Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Proč jste přešli na GNU/Linux?
Cena. |
|
33% (365) |
Bezpečnost. |
|
43% (480) |
Jednoduchost. |
|
20% (223) |
Chtěl jsem zkusit něco nového. |
|
67% (745) |
Jiné důvody. |
|
41% (454) |
Celkem 1108 hlasů
Vytvořeno: 16.8.2006 20:57
Tiskni
Sdílej:
Protoze funguje. A vim co se v pocitaci deje (u Windows nikdy nevis) - tj. i bezpecnost. A ma spoustu vychytavek, ktere Windows nemaji. Windows jsou dobre na hry, ale data a praci bych jim (uz) nesveril
Čekal jsem větší stabilitu, server pro MUD běžel na linuxu, slyšel jsem od spolužáka o Siliconech a linuxu, co tam vše jde. Pak jsem kolem něj chodil, s Red hatem 6.1 jsem se moc nepobratříčkoval, s Mandrakem 9.0 už to bylo veselejší.
Zvykl jsem si na terminálové aplikace, na konzoli, na dmesg, /var/log/messages
atd. Zajímaly mne zdrojáky ke všemu možnému, možnost více vidět dovnitř.
A vy snad znate lepsi reseni pri masine s parametry 133MHz CPU,64MB RAM? +touha byt na siti a prani: nekrast?
No Linux, Just GNU!Hezká patička. Jen taková malá otázečka - vyjde Hurd 1.0 dřív, než plná verze Widnows Vista, tzn. do padesáti let?
IQ151, PMD85, TEMS ...
kdo z vas zazil jeste na stredni skole az do konce ctvrteho rocniku IQ 151?
Já. Ale ta íkvéčka zapojená v síti a učebna sdílela dvě osmipalcové mechaniky. Na jedné byl systém a druhá byla určena pro uživatelská data (160 KB pro deset studentů). Ale napsat na IQ 151 16 KB textu znamenalo riskovat, že další týden nepůjde prsty použít ani k dloubání do nosu… :-)
"Chces abych te znasilnil a zabil, nebo abych te zabil a pak znasilnil?"Mu!
Souhlas.
1)
Protože mi na počítač lezl bratr a chtěl hrát s kamarádem přes síť a já nemohl scriptovat..:)
2)
Rodiče pořád chtěli pustit na PC..
Řešení:
Instalace tehdy Aurox 9
Výsledek:
Dokonalý! Všechny problémy vyřešeny..:)
Manželka je sice taky pořád na rodině-online, ale když už máme wifi Linksyse, tak s noťasem v pohodě ...
Hlavně, když je v pohodě, maminka naše a moje ... už aby to bylo, zdravý, venku ...
Docela se divím, že tolik lidí používá GNU/Linux jen kvůli bezpečnosti nebo jednoduchosti.neviem ako ostatni, ale ja som bol nuteny zaskrtat vsetko :) rovnake dovody by platili keby som sa rozhodol prejst na Debian GNU/kFreeBSD :)
To znamená, že až jednou Microsoft udělá bezpečnější a jednodušší operační systém, tak všichni ti uživatelé GNU/Linuxu přejdou na Windows...rozhodne by to musel byt UNIX-like system a slobodny tiez - to su napr. niektore z inych dovodov.
V roce 1998 jsem sháněl nějakou literaturu k oživení znalostí o UNIXu, které se od studia na VŠ poněkud vytratily.
Inu narazil jsem v regálu v knihkupectví na knížku s divnýma rytinama "Používáme Linux". No a u ní byl nějaký LINUX či co ... a že prý je to vlastně UNIX pro PCčko.
Tož jsem knížku koupil i s CDčkem odsahujícím RedHat 4.2 (dodnes ho mám doma) a od té doby se tak nějak potloukám na hraně. Živí mě i Windows i Linux, takže se holt vzdělávám na všech frontách. Doma jsem ale přesedlal na Linux kompletně - udržovat 2 systémy, když používám jen jeden, je zbytečná ztráta času a úsilí.
jinak cena me netrapi - stejne mam skoro vsecko zadarmo a vyssi bezpecnost vitam.
Mam dojem, že wokna 1.0 jsem taky našel, 5 dd disket asi? K instalaci jsem se nedokopal.
jinac win 95 a nt4 mam ve vmware. ostatni os zatim cekaji na cd/dvd s supliku az je bude kam nainstalovat (beos, freebsd, qnx, os/2 a dalsi).
V roce snad 1997 jsem viděl Merlina, OS/2 4.0 (?) a kamarád s ním byl velmi spokojený, multitasking skvělý, provoz stabilní.
Jj, nápodobně. Navíc koukam po "šílenství" v médicích po nových virech v počítačích ... a jak asi velký segment to zajímá? To už se neříká.
Kdyz mi po nekolikate chcipnul IE pri vyplnovani nejakeho formulare, vyzkousel jsem Netscape v tom case ve versi asi 8. Jenomze ten byl na W98 desne pomaly, tehdy jsem vyzkousel Linux :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;
No z víc důvodůProto anketa umožňuje zaškrtnutí více možností...