Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Poslední dobou jsem se nějak zbláznil do vzhledu Mac OS (X).
Sice jsem ten systém naživo ještě nikdy neviděl, ale i ty screenshoty
mě přesvědčily. Pro svoje GNOME jsem si sehnal pěkné Apple-like
téma, našel jsem ikonky z Mac OS X, změnil jsem splashscreen,
postahoval defaultní pozadí, atd.
Jenom se mi nikde nedaří najít systémové zvuky Mac OS ke stažení
Došla mi e-mailem anketa od kamoša. Je to pro jeho bratra, který to potřebuje na přijímačky na vysokou školu. Odpovědět můžete dole v diskusi, nebo emailem na adresu opeterka@centrum.cz . Upozorňuji, že za otázky a jejich formulaci nemůžu
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
O tom že je rozumné psát komentáře do zdrojových kódů snad nikdo nepochybuje. Statistiky různých sprostých slov jsou již dlouho známé, ale přesto občas při opravování cizího kódu člověk narazí na zajímavé perly, které opravdu pomou k pochopení kódu.
Chápte tento príspevok, ako poznámku na okraj. Nie som zástancom umiestňovania obrázkov do blogov, ale sú situácie, ktoré to vyžadujú. Dávam si pozor na veľkosť, aby nepresahovala únosnú mieru...
Občas off-topic a občas k veci. Vždy keď sa mi toho kúsok nazbiera, tak to sem picnem. Dnes to bude o novom NetBeans, scrabble, burze a prečo nie je viac kvalitných článkov. Takže taká všehochuť pre všetkých a nikoho.
U Borlandu mají menší výprodej. I když si nejsem jist, kdo by o to stál. Mimochodem, nechci být za nevzdělance, ale ALM slyším poprvé.
(Já tu taky něco mám, ale to by bylo drahé i za odvoz :-))
Sepsání tohoto blogspotu předcházelo moje čtení tiskové zprávy o Kácení dřevin na Slovanském náměstí v Brně.
"Filosofie Linuxu" pro mě představuje naprosto konkrétní věci. Je to sice jen můj subjektivní pohled, ale pokud si pod tím někdo nedokáže nic představit, pak já tedy ano...
Už se to tu vícekrát nadhodilo, pojďme to tedy řešit - dělení zápisků do blogů do kategorií. Padaly návrhy na označení zápisku například na odborný/neodborný. Já spíše uvažuju o těchto kategoriích, ze kterých by si autor musel vybrat: Linux, IT, Programování, Komunita a Ostatní. Nejspíše bych dokázal udělat, aby si člověk mohl dát odfiltrovat Ostatní, což odpovídá požadavku na členění dle odbornosti. Výhledově by se mohlo udělat i jemnější filtrování (proto tolik kategorií), ale z důvodu vysoké zátěže databáze a špatného cachování to prozatím nebudu implementovat. Jaký je váš názor?
Možná jste si všimli postupně řídnoucího přísunu Jaderných novin. Před pár týdny vyschl zdroj úplně. Zack Brown, který několik let psal předlohu Jaderných novin, pověsil svůj "nekonečný" seriál Kernel Traffic na hřebík.
Protože už se k tomu nějakou dobu schylovalo a i moje komunikace se Zackem tomu nasvědčovala, nebyl jsem tak úplně překvapený, když jsem se to dozvěděl. Ale záchranný plán nebyl připraven žádný, protože jsem neustále doufal, že si to Zack ještě (znovu) rozmyslí a bude pokračovat. Nerozmyslel.
Co tedy bude s Jadernými novinami?
Několikrát jsem se setkal s tím, že někdo tvrdil, že používá Linux hlavně kvůli jeho filozofii. Tak by mě zajímalo – co si pod tím mám představit (WTF), jaká je filozofie linuxu? Není to jen výmluva pro ty, kterým jde o styl a nechtějí si to přiznat?
Ne, nebojte se s mou nesnášenlivostí to není tak horké. Jen mám rád miblog
Každý program obsahuje alespoň jednu chybu. A každý program v C++ obsahuje alespoň jednu zradu.
Při hledání nějaké vhodné LaTeXového stylu pro psaní životopisu jsem narazil na článek Nesnáším Latex a vy?. Musím se přiznat, že mě už dlouho nic tak nenasralo jako tento neuvěřitelně tupý příspěvek! A to se považuji za docela klidného člověka. Nějaký, s prominutím, usmolený programátůrek v Delphi tu kritizuje práci člověka, kterému nesahá ani po kotníky a zcela nečekaně používá úplně zvrácené argumenty! A aby jim dodal na váze, tak používá VELKÁ písmena a hromady vykřičníků.
Podělím se s vámi o svoji esej do předmětu Kapitoly k filosofii jazyka I. V požadavcích bylo mimo jiné použití "internetového zdroje", nešel jsem pro něj daleko a využil zápisů v blogu pana Jana Jilka. Tímto bych mu chtěl mnohokrát poděkovat za inspiraci.
S GTK aplikacemi příliš nepracuji, ale když musím, tak s tím nemám problém. Jedna věc mne ale točí. Spusťte si Firefox, otevřete si v něm nové okno, v něm dejte File/Quit a bum, zavřou se bez upozornění všechny firefoxí okna. Stejně se chová OpenOffice.org. Může se to jevit jako blbina, ale já jako uživatel odmítám přemýšlet nad tím, jestli aplikace se kterou pracuji není náhodou koncipována jak SDI. Může mi to být přece jedno. Ještě bych pochopil, kdyby se mne aplikace zeptala, jestli ji chci skutečně ukončit, i když mám otevřena jiná okna, ale udělat to bez upozornění? I na ty tabu se Firefox ptá, a to je mám vždy před očima, ale v případě oken rozsypaných po x plochách Vám šanci nedá. Let's flame!
Byl jsem kdysi ucho, dostal jsem ZX spectrum, snil jsem, jak se naučím programovat, co všechno se mi povede. Nebylo z toho nic, kromě pár pokusů v basicu. Pak přišlo Atari 130XL (nebo XE?), tam už to bylo fakt hlavně paření. Na gymplu přišel Karel a nějaká teorie, čili většnou primitivní hraní.
JSF umožňuje nastavit u pravidla navigace element <redirect />. Manuály zmiňují, že se to hodí v případě, že volání provádí např. zápis do databáze (redirect se provede až při zobrazování následující stránky), takže pokud uživatel stiskne F5, neprovede se zápis dvojmo. Užitečné to také může být, pokud chcete, aby bylo možné na výslednou stránku vytvořit bookmark - URL v adresním řádku skutečně vede na zobrazenou stránku (a ne na předchozí). Samostatnou kapitolou je autorizace - ověřování přístupu k jednotlivým stránkám (o tom možná někdy příště).
Co ovšem příručky nezdůrazňují (a mě nenapadlo) - pokud se použije redirect, jedná se o nový request, který neobsahuje předávané parametry. Takže jsem strávil půlden hloubáním nad skutečností, že se mi prostě neinicializují parametry pro výslednou stránku. Výsledně tak lze redirect použít pouze v případě, že zobrazovaná stránka nezávisí na stránce předchozí.
Neradujte se, blogy nekončí. Ale napsal jsem další nastavení, díky kterému si je může každý uživatel vypnout. Stačí nastavit hodnotu na nulu a přestanou se na hlavní stránce zobrazovat. Tím pádem ti, kteří je nechtějí číst, ztratí pokušení je číst a neustále si na ně stěžovat. :-) Pro ostatní zároveň vznikla možnost nastavit si, kolik čerstvých zápisků se má na úvodní stránce zobrazovat, maximum je třicet.
Linux mám pro zábavu. To je první a asi nejzákladnější rozdíl od skoro všech účastníku tohoto fóra. Umím si ledacos nastavit, něco občas opíši, něco vystuduji v manuálu. Přiznám se že nejvíc mě baví instalovat a konfigurovat distra. Učím se chaoticky, namátkově. Kdybych si měl ručně nastavit síť byl by to pro mne problém, leč věřím, že bych to nějak splácal. Ale je to pro mne stále jen zábava.
Pokud máte rádi všemožné teorie spiknutí, pak mám pro vás dárek. Myslím, že z tohoto výběru si vybere každý. Máte tam jednoduše všechno, od mocné americké vlády, přes zednáře, židy, nacisty, křesťany i satanisty. Podíváte se na pyramidy i tarotové karty, pentagramy, obrácené kříže i Davidovy hvězdy. Rozhodně nemůže chybět Al-Kaida a 11. září a už vůbec ne americký evergreen vražda JFK. Pouze mě překvapilo, že tam není nikde symbol PI a praetoriáni (možná jsem se jen špatně díval). Také jsem tam neviděl Elvise a smrt George Washingtona, ale možná to chtěli rychle dokončit. Atmosféru tomu dodává hudba Roba Dougana a jeho Clubbed to Death. No a těm, kteří podobným teoriím příliš neholdují, přeji alespoň pěknou zábavu ;-).
Hehe. Tak sem se rozhodl, ze si udelam geekovskou klavesnici. Takovou tu, co nema popisky na klavesach. A protoze muj pocitac, lcd, repro, modem i myš maji cernou barvu, tak sem moji bilou klavesnici proste prestrikal cernym sprejem.
Mám dotaz. Chtěl bych letos v létě projít Norsko od Nord Cup až někam na jih. Kam to vyjde. Zhruba kolem 1000 km. Budu na to mít čtyři týdny a chtěl bych se nahoru na sever dostat lodí. Nějakou kabotáží. Nez začnu hledat na Googlu chci se zeptat jestli to někdo zkusil lodí na sever. Případně kde si sháněl lodní lístek a za kolik?
A potom jak to vypadá cestou dolu na jih. Jestli silnice vede podle pobřeží a jak daleko se od pobřeží vzdaluje. Provoz na silnici a možnosti kempování. Mapa všechno neukáže. Pokud to někdo prošel, projel na kole a nebo stopem jestli mi může poslat informace mailem. Rady typu "najdi na Googlu " jsou zajímavé, ale už tak činím. Mě momentálně zajímá osobní zkušenost. Tak to je všechno. Díky
Já vím, že se jedná o mnohokrát propírané téma, ale když jsem to viděl v praxi, stejně jsem byl překvapen co všechno se dá pro peníze udělat. Stračí porovnat výsledky google.com a google.cn. Na druhých je krásná idylka, co?