meerkat a opraveno několik chyb. Zdroj: webupd8.org.
Na TechCrunch vyšlo oznámení, že sociální síť pro vývojáře GitHub hostuje již milion projektů. GitHub byl založen v roce 2008 a zaznamenal průdký nárůst oblíbenosti, je financován z 'placených plánů' a mottem je poskytnout neomezený hosting každému, kdo je ochotný otevřít svůj zdrojový kód.
Registrační systém FRED, který vznikl v CZ.NIC a do ostrého provozu byl poprvé nasazený v září 2007, využívají v druhé evropské zemi. Správci faerské národní domény (.fo) spravují ve FREDovi přibližně tři tisíce domén; modifikovaná verze systému funguje na Faerských ostrovech od 3. července. Více v dnešním článku Jaromíra Talíře (vedoucí vývoje systému FRED) na blogu CZ.NIC. Vizte rozhovor Vedoucí vývojového týmu CZ.NIC o systému FRED.
22. a 23. 7. proběhla první konference distribuce Arch Linux: ArchCon 2010 v kanadském Torontu. Pro ty, kteří se akce neúčastnili, jsou k dispozici videozáznamy přednášek [HTML5/OGG Theora], fotografie z akce a také program konference. Můžete si též přečíst obšírný zápisek o konferenci od Dustyho Phillipse či zápisek Dana McGee s odkazy na slidy některých přednášek.
Pri príležitosti vydania openSUSE 11.3 a KDE 4.5 sa vo firme SUSE Linux, s.r.o., na Lihovarskej 12 (4. patro) uskutoční 6.8.2010 od 14:00 do 19:00 Launch Party. K dispozícii budú okrem inštalačných médií aj samotní vyvojári openSUSE, ktorí budú prezentovať nové vlastnosti a pomáhať s riešením problémov. Na Facebooku vznikla aj príslušná udalosť.
Na MeeGo wiki se objevily plány na vydání MeeGo 1.1 - beta vyjde 19. srpna a finální verze 21. října. Bude obsahovat vedle Netbook User Experience také Handheld UX, tzn. uživatelské prostředí pro chytré telefony s dotykovým displejem.
Phoronix informuje o vydání ovladačů AMD Catalyst 10.7. Nová verze přináší především podporu Eyefinity pro karty Radeon řady HD 5000. Kromě toho opravuje pár chyb.
Vyšla třetí RC verze chystaného KDE SC 4.5. Finální verze KDE SC by měla vyjít příští týden, tagovat se bude v nadcházejících dnech - pospěšte si tedy s hlášením zbývajících chyb.
Na Openmoko.cz vyšel článek s krátkým rozhovorem s ředitelem společnosti Openmoko Inc. a náhledem na dvě nejoblíbenější distribuce pro Neo FreeRunner. Podle všeho se Openmoko Inc. docela daří díky prodejům WikiReaderu a má nadále v plánu pokračovat ve vývoji dalšího otevřeného mobilního telefonu. Chcete-li vývoj podpořit, zakupte si Neo FreeRunner nebo WikiReader u některého z distributorů.
Především pro provozovatele rekurzivních DNS serverů, kteří provádějí validaci pomocí DNSSEC, je důležitá informace o blížící se výměně DNSSEC klíčů a přechodu na NSEC3. Tato výměna je naplánována na příští týden (3. srpen). Celému procesu se už jednou věnoval Jaromír Talíř, technický ředitel CZ.NIC, v článku na blogu sdružení. Na stejném místě dnes vyšlo upozornění, jehož součástí jsou i doporučení pro všechny, kterých se tato výměna týká.
Mackenzie Morgan na svém blogu píše o programu na letošní konferenci HOPE. Mluvilo se například o open source do knihoven, DRM, vaření pro geeky a dalším.
Druhá betaverze očekávané čtvrté verze Firefoxu měla podle plánu vyjít 22. července. Došlo však k časovému skluzu - novým termínem je 29. 7. Mezi hlavní novinky druhé bety patří "tabs on top", tedy záložky umístěné ve stylu Google Chrome a vylepšení ohledně kaskádových stylů.
Martin Owens vytvořil přehledné PDF s názvem Asking smart questions. Jde o zkrácenou verzi How To Ask Questions The Smart Way od ESR. Poskytujete-li podporu, může se vám dokument hodit, k dispozici je i česká verze. Pokud chcete překlad vylepšit, repositář najdete na launchpadu.
V magazínu H-online vychází série článků na téma architektura připravovaného Linux kernelu 2.6.35. V poslední vydané části se dozvíte o architektuře a infrastruktuře. Předešlé části probíraly grafiku, file systémy a storage a novinky v podpoře sítí.
IT world píše o proprietárních programech v linuxových distribucích Fedora, openSUSE a Ubuntu. Povídání o tom, jaká je podpora, jestli existují open source alternativy, kolik co stojí a jak instalovat, najdete v článku.
Implementace Smalltalku Pharo přichází v nové verzi 1.1. Přináší několik poměrně zásadních systémových změn pro zlepšení výkonu a kvality návrhu prostředí. Bližší informace najdete v poznámkách k vydání.
Na stránkách společnosti pro podporu svobodného softwaru Liberix vyšel článek s několika příklady nasazení open source v českých školách.
Linuxinsider informuje o novém partnerství LiMo a Gnome. LiMo foundation je konzorcium výrobců mobilních zařízení, momentálně jsou partnery např. Motorola, NEC, LG, Orange, Panasonic, Samsung, Vodafone, Telefonica a další. Jejich misí je vytvoření otevřené hardwarově nezávislé linuxové platformy pro mobilní zařízení. LiMo se stane členem Gnome advisory board a Gnome mobile se stane partnerem LiMo. Obě strany si od spojení slibují rozšíření vývojářské základny a posílení pozice na mobilním trhu.
Vyšla nová verze Clonezilla live CD. Distribuce zaměřené na správu diskových oddílů a klonování pevných disků, live CD distribuce je zaměřena na zálohování jednotlivých stanic. Mezi novinkami této verze je upgrade na Debian Sid (z 20. července), kernel 2.6.32-17, Partclone ve verzi 0.2.11 a výchozí rozlišení 800x600 tak, aby umožňovalo snadné použití s netbooky.
Phoronix testoval rychlosti filesystémů, konkrétně jak root filesystémů ZFS na PC-BSD (FreeBSD 8.1), tak EXT4 a Btrfs jako root fs pro vývojovou verzi Ubuntu 10.10 s kernelem 2.6.35. Výsledkem je zjištění, že stávající implementace ZFS je rychlejší než výchozí BSD UFS filesystem, ale na EXT4 a Btrfs na Linuxu nestačí.
Byla vydána nová verze ekonomického systému WinStrom FlexiBee. Přidali jsme výkaznictví ISPV, elektronickou komunikaci EDI, mezinárodní účetní standard IFRS, podporu Kyperské legislativy, upomínky, zápočty a další. Také právě probíhá letní sleva 40 % na první licenci. Oficiální oznámení.
Mikroplatební systém Flattr s revolučními ambicemi v oblasti podpory svobodných projektů dokončil API a vyzývá partnery k integraci. Česky o myšlence systému Flattr např. na medialove.cz.
Na W3 techs vyšla zpráva z červencového web technology survey. CentOS je momentálně nejnasazovanější distribuce na webových serverech. Hned po něm Debian a RHEL, u kterých se, na rozdíl od CentOS, popularita snižuje.
Vyšlo Bordeaux 2.0.6. Tato verze je dodávaná s Wine 1.2 a nejnovější verzí winetricks, vylepšuje podporu MS Internet Explorer 7, nově dále podporuje IrfanView 4.27, FireFox 3.6.3, VLC 1.1.0 a PulseAudio. Bordeaux lze do 20. srpna pořídit za poloviční cenu (10 dolarů) díky slevě vyhlášené k vydání Wine 1.2.
Vyšly nVIDIA ovladače 256.38.02 s podporou OpenGL 4.1 a GLSL 4.10. OpenGL 4 ovšem podporují pouze GPU řady Fermi, což znamená GeForce GTX 460 až 480 a ekvivalentní Quadro karty.
Byl vydán Pidgin 2.7.2. Upravuje formát HTML zpráv odesílaných z ICQ účtu tak, aby se v oficiálním klientovi zobrazovaly lépe, a opravuje tři chyby, které způsobovaly pád. Informace naleznete v changelogu.
Se zpožděním vyšla druhá beta prohlížeče Mozilla Firefox 4. Přináší „tabs on top“ pro Mac OS X (verze pro Linux tuto vlastnost získá v některém z dalších aktualizací) a umožňuje využití CSS transitions. První release candidate je naplánován na říjen, datum vydání finální verze zatím oznámeno nebylo.
Vyšla nová verze distribuce Parsix, která staví na testovacích repozitářích Debianu. Mezi hlavní změny v release candidate 3.6 patří možnost instalovat systém z USB a přidání nového repozitáře Wonderland, který je snapshotem Debian Multimedia repository. Více informací v novince.
K dispozici je první RC očekávané třetí verze frameworku Ruby on Rails. Přináší 842 změn od 125 autorů. Hlavním cílem je zlepšit rychlost RoR, kde ztrácí na ostatní webové frameworky. Mezi další novinky patří podpora MySQL2 gemu a oprava chyb v kódování stránek. Další detaily naleznete v oznámení a release notes.
Clement Lefebvre oznámil na blogu Linux Mint vydání KDE varianty Isadory. Ta je založená na Kubuntu 10.04 a obsahuje Linux 2.6.32, KDE 4.4.4 a X.Org 7.5. Nabízí tříletou podporu, KDE Network Manager, změny vzhledu a instalátor USB.
Vyšlo CrossOver a CrossOver Games 9.1. Novinkou je použití Wine 1.2 jako základu, což má za následek lepší podporu různých programů (MS Office, Quicken 2010) a her (Call of Duty: Modern Warfare 2, StarCraft II, atd.).
Frederic Peters informuje o odložení vydání Gnome 3.0 vývojáři se chtějí ujistit, že stabilní release Gnome 3.0 bude kvalitní a nezklame uživatele. V září vyjde stabilní verze Gnome 2.32 a beta verze Gnome 3.0 určená k testování.
Vývojáři Linux Mint přichází s release candidate další varianty své distribuce. Tentokrát používá Fluxbox a mimo jiné nabízí vylepšený vzhled, nový panel v dolní části obrazovky, zálohovací nástroj, zrychlený boot a LTS podporu. Více v oznámení.
Plány pro správce oken KWin v KDE (SC) 4.6 představuje ve svém blogu Martin Graesslin. Prioritou vývoje pro verzi 4.6 bude výkon. Kompozitní renderování by mělo být založeno na OpenGL 2. V KDE 4.7 už by chtěl Martin využít možností OpenGL 3. Upozornil Phoronix.
Otázkou, zda se Oracle snaží potopit VirtualBox, se zabývá server Muktware.com. Podle článku tam zveřejněného to jde s tímto virtualizačním softwarem od verze 3.2 z kopce. Padly stížnosti na stabilitu i rychlost.
Vyšla Alien Arena v7.45. Nové verze této FPS hry přináší jemnější stíny, rychlejší a přesnější OpenGL osvětlení, optimalizace vykreslování, aktualizovanou grafiku a opravuje IRC klienta.
Vyšel GLX-Dock 2.2 Beta. Jde o novou verzi docku podobnému tomu z Mac OS X. Nová verze rozšiřuje možnosti skrývání docku, rozšiřuje D-Bus rozhraní a přináší další změny. Vizte ukázkové video (na YouTube).
Vyšel Rakudo Star - první distribuce Perlu 6 pro širší okruh programátorů. Implementace obsahuje chyby, je velmi pomalá a některé pokročilé části specifikace nejsou implementovány. I tak však jde o první vydání po 10 letech od prvního nápadu na přepracování jazyka Perl, se kterým se vývojáři odvážili vyjít ven. Pokud chcete ochutnat nový zajímavý dynamický programovací jazyk, tak je tento Rakudo Star Perl 6 určen právě vám.
Dave Neary na svém blogu zveřejnil podrobnosti o projektu Gnome Census. Projekt se zabýval analýzou otázek, jak velké je Gnome. Kdo pracuje na jakých modulech, které firmy zaměstnávají nejvíce vývojářů Gnome, a podobně. Např. nejaktivnější část developerů tvoří dobrovolníci, hned za nimi anonymové a v závěsu zaměstnanci Red Hatu. Část zprávy si můžete přečíst na jeho blogu.
Ani ne rok poté, co byla RTS Seven Kingdoms uvolněna pod GPL, vychází její port nahrazující původní DirectX knihovnou SDL, čímž se hra stává multiplatformní a je tedy možné si ji zahrát i na GNU/Linuxu. Portace ještě není plně dokončena a ne všechny její části fungují jak mají, ale pro zájemce je možnost stažení ze stránek SourceForge.
Jesse Keating oznámil uvedení dist-git do provozu. Fedora projekt tak opustil CVS a přešel na Git repozitáře spravující zdrojové kódy, patche a spec soubory pro balíky. V oznámení se můžete dočíst, jak bylo používáno CVS, jak dlouhá byla cesta ke změně a jak je nasazen GIT. Pokud jste používali CVS, bude se vám hodit wiki stránka popisující ekvivalentní příkazy s fedpkg.
Na blogu worldlabel vyšel seznam kategorizující hlavní dostupné grafické programy ze světa open source. Najdete v něm krátký popis ke každému programu a link na domovskou stránku projektu. Mezi mapovanými jsou kategorie jako kreslení a ilustrace, vektorová grafika, zpracování fotografií, DTP, webdesign, 3D modelování a animace a další.
TuxRadar vydal článek porovnávající Android, iPhone, Palm Pre a Maemo. Dočtete se o hardwarové i softwarové výbavě a o tom, jak si stojí 3 na Linuxu založené alternativy oproti iPhone. Podtrženo a sečteno si Linux na mobilním trhu vytvořil solidní postavení a přináší oblíbené aplikace z desktopů v jejich mobilních variantách, a to vše za podpory živé a rostoucí komunity vývojářů.
LinuxInsider glosuje humbuk okolo open source. Je zmíněn Dell a jeho 'zjednodušení komplexnosti' objednávek. Hlavní pozornost je věnována videu, ve kterém Neelie Kroes (European Digital Agenda Commissioner) vyjadřuje důvěru open source softwaru a řešením na nich založených. Snad se tedy dočkáme a FLOSS bude nasazován ve větší míře do státních a vládních portálů.
Obejměte svého systémového administrátora, dnes je totiž jejich den. Fungující síť, uklizená serverovna, bezpečné připojení a pošta bez spamu - to a spoustu dalšího považujeme za samozřejmost. Ukažte trochu respektu a kupte svému správci kytici růží, určitě to ocení.
Od čtvrtka, přesněji od 20:26 hodin, eviduje CZ.NIC více než 100 000 domén podepsaných technologií DNSSEC. Stále platí, že je správce české národní domény na prvním místě mezi všemi správci domén na světě, kteří spravují takto zabezpečené domény. DNSSEC zavedlo sdružení CZ.NIC v roce 2008.
Vyšly nVIDIA ovladače 256.44 (beta). Tato nová verze přináší podporu karet Quadro 4000, 5000 a 6000, detekci modulu nouveau v instalátoru (případně výpiše chybové hlášení), lepší hlášení chyb ve VDPAU a opravuje regresi, která způsobovala chyby "BadAlloc" na systémech s AGP.
Nová generace čtečky elektronických knih Amazon Kindle bude k dispozici koncem srpna. Amazon.com připravil dvě varianty: Klasickou s 3G a WiFi a druhou levnější jen s WiFi. Nový Kindle bude lehčí s lépe rozloženými ovládacími prvky. Displej má být kontrastnější a měl by umět rychleji „otáčet“ stránky neboli překreslovat.
Amazon navýšil interní paměť na 4 GB a baterie by měla Kindle udržet v provozu 10 dní při zapnutém bezdrátovém připojení a celý měsíc bez připojení. Čtečka bude ve dvou barvách – bílé a šedé, která je zatím nabízena u verze s větším displejem – Kindle DX. Překreslování má být rychlejší o 20 procent oproti předchozím verzím – pomalé a blikavě rušivé listování bylo jednou z hlavních stížností uživatelů u starších generací Kindlů. Linuxový systém, na kterém je čtečka založena, by měl mít množství nových funkcí, přičemž ta nejzajímavější je asi zařazení webového prohlížeče založeného na enginu WebKit. Prozatím je označen jako „experimentální“. Šéf Amazonu Jeff Bezos však pro The Washington Journal potvrdil, že se pro Kindle neplánuje podpora přehrávání videa či další podobné vymoženosti. Podle Bezose je nejlepší dělat zařízení, které slouží jednomu účelu, ale dělá to dobře. Barevného elektronického inkoustu bychom se však časem dočkat měli. Další informace např. na Engadget.com.Vyšla Opera 10.61 RC1. Jedná se v podstatě o verzi 10.60 doplněnou o opravy chyb. Mezi nimi například problémy s widgety, pád spojený s ukládáním některých souborů a s torrentovým stahováním, zacházení s binárními soubory jako s textovými a další. Kompletní seznam opravených chyb najdete v oznámení vydání.
Zajímavý článek popisující možnosti emulace starého osobního počítače Amiga v prostředí Linuxu vyšel na brighthub.com. Dozvíte se, kde najít hry, jaké existují nejlepší emulátory a další informace.
Vyšlo vývojové Wine 1.3.0. Přináší počátky UI pro vestavěný Internet Explorer a podporu pro meziprocesový OLE drag&drop. Souborové dialogy si pamatují naposledy použitý adresář. Kromě toho byly opraveny různé chyby, a také byly aktualizovány překlady.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
PC Sestava - vhodnost pro Linux | 6 | 25.7. 14:10 |
starý skener Jenoptik JS-11 | 0 | 25.7. 16:06 |
FJ Lifebook S6120D | 0 | 26.7. 09:40 |
Obstarozni Acer AcerNote Light 370 | 1 | 27.7. 17:43 |
Vypnuti analogove casti hybridniho Tv Tuneru | 0 | 27.7. 12:31 |
Hardware s podporou virtualizace | 8 | 29.7. 09:32 |
Čím získám více výkonu? CPU nebo RAM? | 14 | 29.7. 12:45 |
Rychlost ram | 3 | 27.7. 22:17 |
12V adaptér dáva 17V a viac | 6 | 29.7. 20:16 |
Napajeni SSD disku jen z PCI nebo USB - problem v HP serveru DL380 G3 | 3 | včera 17:18 |
SW regulace napeti USB portu | 4 | včera 22:21 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL logrotate | 1 | včera 14:16 |
Select + riadkov a následne ich delete | 9 | 27.7. 14:17 |
Slozitejsi vyber radku s nejvyssi hodnotou v danem sloupci. | 4 | včera 19:16 |
zacykleni MySQL procesu | 1 | včera 23:29 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Kompilace Choqoku | 0 | 24.7. 18:45 |
spustenie programu v netbeans | 0 | 25.7. 13:16 |
BASH+PHP | 8 | 27.7. 21:09 |
PHP dedenie premennych | 3 | 26.7. 09:06 |
robots.txt a zakazani url s parametrem | 0 | 27.7. 10:18 |
open source (free) infrastruktura pro SW vývoj? | 3 | 28.7. 09:07 |
vystup z formu v php do word .doc | 11 | včera 22:26 |
Perl - parsování textu do n-dimenzionálního hash-pole | 12 | 29.7. 17:43 |
HTML validator pro Javu | 1 | 29.7. 13:14 |
CSS odkazy | 2 | 29.7. 17:16 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Freebsd - vsetko trva velmi dlho | 5 | 25.7. 16:12 |
FreeBSD + broadcom wifi | 13 | 26.7. 13:41 |
FreeBSD a Ralink Wifina. | 2 | 28.7. 15:55 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: