abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    A bude se krast!

    14.2.2006 14:04 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Komentářů: 44, poslední 15. 2. 2006 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Nedavno jsem sem napsal o zlodejskych tendencich samozvaneho znarodnovace Vaseho zdravotnictvi, nejakeho soudruha Ratha. Dnes se potvrdilo, ze jsem se v tomto lumpovi ani trochu nespletl. Rozhodl se ukrast Vase penize z nezavislych pojistoven aby mel na budovani lepsich, socialistickych zitrku.

    Rath rozjel plán „Jánošík“

    Takze potresta pojistovny, ktere dokazali hospodarit s penezi pojistencu bez dluhu tim, ze jim ty penize proste sebere. Mam pocit, ze tohle by si nedovolila ani KSC v roce 1985, mozna tak v roce 1955. Zajimalo by mne, co mi k komu reknou Ti, co se ho zde minule zastavali.

    Mozna byste ho meli zastavit, jsou to koneckoncu Vase penize, ne jeho...

    Jirka


    Poptavka: kniha o PostgreSQL

    14.2.2006 12:29 zapisky | Jiří Hlinka | Komentářů: 7, poslední 15. 2. 2006

    Zdravím, namá někdo doma (pro něj- )zbytečnou knížku o PostgreSQL? Sháním "PostgreSQL - Praktický průvodce" (Computer Press, Bruce Momjian, 2003), která je sice asi 3 roky stará, ale podle recenzí jsem se rozhodl pro ní (bohužel stojí cca 400Kč). Jestli by mi jí byl někdo ochoten věnovat, případně prodat za menší obnost, bylo by to super.

    Díky,
    Jirka

    PS: Určitě se nebudu bránit i jiné knižce o PostgreSQL ;)


    -

    14.2.2006 11:05 hoboj | hoboj | nic, tzv. sracky | Komentářů: 3, poslední 15. 2. 2006 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    -

    Slack changelog

    14.2.2006 08:57 strange blog | Milan Horák | slack | Komentářů: 3, poslední 15. 2. 2006 | Hodnocení: 0 % (2 hlasů)

    Tak dnes jen man 1.6c-2 a php 4.4.2-2.Podrobnosti na changelog.


    Microsoft bude spolupracovat s OSN

    14.2.2006 02:48 Jaderný blog | Mikos | Humor | Přečteno: 1778× | Komentářů: 8, poslední 22. 3. 2006 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Už je to tady! Připravte se na nové Microsoft Windows UN! ;-)


    Aplikace

    14.2.2006 02:35 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1417× | Komentářů: 26, poslední 14. 2. 2006 | Hodnocení: 18 % (29 hlasů)

    Aplikace

    Vanessa - Monogamy

    13.2.2006 22:53 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1884× | Komentářů: 7, poslední 15. 7. 2006 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    Vanessa - Monogamy

    Citace a názory

    13.2.2006 22:20 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1110× | Komentářů: 45, poslední 15. 2. 2006 | Hodnocení: 33 % (11 hlasů)

    Už jsem se několikrát o tom zmiňoval. Nějak neobdivuji lidi, kteří v diskusi neustále někoho nebo něco citují. Vzpomínám si jak kdysi v televizi,blahé paměti „soudruh ” Ransdorf při jakékoliv debatě v odpověď na jakoukoliv otázku citoval to či ono, toho či onoho. Nikdy sebe. Nikdy neřekl co si myslí on. Samozřejmě není sám kdo to dělá z politiků nebo jiných „diskutujících”


    .

    13.2.2006 19:19 ... | ...... | ostatní | Komentářů: 39, poslední 27. 12. 2014 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    .

    Plocha Archu

    13.2.2006 18:39 Onééé 2 | kotrcka | Operacne systemy | Komentářů: 9, poslední 14. 2. 2006 | Hodnocení: 0 % (3 hlasů)

    Zeby som aj ja pridal svoj screenshot? http://www.flickr.com/photos/kotrcka


    Jsem uz asi blbej ...

    13.2.2006 18:19 Linux jako Linux ... vsude je neco jako /etc | NbS | opozdene vydani mandrivy | Přečteno: 1288× | Komentářů: 5, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 22 % (3 hlasů)

    Stejne jako kazde rano i to dnesni jsem byl nucen vstat. Po asi 10 min hledani svych svrsku, jsem usoudil ze to nema cenu a (nesel jsem nahy :) vzal jsem si ciste ze skrine. Jen tak letmo posnidal a letel do prace. Uz cesta byla podivnejsi nez kdy jindy, misto klasicke zacpy na jizni spojce jsem ji projel nez bys rekl svec a dokonce to nestalo ani na bohdalci. Jelikoz jsem mel vetsinu veci dodelanejch tak jsem se tesil domu a jen tak zkusmo si zacal prekopavat dlouho zanedbavanou diskuzi do db.


    Dobrá hra pro Linux

    13.2.2006 15:57 Muj_mily_denicku | Quactuda | Linux | Komentářů: 13, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    Včera jsem narazil na poměrně dobrou střílečku ve stylu Quake3 nebo UT. Jmenuje se Alien Arena 2006. Zdá se mi, že hratelnosti Quaka3 či UT nedosahuje, ale na to, že to běhá i pod Linuxem to beru jako úspěch ;-). Doufám, že do budoucna přibyde více takových počinů. Jediné, co mě trochu zaskočilo, že i když jsem zkoušel jen single player, tak se ke mě připojilo pár hráčů, takže zřejme jsem fungoval zároveň jako server, což mi s mým připojením zas tak nevadi.

    Tak mě napadá, že bych se raději měl učit na zkoušku. Ach jo. :-(


    V 6 letech mu haraší :-) (duplicitní zápis, nejde smazat)

    13.2.2006 15:01 Tady je Vencourovo | vencour | MeaningOfLife | Komentářů: 12, poslední 14. 2. 2006 | Hodnocení: 33 % (3 hlasů)

    Duplicitní blog, původní zde.


    Poptavka: prekazejici stary notebook?

    13.2.2006 14:57 darek_blog | Darek | slackware & linux & hw | Komentářů: 28, poslední 19. 2. 2006 | Hodnocení: 33 % (2 hlasů)

    Zdravim zdejsi osazenstvo, neprekazi nekomu doma nejaky stary notebook, uplne staci 486 s par MB RAM a taktez par MB HDD? Cenu bych rad taky nekde kolem par Kc :) Chci to jen na experimenty, takze baterie a dalsi vymozenosti vylozene nepotrebuju. Prip. nabidky hodte do diskuze, diky, Dan


    _

    13.2.2006 13:49 Category 1100 | alium | staré zápisky | Anketa | Komentářů: 83, poslední 16. 2. 2006 | Hodnocení: 67 % (7 hlasů)

    .

    Kecy o ICQ

    13.2.2006 11:21 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1938× | Komentářů: 65, poslední 14. 2. 2006 | Hodnocení: 74 % (19 hlasů)

    Kecy o ICQ

    1

    13.2.2006 09:54 1 | 1 | Linuxové audio | Komentářů: 5, poslední 12. 10. 2006 | Hodnocení: 25 % (4 hlasů)

    1

    Státní správa

    12.2.2006 23:29 Nevěřící | Jindřich 'GoldenShit' Plešinger | Přečteno: 1363× | Komentářů: 22, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 37 % (10 hlasů)

    Státní správa

    Reiser4

    12.2.2006 22:35 "Skládat papír" | vogo | Slackware | Přečteno: 1594× | Komentářů: 16, poslední 25. 3. 2006 | Hodnocení: 56 % (3 hlasů)

    Konečně mohu říct, že mám zase disk v "cajku". Po tom co jsem mu provedl posledně, si zasloužil trochu péče.


    Ruksak, boty a Nový Zéland

    12.2.2006 21:11 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1625× | Komentářů: 23, poslední 14. 2. 2006 | Hodnocení: 61 % (18 hlasů)

    Dnes zabýval mimo jiné psaním webových stranek o cestě na Nový Zéland. Bavilo mě to a těšil jsem se přitom na další cestu. Z toho důvodu jsem usoudil, že by nebylo vůbec marné dát do blogu návod, jak se balí a připravuje na víceměsíční pěší cestu ruksak a další drobnosti. Držím se ještě vzpomínek


    Mount a ISOFS

    12.2.2006 18:40 Kacířské myšlenky | Luk | 'enlightened' | Přečteno: 1230× | Komentářů: 4, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 94 % (6 hlasů)

    V návaznosti na diskuse ohledně chování programu mount ve vztahu k filesystému ISO 9660 jsem ho rozhodl přesvědčit se, jak to doopravdy je. A je to v podstatě tak, jak jsem si myslel.


    Podporte Dansko!

    12.2.2006 15:48 Jirkoviny | JiK | Zivot a tak | Komentářů: 139, poslední 7. 6. 2006 | Hodnocení: 58 % (15 hlasů)

    This is Europe - not Dar al-Islam

    Co je to DAR AL-ISLAM?

    Islamiste tradicne rozdeluji svet na dve casti, na prvni, kde maji plnou kontrolu nad zivoty vsech lidi a nad mirou jejich svobod a prav. Tuto prvni cast sveta nazivaji dar al-Islam coz znamena "podrobene uzemi" a drouhou, ktrou dosud(!) neovladli a proto ji nazyvaji dar al-Harb neboli "valecne uzemi"


    Před spuštěním sendmailu

    12.2.2006 14:50 l'blog | llook | Remcyremc | Komentářů: 1, poslední 12. 2. 2006 | Hodnocení: 67 % (2 hlasů)

    Před puštěním sendmailu nejdřív smazat obsah adresářů /var/spool/mqueue a /var/spool/clientmqueue!

    Kvůli pár testům s funkcí mail jsem si pustil sendmail. Krátce po spuštění (/etc/rc.d/rc.sendmail start) začal počítač swapovat a v Gmailu se mi začala hromadit spousta nesmyslů. Ani jsem netušil, kolik jsem toho měl ve frontě...


    .

    12.2.2006 11:23 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 28, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 52 % (7 hlasů)

    .

    .

    12.2.2006 09:11 fakeblog | fakenickname | fake | Komentářů: 17, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 48 % (7 hlasů)

    .

    Reálný socialismus? Ne, reálné křesťanství!

    12.2.2006 05:54 Jaderný blog | Mikos | Společnost | Přečteno: 3939× | Komentářů: 78, poslední 10. 6. 2014 | Hodnocení: 58 % (11 hlasů)

    Co má společného křesťanství s reálným socialismem? Objevil jsem jeden takový hezký křesťanský komix, jen se pojďte podívat sami. Co si takový správný křesťan má myslet o evoluci, předmanželském sexu, antikoncepci, homosexualitě a dalších otázkách? Zde naleznete jedinou správnou svatou pravdu (a to ještě zábavnou formou)!


    Jenom v konsoli...

    12.2.2006 01:23 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1321× | Komentářů: 33, poslední 15. 2. 2006 | Hodnocení: 27 % (5 hlasů)

    Dnes jsem si skutečně užil. Rozhodl jsem se že si udělám čistě konsolové distro. Použil jsem k tomu jak jinak než Slackware „Slackware rulez..” Práce v konsoli mě baví neskutečně víc než v grafickém prostředí. To co potřebuji tam samozřejmě mám. Browser Links a pro jistotu jsem přidal Lynx, Mplayer, Xawtv, prohlížeč fotek ZGV i utilitku na čtení dvi souborů TMVIEW. Na psaní „štvavých a mesiášských ” blogů mi stačí VIM a MC úplně postačuje pro práci se soubory. Nevím co se Plešingerovi pořád na něm nelíbí, že se furt dožaduje Total-commanderu.


    Za rychlejší cyrus a světlé zítřky

    11.2.2006 23:35 Krev na widlich | Martin Povolný | OpenSource | Přečteno: 1129× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 83 % (2 hlasů)

    Používáme cyrus pop3/imap server proti databázi uživatelů a skupin uložených v LDAPu. Na největších instalacích (hostingové servery) čelíme výzvě zvýšovat výkon.

    Problém je v tom, že NSCD (name service caching daemon), který slouží na caching passwd, group a host lookupů necachuje volání getgrent(3).


    Zkusme mluvit - aneb proč (mimojiné) nepoužívat ifconfig...

    11.2.2006 22:07 escaped | © | © | Přečteno: 11080× | Komentářů: 97, poslední 4. 9. 2023 | Hodnocení: 89 % (18 hlasů)

    Narazil jsem v diskuzích všude možně na jeden podivný jev: hrozivá a všudypřítomná averze k nástroji ip a nesmyslné preferování programu ifconfig, ačkoli je označen za "zbytečný" snad někdy od roku 1999. Přitom program ip má tak přirozenou syntaxi!


    .

    11.2.2006 21:45 mrtvy blog | xxxxxxxx | IT | Komentářů: 9, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    .

    Máte svého guru??

    11.2.2006 20:37 c-blog | Conyx | linux a open source | Komentářů: 19, poslední 13. 2. 2006 | Hodnocení: 67 % (4 hlasů)

    Často na webu slýchávám o takzvaných "guru". Nedávno třeba tady nebo tady. Představuji si je jako absolutně bílé lidi (myšleno lidi se sluncem neposkvrněnou pletí) a s ohromným zaujetím pro "naši věc".

    Já jsem nikdy žádného guru neměl a ani mít nebudu (zřejmě proto, že jsem asociál a mám radši internet než lidi :-) ). Nikdy jsem nikoho nebombardoval dotazy typu [Jak to mám nainstalovat?? Jak to mám rozchodit?? Jak Jak Jak...] a když ano, tak to bylo většinou v nějaké diskuzi, zaměřené na toto téma.

    Můžu tedy říct že skoro po roce užívání linuxu jsou mými jedinými guru google a man.

    Rád bych věděl jak jsou na tom ostatní unixáři. Máte svého guru nebo si také vystačíte s internetem, odbornou literaturou a dokumentací??


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.