Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Předem tohoto zápisku upozorňuji, že píši částečně pod vlivem emocí. Prostě se mi nelíbí, co se s PHP za poslední čas děje a jak s ním nakládají sami jeho tvůrci.
Motto:
Kritika není nikdy příjemná
Kritiku nemá nikdo rád
Kdo říká, že mu kritika nevadí, tak..
Tedy když říká: „Jak od koho”
Tak lže. Sobě i druhým
V předchozích dílech jsme hovořili o tom co je to kritika. Říci, že jsme mluvili se mi zdá až přehnaný výraz. Spíše jsem se o tom malinko zmiňoval. Sice jsem byl upozorněn jednou členkou tohoto výlučného klubu v tom smyslu, že tu nejsou žádní blbci aby nevěděli co je kritika a třeba kompliment, ale mě to nedá. Protože to dost často nevědí ani profesionálové.
Raději jsem to napsal do blogu - je to dlouhé.
V naší mini síti jsme se dodstali do situace, že jsme po našem adminovi (o jeho osobním osudu bych se nerad rozepisoval) "sdědili" server, na kterém běží DHCP, DNS, NFS, Postfix, Imap-Courier a Samba.
Již dříve jsme se dohodli, že posílíme bezpečnost našich dat, koupíme druhý disk a nasadíme soft. RAID 1. Železo máme, ale není už tu ten, co měl "odvahu a zkušenosti" řešení aplikovat.
Ako tak sledujem vývoj v oblasti IT, ale aj všeobecne. Zdá sa mi, že som starý. Pamätám ešte časy keď počítače pracovali iba v znakovom režime, keď 640kB RAM bolo lepší priemer..
Prečo to spomínam? Zisťujem, že získanie informácie z webu na internete je čoraz náročnejšie na použitý hardware , prenosové trasy. Všade je príliš veľa obrázkov, grafických čačiek, rôznych scriptov, virtualnych mašín a čo ja viem čohovšetkého.
Zkoušeli jste někdy sednout do stroje času? Pokud ne, ráda vás pozvu na jednu takovou jízdu. Držte si klobouky, pojedeme z kopce!
Nedávno jsem měl potřebu přenést přes ftp do mého síťového domovského adresáře poněkud větší soubor. Ale jaké bylo mé překvapení, když se mi na terminálu objevilo "File size limit exceeded".
Co se u mě událo za tu dobu co jsem sem nic nepsal?
Mno je toho hodně moc. Ale asi tou nejtragičtější věcí je to že po půlroce pohody, kdy mě nemohl nikdo kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv 'buzerovat' přez mobilní telefon zkončila. Můj malý digitální mazlíček, kterého upřímně nenávidím, se jmenuje Sony Eicsson K300i
Čas od času mne chytne nějaká hra. Naposled to byla "Zuma", šla hrát i pod wine, ale tam mi nešla 3d akcelerace.
nv
, i seznam rozlišení v konfiguráku jsou v pořádku. Nechce se mi hledat problém, tak zkouším Gentoo: distribuci pro poučené lamky. Když jsem zvládl LFS, zvládnu i Gentoo. No, neuspěl jsem. Popíšu jak a proč. Snad se dozvím co dělám blbě. Lidi od Gentoo se zase dozvědí kde zakysnou ti kdo Gentoo zkusí poprvé.
Stávám se v poslední době nějak unavený. Jsem líný přemýšlet v intencích nedostudovaných psycholožek. Přestávám snášet slovo jako energie a poznání. Případně mysl. V souvislosti s lidskou existencí. Zaběhnutá klišé, které lidé používají aniž by dost často si dali tu práci o nich přemýšlet .
A už vůbec mě nebaví to číst v rámci seznamování, které se v poslední době na Seznamu a jinde nabízí. Jsem docela otrávený různými nabídkami těch co se chtějí společně se mnou smát, přemýšlet o Zenu, Józe případně souznít nebo cestovat po kopcích.
Jedna z nejdůležitějších věcí v komunikaci je naslouchání. Jestliže nenasloucháme stane se nám, že probudíme agresi proti sobě. Všichni známe tu slavnou větu: „Posloucháš mě? ” Skoro vždy je řečena tónem, který naznačuje netrpělivost, rozhořčení. Údiv že ti druzí si nás dovolí neposlouchat. Vnímáme takové jednání jako neúctu, pohrdání, nezájem. Tohle vše v těch druhých probouzí agresi proti neposlouchajícím. Jedna z dost rozšířených forem agrese pramení z frustrace. Z frustrace, že nejsme dost bráni vážně. Nebýt brán vážně je prohřešek, který se velmi těžko odpouští. Mnoho lidí je schopno odpustit urážku, ale nikoliv nezájem.
LAMP - Linuxu už máme plné zuby! Co tedy nasadit NAMB? Tedy NetBSD, Apache, MySQL a PHP?
No, tak jsem se opět pokusil o práci s dokumenty na Linuxu. Ale nejprve bych snad měl trochu osvětlit pozadí.
Vyzerá to tak, že ďalšia internetová bublina nám začína pomaly praskať. Po priam už klasickom novoročnom boome a zaknihovaní nových maxima za cenu akcie nastavá ako inak vytriezvenie.
Internetem se poslední dobou šíří taková zlá, nemilá, ošklivá věc - spam v komentářích k článkům, záznamech v knihách hostů (jak říkáme my češi - guestboocích) a vůbec všem, co má nějaký formulář. Následující článek popisuje jednoduchou ochranu proti botům napsanou v PHP.
Spouštím si cronem na různých strojích řadu skriptů. Stává se, že nějaký zdroj není dostupný a skript potom neskončí. Tím pádem nedostanu od crona výstup a nedozvím se, že nějaký zdroj není dostupný. Hledal jsem si nástroj, který by mi umožnil tento jev ohlídat, takže aby po nějaké době zabil zatuhlý program a skript by mohl pokračovat. Nenašel jsem. Napsal jsem si ho sám. Tady je.
Se starým diskem v notebooku se to už nedalo vydržet, takže byl vyměněn za nový. Tady je malé porovnání.
Dostal se mi do rukou ročník 1994 časopisu Amatérské rádio (červená řada). Po prolistování všech dvanácti výtisků jsem si uvědomil, jak neuvěřitelně se technika posunula kupředu.
Inspiroval mě nedávný blogpost o tom jak vypadají naše desktopy, přičemž jsem si uvědomil, že již dlouho jsem nezkoušel žádnou změnu. Tak jsem se rozhodl, že si z KDE udělám po grafické stránce Windows Vista Zabralo mi to nějakých cca 10 minut (v době mezi učením se na zkoušku), tak pokud chcete, můžete se kouknout...
...můžou mít humorné následky. ROFL.