abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Nová verze

    Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 02:55 | IT novinky

    Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze

    Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | IT novinky

    Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:55 | Nová verze

    Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 12:44 | IT novinky

    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | Zajímavý článek

    Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.

    Vlado99 | Komentářů: 5
    včera 03:00 | Zajímavý software

    Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 2044 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Použití DJVU pro skladování elektronické dokumentace

    18.7.2006 11:36 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Přečteno: 2617× | Komentářů: 2, poslední 19. 7. 2006 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    V pravidelných intervalech se má pozornost vrací k formátu DJVU. Nevím nakolik vám tento formát něco říká, takže velmi zhruba řečeno:

    • Podobně jako PDF je určen pro elektronickou konzervaci dokumentů. Jednotlivé stránky lze spojovat, rozdělovat, vytahovat i vkládat
    • Pro komprimaci obrazových vrstev se používá wavelet komprese, čímž se dosahuje dobrého poměru mezi čitelností dokumentu a celkovým objemem uložených dat.
    • Stránky mohou mít editovatelnou textovou vrstvu, kterou lze fulltextově prohledávat a indexovat

    Díky vlastnostem a možnostem tohoto formátu lze naskenované dokumenty (ale nejen ty) smrsknout do přijatelné velikosti aniž by tím utrpěla jejich čitelnost i při několikanásobném zvětšení, takže u takto "konzervovaných" dokumentů zůstávají zachovány i drobné detaily, s nímiž lze dále pracovat. To jen tak na úvod...


    JXP Commander II 0.9.0

    18.7.2006 11:06 lorem_ipsum | mkoubik | JXP Commander II | Anketa | Přečteno: 3109× | Komentářů: 333, poslední 20. 7. 2006 | Hodnocení: 76 % (7 hlasů)

    Když poprvé někoho napadlo vytvořit něco jako JXP Commander měl jsem radost, že mohu sledovat vznik nového open-source projektu a co víc - dokonce se do jeho vývoje zapojit. První měsíc vývoje byl překotný - vznikl název, wiki projektu a IRC kanál, ale nikdo se dlouho neměl k tomu, aby napsal jediný řádek kódu.


    .

    18.7.2006 10:35 fakeblog | fakenickname | fake | Anketa | Komentářů: 41, poslední 26. 7. 2006 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    .

    Konqueror a otevreni externiho linku

    18.7.2006 07:46 OneAndOnlyTrueBlog | lefti | Přečteno: 1103× | Komentářů: 9, poslední 15. 9. 2006 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Jelikoz me prestala bavit pomalost fluxbox+gtk desktopu, tak jsem se rozhodnul zkusit kde/qt only aplikace. Pri nastavovani konqueroru jsem samozrejme nastavil "open link in new tab instead of in new window" a "open as tab in existing konqueror, when URL is called externally". Jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zjistil, ze to nefunguje. Po chvile googleni jsem vyzistil, ze to je chytrosti te funkce a funguje, jen kdyz je konqueror a volajici aplikaci na stejne plose, takove chovani se mi samozrejme nelibilo (komu by se taky libilo), vyresil jsem to nasledovne ...


    Odpověď na stížnost ohledně kvality článků

    18.7.2006 07:13 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 2578× | Komentářů: 87, poslední 21. 7. 2006 | Hodnocení: 75 % (23 hlasů)

    Tomáš Zelenka navrhnul následující anketu: Zdá se vám, že na tomto webu už ani nejde tolik o kvalitu článků jako o návštěvnost? 1) Ano, poslední dobou to tak vypadá 2) Ano, už od samého začátku 3) Ne

    Mohl bych tuto zjevnou provokaci ignorovat, ale čas od času se podobný názor objeví, takže je lepší to napsat jednou a příště jen referencovat.


    Paroubek je připraven uvolnit křeslo Topolánkovi

    18.7.2006 02:22 eXtempore | xkesh | politika | Přečteno: 1416× | Komentářů: 25, poslední 20. 6. 2009 | Hodnocení: 59 % (17 hlasů)

    Jiří Paroubek (ČSSD) včera Frekvenci 1 řekl, že je připraven odstoupit a uvolnit místo svému rivalovi Mirku Topolánkovi (ODS). Označil to za jedinou možnost, jak vyřešit povolební patovou situaci. "Tak podívejte, já nevím, jak pan Topolánek," řekl doslova.


    Z deníku kapitána: zápis čtvrtý

    18.7.2006 01:07 "Skládat papír" | vogo | Z deníku kapitána | Přečteno: 1356× | Komentářů: 6, poslední 19. 7. 2006 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Věčný otisk v písku


    Postarší video z darkerské akce

    18.7.2006 00:27 introvert | XMurder | Přečteno: 1612× | Komentářů: 12, poslední 19. 7. 2006 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Jen tak ze zajímavosti jsem prohledával net, kde by se mohlo objevit tohle video, ale nic jsem nenašel. Vyhrabal jsem ho z archivu, takže kdyby se na to někdo chtěl mrknout, má na to pouze 30 dnů:)


    .

    17.7.2006 23:33 . | ..... | Společnost | Komentářů: 12, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 19 % (7 hlasů)

    .

    Nvidia driver pro GF4MX440 a jádro 2.6.18-rc2

    17.7.2006 23:02 vse_o_vsem | kozzi | Ovladače | Přečteno: 1375× | Komentářů: 4, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Jelikož jsem člověk zvýdavý a hračičkářský, tak musím mít vše nejnovější. Což má někdy své výhody, ale často taky nevýhody(bezpečnostní chyby, nestabilita...).


    JXP Commander 0.0.1preview2

    17.7.2006 22:37 jarda_bloguje | Jardík | Linux | Komentářů: 37, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Aktuální zdrojové kódy JXP Commanderu jsou dostupné zde. Do zdrojáků bych se moc nedíval. Vypíše to adresář ~/ v levém panelu a /dev v druhém. Funguje řazení (není zrovna nejrychlejší). Adresáři se zatím procházet nedá. Přemýšlím o vyhození sloupce pro příponu a nechat ji v názvu souboru. Tak to je vše, teď si jdu dát do nosu :)


    -

    17.7.2006 22:31 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Anketa | Komentářů: 23, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    -

    Z jedne diskuze:

    17.7.2006 20:29 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 1366× | Komentářů: 36, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 25 % (8 hlasů)


    Nic není bez chyb, jsme přece všichni lidi

    17.7.2006 20:13 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 1282× | Komentářů: 22, poslední 20. 7. 2006 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    Masivní dotaci pro peprnou síť už jsme překonali. Nyní je tu nová lahůdka - oficiální stránky České republiky. Že za 32 milionů (ano, slyšíte dobře: slovy "dvaatřicet milionů"), které nás stojí vytvoření stránek a 4 roky údržby, máme něco, za co se nám budou ve světě smát, není to úplně nejdůležitější. Mnohem zajímavější jsou výroky, které v souvislosti s tím zaznívají.


    Domácí minisíť - UPDATE

    17.7.2006 19:39 Ricardo | Ricardo | Linux obecně | Přečteno: 1647× | Komentářů: 78, poslední 24. 7. 2006 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Dvě stanice, jedna s gnu/linuxem, druhá s MS Windows a k tomu wifi AP. A hromada otázek k tomu. :-)


    JXP Commander a std::sort

    17.7.2006 13:54 jarda_bloguje | Jardík | Linux | Přečteno: 1359× | Komentářů: 29, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 79 % (8 hlasů)

    Jelikož padla spousta návrhů na použití std::sort k řazení, učinil jsem tak. Bohužel však nepociťuji ŽÁDNÉ zrychlení. Připadá mi to úplně stejně rychlé.


    Dneska bude dobrý den

    17.7.2006 12:47 cxblog | Creckx | Linux | Přečteno: 1065× | Komentářů: 6, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 44 % (6 hlasů)

    Rozhřešení dvou situací z minulého blogpostu.


    Tisk článku - skvělá fíčůra

    17.7.2006 11:25 lzapův svět | Lukáš Zapletal | Linux | Anketa | Přečteno: 1534× | Komentářů: 22, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Pokud sledujete zahraniční "tisk" (tedy zahraniční portály), jistě jste si již všimli, že většina své články rozděluje.


    Rozchození Freecom DVB-T USB Stick

    17.7.2006 10:40 Plkoviny | eXEden | Linux | Přečteno: 1791× | Komentářů: 7, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 92 % (4 hlasů)


    Přechod na Kubuntu

    17.7.2006 09:42 Svatekr | svatekr | Ubuntu | Přečteno: 1263× | Komentářů: 11, poslední 21. 7. 2006 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Tak doufám, že moje hledání vyhovující distribuce se blíží ke konci. Jako začátečník a "klikač" jsem začínal na SuSE, resp. OpenSuSE.


    Setkání adminů

    16.7.2006 23:40 Plastique | Vlastimil Ott | Linux | Přečteno: 2506× | Komentářů: 84, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Minulý týden, v sobotu 8. července 2006, se uskutečnil sraz adminů abclinuxu.cz


    (Někteří) řidiči: jezdíte jako troubové

    16.7.2006 22:33 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Ostatní | Přečteno: 2100× | Komentářů: 141, poslední 21. 7. 2006 | Hodnocení: 53 % (30 hlasů)

    Pod tlakem nových pravidel silničního provozu se z některých řidičů stali troubové, kteří na silnici jen překážejí.


    Trocha humoru

    16.7.2006 20:28 Category 1100 | alium | nová etapa | Přečteno: 2598× | Komentářů: 22, poslední 18. 7. 2006 | Hodnocení: 95 % (21 hlasů)

    Trocha humoru ještě nikoho nezabila !

    Hledání podle bydliště, antispam atd

    16.7.2006 20:19 LL | Leoš Literák | Abíčko | Přečteno: 1414× | Komentářů: 48, poslední 21. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Nechce se mi rozkecávat, tudíž budu stručný. Nasadil jsem antispam proti otravným spambotům. Pokud nejste přihlášen, zobrazí se vám kontrolní otázka, jaký je aktuální rok. Po správné odpovědi se uloží cookie, že jste testem prošli a není třeba vás znovu kontrolovat. Jako bonus se zároveň uloží vaše jméno a příště se formulář předvyplní. Chování při vypnutých cookies jsem netestoval, ale asi nebude moc dobré. Dále jsem zrušil povinnost být zaregistrován při komentování diskusí mimo fórum. Spamy už snad nebudou hrozit. Budou-li ale trollové moc zlobit, vrátím tuto podmínku zpět.


    Starý IBM server a Token Ring

    16.7.2006 12:22 al_quaknaa | al-Quaknaa | Nápady | Přečteno: 1915× | Komentářů: 36, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Zdravím všechny s dotazem určeným hlavně těm zkušenějším a starším ;) Doma se mi objevil starý IBM server s Token Ring síťovkou a já dostal nápad. Jenže ...


    Tíha osudu

    16.7.2006 02:04 cxblog | Creckx | Linux | Přečteno: 1297× | Komentářů: 12, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dlouhá doba od posledního zápisu. Životní tragédie, Ktraf, Krevize, můj nový pohled na webové stránky, dneska toho bude hodně :)


    Výukový program angličtiny

    16.7.2006 01:54 Blog... | David Watzke | Problémy | Přečteno: 11096× | Komentářů: 27, poslední 23. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Dneska jsem šel pokecat na TeamSpeak server jednoho Quake3 clanu a zjistil jsem, jak příšerná je moje znalost angličtiny :-) Rozhodl jsem se to tedy napravit, sháním nějaký výukový software.


    Pokus o zamyšlení: webová aplikace pro 60.000 lidí?

    16.7.2006 01:00 Tady je Vencourovo | vencour | Linux - IT | Komentářů: 46, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Zdravím všechny dobré duše,

    mám takovou teoretickou a zvědavou otázku. Takovou proto, že mne to jen zajímá a řešit to nebudu.

    Hraju nějakou dobu (od dubna?) fotbal na Hattricku a mam dojem, že letos jim cca 3x slušně slítla databáze. Občas to hází errory jako "MS SQL ...". Říkají, že stále posilují železo. Mne by zajímalo, zda by toto bylo řešitelné v linuxu a jak moc snadné?

    Bývá připojeno dle denní doby 30.000 - 60.000 lidí. Předpokládám, že musí být nějaká "tlustá lajna", webserver a databáze. Šlo by to na jednom počítači? Když se zaloguju, rozhazuje to na další servery (www61.hattrick.org třeba). Máte někdo s něčím podobným zkušenost, pochlubíte se?

    Potřebné detaily a tak si časem najdu a když tak je sem dopíšu.


    Dudy rulez!

    15.7.2006 22:50 Spáleniště | VícNežNic | První linie | Přečteno: 1920× | Komentářů: 16, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Strakonice jsou české okresní město ležící v severozápadní části Jihočeského kraje, okrese Strakonice, na soutoku řek Otavy a Volyňky v nadmořské výšce mezi 390 až 430 m nad mořem. Jejich rozloha je 3 468 ha a žije zde 24 785 ( z nichž minimálně jednoho to tu pěkně s…, pozn. autora :-)) obyvatel. Jsou vzdáleny 52 km od Českých Budějovic, 89 km od Plzně a 116 km od Prahy.

    Jsem starej dědek

    15.7.2006 21:28 Quid novi? | kyknos | /dev/null | Komentářů: 74, poslední 17. 7. 2006 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Za dvě a půl hodiny mi bude třicet. Deprese. Navíc tu není ani flaška ani nikdo, s kým bych zapil žal. Tak si aspoň překompiluju GIMP :DD


    Tak tak...

    15.7.2006 19:50 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1208× | Komentářů: 25, poslední 16. 7. 2006 | Hodnocení: 55 % (17 hlasů)

    V poslední době blogy moc nepíši. Zabývám se především psaním své knihy na téma „ Závislost a spoluzávislost” To je velmi zajímavé téma. Ale říkal jsem si že na abíčko to opravdu nedám. Tolik vás zas zkoušet nebudu. Jsou tu sice „ odborníci” téměř na vše a podle toho i vystupující, ale myslím, že tolik „ odborných pohledů nepotřebuji.” Stejně když si tak čtu některé blog některých „ kvalifikovaných” komentátorů říkám si jaká škoda, že to nevezmou do ruky. Hned by bylo snáz.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.