Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 459: Duch svatýXKCD česky.
Jaderné noviny – 15. 9. 2010: D-Bus v jádře?Aktuální verze jádra: 2.6.36-rc4. Citáty týdne: Andrew Morton, John Linville, David Woodhouse. Broadcom vydává otevřený ovladač pro své bezdrátové čipsety. Občan Linus. Nový kombinovaný strom pro úložné subsystémy. Zlepšení latence plánovače. Dynamické omezování zpětného zápisu. Rychlé zasílání zpráv mezi procesy.
HW novinky: PCI Express 3.0 za dveřmiPo procesorovém nášupu minulého týdne se dnes podíváme na první desky s čipsetem Intel P67 určené pro procesory v patici LGA 1155, tedy Intel „Sandy Bridge“. Dále přidáme informace o PCI Express sběrnici verze 3.0, speciální GeForce GTX 460 pro až čtyři monitory a také jedno zajímavé FullHD LCD a o trochu méně zajímavou FullHD webovou kamerku.
DKIM – zavádíme podpisovou politiku (ADSP)Dnes volně navážeme na článek o DKIMu, ve kterém jsme naučili náš poštovní server podepisovat e-maily, a povíme si něco o ADSP (Author Domain Signing Practices), pomocí kterého říkáme ostatním serverům, jaká je podpisová politika naší domény.
Linux na iMacu/MacBooku snadno a rychle – 1V tomto seriálu se zaměříme na problematiku nasazení linuxových systémů na produkty firmy Apple. Ty se začaly velmi rozšiřovat i mezi linuxové nadšence a čím dál tím častěji se tato problematika řeší. V tomto díle budeme instalovat systém Ubuntu 10.04.
Komiks xkcd 347: Cihlová klenbaXKCD česky.
LaTeX pro začátečníkyV tomto článku se seznámíme se základy používání programu LaTeX. LaTeX je program určený na sazbu textu v profesionální kvalitě. To ale v žádném případě neznamená, že jej nemůžete s úspěchem použít i u běžných textů. Opak je pravdou.
HW novinky: 80Mpix komerční snímačTento díl Hardwarových novinek je dozvukem několikadenního období, kdy se konala největší světová fotografická výstava Photokina 2010, pročež si představíme dva opravdu zajímavé na ní ohlášené produkty. Dojde však i na „normální“ hardware v čele s levným plně 10bitovým P-IPS monitorem a nové desktopové 3TB a notebookové 1,5TB disky Seagate, a také první 12TB NAS.
Screenshotová recenze Ubuntu 10.10 „Maverick Meerkat“Máme tu (tedy za pár dní budeme mít) datum 10. 10. 2010 a s ním přichází očekávané podzimní vydání linuxové distribuce Ubuntu. Verze 10.10 Maverick Meerkat slibuje nové verze řady programů a vylepšení, které nemohly z „LTS důvodů“ přijít do 10.04 a pochopitelně další zlepšování vlastností.
kde-obs-generator - nástroj pro automatické balení softwaru v openSUSE Build Service už nezávisí na KDE, a tak potřebuje nové jméno. Své návrhy můžete posílat přes webový formulář a pokud jste z Prahy, Brna a nebo pojedete na openSUSE konferenci, tak můžete vyhrát plyšového chameleona.
Provozovatelé nejznámějšího českého fileserveru uloz.to uvádějí nové webové rozhraní. Novinkou jsou propracovanější náhledy videosouborů, lepší vyhledávání a uloz.to live, kde si lze videa přehrát online přímo v prohlížeči. Použitá technologie k přehrávání videí je Adobe Flash. Nadále zůstává možnost zakoupení kreditu a omezení 300 kB/s pro free uživatele.
V novém vanilla linuxovém jádru 2.6.32.24 je opraven překlep, který znemožňoval zavádění pod Xenem. Stejný problém byl ve větvi 2.6.35 opraven již před dvěma dny vydáním verze 2.6.35.7.
Canonical pracuje na další službě, která doplní Ubuntu One. Jedná se o streamování hudby, kterou uživatel nahraje na servery Canonicalu. Bude možné tuto hudbu poslouchat na mobilním telefonu – zatím je podpora pro Android, v plánu je také iPhone. Nyní je projekt ve fázi beta testování a je možné službu vyzkoušet zdarma. Finální verze bude ale k dispozici pouze platícím uživatelům.
Co se týče toho, jakou hudbu je možné takto poslouchat, tak aktuálně je podporován pouze formát MP3, ale uvažuje se také o OGG, AAC, FLAC a dalších. Služba není omezena jen na hudbu zakoupenou pomocí Ubuntu One Music Store. Podrobnější informace najdete na Ubuntu Wiki. Zdroj: ArsTechnica.com.HotHardware.com informuje o softwaru, který vám umožní používat unixové programy na vašem iPadu. Jmenuje se iLIVEx, stojí za ním StarNet Communications a jedná se o vzdálený přístup na servery společnosti, kde můžete dané aplikace spouštět. Získáte tím například možnost prohlížet si flashový obsah. Za software zaplatíte $14.99 a zatím je možné jej pořídit jen v USA a Kanadě (kvůli použití šifrování se čeká, až vláda povolí export).
Na webu Linuxaria.com se objevil článek přirovnávající linuxové distribuce k jídlům. Jídla byla vybírána s pomocí googlu a vyhledáváním pojmů souvisejících s danou distribucí. Například Debian je prý jako čínská kuchyně, Linux Mint ovocný salát a OpenSUSE připomíná potravinový balíček pro přežití.
Bola vydaná najnovšia verzia minimalistickej distribúcie Linuxu CRUX 2.7, ktorá prináša novšie GCC 4.5.1, jadro 2.6.35.6 a nový Xorg. CRUX je distribúcia, ktorá bola inšpiráciou pre Judd Vineta, ktorý vytvoril Arch Linux. Na rozdiel od Archu CRUX používa pkgutils bez zavislostí, podobne ako je to u Slackware. V tejto verzii sú vynovené aj Pkgutils, do ktorých bola pridaná podpora XZ. Viac sa dočítate v oznámení o vydání a poznámkách k vydání. Pre stiahnutie: crux-2.7.iso (226 MB, MD5, torrent).
Na android-developers.blogspot.com se objevila zpráva, že již brzy budou k dispozici placené aplikace pro Android v několika desítkách zemí včetně ČR.
Vývojáři Bordeaux oznámili, že brzy vyjde verze 2.0.8 pro OpenIndiana. Pokud si nyní zakoupíte OpenSolaris edici, získáte přístup (a půlroční aktualizace) k verzi pro OpenIndiana, jakmile vyjde. Pokud se v následujícím měsíci prodá alespoň 50 licencí, bude při plánování verze 3.0 upřednostněna edice pro OpenIndiana.
Vyšla nová verzia programu KRadio. Hlavnými zmenami vo verzii 4.0.1 sú vylepšenia v podpore ALSA a PulseAudio, internetových rádií a pridaná možnosť ovplyniť názov výstupného súboru pri nahrávaní. Okrem toho sú upravené veľkosti okien pre lepšie zobrazenie na netbookoch a správanie systray ikony pri kliknutí je oveľa lepšie konfigurovateľné.
Dnes byla oficiálně vydána verze 2.5 databázového serveru Firebird, přináší především zlepšení škálovatelnosti na víceprocesorových systémech. Release Notes
Dne 20.10.2010 se uskuteční již 6. setkání nejen drupalistů v Praze. Na programu budou případové studie postavené na tomto stále více oblíbeném redakčním systému. Vstup je zdarma, více informací a registrační formulář naleznete na drupal.cz
Google uvolnil svůj projekt Liquid Galaxy jako open source pod Apache licencí. Liquid Galaxy je technologie využívaná v kancelářích Google pro běh jakési kabinky s osmi 55" LCD, kde se kolem vás ukazují záběry z Google Earth. Díky tomu jste světem hezky obklopeni. Za součást projektu se považují také pomocné skripty a samotný konsrukční návrh kabinek.
Microsoft zahájil útok proti Google Android, a to žalobou proti firmě Motorola. Předmětem žaloby je souborový systém FAT (respektive převod mezi krátkým a dlouhým názvem souboru), různé u smartphonů běžné funkce (používání a synchronizace kontaktů, kalendáře, mailů apod.) nebo upozorňování aplikací na signál či stav baterie. Motorola na své systémy dřív dávala hlavně Windows Mobile, ale nyní se přesouvá k Androidu. Microsoft jako obvykle obhajuje žalobu tím, že investovali do tvorby inovativních produktů hodně peněz.
Free Software Foundation oslavilo 4. října své 25. narozeniny. FSF založil Richard Stallman, který v té době pracoval na MIT a byl rozčilen tím, jak si firmy přivlastňují cizí kód a pak za výsledný produkt ještě chtějí peníze. Jeho největším příspěvkem do FSF byla licence GPL, ale stál i za spoustou nástrojů GNU.
Google na svém Android Developer Portal zveřejnil nová čísla ohledně procentuálního rozložení jednotlivých verzí Androidu. Přes 30 % zařízení s Androidem používá verzi 2.2. To je více než 30% nárust proti začátku září letošního roku. Více detailů na stránkách Google.
Oracle vydal novou verzi MySQL - 5.1.51. Ta upravuje několik kritických chyb. Jedna z nich například pomocí chyby ve zpracování argumentů LEAST() a GREATEST() umožňuje spustit DoS útok. Více detailů o nové verzi v changelogu.
Vyšlo KDE 4.5.2. Přináší různé opravy chyb a zlepšení, jmenovitě bylo zrychleno načítání ikon (díky lepšímu využití sdílené vyrovnávací paměti) a vylepšeny programy Dolphin, KWin, KGet, Okular a další. Pro více informací vizte seznam změn oproti verzi 4.5.1.
Vyšla Mesa 7.9 se spoustou novinek. Mezi ně patří vylepšení Gallium3D (ovladače, state trackery), zařazení nových rozšíření OpenGL, nový kompilátor GLSL a ještě víc.
Organizace The One Laptop per Child Foundation (OLPC) podepsala smlouvu s kalifornskou firmou Marvell. Předmětem smlouvy je udělení grantu ve výši 5,6 milionu dolarů na vývoj nové generace tabletu. Tablet bude postaven na čipu právě od firmy Marvell. Tablet bude třetí generací počítačů XO.
Raphaël Hertzog píše na svém blogu o Debianu CUT (Constantly Usable Testing), tedy nápadu, jak dodat uživatelům funkční Debian Testing. V současnosti se uživatelé této větve mohou setkávat s mizejícími balíčky, opožděnými opravami nebo nemožností distribucí vůbec nainstalovat. CUT by těmito problémy neměl takto trpět.
VoIP software Skype je nyní dostupný i pro telefony s Google Android. Můžete s ním zdarma volat mezi Skype klienty nebo posílat textové zprávy. S touto verzí je možné i placeně volat do klasické telefonní sítě. Pro volání je nutné být připojen k WiFi nebo síti 3G.
Vyšla IDA Pro 6.0, neboli fenomenální disassembler binárek pro x86 nebo další platformy. Hlavní novinkou je plnohodnotná podpora Linuxu, kdy staré TUI rozhraní nahradilo moderní GUI v Qt. Cena za licenci softwaru začíná na 630 eurech (standardní edice).
Souborový systém ZFS známý ze Solarisu získává podporu šifrování, která bude pravděpodobně součástí blížícího se Solaris Express 2010. Smutné je, že tato funkčnost bude dostupná jen zákazníkům Oracle, a to asi do doby, než bude uvolněn aktuální zdrojový kód.
Slashdot informuje o případu, kdy byl teenager ve Velké Británii odsouzen k 16 týdnům vězení za to, že neprozradil heslo k zašifrovaným datům ve svém počítači. O případu píše BBC.
Vyšla nová verze BleachBitu, 0.8.1. Byly opraveny některé chyby a přidány nové čističe, například pro HTML5 cookies u webových prohlížečů. Domovská stránka, Stáhnout.
Z průzkumu, který připravila pro CZ.NIC společnost Markent, vyplývá, že e-maily bez diakritiky jsou v Česku stále vzácnější. Platí to především pro komunikaci z pracovních poštovních účtů. Zatímco v roce 2008 diakritiku ze svých e-mailů vypouštěla celá čtvrtina dotázaných uživatelů – zaměstnanců, letos je to pouhých 14 procent.
Odpůrců diakritiky je stále méně i mezi uživateli osobních e-mailových účtů, i když zde zvyk psát zprávy bez háčků a čárek zakořenil mnohem pevněji. V roce 2008 se jednalo o 45 procent uživatelů, letos již jen o 29 procent. Typický uživatel, který ve své e-mailové komunikaci vynechává diakritiku, má mezi 30 až 39 lety a pochází z obce s více než 100 000 obyvateli. Největší zastoupení mají tito uživatelé v Praze a na západě a severu Čech. Více se dozvíte z tiskové zprávy na internetových stránkách CZ.NIC.Projekt Středisko UNIXových Technologií strahovského kolejního klubu Silicon Hill opět zahajuje pravidelné úterní semináře (nejen) o Linuxu a open source. Kromě tradičního úvodu do Linuxu nás čekají také semináře o vektorové grafice s Inkscape, o operačním systému PLAN 9, databázi CouchDB, a další.
Semináře začínají pravidelně každé úterý od 20:00 v klubovně Silicon Hill v suterénu bloku 7 kolejí Strahov. Jsou přístupné široké veřejnosti, tedy nikoli jen studentům. Začínáme již v úterý 12. října. Podrobný program, včetně návodu, jak se na seminář dostat, naleznete na stránkách projektu.
Vyšlo opravné vydání lehkého KDE prohlížeče založeného na Webkitu rekonq 0.6.1. Kromě oprav několika otravných chyb – mimo jiné i pádu prohlížeče při přechodu do offline režimu – oznámili vývojáři i začátek plánovaného přechodu na git.kde.org a tvorbu nové webové stránky.
Vyšlo LLVM 2.8 s kompletní podporou C++ v kompilátoru Clang. Kromě C++ (standardy 1998 a 2003) má také podporu pro C a Objective-C.
Smeegol je openSuSE upravené pro netbooky, používá MeeGo Netbook User Experience (uživatelské rozhraní). Dnes jeho první verzi ohlásil Goblin Team. Ke stažení jsou 32 i 64-bitové obrazy, pomocí služby SUSE Studio si je můžete upravit. Ve výchozím stavu se používá mj. Firefox/Chromium, Banshee, Evolution, NetworkManager nebo Zypper.
Ari Jaaksi, šéf vývoje Meego, dobrovolně opouští společnost Nokia. Je tak za poslední dobu již třetím odcházejícím vysoce postaveným Finem poté, co odešli CEO Olli-Pekka Kallasvuo (nahradil ho Stephen Elop) a šéf mobilních řešení Anssi Vanjoki. Nabízí se otázka, zda tento krok neovlivní plány na uvedení prvních zařízení se systémem MeeGo do konce roku. Zdroje: Engadget, Reuters, ITBIZ.
Mimo oficiálního potvrzení existence se zájemci o nový telefon od Palmu s kódovým označením Roadrunner dočkali několika podrobností: Podle údajů z FCC půjde opět o slider, bude obsahovat 1GHz procesor a rozměry budou podobné jako u současného Palmu Pre. Palm však pravděpodobně uvede ještě další telefon, tentokrát však bez klávesnice.
Další novou vlastností/schopností Googlu bude zobrazování náhledů stránek ve výsledcích vyhledávání.
Vyšla verzia 1.11.0 zásuvného modulu Pidgin-sipe pre univerzálny komunikátor Pidgin. Toto rozšírenie umožňuje používať Pidgin ako náhradu aplikácie Microsoft Office Communicator. Aktuálna verzia prináša okrem obligátnych opráv chýb aj prvotnú podporu pre audio hovory (práca Jakuba Adama) a integráciu s kalendármi Lotus Notes/Domino. Zdrojové kódy sú k dispozícií na stránke projektu.
Vyšla nová verze editoru GIMP s číslem 2.6.11. Kromě opravených překladů přináší hlavně fix bugu, který vyvolával problémy při tisku a jeho náhledu, jestliže na počítači byla nainstalována knihovna cairo ve verzi 1.10. Více informací nabídne changelog.
Gnome Foundation a KDE e. V. oznámili datum a místo konání Desktop Summit 2011. DS 2011 se bude konat v Berlíně na Humboldt University od 6. do 12. srpna 2011. Registrace se otevře 1. února. Zároveň byla spuštěna i oficiální stránka, kde se dozvíte detaily a aktuální informace.
Vyšla nová verze linuxové implementace .NET frameworku - Mono 2.8. Přináší mnoho novinek. K těm nejdůležitějším patří zbrusu nový garbage collector, který podstatně zvyšuje výkon. Dále je přidána stabilní podpora LLVM a též podpora pro OpenBSD. Kompletní seznam změn najdete v release notes
Vyšlo GNOME 2.91.0. Jedná se o první milník nového vývojového cyklu na cestě ke GNOME 3.0, které by podle plánu mělo vyjít v dubnu. Většina změn se týká přechodu na GTK+ 3 nebo např. GSettings. Vydání také opravuje chyby. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
Vývojové prostředí a platforma NetBeans 6.10 bude mít označení NetBeans 7.0. Jde o reakci na ohlášené vývojové plány JDK, kdy NetBeans bude mít sesynchronizovanou verzi právě s JDK. JDK7 vyjde v létě 2011 a NetBeans 7.0 vyjde s beta podporou JDK7 v březnu.
Mozilla vydala první betaverzi Firefoxu 4 pro Google Android a Maemo. Konečná verze by měla vyjít nastejno s konečnou verzí pro desktop.
Vyšlo Wine 1.2.1 (stabilní řada). Přináší opravy a aktualizace překladů.
Vyšel Qt Creator 2.1 beta. Obsahuje hlavně podporu Qt Quick a QML.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
USB 3.0 ExpressCard | 0 | 2.10. 09:23 |
boot přes rs232 | 11 | 3.10. 17:57 |
notebook wifi hard block | 3 | 7.10. 17:37 |
Edimax EW-7811Un v linuxu | 1 | 6.10. 21:09 |
Bezdrátová myš | 1 | 4.10. 22:40 |
Vyplati se "raid edition" disky? | 19 | včera 22:15 |
tv karta i-tec mobitv combo pci | 0 | 6.10. 17:38 |
HDD 2.5" - Samsung, Hitachi, .. ? | 4 | včera 22:05 |
Jaký scanner pro linux? | 0 | včera 16:05 |
Intel E3300 + X4500 + open-source ovladač: HD video? | 6 | včera 21:48 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Mysql to jineSQL converter | 1 | 6.10. 12:31 |
mysql update | 4 | 6.10. 16:53 |
Mysql cachovací tabulka a řazení dat neznámých typů | 4 | včera 19:37 |
Kompletní převod MySQL na UTF-8 | 16 | včera 22:56 |
MSSQL - pro a PROTI | 8 | včera 21:23 |
Server pro tagování souborů | 0 | včera 21:57 |
Poradna skupiny Arch Linux | Reakcí | Poslední |
setxkbmap po aktualizaci systemu blbne | 10 | 7.10. 13:47 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
LaTeX a čtenářský deník | 32 | 4.10. 14:07 |
Python, program na variace | 12 | 4.10. 18:20 |
vyznam aligned v C | 11 | 6.10. 08:21 |
FTP command na zmenu last-modified | 0 | 4.10. 22:38 |
Tahák pro BASH | 1 | 5.10. 13:46 |
c dekompiler | 11 | včera 12:47 |
vim ako C IDE | 2 | 7.10. 14:00 |
portace linuxoveho programu do windows | 5 | 6.10. 22:37 |
zamok na subor. | 7 | včera 21:53 |
Posun okna v java awt/swing - s obsahem nebo jen rám | 2 | včera 14:50 |
Jak v Pythonu uložit objekt na disk | 2 | včera 21:19 |
php porovnanie na kolko su zhodne dva stringy | 2 | včera 22:51 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
ucet na abicku | 7 | včera 05:52 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
OpenSolaris - stažení balíčku z repozitáře | 1 | 2.10. 00:50 |
Posunutý čas ve FreeBSD s NTP | 6 | 7.10. 00:13 |
proftpd a zvlastni nastaveni prav | 2 | včera 14:34 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: