Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Četli jste R.U.R, nebo dokonce viděli v divadle? Vystupuje tam geniální stařík, kterému se říká starý Rozum. Jeho syn Američan Mr. Rosum. Starý Rozum vynaleznul roboty, ti tam taky vystupujou. Ve skutečnosti roboty vynaleznul Josef Čapek a starého Rozuma Karel. Je to literární dílo. Ale roboti se zhmotnili a dneska nám běhají po světě. Můžete si koupit robota, který vám doma vyluxuje a pak se odejde do zástrčky nabít. Představte si, že reálně existuje i ten starý Rozum. Jmenuje se Guido van Rossum a je to autor Pythona. Jojo, tak to je.
Slovo solidarita slýcháme (nejen) v dnešní době velice často. Bohužel však v jiném významu, než je ten původní. Skutečný obsah se vytratil, a ze slova se stala prakticky jen pouhý nástroj v souboji politiků. Ke škodě všem.
Máme doma dvě kočky, obě umí být pěkně živé i dávat o sobě vědět.Občas nám něco "povídají".
Sedí nám čelem, třeba na stole, mňoukají, předklání se při tom, jako by to prožívaly. Tak jsme si z toho se ženou začli dělat srandu, co nám asi říkaj:
Ještě že tu mám pana Plešingera. Musím říct, že bez něj by mě přišlo Ábíčko v poslední době nudný. Sice sám jsem k té nudě přispěl, když jsem tu psal povídání o komunikaci, levičáckých a muslimských vrazích, kteří zcela korektně v duchu komunistického ideálu beztřídního, spravedlivého světa,vyvraždí pár desítek milionů lidi. A zuboží tak něco málo přes miliardu lidí, takovou chudobou, jaká nebyla v Evropě ani v dobách toho tmoucího nejtemnějšího křesťanského středověku. Ale to zas tolik nebolí. Ty levičáky. Konečně mají na to poněkud modernější a tím pádem efektivnější prostředky.
Je něco shnilého ve státě dánském aneb "minimální instalace" podle Redhatu...
Včera večer nebylo co dělat, tak jsem si řekl že udělám pořádek na disku. Přerovnám si empétrojky a tak.
Další jeden z krátkých zápisů. Ve zprávičkách jsem nalezl odkaz na stránky s informacemi o IE7 (http://www.ie7.com/). Nevím, zda tam opravdu měly být, ale pokud ano, tak to někdo hacknul!
V televizi právě proběhla stupidní reklama na nějaké CD s názvem 'Já Tě miluju.', na kterém je 20 zaručeně zamilovaných písní, které v poslední době rozechvívaly membrány reproduktorů našich rádií...
…tak je tma? Řekli bychom asi, že ano. Normálně tma vznikne tak, že zhasneme a zatáhneme. Jako třeba teď tady v mém pokoji. Luxmetr ukáže krásnou nulu a je vyřešeno, máme tmu. Co kdybychom to ale chtěli udělat nějak definitivněji a rozhodněji? Použijeme tedy německou metodu, jenom místo proudu popřeme existenci světla. Není, neexistuje, nestojíme o něj. Takže jsme ve stavu, kdy není světlo.
Máme tmu. Jenže bytí tmy je možné jenom díky nebytí světla. A to už není, ne že jen není přítomné. Co tedy s naší nebohou tmou? Když teď zkusíme luxmetr, nevyhodí nám nulu, nevíme co udělá, nemáme to definované. Popřu-li tedy světlo, můžu říct, že tu mám tmu? Nedává to teď smysl, tma nic neznamená, nedokážu říct co to je, jak teda můžu říct, že mám tmu? Takže mohu nebo ne?
A když ne, jak se to má jmenovat?
Myslíte že existuje v operačnom systéme GNU/Linux alternatíva k manažerom bežiacim pod iným operačným systémom? Ja si myslím, že ten čas sa nezadržatelne blíži, potvrdzuje to verziu od verzie zlepšujúci sa offline futbalový manažer Bygfoot, momentálne vo verzii 1.9. Prinášam Vám pár screenshotov.
V poslední části seriálu o kritice jsem slíbil, že tohle bude poslední příspěvek na téma „Komunikace”. Myslím si že skončit tím co je v asertivitě a v komunikaci to nejpříjemnější není vůbec k zahození. Komplimenty jsou asi to nejhezčí co lze v komunikaci obdržet.
náhrada preexec v bashi (bohužel mi to funguje jen v bash-3.1)
$ cat ~/.bashrc ... # xterm title ('user@host pwd' in title, 'pwd' in icon) if [ "$TERM" = xterm -o "$TERM" = rxvt ]; then PS1="$PS1"'\[\e]2;\u@\h \w\a\e]1;\w\a\]' # current command in xterm title ('user@host pwd [command]') # bash-2.05b doesn't have BASH_COMMAND, bash-3.0 has it, but it's broken trap 'bash_command_works="$BASH_COMMAND"' DEBUG trap DEBUG if test "$bash_command_works" = 'trap DEBUG'; then trap 'echo -ne "\\e]2;$LOGNAME@$HOSTNAME ${PWD/$HOME/~} [$BASH_COMMAND]\\a"' DEBUG fi fi
Docela by mě zajímalo jak je to s oblibou jednotlivých sportů na OH u čtenářů Ábíčka. Dovolil sem si proto připravit malou anketu.
Vcelku krátce po započetí práce na aplikaci se mi začaly na konzoli objevovat takovéto hlášky:
5578 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ConverterRule]{faces-config/converter} Merge(null,java.math.BigDecimal) 5594 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ConverterRule]{faces-config/converter} Merge(null,java.math.BigInteger) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlCommandButton) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlCommandLink) 5641 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlDataTable) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputHidden) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputText) 5672 WARN org.apache.commons.digester.Digester - [ComponentRule]{faces-config/component} Merge(org.apache.myfaces.HtmlInputTextarea) atd.
Při sledování kauzy podpory hranické továrny na televizory mě napadl nový zákon, který v této zemi chybí jako sůl.
Mít názor není chyba, mít chybný názor je jen omyl. Být omylný patří k lidství. A to že se mnou někdo souhlasí nebo nesouhlasí nic nevypovídá o skutečnosti. Jedna věc je svět nějak vidět, druhá se v něm nějak chovat.
Každá kultura má své priority, které si chrání. Evropská civilizace založila svoji existenci na judaisticko-křesťanské tradici. To se nemusí někomu líbit, ale je to tak. Jestliže v této zemi je většina těch, kteří to neberou na vědomí a popírají to, nedá se s tím nic dělat.
Toto je rýchle how-to pre tých, ktorí
Po přečtení blogspotu Věřící a neznabozi jsem trochu prohledal wikipedii. Hlavně proto, abych si vyjasnil rozdíl mezi ateistou a agnostikem, protože já sám se počítám za agnostika.
Když už jsme si udělali anketu o politickém přesvědčení uživatelů ABCLinuxu.cz, naskýtá se další otázka - jaké je vlastně filosofické přesvědčení návštěvníků ABCLinuxu.cz? Je tu více atheistů nebo věřících? A čemu kdo věří?
Aneb jen krátký povzdech. Padlo rozhodnutí, že se bude Dokumentovat. A když Dokumentovat, napíše se Dokumentace v DocBooku. Zní to hezky, ne? A máme to validní, xmllinte.
Důvod je jednoduchý. Před časem jsem začal programovat ve frameworku JSF. Občas se zarazím na problémech, které řeším dlouho a nemohu k nim najít žádné rady, nebo tyto rady nepomáhají. Časem jsem získal pocit, že když takový problém vyřeším, mohl bych se o řešení podělit a pomoci tak někomu jinému. Takže sem chci psát své zkušenosti s tímto prostředím (a časem případně i s jinými). Jestli tak budu opravdu činit a jestli to někomu k něčemu bude, to se ukáže časem. Zatím tu zkusím postupně popsat problémy z poslední doby.
Nesnáším, když se vyhazuje jídlo. A umím kvůli tomu být pořádně nepříjemný. Chudák Marcelka (moje hezčí polovička). A ta přitom žádné jídlo vědomě nevyhazuje. A když se něco pokazí, je jí to líto. Ale v případě přítelkyně mého kamaráda, která s námi pojede na dovolenou, mám pocit, že to možná bude jedna z těch slečen, kterým nepřipadá divné prostě vyhodit polovinu porce, ačkoliv si ji nabíraly samy a mohly se rozhodnout, kolik toho bude.
Co vy? Vadím vám, když přijde jídlo nazmar?
Rád si zahrajem nejakú online hru, pri ktorej mi neodlietajú klávesy z klávesnice, ale pri ktorej si oddýchnem. Takéto hry, kde sa väčší dôraz kladie na logické a strategické myslenie sú športové manažery, väčšinou hokejové či futbalové. Niektoré sú kvalitné a niektoré zasa menej.